top sakalsız arkeolog yazar profili

top sakalsız arkeolog kapak fotoğrafı
top sakalsız arkeolog profil fotoğrafı
rozet
karma: 988 tanım: 122 başlık: 27 takipçi: 13
karma: 988 tanım: 122 başlık: 27 takipçi: 13

son tanımları


görsel yapımlarla şiddetin normalleştirilmesi

şiddet zaten dünya nüfusunun çoğunluğu için normal olduğundan, filmlerde normalleştirilmesi fildişi kulelerde yaşayan zevata korkutucu gelmektedir.
oysa şiddet denen şey insanoğlunun bir kısmının mayasında var. afrika'da, asya'da her gün öyle feci şiddet olayları yaşanıyor ki, anlatmaya kalksam bin sayfalık kitap olur, game of thrones ve breaking bad gibi dizilerde gördüğünüz şiddet bunların yanında miki mouse çizgi filmi gibi kalır. afrika'da 8-10 yaşındaki çocuklardan ordu kurup her yere dehşet saçan manyak bir lider var mesela, onun filmini yapmaya kalksalar büyük ihtimal bütün dünyada sansür edilir. bm raporlarına göre orta afrika cumhuriyeti'ndeki iç savaşta 6000'den fazla çocuk asker varmış: henüz daha 7 sene öncesinin haberi.

güney sudan'daki kanlı iç savaşta ise 9000 civarında çocuk asker kullanılmış: 2014 bbc haberi

ya da liberya'nın meşhur savaş baronu general butt naked denen herifin yaptıkları. kendisine doğaüstü güçler vereceğine inandığı için ufacık çocukları ayinle kurban edip kalplerini çiğ çiğ yemesiyle tanınmış, sonra hristiyan olup tövbe ettiğinde bu korkunç eylemlerini röportajlarda bizzat kendisi itiraf etmiştir bu cani herif. google'a girip 'south africa farm murder' diye görsellerde aratırsanız öyle şeyler çıkıyor ki, tv'de normalleştiriliyor diye şikayet edilen şiddet onların yanında devede kulak kalıyor. adamlar kundaktaki bebekleri diri diri yakmış, insanların kafasını balon gibi patlatmış, bağırsaklarını deşip yerlere saçmış. cesetler öyle berbat bir halde ki, tv'de görüp göreceğiniz en kan revan dolu sahnelerde bile emsali yok.

ışid'e katılıp cihada giden avrupa vatandaşı müslümanları haberlerde duymuşsunuzdur. yine o zamanlarda avrupa'da medeniyetten sıkılıp ukrayna'da hem rus, hem de ukrayna cephesine savaşmaya giden avrupalılar

fransa, sırbistan, almanya, ispanya, italya, polonya, abd, kanada, çek cumhuriyeti gibi ülkelerden bir sürü insan ukrayna'ya savaşmaya girmiş. dünyanın en müreffeh ülkelerinden olan isveç, norveç, finlandiya vatandaşları bile var aralarında.

isveçli aşırı sağcı bir abi beyaz ırkın bekası için, nasıl bir mantık sonucu ise artık, savaşan iki tarafın da beyaz ırktan olduğu bu savaşa katılmış. yine bbc haberi

hadi ışid'e katılanları din fanatizmi ile açıkladık, bunları nasıl açıklayacağız?
demek ki insanoğlunun bir kısmı doğuştan şiddete meyyal, fazla medeniyet batıyor. şiddet, gelişmiş ülkelerin gelişmiş şehirlerinde yaşayan kişilere çok yabancı geliyor, ancak dünyanın çok büyük bir kısmı için son derece sıradan bir olgu.

tabi ki bu tür yayımlar yapılmasın o ayrı şey ancak televizyonda normalleştiriliyor dediğiniz şey, aslında dünyada varolan ve her gün binlerce kişinin canına mal olan şiddetin milyonda biri bile değil.
devamını gör...

aşk

sokrates'e göre güzelliğin aracılığıyla çoğalma arzusuymuş. ben mantıklı buldum.
devamını gör...

23 nisan 2021 moderasyon butonlarına erişebilmem

inanan olacak yapmayın şunu *
devamını gör...

bal porsuğu

bu arkadaşın profiline şöyle bir girip baktım. 3 haftadır tek bir tanımı yok.
savunan arkadaşların geneli, "muhalifti uçuruldu", " faşist yönetim eleştiri kaldıramadı uçurdu" tarzında yaklaşmış.
bu bile yoldaş'ın düştüğü not "demek ki fazlası var, eksiği yok" olarak düşündürdü.

bal porsuğu'nun tek bir tanımını çıkarıp gösterin "muhalif yada eleştiri" tarzında olsun, ben bulamadım.

demek ki bu adam üşenmemiş, tuttuğu her yazara kendi çapında özelden yada farklı yerlerden bir güzel algısını yapmış.
iki yüzlü insan tipinden hayatım boyunca nefret etmişimdir.

o zaman bende çok kaliteli tanımlar giriyorum. kafa sözlükten önce 20 yıllık farklı sözlüklerde geçmişim var.
bu sözlükte sadece benim istediğim olacak. bunları beğenmiyorum uçuracaksın. hadsizin biri, benim nick altıma olumsuz tanım girmiş, hemen silinsin. yoksa ne mi yaparım? ....
içten pazarlıklı bir iki yüzlü olarak, yüzünüze güler arkanızdan hepinizi boklarım.

not: bu olayların iç yüzünün açığa çıkması için, bence bal porsuğunun özelden yazdığı her yazar elini taşın altına koyup, sözlük hakkında neler söylediğini bu nick altına dökmeli.
devamını gör...

panel

bir konunun karara varmaktan çok, çeşitli yönlerden aydınlatılması için, küçük bir topluluk önünde, bir sohbet havası içinde yapılan tartışmadır.
devamını gör...

barut kesilmek

çok öfkelenmek anlamına gelen deyim.
devamını gör...

değirmendere

kocaeli'nin sahil kısmında yer alan şirin bir belde denizi pis manzarası güzeldir. gölcük belediyesine bağlıdır.
devamını gör...

lamarck

darwin le beraber genetik ve kalıtım üzerine çalışmış bilim adamı.

2 tane temel düşüncesi vardır:

1) kullanılmayan organ körelir

2)canlıların yapıları nesilden nesle aktarılır.
(genleri-kalıtım)
devamını gör...

mercimek köftesi

yapımı kolaylık ve zorluk olarak kişiye göre değişir. bir yemek klişesi olarak herkes yapamaz. nar ekşisi veya limon eklenerek, marula sarılıp yenir. sonra bir tane daha. sonra bir tane daha. sonra bir tane d....
devamını gör...

gotlar sütunu

topkapı sarayı dış bahçesinde, gülhane parkı sarayburnu girişinde bulunan ve roma devri'nden günümüze hiç değişikliğe uğramadan gelen en eski abidedir. 3.veya 4.yy'da dikilmiş olan sütun yüksek kaide üzerinde 15m boyunda monalit mermerdir. sütun başı korint üslubunda kartal arması ile süslüdür. got'lara karşı kazanılan zaferden bahseden kitabe satırlarından dolayı gotlar sütunu adıyla anılır. etrafını saran yüksek ağaçlar arasına saklanmış gibi durmaktadır.
devamını gör...

başkalaşma

bir nevi kendine yabancılaşmadır aynı zamanda.
devamını gör...

okunmaması gereken kitap

(bkz: safsatalar ansiklopedisi)
devamını gör...

1984 (kitap)

(bkz: big brother is watching you)

buradaki big brother'in kim olduğu zamana ve ülkeye göre değişir. bazen tek bir kişiyi, bazen bütün bir sistemi hedef alır.
devamını gör...

sosyal güvencesi olmayan kadına aylık 325 lira yardım yapılması

önemli olan vatandaşlarının büyük çoğunluğunun yardım alması değil yardıma muhtaç olmadan yaşayabilmesidir.
devamını gör...

sayıştay'ın ibb'nin 3 sosyal politikasını usulsüz bulması

tepeden tırnağa tüm kurumlarıyla kendi halkına bu kadar düşman bir yönetim anlayışı görülmüş şey değil
devamını gör...
16.

transseksüel

tarihi aslında bilinenden ve tahmin edilenden çok daha eski olan.

"antik avrasya'nın diğer bölümlerinde üçüncü cinsten ruhani insanlar geleneği vardı. hem heredot hem de hipokrat, iskitler'in enareeler'inden, yani erkek cinsinden kadın cinsine geçiş yapmış olan ve genital organlarını işlevsiz hale getirip kadın rollerini benimsemiş olan transeksüel şamanlardan bahseder.

enareeler'in kendi halklarının en güçlü şamanları oldukları söylenmiştir. hatta ovidius, bazı iskit rahibelerinin kızışma dönemindeki kısrakların sidiğini distile ederek "kadın zehri" yapmayı bildiklerini ve bu zehrin dozajını erkekleri feminize edecek şekilde ayarlayabildiklerini iddia etmiştir.

ortalama bir insan bunu saçma bulup bir kenara atabilir, tabii eğer premarin'in yani günümüzde kullanımı en yaygın olan östrojen ilacının ana kaynağının hamile kısrak sidiği olduğunu bilmezse. enareeler ayrıca bol bol meyankökü yerlerdi - bu bitkinin tüketimi iskitlerde o kadar yaygındı ki antik yunanlar bunun ihracatını "iskit kökü" adı altında yapardı - ki meyankökü de bir anti-androjendir."

ergi - the way of the third

enareeler için ayrıca wikipedia'daki tanımı da çevirmeyi uygun gördüm:

"enaree ve ya enarei, efemine ve ya androjen olarak tanımlanan iskit şamanlarına verilen addır. iskit şamanizmi, çeşitli entojenlerin kullanımı vasıtasıyla ulaşılan dini cezbeleri içerirdi; iskitlerin tapınakları yoktu ve onlar doğanın güçlerine taparlardı.

herodot'a göre, aşkelon şehrindeki afrodit tapınağını talan etmiş olan iskitler ve onlardan sonra gelen tüm nesilleri, tanrıçalar tarafından "kadın" hastalığıyla lanetlenmişlerdir: ve bunun sonucunda iskitler kendilerinin bu yaptıkları talan sonucunda lanetlenmiş olduklarını ve bu yüzden iskit topraklarını ziyaret yabancıların aralarındaki enareelerin durumunu gördüklerini söylemişlerdir.

heredot ayrıca onların bazı dini uygulamalarından şöyle bahsetmiştir:

iskit halkının bir çok kahinleri* vardır, bu kahinler söğüt dallarından yapılma asalarıyla kehanetlerde bulunur. büyük asa demetleri getirirler, bu demetler yere serilir ve bağları açılır, ve onlar bu sopaları yere bir bir sererken kehanetlerini dile getirirler; ve hala konuşmaktayken de sopaları tekrar bir araya getirip eskisi gibi yerleştirirler. bu kehanet geleneği onlara atalarından miras kalmıştır. bir ağaç kabuğunu üç parçaya bölerler, ve bu kabuk parçalarını parmaklarının arasında örüp çözerken gaiplerden haber verirler.

büyük tıp adamı hipokrat, enareelerden bahsettiği havalar, sular ve yerler üzerine adlı çalışmasında, her ne kadar iskitler bu efeminizmin ilahi bir sebebi olduğunu düşünseler de kendisinin bunu iskitlerin devamlı olarak ata binmeleriyle ilişkilendirdiği ve bu nedenle kadınsal roller edindiklerini düşündüğü yazar."
devamını gör...
17.

tarihçilerin uydurduğu salakça görüşler

öncelikle şunu bi-hakkın anlayalım devlet ocak içindir anlayışı ıv. mehmet zamanında ( o sırada 14 yaşında ) 1656 yılında çınar vakası vakayı vakvakiye" ile ilk kez tarih sahnesine çıkmıştır. kastedilen ocak "yeniçeri ocağı" dır .

burada bahsedilen ocağa dönüş aslında öze dönüştür şöyle ki bitmek bilmeyen girit savaşı devam ederken borçların fazlasıyla artması nedeniyle maaş ödeyemeyen devletin paranın değerini devalüe etmesi, düşük değerli bastırdığı yeni parayla yeniçerilere maaş ödemesi fakat bu paraları hiç bir esnafın kabul etmemesi sebebiyle padişahla görüşmek istemeleri ama geri çevrilmeleri neticesinde istanbul'da çıkmış bir isyandır yani ortada "sömürülecek devlet hazinesi"yoktur. ? isyancılar (ki çoğu yeniçeriler) osmanlı bürokrasisinin bu ekonomik buhrandan sorumlu tuttukları en üst 30 kişinin kellesini istemişlerdir. 1553 yılında şehzade mustafa nın boğdurulması ile başlayan çöküşü halk ve yeniçeriler dönüş öze ( ocağa ) olmalıdır kurtuluş bundadır diye durdurmak istemişlerdir. çıkan isyan yakın zamandan size birşeyler hatırlattı mı ? işkembe-i kübradan sallamadan önce biraz araştırmak yerinde olur düşüncesindeyim.
devamını gör...
18.

kitap önerileri

elif şafak - aş.. şaka şaka
makro felsefe sevenler için ; thea alexander - ms 2150
devamını gör...
19.

meme

toplumsal tabulara gösterilen hassasiyetlerden dolayı, çoğu zamanlar anlamı çarpıtılarak göğüs diye adlandırılan vücut bölmesi.
devamını gör...
20.

uyku düzeninin bozulması

bir kere gerçekleştiğinde daha uykunun dikiş tutmamasını sağlayan eylem.
aman deyim dikkat edin.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.