muris yazar profili

muris kapak fotoğrafı
muris profil fotoğrafı
rozet
karma: 3036 tanım: 948 başlık: 63 takipçi: 18
kafa izninde
karma: 3036 tanım: 948 başlık: 63 takipçi: 18
"yitirdi güzelim aklını, ki onsuz nedir insan bir boş kalıptan, bir hayvandan başka?"

son tanımları


böyle güzel insanlar da var hala bu memlekette denilen olaylar

sokak hayvanlarının kollarını bacaklarını kesip türlü işkenceler yapanları düşündükçe melek gibi gelen insanlardan biri de bu adamdır.
devamını gör...

arabada müzik dinlemek

yakın arkadaşlarla yapıldığında terapi gibi aktivitedir. müzik sesi aracın nerede sürüldüğüne göre gürleştirilir, bazen eşlik edilir bazense onca sesin arasında muhabbet edilmeye çalışılır. hangi şekilde yapılırsa yapılsın araçtan indikten sonra bir hafiflik hissedilir.
devamını gör...

türk dizilerindeki zenginlik tasviri

gereksiz nezakettir. çocuk annesine sesini yükseltip karşı geldiğinde babası tarafından "annene karşı biraz daha saygılı olur musun?" tarzı cevaplar almakta. gerçekte böyle bir dünya yok, en azından benim etrafımda yok.
devamını gör...

kin tutamamak

kin taşıması ağır duygulardandır. özellikle havadan nem kapan kişilerin herkesten nefret etmesi, her olayı unutmayıp kinlenerek kendini harap etmesi muhtemeldir. ancak unutulmaması gerekir ki kin tutulan kişinin çoğunlukla bu duygudan haberi bile olmaz.
affetmek ya da tamamıyla silip yok etmek daha mantıklı gelir hep.
devamını gör...

apartman boşluğu programının yayından kaldırılması

entrylerden anladığım kadarıyla konuşma uslubünda bir sorun çıkmış sanırım. apartman boşluğu sevdiğimiz bir yayındı. böyle bir problemle yayından kaldırılmasına üzüldüm. işin iç yüzünü bilmiyorum ama haksızlık varsa susmak hareketsiz kalmak bana doğru gelmiyor. yayıncıların doğru kararı vereceklerini düşünüyorum.
devamını gör...

the lord of the portakals

uzun zamandır izlediğim en iyi 4 dakika 6 saniye bu videodur. troller limonsa uçurulanlar da limonata olsun diye de öneride bulunuyorum. keyfim kaçtıkça gelir izlerim bunu.
devamını gör...

18 şubat 2021 apartman boşluğu yayın

çayı koyduk yayın başlayana kadar demlenir. beklemedeyiz.
edit: çayım önümde kaldı. dertlendik durduk yere.
devamını gör...
8. (tematik)

vasi defteri

vasi fiil ehliyeti tam olmayan ya da kısıtlı olan kişilerin hukuki işlemlerini yapmak için mahkeme tarafından görevlendirilen kişiye verilen addır. vasi defteri ise vasinin kısıtlının mallarını nasıl idare ettiğini göstermeye yarayan belgedir.

defter açılmadan önce kısıtlının malvarlığının işlenmesi gerekir. taşınmaz malları bu taşınmazlardan olan gelirleri varsa maaşının tamamı deftere işlenir. defter tutulurken açık olan sayfa ikiye ayrılır: birinci kısım giderler iken diğeri gelirlerdir. her ay kısıtlı adına yapılan giderler ve gelirler ayrı ayrı tarih ve fatura numaralarıyla deftere kaydedilir. her kayda bir numara verilerek incelemenin kolaylaştırılması sağlanır. tüm defter bittiğinde ise sulh hukuk mahkemesine vermeden önce notere tasdik edilmesi gerekir.

belirtilen tarihlerde mahkemeye vasi defterinin iletilmemesi durumunda vasinin incelenmesi adına dava açılabilir.
devamını gör...

kafa sözlük'ün dergi projesi

daha bu sabah neden dergi yok ki diye düşünmüşken akşam dergi olacağını öğrenince şaşırdım. mizahi hukuk köşesi isterseniz buradayım zira bu bir işaret olmalı.
devamını gör...

iddia makamı

toplumsal ve bireysel iddia makamı olarak ikiye ayrılır. toplumsal iddia makamı savcıyken, bireysel iddia makamı vekildir.
devamını gör...

okuduğun kitaptan bir alıntı bırak

"kader alıp götürürse elde tutamadığımızı,
soğukkanlılık alaya alır kaderin zararını."

othello-shakespeare
devamını gör...

alttaki yazara bir mesaj bırak

para ve güç belki mutlu olmak için bir araç olabilir ama o bile kesin değil. bu yüzden araca değil amaca odaklanmak gerekir. mutlu ol sevgili yazar.
küçük ve saçma şeylerle de olsa kendini mutlu etmeyi bil.
devamını gör...

bize de mi lo lo lo

bize de mi lo lo şeklindeki iki lo ile kullanımı herkese yapıyorsun anladık ama bari bize yapma anlamında kullanılan argo deyimdir.
devamını gör...

mezuniyetine katılmayan kişi

maalesef benimdir. lisede mezuniyet çok saçma ya elbiseyle falan uğraşamam ders çalışacağım diye katılmamış kendimi tamamen üniversiteye saklamıştım. katılmam için ısrar eden arkadaşlarımın ahı tuttu herhalde bu gidişle salgın yüzünden üniversite mezuniyetine de katılamayacağım.
devamını gör...

çocukken bir şey kırdıktan sonra annenin fark etmesini beklerkenki süreç

kırıp saklanarak uzun bir süre gerileceğime gider hemen söylerdim. birkaç dakika kızsa da çabucak üstü kapanırdı olayın. ayrıca açık sözlülük yaptığım için bir daha evde bir şey kırıldığında kendim itiraf etmediğim sürece kimse benden şüphelenmezdi. stratejik ilerliyormuşum resmen.
devamını gör...

en garibinize giden turşu çeşidi

dün akşam haberlerinde gördüğüm yer fıstığı turşusu benim için.
devamını gör...

akademisyen egosu

iki hafta önce hocama attığım maili hatırlatan başlıktır. üstünden o kadar zaman geçmiş ki unutmuşum. halbuki benim günlerce beklediğim cevap klavyenin başında geçen birkaç dakika onun için.
devamını gör...

14 şubat 2021 istanbul kar yağışı

14 şubata özel sakin sakin romantik bir yağış var. bu soğukta dışarı çıkacak cesaret bende var mı? sanırım yok.
devamını gör...

banker

kökeni ortaçağ italya'sına dayanan, sarraflar gibi ama daha büyük ticari faaliyetlerde bulunan tüccarlardır. sarraflar temelde para değiştirmek ve değerli maden ticaretiyle uğraşmaktayken, bankerler sarraflara ek olarak emaneten para verme ve borç verme yöntemleriyle yatırım yapma faaliyetlerinde de bulunmuşlardır. günümüz bankacıları olarak düşünülebilir.
devamını gör...

sükut ikrardan gelir

mecelle’de “sakite söz isnat olunmaz” maddesi hükme alınarak sükûtun irade beyanı sayılmayacağı yönünde bir kural getirmiştir. kişiye yöneltilen beyana karşı hareketsiz kalmanın kabul sayılmayacağını söylemektedir. aynı maddenin devamında “lakin ma’rız-ı hacette sükût beyandır” denilerek kuralın istisnası düzenlenmiştir.
t: cevap verilmesi, susulmaması gereken durumlarda sessiz kalmanın kabul beyanı sayılmasıdır.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.