kuzguncuktaki vişne yazar profili

kuzguncuktaki vişne kapak fotoğrafı
kuzguncuktaki vişne profil fotoğrafı
rozet
karma: 11833 tanım: 1923 başlık: 86 takipçi: 76
karma: 11833 tanım: 1923 başlık: 86 takipçi: 76
Evrendeki en büyük gösteri,sen aklını keşfettiğin an başlar.

son tanımları


the gross clinic

the gross clinic, 19. yüzyıl amerikalı ressam thomas eakins'in en önemli yağlı boya eseri olarak tanımlanıyor.bu eserde dr.samuel gross ve öğrencileri jefferson tıp fakültesi’nde bir kadavrayı inceliyorlar. realizmi ve 19. yüzyıldaki tıp pratiklerini anlamamızı sağlayan bu resim philadelphia museum of art’ta sergileniyor.
görsel
devamını gör...

olacak o kadar

doksanlarda çocuk aklımla o ince nükteleri anlamasamda bayılırdım levent kırca'ya. şimdi bu yaşımda izlediğimde tüm taşları yerine oturtuyor ve ustalık eseri skeçleri keyifle izliyorum. zihnimize kazınan jenerik müziğinide buraya bırakıyorum.
devamını gör...

insan psikolojisinden kendini idare ettirecek kadar anlamak

bazen kendini anladığını düşünüyorsun az çok idare de edebiliyorsun sonra bir şey oluyor yine yabancısın kendine. psikolojik deneylerin ardı arkası kesilmiyor. sonunda kendi hayatının deneme tahtası olup çıkıyorsun.ben anlayıpta anlamamazlıktan gelenlerdenim.
devamını gör...

gıdıklanmanın nedeni deneyi

1933'te psikoloji profesörü clarence leuba, gıdıklamaya verilen tepki olan gülmenin öğrenilen bir reaksiyon olup olmadığını kanıtlamak için, yeni doğmuş oğlunu gıdıklarken kimsenin gülmemesini istedi. yedi ay süren deney sonunda çocuk gıdıklandığında gülüyordu. böylece gülmenin gıdıklamaya karşı istemdışı bir tepki olduğunu tespit etti.
devamını gör...

tez canlı

'iki şey aklı ve tedbiri bozar. biri acele etmek, biri de olmayacak şeyi istemek' demiş
hz. ali.
'ey tez canlı, aceleci, ham kişi! bir dama bile basamak basamak bir merdivenle çıkılır.' demiş mevlana. tabii hayat bir yolculuk hamdım piştim yandım derken geçer alelacele. acelenin içinde bu kadar telaş niye?
(araya acelecileride kattım) belki kendimde feyz alırım diye.
devamını gör...

en iyi 36 yazarın kolajı

tartarus emeğin için teşekkürler. kendi profil resmimi görünce bir duygulanmadım değil. turuncu renk portakallı kafa çadırı (sözlüğü)temsil ediyor benim için. kuzey ışıklarına bakmak için kamp kurdum buraya. ışıklarınız daim olsun...
devamını gör...

fişne pahçesu

çehov lazdır, laz kalacaktır'' sloganıyla ses getiren. ‘‘fişne pahçesu'' oyununda ortaoyuncular laz çehov ile ferhan şensoy'u karadeniz'in bize bakan kıyılarında buluşturuyor. o günle bugün arasında ilginç köprüler kuran oyunun metni anton çehov'un ünlü oyunu ‘‘vişne bahçesi''nden yola çıkılarak ferhan şensoy tarafından oluşturulmuş.
devamını gör...

kafa sözlük haber ajansı

yoldaş benjamin franklin 8 mart dünya kadınlar günü için çalışmalar yürütüyormuş.bu çalışmayı bal porsuğu ile birlikte yaptığı ve görüşmeyi gizli tuttuğuda söylenilenler arasında.
-benden duymuş gibi olmayın mesaj yoluyla çicek böcek göndericeklermiş-
ince düşünce vallahi bravo.
devamını gör...

dibe vurmuş insanlara tavsiyeler

anka kuşu misali tut ki dallarını güneş doğduğu yerde tutuşturdu yanarak öldün...
demek ki vakit küllerinden doğma vakti. sahip olduğun erdemleri hatırla ve kalk ayağa yoluna devam et.
devamını gör...

medusa

#293888 hikaye detaylı olarak anlatılmış.
güzel ve masum bir kadının aldığı adaletsiz ceza.günümüzde bile içimizde var olan bir şey üstelik bu. medusa’nın hikayesi aslında içinde pek çok rengi içinde barındıran karmaşık bir seremoni gibidir. ancak tüm bu renklerin içinde ki en koyu gerçek şüphesiz hiç uğruna kaybedilen masumiyetlerdir.
devamını gör...

kafa sözlük yazarlarının en sevdiği çizgi film introlarıikisinide çok severim.
devamını gör...

edebiyat ve okuma kulübü

hadi bakalım vişne de işin içinde bol okumalı,paylaşımlı bir etkinlik grubu oluşturduk. kitapları kapın gelin..
devamını gör...

ağlayan dulun evi

yer: ukrayna
kiev şehrinde mimari bir dönüm noktası olan lyuteranska caddesi 23 numarada bulunan bir yapıt. 1907 yılında zengin bir tüccar olan serhiy arshavskyi tarafından yaptırıldı. ama mimari yapısı sebebiyle sahibini bile unutturdu. “ağlayan dulun evi” adını bu eski evin cephesini süsleyen kadın yüzü şeklindeki taş kabartmadan alıyor. yağmur yağdığında bu taş kabartmadan sular akıyor. yağmurun tesiriyle taş kabartma ağlayan bir kadının yüzüne dönüşüyor.
görsel
devamını gör...

maske takmayı unutmak

bilemiyorum artık bir parçamız gibi oldu maske fakat yine de kabul etmiyor beynim reddediyor bir şekilde kapının önüne çıkıyorsun yürümeye başlıyorsun tuhaf bakışlara maruz kaldığında tak kafanda şimşek çakıyor. koştura koştura eve geri dönüyorsun suç işlemiş gibisin arkadan polis mi geliyor ne oluyor böyle ne zaman bitecek bu işkence?
devamını gör...

rosamund pike

gone girl , a private war da ki oyunculuk performansıyla göz dolduran esrarengiz güzelliği ve hoş ses tonuyla izlemelere doyamadığım ingiliz oyuncudur. psikopat rollerin hakkından sinsice gelir.en iyi kadın oyuncu oscar'ına çok yaklaşmış fakat alamamıştır. verin rosamund ablamıza oradan bir oscar.
devamını gör...

kantitatif psikoloji

kantitatif psikoloji; psikolojik araştırmalardaki sayısal ve istatiksel modellemenin uygulamasını içerir. ve davranışsal verileri inceleyip açıklamak için istatistiksel yöntemlerin gelişimini izler.
devamını gör...

yazarların troll gibi davrandığı anlar

ciddi bir ortamda gergin konuşmalar mesela tutamıyorum kendimi gülmeye başlıyorum. biri kendini övmeye başlıyor ben gülmeye başlıyorum.
geçenlerde banka'nın çağrı merkezinden arama geldi nefes almadan ciddiyetle konuşuyor konuşmama fırsat vermiyor aldı beni bir gülme ama ben seninle konuşamam ki dedim kapattım... tabii fazla dikkat çekmemek lazım sonra trol değil deli derler. benimkiler genelde gülerek oluyor.
devamını gör...

düşün ki ahtapotun bunu okuyor

her yere gelmek istiyorsun. ben şimdi seni nasıl pazara götüreyim, abi şuradan iki kadıköy uzatır mısın derken hangi kolunu kullanacağını şaşırırsın ponçik.
devamını gör...

fobilerin üstesinden gelme

öncelikle korkunun tanımlamasını yapmak gerekiyor. sonra neden korktuğunu belirlemek ve işin en zahmetli kısmı harekete geçmek... mesela örümcekten korkuyorsunuz yavaş yavaş yaklaşmakla başlayabilirsiniz ,düzenli çalışmalar ile kademeyi arttıracaksınız ama doğrudan korkuyla yüzleşmenin sıkıntılı sonuçlar doğuracağı söyleniliyor. hedefe kitlenerek başarısız olacağını düşünmeyerek parça parça yaklaşılmalı korkulara...
belki bir gün korkularımızı yeneriz ne dersiniz?
devamını gör...

kişilik psikolojisi

bireyleri birbirinden ayıran kişilik özellikleri üzerine yoğunlaşır. insanların karakter özelliklerini anlayabilmek için çeşitli kişilik testleri geliştirir. duygusallık,dışadönüklük,yeniliğe açık olma durumu yani her bireyde farklı olan bu durumları analiz ederek önyargılarıları,stresle başa çıkma yöntemleri ve depresyonla baş etme durumunu kişisel farklı metotlarla çözümlemeye çalışır.
insanlar yalnızca kendini gerçekleştirme eğilimiyle motive edilirler.
her birey kendi özgünlüğünü ve ayrıcalığını farkına varıp kendi içindeki engin denizlere yol almalı.bu noktada kendini iyi tanımana yardımcı olan bir psikoloji alanıda diyebiliriz kişilik psikolojisine.
görsel
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.