ofsaytı biliyorum yazar profili

ofsaytı biliyorum kapak fotoğrafı
ofsaytı biliyorum profil fotoğrafı
rozet
karma: 646 tanım: 192 başlık: 55 takipçi: 9
karma: 646 tanım: 192 başlık: 55 takipçi: 9

son tanımları


ekonomiyi eleştiren kara çarşaflı kadın

sokak röportajında ekonomiden memnun musunuz diye soruluyor, sonrasında olaylar başlıyor. ön yargılarınızdan kurtularak sonuna kadar dinlemenizi tavsiye ederim. gerçi şimdi yorum olarak kurgu yada fake diyecek arkadaşlar çıkacaktır ama 50 tlye insanları kameraya konuşturmayı kimlerin sevdiğini biz çok iyi biliyoruz.

devamını gör...

pepapp

bütün özelimi paylaştığım uygulama.
blog yazıları fena değil, ancak malum pandemi uzuuun zamandır bir aktif bir sosyal yaşantım kalmadığı için giriş sıklığımı epey düşürmüştüm.
dur bakalım çiçek dönemime ne kadar kalmış *
devamını gör...

6 ay üzeri hapis cezası alanların da bekçi olabilmesi

aslında vasıfsız bir iş olduğu için bu kadar tepki gösterilmesini anlamsız bulduğum durum. yani özel bir eğitime tabi değiller, çok fazla bilgi birikimi yada bildiğim kadarıyla herhangi bir sertifika gerekmiyor. tabi belirli suçların kapsam dışı olması gerekli diye düşünüyorum.
devamını gör...

vatan partisi'nden 108 kişinin istifa etmesi

yıllardır yüzde bir barajına oynayan bir "parti" nin karışması olayları.
devamını gör...

27 aralık 2020 kafa sözlük güncellemesi

uykudan uyanıp göz ucuyla sözlüğe bakmam ile gördüğüm güncelleme.
sağını solunu kurcalarken uykum da kaçtı iyi mi?

kim verecek bunun hesabını? iko? yoldaş ?

şaka bir yana muazzam olmuş, pek beğendim.
devamını gör...

relax

gündemi yakından takip eden yazarlardan takibe aldım.
devamını gör...

sözlükteki ünlü kişiler

(bkz: cem adrian)
devamını gör...

death note (anime)

sanki yenilgiler kötü bir şeymiş gibi gösterilir ama bu animedeki yenilgi (kimin kim tarafından yenildiğini tabi ki söylemem) inanılmaz derecede müthiş kurgulanmış, insan zekasını ve sunuş denilen kavramın ne kadar önemli olduğunu gösterir.
izlemeyen bin pişman, izleyen izlediğine pişman; çünkü bir daha böylesine zekice kurgulanmış ve yazılmış bir anime izleyemeyecekler.
devamını gör...

the neighbourhood

şu sıralar how adlı parçalarına fena şekilde takıldığım grup. tamam female robbery filan dinlerken de normal davranışlar içinde değildim fakat how iyice kaydırdı şirazeyi lan.

ek olarak; kayışı kopuk gurup.

insanı suça meylettiriyor.
devamını gör...
10.

en büyük hayali devlet memurluğu olan üniversiteli

haftanın 7 günü, günde en az 10 saat mesai yapmanın sıradanlaştığı ve asgari ücretin fix ücret olduğu bir ülkede yadırganmasını yadırgadığım üniversitelidir…
devamını gör...
11.

dün dündür bugün bugündür

çok zekice bulduğum, dahi birisi tarafından sarf edilmiş zeka fışkıran söz.
devamını gör...
12.

yatıştırma politikası

ülkemizde sık başvurulan bir yöntem. bu yöntemi uygulamadıkları zaman çıkarmak için seçim sonunu bekledikleri yasalar olmuştur ilgili hükümetin.
devamını gör...
13.

transseksüel

hikayesini tekrar yazma cesareti olan kimselerdir.

birkaç tanesini tanırım, bir aradayken de çok eğlenirim, çok neşeli cıvıl cıvıl, hayat tecrübesiyle dolu, şefkatli ve tahmin edebileceğinizden çok daha korumacılar... yeter ki siz insan olun ve bunu hissettirerek hayatlarına temas edin,ne "tertemiz" elleriniz kirlenir, ne de saldırıya uğrarsınız merak etmeyin.

not: gezi direnişi sırasında, sokaklarına gelen yaralı direnişçilere, aşağı inip sokaklarda pansuman yapan, evlerine alan, iyi niyet sunan ve sokağa girmeye kalkan polise aslanlar gibi, "yiyorsa gelin alın lan çocukları" diye bağıran seks işçisi trans kadınlar hepinize saygım, sevgim o meseleden sonra bir kat daha arttı bir de üstüne minnet borcu eklendi.
devamını gör...
14.

1 (albüm)

yellow submarin'e , grup üyeleri animasyon $eklinde bir film hazırlamış ve oynamışlardır.

20 seneyi aştı hala dinlenir, mistir.
devamını gör...
15.

tırnak

kendimde uzun olmasına tahammül edemediğim tabaka. elleri fazla hareketli olan insanların uzun tutmaktan uzak durması gerek. birini tırmalamak hoşunuza gitmez. ya da gidebilir. uzatmayın.
devamını gör...
16.

enteresan atasözleri

17.

j.r.r. tolkien

ingiliz dilbilimcisi ve lord of the rings'in yazarı.
devamını gör...
18.

the velvet underground

ou reed'in üstün egoları sebebiyle nico bir süre sonra gruptan ayrılmak (ya da atılmak) durumunda kalması sonucu the velvet underground and nico'nun nico'su gitmiş, geriye sadece the velvet underground kalmıştır.

sapkın, illet, canlı, deli deli. the beatles'tan sonra, the beatles'tan çok daha öte.

oooo sweeettt nothin...'
devamını gör...
19.

kültürel akımların geleneksel toplumlardaki yansıma ve uygulamaları

bir yerde başlayan, özellikle alt-kültür ve akımların benzer koşullarda fakat gelenekçiliğin ağır bastığı toplumlardaki yozlaşması ve gelenek kültürüne göre şekillendirilmesi ile alakalı bir yazı.


" belirli koşullar ve kurallara tepki olarak doğan kültürlerin zamanla yer altından çıkıp yayılması her zaman tehlikelidir. burada ki tehlike kültürel değişim değil, aksine büyüyen kültürün değiştirilmeye ve sisteme adapte edilmeye çalışılmasında yatar. bunun en belirgin hali gelenekçi toplumlar ve farklı altyapıya sahip toplumlara ait bireylerin, bu kültürleri benimseyişi ile gerçekleşir.

bölgesel değişim iki şekilde meydana gelir.

a) bölgeye has özellikler ile akımın/kültürün zenginleştirilmesi ve içselleştirilmesi.
b) geleneksel çizgiyi aşamayarak bir gri bölge oluşturması ve sonunda yıkılması.

türkiye için b maddesinden bahsedeceğiz daha çok bu yazıda.


yeraltı kültürü ve alt kültür temsilcilerinin, genel olarak ülkemizde karşılaştığı en büyük problem bölgesel adaptasyondur. gelenekçilerin tepkisi ise daha aşağılarda yer alır. ene büyük problemin adaptasyon olmasının sebebi ise, bölgesel ve toplumsal koşulları iyi bir şekilde analiz etmeden kabullenilmesidir. ikinci sebep ise kültürel bozumdur ki bunun altında gene bilgisizlik yatar.

herhangi bir alt kültür/yeraltı kültürünün, kültürel bozuma(dezenformasyon) uğramasının sebepleri en baştan saymamız gerekir ise:

a) kültürün doğduğu koşulları irdelememek

b) kültürün bır kısmını benimsemek veya bir kısmına kültürel emperyalizm ile maruz kalmak

c) din karşıtı, dine tepki olarak doğan kültürlerin veya alt kültürün bu alanlarını bölge koşullarına göre değerlendirmemek, analiz etmemek.

d) rasyonel yaklaşım yerine, romantik yaklaşımların daha çok tercih edilmesi.

e) alt kültür faşistliği

f) gelenekçi yapı içinde kültürü izin verilen sınırlarda yaşamaya çalışmak.

görüldüğü gibi 6 temel sorunumuz var. ki bu hemen tüm köktenci ve gelenekçi toplumların, algı, yaşam biçimini değiştiren tüm akımlarla karşılaştığında ortaya çıkan sorunlar. şimdi inceleyelim biraz biraz bu sorunlar neymiş.

a) kültürün doğduğu koşulları irdelememek, bilmemek:

ülkemizde görülen en büyük sıkıntılardan biridir bu. temelinde okumamak ve yaşanılan toplumu tanımamak yatar. alt kültürler koşullardan çok, o koşulları ortaya koyanlara karşı durur fakat bu her toplumda, özellikle eski toplumlarda farklılaştığı için bir bozumuna ugrar. çünkü benzer koşullar olsa bile kaynak farklı olduğundan doğan bu tepki koşulları eleştirmekten başka hiç bir işe yaramaz ve zaman içinde kendini tekrar eder.

b) kültürün bır kısmını benimsemek veya bir kısmına kültürel emperyalizm ile maruz kalmak.

bu iş poserlıktan daha farklıdır çünkü sisteme karşı tepki olarak çıkan bu kültürlerin "ışıklı", "parlak", "gösterişli" yerlerini almakta yatar. bir diğer yolu kültürel emperyalizmdir. eğer kültür temsilcileri parlak yerlerini almayı seçerlerse oto sansür uygulamış olurlar. kültürel emperyalizmde ise sistem gerekli yerlere kendi sansürünü zaten yerleştirir.

c) din karşıtı, dine tepki olarak doğan kültürlerin veya alt kültürün bu alanlarını bölge koşullarına göre değerlendirmemek, analiz etmemek.

burada ki sorun basittir. genellikle ağır hristiyanlık eleştirisi ve karşıtlığı içeren manifestoların temel alınıp islamın koşullarına yapılandırmak yerine, birebir uygulanmaya çalışılmasında yatar. bu durum argüman ve analiz eksikliğine ve kısır döngüye yol açar.

d) rasyonel yaklaşım yerine, romantik yaklaşımların daha çok tercih edilmesi.

gelenekçi toplumların yapı olarak romantik olmalarından kaynaklanır. ideolojik romantizm, dini romantizm, milli romantizm vb. rasyonelizmin hareket getirmesi ve eli taşın altına koymak anlamına gelmesi için çok daha başka ve büyük bir problemdir.


e) alt kültür faşistliği :

bu oldukça büyük bir sorun. çünkü alt kültürü benimsemiş, kimlik haline getirmiş kişiler kendi aralarında çatışırlar. bunun sebebi romantik yaklaşımdır. daha da vahimi, geliştirilmeye çalışılmayan kültürü, toplumsal kodlar(gelenekler) karşısında yenik ilan ederek onun belli kısmını yaşamaya çalışmakta veya sadece tehlikesiz yanlarına yanaşmakta yatar. örnek vermek gerekirse bu iki duruma, belli bir yaştan sonra belli giyim tarzlarını giymeyi eleştirmek, belli hareket ve davranışları uygunsuz bulmak.bunları olgunluk, oturmuşluk, sorumluluk gibi kavramlarla açıklamaya çalışmak. bu örnek üzerinde durulması gerekir. bir nevi kişinin kendine ihanetidir.

bir diğer tür faşistlik ise, kültür/akım temsilcilerinin birbirlerini beğenmemeleri. toplumdaki samimiyetsizliğin yansımasından başka bir şey değildir. ve çok vahimdir.f) gelenekçi yapı içinde kültürü izin verilen sınırlarda yaşamaya çalışmak.

kültürü, düşünceyi zenginleştirmek yerine kültürü piç etmek. örnek vermek gerekirse türk emolar, türk punklar, arabesk rapçiler vesaire. en azından müzikler örnekleri böyle."

(bkz: muhazafakar kaos: korkak devrimi)
devamını gör...
20.

patron çıldırdı

patronun yaptığı tuhaf hareketlere şaşıran çalışanın sözleri.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.