nymphe yazar profili

nymphe kapak fotoğrafı
nymphe profil fotoğrafı
rozet
karma: 1481.78 tanım: 336 başlık: 154 takipçi: 22
karma: 1481.78 tanım: 336 başlık: 154 takipçi: 22

son tanımları


isn't it romantic

başrolünde rebel wilson olan, netflix yapımı ve 2019 senesine ait bir romantik komedi filmi.

imdb puanı 5,9 olduğu için izlemekte tereddüt edebilirsiniz ki öyle düşünürseniz bence biraz haklı olursunuz. özellikle açıp izlenecek bir film değil ama keyifli vakit geçireyim, öylesine bir şeyler izleyeyim derseniz tercih edebileceğiniz bir film.şişman esas kızımız ve onu her haliyle sevmeye hazır bir esas erkeğimiz var filmde tabii ki çünkü bu romantik komedilerin klişelerinden biridir aslında. ama sürpriz! bu filmin amacı da romantik komedilerin klişeleri ile dalga geçmek zaten. kızımız romantik komedilerden nefret ediyor çünkü bu nefreti ona annesi o daha küçükken aşılıyor. gerçek hayatta böyle şeyler asla olamaz, her şey muhakkak mutsuz bir sona sahiptir.

bir gün olanlar olur, bu hanımefendi bir gasp olayının ortasında kafasını dannn diye bir yere vurur ve film başlar.

filmde kendimizi ve özellikle bedenimizi her şeye rağmen sevelim mesajı verilmeye çalışılsa da bende bunun tam tersi düşünceler belirmesine neden oldu. yani bu mesajı vermeye çalışırken aslında genel güzellik algısına uymayan kişilerin mükemmel erkek tanımına uyan erkekler tarafından tercih edilmediğini göstermiş oldu desem yeridir.

filmdeki romantik komedi klişelerinin neler olduğu bariz bir şekilde ortaya konuyor ve bunların çok itici şeyler olduğu da gözümüze sokuluyor.

yani filmin hakkını da yemek istemem. mesela başrolün romantik komedi filmi tadındaki hayatının içindeki küfürlerin komik sansürler yemesi çünkü bu filmin -belki de rüyanın- aslında 13 yaş üzeri olması detayı ile beni gülümsetti.

devamını gör...

green book

hayatımda sürekli sorguladığım bir konuyu tekrar gündeme getiren bir film oldu green book: ırkçılık

insanlar nasıl oluyor da birilerini ırkından dolayı yargılayabiliyor, nasıl bu kadar cahil ve aynı zamanda kalpsiz olabiliyorlar, bir insan nasıl olur da doğduğu yer veya ebeveynlerinden dolayı daha üstün olabilir? *filmde etkileyici çok fazla sahne var ama özellikle o korkunç yağmurlu havada geçen sahne beni benden aldı. doktorun o sabırlı, sakin halinden sıyrılıp bir anda patlaması gerçekten de çok yaralayıcı oluyor.

yaşanan her şeye rağmen, zorbalıklara rağmen bir şeylerle başa çıkılması, bu kadar başarılı olunması takdire şayan. tüm engellere rağmen bu iki insan arasında dostluk kurulması insanın içini ısıtıyor.

yazılan mektuplar, en sonunda o mektupları artık tony'nin yazabilecek olması detayı...mutlu eden, duygulandıran, sinirlendiren ve belki hayatı sorgulatan bir film. keşke herkes izlese, keşke herkes herkesin eşit olduğunu bilse ve buna inansa.
devamını gör...

marriage story

bu filmden tam olarak ne anlayacağımı bilemediğim bir anda izledim ama şunu söyleyebilirim,

bir insanı hayatımızdan çıkarmak zorunda kalsak bile bir gün yolda yürürken düşmesin diye önünde eğilip ayakkabısının bağcığını bağlayabilirmişiz.

filmi izlemeye başladığım ilk anda "ben bu filmi izlerken kesin ağlarım" dedim ama ilerledikçe sanırım ağlayamayacağım diye düşündüm. ilk izlenimleri dikkate almak gerekiyor, sonunda ağlatmayı başardı.

buradan sonrası spoiler olabilir ama olmayabilir de, bilmiyorum. ben yine de ekleyeyim spoiler uyarısını.bazen çok sevdiğimiz ama hayatımızın ortasında öylece duran ve hatta hayatımızın akışını kötü etkileyen kişiler olabiliyor, böyle olduğu zaman onları ne kadar seviyor olsak da bir şekilde vazgeçmemiz gerekebiliyor. bu film bana bu vazgeçişin ne kadar acı verici ama aynı zamanda ne kadar da iyileştiren bir şey olduğunu gösterdi. aşk, evlilik, ilişkiler, boşanma... özellikle boşanma, bu olaya fazlaca uzak bir çocuk olarak yetiştiğim için boşanmaların iç yüzünün nasıl olduğunu hiçbir zaman bilemedim. bu film en azından bununla ilgili bir fikir edinmemi de sağladı. biraz üzülmek, gerçek hayatın içinden bir şeyleri izlemek, sakin kafayla vakit geçirmek isteyen kişiler için önerebileceğim bir film diyebilirim.

devamını gör...

modern family (dizi)

komedi dizilerinde olması gereken samimiyeti en çok hissettiren dizilerden biri.

dizideki her karakter birbirinden tatlı özelliklere sahipken öte yandan hepsinin aslında rahatsız edici özellikleri de var ve bunlar harika bir dengede ilerliyor.

henüz birinci sezonunu bitirdim. bana çokça kahkaha attıran bir dizi olduğunu söyleyemem ama aşırı sıcak ve sevimli bir dizi. aile yapısının önemi ve güzelliği çok güzel işlenmiş.

yormuyor, aksine dinlendiriyor. gündelik olayları yormadan aktardığı için ayrıca sevimli geliyor sanırım. bazı bölümlerde şu yeni moda gözleri dolu dolu olan tatlı emojiye dönüşüyorum. bunu özellikle jay ile ilgili olan sahnelerde yaşıyorum sanırım. çoğu kişideki babalar sevgisini belli etmez algısı bu dizide de jay için söz konusu gibi.

bu vesileyle mesajımızı da iletelim: sevgili babalar, lütfen çocuklarınıza sevginizi bol bol belli edin çünkü ne yazık ki hayatta kimin ne zaman var olacağını bilemiyoruz.
devamını gör...

lovesong

amerikan yapımı bir drama. başrolünde riley keough ve jena malone oynuyor.

aşırı boş vaktim var ve izlenecek pek çok güzel filmi izledim diyen kişiler açıp izleyebilir, onun dışındakilere önerebileceğimi sanmıyorum. yani hayatımdaki bir buçuk saatimi başka şeyler için çok da güzel harcayabilirdim. neyse ki riley keough çok güzel bir kadın, en azından bununla avutabilirim kendimi.iki kadının, yakın arkadaşın hikayesini anlatıyor. ortada tam olarak bir hikaye var da diyemeyeceğim aslında. birbirlerini gördükleri zaman bir şeyler alevleniyor, aralarında bir çekim var belli ki ama bu bir aşk mı, hiç sanmıyorum.

aşkın ya da eşcinselliğin nasıl bir şey olmadığını görmek için de izlenebilirmiş gibi, bilemedim.
devamını gör...

mini dizi önerileri

(bkz: i know this much is true)
devamını gör...

i know this much is true (dizi)

aşırı ağır olan, insanı izlerken derin düşüncelere sürükleyen ve bence hayatı sorgulatan bir drama.
başrolde mark ruffalo'nun oynadığı hbo yapımı, 6 bölümlük bir mini dizi. dizinin güzel olduğunu hbo yapımı olmasından zaten anlayabilirsiniz.

mark ruffalo'nun oyunculuğu o kadar mükemmeldi ki izlerken tüm duyguları yoğun yoğun yaşattı. mini dizi izlemeyi seven, bir solukta bitirmek güzel oluyor diyen kişilere önerebilirim ama dikkat edin, o soluk bazen kesilebiliyor üzüntüden.
devamını gör...

chuck palahniuk

çoğu insanın çok severek izlediği fight club eserinin yazarıdır.
devamını gör...

kafacıların okumakta olduğu kitaplar

dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir, emma goldman
devamını gör...

püritenizm

16. ve 17. yüzyıllarda i. elizabeth'in ingiliz kilisesi'nde başlattığı reformist harekete karşı çıkan, kendisini "saflığı" aramak olarak tanımlayan bir protestan doktrin ve ibadet şeklidir.

hastalık düzeyinde tutucu olan hristiyanlık akımı olarak da tanımlanabilir. püritenizmde her şeyden arınmak, saflık savunulmaktadır. yani materyalizmden uzak ve tüm hayatlarını olabildiğince dine yönelik yaşamaya çalışırlar.

din iyi bir şeydir, iyi yapıyorlardır diye düşünecek gibi olanlar için ufak bir bilgi, ne yazık ki salem cadı mahkemelerini icra edenler püritenlerdir.
devamını gör...

2 şubat 2021 kadıköy'de 7 günlük toplantı yasağı

insanların akıllarıyla dalga geçercesine uygulanmaya çalışılan yasaktır. keşke adaletli olunsaydı ve bu yasaklarla birtakım yalakaların bir araya gelmesine de engel olunsaydı.
ve keşke konunun kapatılmaya çalışılan kulüplerle hiçbir alakası olmadığını görebilse herkes.
devamını gör...

kafacıların okumakta olduğu kitaplar

emile zola - germinal
devamını gör...

bir üçgen peyniri bir simide yettiren insan

yoğun bir peynir tadı almaktan hoşlanmayan insandır tahminimce.
devamını gör...

çiçek sepeti ünlülerden mesaj uygulaması

hayatımda gördüğüm en komik uygulamalardan biri.

mesaj gönderen ünlüler arasında yaşar'ı görmek beni çok üzdü ama yunus günçe'nin* kendine biçtiği değerin* yaşar'ınkinden daha fazla olması beni bayağı bir yıprattı.
devamını gör...

yanlış anlaşılan şarkı sözleri

yaşar'ın kuşlar isimli şarkısında yaşar diyor ki,
"nasıl ki evlerin odaları varsa..."

ben bunu iki hafta önceye kadar "nasıl ki evlerin o dağları varsa" diye biliyordum.

dinlerseniz anlayacaksınız *
devamını gör...

eniştemin uzaylılar tarafından kaçırılması

(bkz: evet tarafından)
devamını gör...

tahin

insanları telaffuz edilişi konusunda kutuplaştırmış sözcüktür.

bence "taağhin" diye okunuyor ama bazı kişiler de acelesi varmış gibi "tahin" diyor hemencecik. zaten doğrusu uzatmadan okumak olsa da bu yaşımdan sonra düzeltebileceğimi sanmıyorum.
devamını gör...

börülce

adana ilinde* "acebek" ismiyle tanınan baklagildir.
devamını gör...

nymphea

nickini ilk gördüğümde bir anlık kendim sandığım ama tanımı okuyunca ben olmadığımı fark ettiğim yazar.

ayrıca nick seçimini çok başarılı buldum şahsen.*
devamını gör...

allah’a küfür eden insan

adana il sınırlarında fazlaca denk gelinen insandır.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.