örnek vatandaş yazar profili

örnek vatandaş kapak fotoğrafı
örnek vatandaş profil fotoğrafı
rozet
karma: 38692 tanım: 6635 başlık: 3347 takipçi: 314
örnek vatandaş (arşivci)
karma: 38692 tanım: 6635 başlık: 3347 takipçi: 314
Belki buralardayımdır

son tanımları


melo

içi kıpır kıpır, heyecan dolu ve sempatik bir yazar. yeni yazar olmasına rağmen beğeni ve favori vermekten kendimi alamadım.
devamını gör...

koklayınca geçmişi hatırlatan kokular

aloe vera aromalı şampuan kokusu

kokusu, beni askerlik zamanına götürür. arazide kurulu konteyner veya sahra banyolarını hatırlatır.
devamını gör...

ülkücülerin gizli ahmet kaya hayranı olması

belki de dinledikleri güzel bir türkü, fikir ayrılıklarını aşıp, gönül tellerini aynı şekilde titretiyor.
devamını gör...

adalar mimarisi

bugün 19. yüzyıl avrupa mimarisinin çeşitli üsluplarını barındıran bir açık hava müzesi gibidir. yanıbaşındaki binlerce yıllık istanbul'da geleneksel ahşap konut dokusunu büyük ölçüde kaybetmiş, yapılarını zar zor korurken, adalar'ın konutlarının zamana inat ayakta durmaları büyük bir mucizedir.
devamını gör...

alarm nöbeti

saldırı veya savunma amaçlı olarak, alanda uçuşa hazır biçimde bekletilen uçakların ve pilotların tuttuğu nöbet.
devamını gör...

yalancı meyve suyu

su, şeker veya glikoz fruktoz şurubu, portakal pulpu, portakal suyu konsantresi, sitrik asit, sodyum sitrat, akasya gamı, gliserol esterleri, aroma verici, askorbit asit, renklendirici beta karoten.

yukarıda ismi geçen maddeler, market raflarında karşımıza çıkan ve sağlıklı meyve suyu diye içtiğimiz ve vitamin aldığımızı sandığımız bir ürünün içindeki maddeler. ben okurken yoruldum, organlarımız bunu sindirirken kimbilir nasıl yoruluyordur?
devamını gör...

cinler geldi diyerek kızını pencereden atan anne

bu olaydan yola çıkıp, yakın zamana gidelim. ülkemizde, araştırmacı gazeteciler, cinleri olduğunu iddia eden kişileri ekrana çıkarınca, cin ve hayalet gördüğünü söyleyenlerin sayısında büyük artış yaşanmıştı. cinleri aracılığıyla hastalıkları tedavi ettiğini söyleyen kişi, yıllarca tıp fakültesinde dirsek çürüten doktor, doçent ve profesörlerden daha çok para kazanabildi.
devamını gör...

beatlemania

beatles'in hüküm sürdüğü yıllarda türeyen, müzik tarihine ve tıp literatürüne geçen bir terim. çünkü bu, gençlerin çıldırmasına neden olan bir hastalıktı.
devamını gör...

bu devirde tuşlu telefon kullanan insan

rıza sönmez'in teknolojiyi geriden takip ettiği yemeksepeti reklamı gibi.

devamını gör...

hala gelmeyen yaz

ilkbahar ayı daha sona ermiş değil. esas yaz haziran sonuna doğru ve tam olarak temmuz aylarında başlar. dört mevsim tablosunda ve yasal olarak haziran ayı yaz mevsimi olarak gösterilir. ama haziran ayı ilkbahar sayılır. haziran ayında devam eden, genellikle de ikindi vakti yağan yağmurlar ve düşük hava sıcaklıkları ilkbahar karakterini yansıtır. haziran ayının son günleri ve temmuz ayı tamamen yaz mevsiminin girişidir. yaz mevsimi temmuz, ağustos, eylül ayını içine alır. eylül ayı geldiği zaman da hava bir anda soğuyup sonbahar başlamaz. eylülün sonuna doğru ve ekim ayı başlarında da sonbahar mevsimi giriş yapar.
aynı şekilde aralık ayı gelince hemen kış gelmez, aralık ayında da sonbahar havası devam eder. mart ayı gelince de hemen ilkbahar gelip ortalık yeşerip de çiçek böcek patlaması yaşanmıyor, mart ayında da kış etkisini sürdürür, soğuk hava dalgası ve kar yağışı devam eder. hani şu ünlü kapılı, kazma kürekli atasözü gibi.
çünkü mevsim başlangıcı olarak gösterilen aylar, geçiş aylarıdır.
devamını gör...

aşı

son 300 yıl içinde yapılmış ve hepimizin yaşam kalitesini yükseltmiş, çocuk ölüm oranlarını azaltarak ortalama yaşam beklentisini artırmış en önemli tıbbi icatlardan biridir. anılarını anlatan yaşlı insanlardan öğrendiğimiz kadarıyla o dönemlerde yaşamış beş anneden birinin çocuğu ya da kendi ailesinden bireyi, bugün aşı ile önüne geçilebilecek bulaşıcı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmiş. sapasağlam çocukların, çocuk felci illetine yakalanıp ömür boyu sakat kaldığı ve ateşlenip hayatını kaybeden bebeklerin erken yaşta toprağa verildiği tarih, sadece iki nesil öncesi.
devamını gör...

yavru kedileri pişirip yiyen japon vatandaşı

maymun beyni, köpek yahnisi, kaplan penisi yediklerini biliyorduk ama bu sefer iyice zıvanadan çıkmışlar.
devamını gör...

bugün sözlük için ne yaptın

bugün, hem sözlük için, hem kendim için, hem insanlık için 14 tane birbirinden değerli tanımlar yazdım.
devamını gör...

madalya müracaatları

#70245
#988911


ben olsam kendime madalyayı takmıştım.
devamını gör...

hidrops fetalis

anne karnında ya da yeni doğmuş bir bebeğin akciğer, kalp ve karın dokusunda anormal sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan riskli bir durumdur.
bebeğin karnında asit vardır. karaciğer ve dalağı büyüktür. hemen hemen bütün dokularda şişlik vardır. bebek rahim içinde buda heykeli pozisyonu almıştır. bu nedenle rahim içindeki bebeğin ölüm riski daha fazladır.
devamını gör...

yazarların sevdikleri tablolar

görsel
tiger riding ukulele man / henry rousseau

adam, hawai kitarası ile kaplanı sürüyor. arkada saklanan hayvanın zuladan bakışları için bile bu resim sevilir.
devamını gör...

tarık tarcan

bir zamanlar, podyumların fırtına gibi esen, bakışı, yürüyüşü, kendinden emin duruşu ile izleyenleri etkisi altına alan mankeni. hatta moda dünyasının devi vakko'nun defilelerinin vazgeçilmez adamıydı.
devamını gör...

yandan çarklı

hatırlayanların bizimkiler dizisinden öğrendiği bir söz.
dizide kapıcı cafer'in kayınbabası rolündeki oktay sözbir'in canlandırdığı halil pazarlama'ya siyatik hastalığı yüzünden baston kullanıp topalladığı için takılan lakap.
devamını gör...

kafa sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

görsel
görsel

yeşili seven, doğaya sahip çıkan, çevre dostu binalara gereksinim var.
devamını gör...

80lerde yılbaşı

trt'nin arşiv görüntülerinden derlediği nostalji içerikli yayınlar nezaket ve şık yayınlardı. televizyon ekranlarında gayri ciddilik, laubalilik, bel altı esprilerinin olmadığı, şarkıcıların adamakıllı ve efendice şarkılarını dillendirdiği o yılbaşı görüntüleri, şimdi bakınca insanın içini cız ettiriyor.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.