ofsaytı biliyorum yazar profili

ofsaytı biliyorum kapak fotoğrafı
ofsaytı biliyorum profil fotoğrafı
rozet
karma: 1007 tanım: 197 başlık: 56 takipçi: 9
karma: 1007 tanım: 197 başlık: 56 takipçi: 9

son tanımları


king crimson

1969 yılında kurulan gelmiş geçmiş en efsanevi progressive rock grubu. arşivde mutlaka bulundurulması gereken, çok deli anlarda sarılacak albümler icra etmiş olan grubun epitaph parçasını dinlerken kulaklıkları kulak zarıma kadar sokasım geliyor.
devamını gör...

programlamaya nereden başlanmalı sorunu

çocukluktan. evet çağımız artık tamamen kod, keşke çocukluktan itibaren haşır neşir edilse nesillerimiz.
devamını gör...

türkçenin yetersiz bir dil olması

kaymak fiilinin bir sürü anlamı var. kaymak diye de isim var. otobüste bile ileri kayar mısın diyorlar. yani kısmen yetersiz ancak her dilin eksikleri var. türkçenin en büyük problemi bence yapmacık bir dil olması ve çok fazla dış etkenlerden etkelenmiş/etkilenebiliyor olması.
devamını gör...

gemide

kudret sabancının yönettiği 1998 yapımı laleli'de bir azize isimli film bu filmin devamı niteliğindedir. konu olarak devamdan ziyade kesişen bir olay üzerinden devam eder.
devamını gör...

adalet kavramının toplumlar için önemi

hayatlarımız boyunca pek çok defa duyduğumuz bir söz vardır; insan, sosyal bir hayvandır. oysa ki, sosyal bağlar kurarak hayatlarını sürdüren pek çok hayvan vardır.
bizim gibi sıradan insanların doğal hayatı gözlemelerine imkan sunan belgesellerde de izlediğimiz üzere hayvanlar da sürüler halinde avlanmakta ya da avcılardan korunmaktadır. av ve avcı çekişmesinin sürdüğü vahşi doğada, kimin günahkar olduğunun hesabı yapılamaz. avcı hayatta kalabilmek için avının etine, av da hayatta kalabilmek için avcının vicdanı yerine evrimin kendisine bahşettiği kaçma ya da saklanma yetilerine ihtiyaç duyar.

her canlı gibi insan da hayatta kalma mücadelesi verir. bununla beraber insan diğer türlere göre avcılar karşısında daha savunmasızdır. buna rağmen, varlığını günümüze kadar sürdürebilmiş ve hatta diğer türlere hükmetmiştir. bunun en büyük nedeni de diğer hayvanlara göre daha karmaşık sosyal bağlar kurabilmiş olabilmesidir. beyinlerimiz bu sosyal örgüyü kavrayabilmek ve de sürdürebilmek için evrimleşmiştir. işte, “insan sosyal bir hayvandır” sözünü haklı çıkaran şey de budur.
insanoğlu günlük hayatında vahşi hayvanlara yem olmak gibi bir sorunla uğraşmak zorunda değil artık; ama yaşadığı toplumdaki ilişkileri içinden çıkıp geldiği vahşi doğanın av ve avcı diyalektiğinden kurtaramamıştır. zaman zaman birey başka bir birey tarafından avlanmakta, avlanan birey de avcısıyla yer değiştirip avcısını avlamak için hamleler yapmaya çalışmaktadır. av ve avcının çekişmesi topluma zarar verdiğinden insanlar adalet ve ahlak gibi kavramlar türetmişler, bunları sistemli hale getirebilmek için de dinlerinde düzenlemeler yapmışlardır.

modern devlette sorun dinlerin kurallarıyla değil yasalarla ve mahkemeler eliyle çözülmeye çalışılmıştır. kısacası adalet devletin ezilen vatandaşlarını koruması için var olmamıştır. mahkemeler, herkes kendi adaletini aramasın diye vardır.
devamını gör...

ekonomiyi eleştiren kara çarşaflı kadın

sokak röportajında ekonomiden memnun musunuz diye soruluyor, sonrasında olaylar başlıyor. ön yargılarınızdan kurtularak sonuna kadar dinlemenizi tavsiye ederim. gerçi şimdi yorum olarak kurgu yada fake diyecek arkadaşlar çıkacaktır ama 50 tlye insanları kameraya konuşturmayı kimlerin sevdiğini biz çok iyi biliyoruz.

devamını gör...

pepapp

bütün özelimi paylaştığım uygulama.
blog yazıları fena değil, ancak malum pandemi uzuuun zamandır bir aktif bir sosyal yaşantım kalmadığı için giriş sıklığımı epey düşürmüştüm.
dur bakalım çiçek dönemime ne kadar kalmış *
devamını gör...

6 ay üzeri hapis cezası alanların da bekçi olabilmesi

aslında vasıfsız bir iş olduğu için bu kadar tepki gösterilmesini anlamsız bulduğum durum. yani özel bir eğitime tabi değiller, çok fazla bilgi birikimi yada bildiğim kadarıyla herhangi bir sertifika gerekmiyor. tabi belirli suçların kapsam dışı olması gerekli diye düşünüyorum.
devamını gör...

vatan partisi'nden 108 kişinin istifa etmesi

yıllardır yüzde bir barajına oynayan bir "parti" nin karışması olayları.
devamını gör...

27 aralık 2020 kafa sözlük güncellemesi

uykudan uyanıp göz ucuyla sözlüğe bakmam ile gördüğüm güncelleme.
sağını solunu kurcalarken uykum da kaçtı iyi mi?

kim verecek bunun hesabını? iko? yoldaş ?

şaka bir yana muazzam olmuş, pek beğendim.
devamını gör...

relax

gündemi yakından takip eden yazarlardan takibe aldım.
devamını gör...

sözlükteki ünlü kişiler

(bkz: cem adrian)
devamını gör...
13.

death note (anime)

sanki yenilgiler kötü bir şeymiş gibi gösterilir ama bu animedeki yenilgi (kimin kim tarafından yenildiğini tabi ki söylemem) inanılmaz derecede müthiş kurgulanmış, insan zekasını ve sunuş denilen kavramın ne kadar önemli olduğunu gösterir.
izlemeyen bin pişman, izleyen izlediğine pişman; çünkü bir daha böylesine zekice kurgulanmış ve yazılmış bir anime izleyemeyecekler.
devamını gör...
14.

the neighbourhood

şu sıralar how adlı parçalarına fena şekilde takıldığım grup. tamam female robbery filan dinlerken de normal davranışlar içinde değildim fakat how iyice kaydırdı şirazeyi lan.

ek olarak; kayışı kopuk gurup.

insanı suça meylettiriyor.
devamını gör...
15.

en büyük hayali devlet memurluğu olan üniversiteli

haftanın 7 günü, günde en az 10 saat mesai yapmanın sıradanlaştığı ve asgari ücretin fix ücret olduğu bir ülkede yadırganmasını yadırgadığım üniversitelidir…
devamını gör...
16.

dün dündür bugün bugündür

çok zekice bulduğum, dahi birisi tarafından sarf edilmiş zeka fışkıran söz.
devamını gör...
17.

yatıştırma politikası

ülkemizde sık başvurulan bir yöntem. bu yöntemi uygulamadıkları zaman çıkarmak için seçim sonunu bekledikleri yasalar olmuştur ilgili hükümetin.
devamını gör...
18.

transseksüel

hikayesini tekrar yazma cesareti olan kimselerdir.

birkaç tanesini tanırım, bir aradayken de çok eğlenirim, çok neşeli cıvıl cıvıl, hayat tecrübesiyle dolu, şefkatli ve tahmin edebileceğinizden çok daha korumacılar... yeter ki siz insan olun ve bunu hissettirerek hayatlarına temas edin,ne "tertemiz" elleriniz kirlenir, ne de saldırıya uğrarsınız merak etmeyin.

not: gezi direnişi sırasında, sokaklarına gelen yaralı direnişçilere, aşağı inip sokaklarda pansuman yapan, evlerine alan, iyi niyet sunan ve sokağa girmeye kalkan polise aslanlar gibi, "yiyorsa gelin alın lan çocukları" diye bağıran seks işçisi trans kadınlar hepinize saygım, sevgim o meseleden sonra bir kat daha arttı bir de üstüne minnet borcu eklendi.
devamını gör...
19.

1 (albüm)

yellow submarin'e , grup üyeleri animasyon $eklinde bir film hazırlamış ve oynamışlardır.

20 seneyi aştı hala dinlenir, mistir.
devamını gör...
20.

tırnak

kendimde uzun olmasına tahammül edemediğim tabaka. elleri fazla hareketli olan insanların uzun tutmaktan uzak durması gerek. birini tırmalamak hoşunuza gitmez. ya da gidebilir. uzatmayın.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.