scissors yazar profili

scissors kapak fotoğrafı
scissors profil fotoğrafı
rozet
karma: 920 tanım: 236 başlık: 81 takipçi: 6
karma: 920 tanım: 236 başlık: 81 takipçi: 6
makas'ı pek severim*

son tanımları


eşcinsel sözlük yazarları

burada var olmalarından dolayı mutluluk duyduğum yazarlar veritabanıdır.
hoş geldiniz.

kafa sözlük kitlesi bu konularda duyarlıdır.
yönetim de cinsiyetçi başlıklar konusunda iyi niyetli çalışmalar yürütmekte.
devamını gör...

boğaziçi'li akademisyenlerin yeni atanan rektöre sırt çevirmesi

son derece haklı bir tepkidir. tamamen yasal haklarını kullanan akademisyenlerin rektörü protesto etmesi durumudur.
devamını gör...

oksimoron

ingiliz dilindeki (bkz: oxymoron) sözcüğünden türkçeye geçmiş kavramdır. birbirinin tezatı olan iki kavramın bir arada, iki sözcüğün yan yana kullanılması ve bu şekilde oluşturulmuş sıfat tamlamaları, söz öbekleri ve ikilemelerdir. aynı zamanda edebi sanatlardan `tezat`ı kapsar.
devamını gör...

meditasyon

latince meditatio kelimesinden türetilmiş derin düşünme anlamına gelmektedir. genellikle yoga ve meditasyon olarak başlayan başlık gördüğümüz için birbiri ile bağlantılı oldugunu bilir ama açıklayamayız. aslında aralarındaki fark yoga mutluluk ve huzur meditasyon ise farkındalıklı, bilinçli olmayı hedefler. bunları uygulayanlar için yoga ve meditasyon eşyaları satan fiziksel ve online mağaza sektörü de mevcuttur. sanıldığı gibi sade ve basit olmadığı aşikar şekilde ortadadır.
devamını gör...

13 ocak 2021 fahrettin koca'nın aşı olması

nedense bana bariz tiyatro gibi geliyor. zaten aşıyı "bazı" bakanların aylar öncesinden vurulduğunu biliyoruz. tabi inanlar illa ki çıkacaktır onlara bir şey diyemem.
devamını gör...

sabit faturam 2 katı geliyor bizi mi parçalıyorlar sözlük

yalnız değilsin, turkcell kullanan her 4 kişiden 1’inin başına muhakkak geliyor bu olay, diğer hatlarda çok duymuyoruz da turkcell’de niçin böyle anlayabilmiş değilim. mobil ödemeyi kapattırmalısın.
devamını gör...

feyza nur saydam'ın şüpheli ölümü

bu olayın altında bir şey varsa unutulur gider. eğer gerçekten intihar ettiyse en kısa sürede anlaşılır zaten.
devamını gör...

1 ocak 2021 otoyol ve köprü fiyatlarının güncellenmesi

güncelleme olması bir nebze de olsa içimi rahatlattı.
devamını gör...

sözlükteki ünlü kişiler

(bkz: zeki kayahan coşkun)
devamını gör...
10.

sözlük içi konular

"insanları baskı altında tutuyorlar, anladığımız kadarıyla burası sansürcü ve bazı konulara fazlasıyla kapalı bir sözlük" gibi cümleler kullandıktan sonra "aa insanlar beni neden samimi bulmuyorlar" diye zırlayan bir yazar başlığı.

yahu şu cümleyi yazarken bile kendinle çelişiyorsun aslında.
burası sadece küfürsüz bir sözlük. hepsi bu kadar.
bir lezbiyen olarak ben de, lgtbi+ arkadaşlarım da yazıyoruz rahat rahat.
hatta sözlükte tam 4 tane doğrudan aktroll saydım, bunların 2 tanesi şeriat övücülüğü yapıyor burada.
bunlar bile bir şekilde barınıyor yahu.

seni okuyan kişilere kafa sözlüğün sansürcü ve baskıcı tavırlarını göster ki arkanda duralım, sana inanalım.

yoksa her yerinden manipülasyon akıyor yani bunu derler kusura bakma.
devamını gör...
11.

erkekleri itici yapan detaylar

her şeyin kendisi ile ilgili olduğunu zannetmesi.
değil abicim, seninle ilgisi yok.
devamını gör...
12.

push the sky away

yaptığım bazı araştırmalar sonucu edinmiş olduğum, umut taylan'ın albümün tümü ve tek tek parçaları hakkında yazdığı uzuuun yazıyı ''push the sky away sevenler''e armağan ederim:

umuttaylan.wordpress.com/20...

bence 7 sene önce hayat daha güzeldi sözlük.
devamını gör...
13.

yakışıklı olup sevgilisi olmayan erkek kişisi

mail adresini verirse vesikalığımı göndererek şansımı denemek istediğim erkektir.
devamını gör...
14.

midlake

beş kişilik nüfusu olan, teksaslı müzik grubu. sinestezik tipler ne demek istediğimi iyi anlayacaklardır; şarkılarında bir odun kokusu, şehirlerden çok çok uzaklaşılmış bir hikaye vardır. umut veren ve umut verdiği için de üzen şarkılar silsilesi.

bir ara istanbul'a sık sık gelip uzunlu kısalı programlar yapan grubu canlı dinlemek henüz mümkün olmadı ancak ölmeden önce yapılacaklar listesine eklemiş bulunuyorum.
devamını gör...
15.

backwoods

üretimi durdurulmuş olan vanilyalı versiyonu daha sıkı sarımlı olan cigarillo. filler kısmı ince kıyılmış ve nispeten daha kuru. tok bir tadı var. net ağırlığı aynı mı bilmiyorum ama içimi daha yavaş ve daha az dumanlı.
devamını gör...
16.

transseksüel

bir yönelim değil bir varoluş biçimidir, bir travesti heteroseksüel de olabilir homoseksüel de. karşı cinsin cinsel rolünden ziyade giyim kuşam tarzını ve toplumsal rolünü benimsemiştir. bir çok trans bedeniyle ve genital organıyla barışıktır. bunun yanında, içlerinden bazıları, yönelimlerinin hemcinslerine yönelik olmasından veya beden, ruh ve görüntü bütünlüğü sağlamak istediğinden cinsiyet değiştirme operasyonlarına girer.
devamını gör...
17.

carmen

(bkz: habanera)
devamını gör...
18.

intihar etmek

kendi renkleriyle dünyaya olağan dışı bir bakış atan van gogh basit miydi? şahane hikayeleriyle dünyanın acayip bir taslağını çıkaran zweig ve karısı? bunlar basit insanlar değillerdi. deleuze basit bir insan mıydı? kalem tutamayacak noktaya gelmiş yüce filozof kendini pencereden aşağı bıraktığında neler geçiriyordu aklından? "buraya kadar her şey yolunda--"

biri normal insanın cesaret edemeyeceği eylemde bulunuyor ve her şeyi, tüm varlığı geride bırakıyor. bu cesaret ister. bunu cloud atlas'da da gördük, intiharın ne kadar zorlu bir eylem olduğu orada söz ediliyordu. hem, intihar eden kişi sizin saygınızı ne yapsın? ya ateş gölünde sörf yapmayı yeğlemiş ya da hiçliğe seçmiştir. ki ben, ateş gölünde sörf yapmanın mümkün olduğunu bilseydim katlanılmaz acılar labirentine girer ve etlerim birbirinden ayrılıp tekrar birleşene kadar orada kalmayı seçerdim hiçliktense.

hiçliğe seçen biri, inançsız biri ne kadar yüce bir eylemi gerçekleştiriyordur oysa. program dediğiniz şey, genlerinizi reddetmek o kadar kolay değildir. hem bu zihinsel bozukluk durumunda bile böyledir, çünkü genler materyalistler tarafından sürekli olarak zihin üstü olarak görülüyor yıllardır. açıklayın o halde, nasıl olur da biri programını reddedebilir? yapabiliyorlar işte. bu noktada susmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yokken, birinin seçimine, burada bulunma sürecine boyun eğmeniz gerekirken o noktada konuşmak yerinde geliyor çünkü her şey hakkında bir şey söyleyebileceğimizi düşünüyoruz.

robin williams'ın kitleleri üzen intiharına baktığınızda dışarıdan neşeli görünen adamın beklenmeyen ölümü de bizi şaşırtmıştı. sayısız intihar örneği var... ah, mehmet pişkin*? üzerine bir şey söylemem gerekir mi? söylediysem bu kadar, ona da söyleyim: ahmağın tekiydi çünkü bir şey üretmedi, bir şey yaratmadı ve öylece gitti. üzülmemi gerektiren bir tarafı yoktu, sadece bir çok kişinin depresyonunu simgeliyordu ve simgeyle beraber basitliği kutsadı ama da vinci basitliği değildi bu.

intiharı kolay bir eylemmiş gibi algılamak saçmalık. bunu algılayın. yaşamın şahane bir yapı olduğunu bilen biri, bilinmeyeni seçtiğinde akan sular durmalı. ama eğer intihar bir ayrılığın sonucu, bir sefaletin ya da türevi şeylerin sonucuysa bilemiyorum... iğrenç gelebilir. ama basitlik değildir, bireye bakın bunu söylemek yerine. genellemelere bu kadar da sığınmayın, çünkü yerinde değil. okey? --key.
devamını gör...
19.

the velvet underground

kendilerinden sonraki yüzlerce gruba direkt olarak etki etmiş grup. şahsımca tarihin en iyi debut albümlerinden birini yapmışlardır.(velvet underground and nico)

''how in the world were they making that sound?
velvet underground..''
devamını gör...
20.

normallik faşizmi

faşizmin ve güç gösterisinin ta kendisidir. darwin' in doğal seçilim mekanizmasının, topluma ve psikolojisine yansıma halidir. ayrıca insan egosunun da bir nevi kanıtıdır. hepimiz vuruyor muyuz elimizi önce kulağımızı çekip, sonra dağlara taşlara diyerek duvarlara? işte normallik faşizmi ve insanları normalliğe itme durumu budur. kimseyi olduğu gibi kabul etmeme ve bir kalıba sokma, sonra da "ama özgürsünüz; çünkü bunları bunları yapabiliyorsunuz." gibi gerzek söylemler de ek olarak bu paketin içerisinde sunulur. bunların hiçbirinin lütuf olmadığını özgür iradesi olduğunu fark edenler de genellikle delilik ya da anarşistlikle suçlanır. demeden geçemeyeceğim; (bkz: bir suç olarak anarşizm). ayrıca eğer bu kişiler şanslı bir azınlıktaysa; yani çeşitli yetenekleri varsa, toplum tarafından "ay sanatçı ruhlu o yaaa..." diye de değerlendirilebilir. burada da yeterince ikiyüzlülüğü açıkça görebilmekteyiz.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.