rock tribe yazar profili

rock tribe kapak fotoğrafı
rock tribe profil fotoğrafı
rozet
karma: 1074 tanım: 216 başlık: 37 takipçi: 8
karma: 1074 tanım: 216 başlık: 37 takipçi: 8
Müzikle Bütünleşenlerin Mekanı. Protest bir "Radyolu" Sosyal Müzik Sitesi: https://rock.tribe.so/

son tanımları


urlalı

okumadan yorum yapma yetisine sahip yurdum insanı. sözlük radyosu yönetimi başlığında tane tane "doğaçlama müzik yayınları" anlatılırken, sanki müziği siz mi üretiyorsunuz tarzında yaklaşımlarla göz doldurmuştur. sonra niye kalkınamıyoruz, işte bundan :)

işbu tanıma #477802 numaralı tanımda cevabını vermiş. yine kafadan çok kafacı bir tavırlar, alaycı müstehzi yakarışlar... özel mesajla durumu da açıkladım değişen bir şey olmadı, daha ne diyeyim bilemiyorum. keşke radyo için çok tantana ettiler diyerek yazdıklarım görmezlikten gelinmeseydi. bu sözlüğün yönetimi ile ilgili olduğu kadar sözlüğün yazarlarıyla da ilgili sorun anlamına da geliyor. urlalı da en tipik örneği olmuş. bugün kafa sözlük, yarın başka sözlük bu böyle sürüp gidiyor. sorun akacak mecralardan çok muhataplarla ilgili. bunlar bu kadar zaman nasıl görülemiyor? yaşlar mı çok ufak nedir, inan tüm konuyu bir tarafa bıraktım buna taktım artık.
devamını gör...

başlıklara sansür uygulanması

başlarda inanmadım ama başıma gelince inandığımdır. önce listeden kayboluyor sonra da duruma göre siliniyor.
devamını gör...

kafa sözlük

(bkz: kafa sözlük radyo yönetimi) başlığını uçurarak ifade özgürlüğünü kısıtlayan oluşumdur. insan hayret ediyor. acaba hangi gerekçe ile sildiler.

başlığın akıbeti için düzenleme: başlık önce listeden kaldırıldı, listenin yarısına gelmeden yok oldu. sonra "kafa sözlük radyo yönetimi
bu başlık yönetim tarafından silinmiştir, yeni tanım girişi kapalıdır." uyarısı belirdi. durumu tekrar konuştuğumda başlığın uçurulmadığı kafa radyo ya da kafa sözlük radyosu ifadelerin telif nedeni olduğu için başlığın düzenleneceği söylendi. son hali şu oldu: sözlük radyosu yönetimi

olaylar sonrası kendime not: o kadar da uzun yazma kimse okumuyor :) işin aslı okusalar hak verirler de okumamışlar, ne yapabilirim. sözlük ortamında elden başka bir şey gelmiyor. sözlüğün ilk zamanları kimse kimseyi okumadığı için kavga çıkmıyor falan diyordum. şimdi ortalık karışık ama yine kimse kimseyi okumuyor. okuyorsa durum daha da vahim. nasıl bir dünyaya düştüysek işimiz zor. buralarda harap olup gideceğiz.
devamını gör...

sözlük radyosu yönetimi

zorunlu ekleme:
"çok yoğun olduğu ifade edilen görev insanlarıdır, sanırım. kimsenin günahını almak niyeti ile yazmadım. olaylar bütünü içinde başıma gelenleri aktardım. gelen tepkilere bakınca mevzunun eksik anlaşıldığını görüyorum.

teknik olarak internet üzerinden birlikte doğaçlama müzik yapabilmek için ninbot tarzında sitelere ihtiyaç var, aksi durumda gecikme yüzünden pek bir şey anlaşılmaz. yani hadi hepsine itirazı anlarım ama uzun uzadıya konuşmaların sonucunda buna bile itiraz edilince artık mevzu başkadır dedim. umarım yüzümü kara çıkartırlar, umarım dedikleri gibi ilerleyen günlerde ortak bir çalışma yapma fırsatı buluruz. amacım benim bağcıyı dövmek değil. yoksa bugün var yarın yoğ'uz."
...
@urlalı, burada yazılanı hiç okumamış. evet bu bahiste müziği kendimiz üretiyoruz. [okumayanların sayısı dudak uçuklatıyor.]

başlığın kendisi:
ifade özgürlüğüne ve kolektif çalışmaya pek de açık olmayan "kafa sözlük bürokrasisi"ndeki bir makam olabilir. hemen belirteyim yoldaş iyi ama çevresi kötü *

serüvenimiz radyo yöneticisine mesaj atmak ile başlıyor. kendileri 1-2 gün içinde geri dönüş yapabiliyor. bu süre içinde sitenin adminine ulaşıp cevap almak çok daha hızlı, bu ilginçliği not etmem gerekir. yani evet yoğunluk vardır da, yapmayın etmeyin o kadar mı yoğun?

ardından ortak yayın konusunda olumsuz bir geri dönüş alınır. gerekçe anladığım kadarıyla radyoya zarar vermesi ama bunun böyle olmadığı, radyo için ortak çalışmaların daha iyi olacağı konusunda uzun konuşmalar yapılır ama nafile.

madem ortak yayın yapmıyoruz, biz kendi yayınımızı yapalım ve duyuralım dediğiniz zamanda başlık reklam gerekçesi ile silinir. yani benzer şeyi discord yayını ile yapsak o da radyoya zarar verir, o da uçurulabilir. anladığım kadarıyla durum böyle. yapmayın etmeyin dedim ama dinletemedim.

meseleyi biraz detaylandırayım. yıllardır ninbot sitesine bakıp ortaklaşa doğaçlama yapan "gavurları" gördükçe, niye bizde de bu işe merak salan kimse yok diye düşünürüm. yaşımızı başımızı aldık, gözümüz açık gidecek diyerek madem kimse bir şeyler yapmıyor. rock-metal aşkına bir şeyler yapalım diye yola çıktım. tabii ki sonuç malum, zaten müzik türü olarak da en kötü zamanlarını yaşıyor ama yine de bir umut ortaklaşa bir şeyler yapabiliriz diyerek çabalamaya devam ediyorum.

bu süre. içersinde bir ay kadar önce sitemize radyo aparatı ekledik. sitemiz derken internet üzerinden minik bir "facebook instagram kırması bir şey" oluşturacağınız bir siteyi düzenleyerek oluşturduğumuz bedava bir yer. radyo derken yine internet üzerinden bir bedava radyoyu düzenleyerek siteye eklemekten ötesi değil. yani tamamen amatör ve ne maddi bir harcaması var ne de maddi bir bekentisi...

ardından radyo yayınlarında birlikte çalma imkanı konusunda talepler gelmeye başladı. bu da gecikmeler yüzünden ancak ninbot tarzında sitelerle mümkün olabilir. ninbot sistemini de radyoya entegre etmeyi başardıktan sonra geriye konuyla ilgili insanlara ulaşmak kaldı.

işte bu aşamada tekrar başa sararsak... o dönem kafa sözlükte bir radyo olacağı duyruldu. haliyle sevindim, işler ilerleyince ilgililere zor da olsa ulaştım ve durumu aktardım. sitemiz ya da radyomuzla ilgili bir ibare olmadan direkt yayınların stream linkleri üzerinden radyoların birlikte ortak yayın yapabileceğini ilettim. yani kafa sözlükteki tüm rock-metal yayınlarını yayınlayabiliriz dedim. olmaz dediler. sebep: radyoya zarar verir...

yahu dedim ninbot tarzında sitelerin linklerini yayınlayın, bakın sitenin benimle falan da ilgisi yok. mevzu ortaklaşa bir şeyler yapmak, ilgilere ulaşmak... yok efendim o da olmaz, "radyo kuruluş aşamasında böyle şeyler zarar verir, sonra bakarız."

bugün git yarın gel yani. hadi ona da tamam, ne zaman müsaitse onu da bekleriz ama rica ediyorum en azından bu tarz ortak projeler için sözlükteki başlıkları uçurmayın, bakın bu ifade özgürlüğüdür de aynı zamanda diye, anlata anlata dilimde tüy bitti ama sonuç ortada.

benim anladığım kadarıyla sadece radyo yönetiminin keyfi bir takım tercihleri söz konusu. uymayan durumlara bu şekilde yaklaşılıyor. "radyoya zarar" gibi bir düşünce ile istenmeyen sesler kesiliyor. şu yaşa kadar kuruluş aşamasında sayısız sözlüğe üye oldum. en büyük hatalardan biri, yani sözlüğe verilecek en büyük zararlardan biri "kafadan çok kafacı" olmaktır. çürük portakalları hak ediyorlar bunlar *

eğer burası katılımcı bir mecra ise insanların ifade özgürlüklerini ellerinden alırken biraz daha ince eleyip sık dokumak gerekir. "reklam" yasağı bu kadar geniş yorumlanamaz. bu açıdan bakıldığında her şey reklam ve radyo konseptine girecek her şey yasak, tek radyo, tek yönetim, tek yayın falan gibi gider bu.

biraz uzattım, böyle şeyleri hafiften kafaya takan biriyim. istiyorum ki coğrafya kader olmasın. insanlar toplaşıp ellerindeki imkanlarla bir parça yaratıcılığa da meyletsin, bu şekilde işleyen topluluklar olsun. bunların hiç biri kafa sözlüğe zarar vermez, aksine zenginleştirir. bunu bile anlatamamak insanı üzüyor.

bu sitemkar satırlarıma son verirken bir de iko'ya bir "bug report" eyleyeyim. başlık uçurulunca hem başlık hem tanımlar neden "silinenler" kısmında gözükmüyor hocam? hep mi böyle, yoksa nedir bilemiyorum.
devamını gör...

koro içeren rock-metal şarkıları

ortaklaşa hazırlanan spotify çalma listelerinden bir başkası. bu listede içinde belirgin bir koro olan rock-metal şarkılarının toplanması hedefleniyor. hazırladığımız listeler devamlı güncelleniyor. bildiklerinizi iletirseniz sevinirim.

korolu liste:
open.spotify.com/playlist/3...

diğer listelere şuradan ulaşabilirsiniz:
(bkz: rock-metal çalma listeleri)
devamını gör...

radyoda canlı performans dinlemek

yaklaşık bir haftadır kafa'mdaki sorunsallaştırdığımdır. şu vakte kadar radyo ile pek bir ilgim olmadığı için normal yayın düzenindeki dinamiklere lafım yok (anlamaya çalışıyorum) ama sonuçta deneysellik bizim işimizdir diyerek acaba radyoda canlı performans yayınlarının ya da en kötü doğaçlama yayınların bir dinleyicisi olabilir mi?

şeklinde sorularla kendi halimizde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. yani teknik olarak radyoda bunları yapmak mümkün. geriye tek bir sorun kalıyor, o yüzden: rock-metal müzik çerçevesinde konuyla ilgili arkadaşlara kafa'dan sesleniyorum.
devamını gör...

yayın önerisi

benim kişisel olarak bir şekilde tutmasını istediğim canlı müzik performans olayı var. yani bu konuda örneği var mıdır? pek hakim olduğum bir konu değil ama özellikle doğaçlama canlı performans konusunda bu ortamda bir şeyler yapılabilir mi? bu konuda ilgisi olanlar bana ulaşırsa sevinirim. teknik olarak müzik kayıt programlarından canlı yayın yapılabiliyor. eğer bu kafa sözlük radyosu için uygun değilse kendi radyomuz da mevcut.

işin aslı 4-5 günden beri kendi amatör radyomuzla uğraşmaktayız. rock-metal radyo programları konusunda bir şeyler yapmak isteyenlere kapımız açık.
devamını gör...

cloudpiano.io

gerçek zamanlı online piyano çalma sitesi. tabii ne kadar gerçek zamanlıdır, gecikme olayını ne yapmışlardır bilemiyorum. sitenin piyano sesleri çok hoş. midi-klavye tuş hassasiyetine de uyumlu, yeni model tatlı bir site. arada öylesine aşağıda linkini verdiğim odaya gelip biraz antrenman yapıyorum. ilgisini çeken olursa ve denk gelirsek birlikte çalabiliriz.

cloudpiano.io/room/rock

sitede yeni paralı bölümler açılmış, daha sonra tümden kapatırlar mı bilemiyorum. şimdilik idare ediyor.

ekleme: guest olarak bir kişi geldi, bir miktar ritmler uydu sanki. ben de kapattım şimdi. daha sonra ilgisini çeken olursa haber etsin. toplanıp çalalım.
devamını gör...

the legend of 1900

müzik filmi ya da biraz olsun bu işlerin felsefesine kafayı takmış insanların izlemesi gereken harika bir filmdir. sırf hikayeye ya da atışmalara odaklanmayın derim. esas verilmek istenen mesaja dikkat edin.
devamını gör...

cem karaca şarkılarındaki ölümcül cümleler

"beni sordun mu ölüm, ikiz kardeşin doğuma
bağlayan ne çözen ne, hayat denen düğümü"
devamını gör...

siddhartha

ayrıca az bilinen bir türk progresif rock grubunun adıdır.
devamını gör...

fısıltılı rock-metal şarkıları

içinde fısıltı olan rock-metal şarkılarını içeren bir spotify listesidir. fısıltı gibi olması da kabulümüzdür. pat diye insanın aklına gelmiyor ama aklınıza gelenler varsa söyleyin listeye ekleyelim. liste henüz yeni, zamanla böyle şarkılara denk geldikçe artacaktır.

bahsi geçen liste:
open.spotify.com/playlist/4...

diğer listelere şuradan ulaşabilirsiniz:
(bkz: rock-metal çalma listeleri)
devamını gör...

kafa sözlük moderasyon güncellemesi

ilginç bir güncelleme. "kurumsal" kimlik adına pratik bir çözüm olmuş. işleyişi nasıl olacak diye merak etmedim değil.
devamını gör...

her şeyin anlamsız olması

psikolojik olarak sıkıntıda olmanın göstergesi de olabilir, bir parça ermenin de itici gücü olabilir. her şeyin anlamsız olduğunu betimlemek bile bir yerden sonra anlam vermeye başlar. insan bünyesi bundan kaçamaz ama her şeyin anlamsız olmasından daha kötü bir şey varsa o da her şeyin anlamının insana bağlı olmasıdır.
devamını gör...

kafa sözlük rock grubu

metalkafa güzel isimmiş. sabaha karşı gülümseten bir öneridir.
devamını gör...

addictive drums 2

en kapsamlı davul vsti programlarından değildir ama ses kütüphanesi boyutuna göre en gerçekçisi ya da en beceriklisi olarak nitelendirilebilir. hazır davul ayarları ile hızlı kullanım için düşünülmüştür. ham davul sesleri içeren çok daha büyük kütüphaneli programlar vardır. örneğin ilk aklıma gelen fxpansion bfd çalışmak için şu an 26gb boş alan istiyor.
devamını gör...

ay'a gerçekten gidildi mi sorunsalı

ayın üzerine konulduğu söylenen lazer yansıtıcıyı gerekli ekipmanı olanların test etmesiyle açıklığa kavuşacak olandır. hatta kavuşmuş olandır diyebiliriz. böyle kesin bir bilgi varken hala gidildi gidilmedi komplo teorilerinin olması da ayrı bir konu. belki bu lazer yansıtıcıyı test edecek herkesin beynini yıkıyorlardır, o da olabilir. kim bilir.
devamını gör...

bilgi kategorisi

içerik hakkındaki son serzenişlerin dikkate alındığını gösteren yeni bir bölüm. olumlu bir adım. kategorizasyon'da çok ileri gitmiş sözlükler olduğunu da biliyoruz. içeriğe ulaşmak için yararlı olduğu konusunda tartışamayız ancak tam olarak çözüm bu mudur? onu bir sormak isterim. yani kaçımız genel akış haricinde başka bir bölüm takip edecek? eğer herkes takip ederse o zaman bu çözüm işe yarıyor denebilir ama edecek mi? belki ek karma puanının bunda etkisi olabilir, bilemiyorum.

yani bu sisteme ek olarak yeni gelecek tüm kategorilerden de en azından birer başlık şekilde genel akışta görünmesi isabetli olabilirdi. o kategorilere yeni başlık açılınca akıştaki başlık değişirdi ve böylece bir "akış" sağlanırdı, güzel de olurdu. bu şekilde en azından diğer bölümlere bakmayan biri bile ilgili bölümdeki tek başlığı görebilir ya da görünür olduğu anlamına gelir.

bilemiyorum karışık mı anlattım ama aslında çok basit. kategorilerden açılan son başlığın genel akışa monte edilmesi şeklinde özetleyebilirim. kategoride yeni başlık açılmadan aynı yerde durur. açılan başlık saniyeler içinde akıştan kaybolmaz. bu şekilde de büyük bir sessiz devrim gerçekleştirilmiş olabilir.
devamını gör...

bir abinizin kafa sözlük gözlemleri

ben de bu konudan rahatsız olanlar kervanına dair betimlemeler yapmak istiyorum. ortaya koyulan sıkıntı, yaş farkı ile ilgili durum olup olmadığını bilmediğim bir görüştür. örneğin kendi açımdan bakarsam, 35 yaşında biri olarak devamlı siyaset, ekonomi konuşulmasını istemem. elbette devamlı denmemiş, oradaki nüans farkı aslında eleştirinin en can alıcı kısmı.

ancak ne olursa olsun böyle bir sıkıntı varsa ve eğer sözlüğün sahipleri bu konuda bir şey yapmak istiyorsa bu vahşi başlık sistemi ve müdahale edilmiş gündem sisteminde bir şeyler yapmak zorundalar. tabii ki böyle de kalabilir, yani bu haliyle bile çalışan siteler olduğuna göre yapılmasa da çok bir şey değişmez.

eğer yapılırsa sözlük yoğun ilgi gösterilen konuların dışında da insanlara hitap edebilir. yani zaten son tahlilde sosyal medyada devamlı popüler olan konuları konuşmaktan sıkılmadık mı? yani atıyorum açıyoruz twitter'ı aynı muhabbet, aşıyoruz ekşiyi aynı şey. alternatif bir yer yaratılmak isteniyorsa buna bir çözüm bulmak gerekiyor. yoksa böyle gider yani, yapacak bir şey yok. insanlar neye ilgi gösteriyorsa kalanlar da ona muhatap olmak zorunda, çağımız böyle.

bunun için daha önce bahsi geçince bir iki öneri yazmıştım. tekrar yazayım. başlık listelemeleri kişiye özel yapmak ya da bir doz buna uygun hale getirmek mümkün olabilir. kategori sistemi ve beğenilen tanımlara göre bir içerik listelemesi yapılabilinir. bu biraz çetrefil ve emek gerektiren bir şey. hele geriye doğru kategori işleri zor olacağı için en azından başlıklarda hiç ilgi gösterilmemişler de belli bir süre ve oranda başlıkları görünür tutmak mümkün olabilir. hadi bu da zorsa bari en azından "anti-günem" şeklinde bir sekme ekleyip burada son açılan başlıkları en az tıklanan ve yazılandan en çoğa göre dizdirmek mümkün olabilir. yani bunlar sesli düşünülmüş şeyler. elbette daha iyi çözümler üretilebilir. yeter ki ortada bir sorun olduğu kabul edilsin.
devamını gör...

tiktok’ta dans edenler gerizekalı

vakti zamanında müzik uygulamaları ararken bu siteye rastlamıştım, ne olduğunu anlamamıştım. hala da anladığımı ve takip ettiğimi söyleyemem ama yığınla insan katıldıktan sonra, yani bir dönem sonra gerçeklik bu olacak. işler böyle ilerliyor maalesef. zeka yeni durumlara göre adapte olur. içeriğe bön bön bakmak yerine üreten insanlar da olabilir. yani içeriği sadece diğer ağlara düştüğü kadarıyla görüyorum, nedir ne değildir bilemiyorum ama insan böyle etkenlerle gerileyecek olsaydı, işimiz vardı. adapte olacaklardır. geçmiş iyidir, gelecek kötüdür kafası da o kadar sağlıklı değil.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.