kitap var dediler geldik yazar profili

kitap var dediler geldik kapak fotoğrafı
kitap var dediler geldik profil fotoğrafı
rozet
karma: 546 tanım: 133 başlık: 26 takipçi: 7
karma: 546 tanım: 133 başlık: 26 takipçi: 7

son tanımları


filmi varken gidip sayfalarca roman okuyan tip

tercih meselesidir. ayrıca filmler kitapların yerini kesinlikle tutmaz. çok farklı kulvarlardan bahsediyoruz.
devamını gör...

4 lgbt sapkını gözaltına alındı

iç işleri bakanının attığı twit. karşı taraf gerçekten suçlu bile olsa bu şekilde homofobik bir şekilde dile getirilmesi ne kadar doğrudur orası tartışmalı.

kaynak
devamını gör...

fırıncılar odası başkanı'nın mobil ekmek satışına tepkisi

hemen hayırlı cumalar mesajı yapıştırılmış. sanki tek bir tipten binlerce klonlanıp bütün önemli koltuklara yerleştirilmiş gibiler. ben bu kadar benzer söylemlerle senkronize hareket eden başka bir güruh görmedim. madem yapabiliyorsunuz yapın, bizde bir liradan alıp yiyelim o zaman.
devamını gör...

komutanına bugün dışarıda yiyelim mi diyen acemi asker

bedelli olması muhtemel askerdir.
bedelli tarihi yaklaşırken, türk silahlı kuvvetlerini arayıp "silahı kendimiz mi getiriyoruz orada mı veriyorsunuz " demiş de olabiir.
devamını gör...

9 aralık 2020 elektrik faturalarına keyfi harcama yükü

elektrik faturasından, kullandığımız elektrik dışında kalan kalemler çıkarılsa demek ki ödeyeceğimiz fatura olmayacak
devamını gör...

4 aralık 2020 rtük başkanı şahin‘dan ceza açıklaması

teröristin kardeşi trt de açıklama yaparken neredeydi duyarlılığınız sayın rtük
devamını gör...

sözlükte şu anda 5 ve üzeri entry girilen 8 tanım olması

gündem butonundan habersiz bir yazarın açtığı başlık.

ek olarak, yeni sözlüklerde sürekli başlık açılması da pek normaldir.
devamını gör...

venom

örümcek adam çizgi roman ve çizgi filminde karşımıza çıkan uzaydan gelen simbiyotik canlı. örümcek adam kostümünü siyaha çeviren bu canlı, örümcek güçlerini artırmış daha süper bir kahraman ortaya çıkarmıştır. ancak peter parker bir süre sonra öfkesine hakim olamadığını, kendi bilinci dışında olaylara karıştığını farkeder. yeni kostümünün aslında yaşayan bir varlık olduğunu ve kendi iradesi olduğunu anlar. bu venom şeysi aşırı öfkelidir ve yüksek sese dayanamaz, peter parker da bu marifetle venomdan kurtulur. venom da gider kendisine yeni bir konak bulur. olaylar gelişir.
devamını gör...

kanada

fazla huzurlu memleket.
hayalimdir aynı zamanda.
kim bilir belki ben de bir gün şirinleri görebilirim.
devamını gör...
10.

vize

üniversitelerde finallerden önce girmekle yükümlü olduğunuz ara sınav.
devamını gör...
11.

guggenheim müzesi işgali

(bkz: occupy museums)

körfez ülkeleri inşaatlarında çalışan milyonlarca göçmen işçinin maruz kaldığı insanlık dışı uygulamalara karşı bundan 6 sene kadar önce yapılmış olan protesto.
--- alıntı ---

new york’taki guggenheim müzesi’nde 24 mayıs 2014’te yine bir eylem gerçekleştirildi. konu, guggenheim’ın abu dhabi’de 2017’de açılması beklenen şubesinin inşaatı. müze’nin kalabalık olduğu cumartesi akşam saatlerinde g.u.l.f. (gulf ultra luxury faction / körfez aşırı lüks fraksiyonu) içinden bir kişi megafonla yaptığı çağrıyla eylemi başlattı ve gruptan başkaları müze’nin ortasındaki atriyuma dev bir pankart asmaya girişti. güvenlikçiler önce megafona, sonra daha asılamadan pankarta el koydular. ama yaratılan kargaşadan yararlanan grubun diğer üyeleri, müze’deki italyan fütürizmi sergisini gezer gibi yapıp, g.u.l.f.’ın bildirisini içeren el ilanları dağıttılar ve eserlerin arasına fütüristlerden ilham alan grafiklerle hazırladıkları dövizleri yapıştırdılar. bunların arasında “müze ölüm üzerine inşa edilemez” gibi sloganların yanı sıra, guggenheim mütevellilerine tek tek isimleriyle hitap eden, onları adalete, duyarlılığa, sorumluluklarını üstlenmeye çağıran mesajlar vardı.

abu dhabi’deki saadiyat adası’nda guggenheim abu dhabi, louvre abu dhabi, british museum’la işbirliği olan şeyh zayed ulusal müzesi’nin süren inşaatlarında işçi haklarına dikkat çekmeyi amaçlayan g.u.l.f. aslında daha geniş katılımlı iki hareketle, gulf labor (körfez emeği) ve occupy museums ile bağlantılı. son eyleme katılanlar arasında 40’tan fazla sanatçı, aktivist ve new york üniversitesi (nyu) öğrencisi vardı. çünkü eylem, beş gün önce new york times’ın birinci sayfasında yer alan bir haberin ardından gerçekleşiyordu. haber, saadiyat adası’nda inşaatı yeni tamamlanan nyu abu dhabi kampüsünün binalarını ele alarak, burada çalışan işçilerin iş ve yaşam koşullarındaki sefaleti ortaya seriyordu. new york’taki eyleme katılan nyu öğrencilerinden biri, “guggenheim abu dhabi’nin inşaatı henüz başladı, nyu kampüsünde yaşananlar orada yaşanmasın diye buradayım” diyordu.

--- alıntı ---
devamını gör...
12.

j.r.r. tolkien

yazdıklarını gerçekten hangi kafayla yazdığını merak ettiğim ilham verici yazar.
devamını gör...
13.

çocuk yapmanın anlamsız olması

--- alıntı ---

çocuk sahibi olmamızın en temel nedeni, bunu yapma gücüne sahip olmamız tabii. o kadar maymun iştahlıyız ki, yapabileceğimiz ne varsa çoğunu yapmaya çalışıyoruz. yapabildiğimiz için yapıyoruz, yapmayı seçtiğimiz ya da yapmaya karar verdiğimiz için değil. sırf yapabiliyoruz diye çocuk yapmak olacak iş mi?

--- alıntı ---

gündüz vassaf, cehenneme övgü (syf.243)
devamını gör...
14.

intihar etmek

bir orhan veli kanık şiiridir.

kimse duymadan ölmeliyim
ağzımın kenarında
bir parça kan bulunmalı.
beni tanımayanlar
"mutlak birini seviyordu" demeliler.
tanıyanlarsa, "zavallı, demeli,
çok sefalet çekti.."
fakat hakiki sebep
bunlardan hiçbirisi olmamalı.
devamını gör...
15.

amerika birleşik devletleri

bence dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden bir tanesi. bir kaç şehir dışında nüfus ülke geneline dengeli dağılmış durumda. işte yine bir kaç şehir dışında nüfusu bir milyonu geçen bildiğim kadarıyla hiç şehir yok. bu ilk başta önemsiz gibi görünmesine rağmen türkiye'nin büyükşehirlerinde yaşananlar nasıl üst üste alt alta yaşadıklarını bir hayal etseler ne kadar önemli bir durum olduğunu anlayabilirler. sadece nüfus değil tabiki. gelişmişlik de ülke genelinde dengeli bir şekilde gelişim göstermiş. yemyeşil ve sağlıklı kentler de cabası.

hepsinden önemlisi devletin dünyayı yönetiyor. insanlık tarihinde bu kadar muazzam bir güce erişmiş belki bir roma vardır. bir ikincisini sayamayız. buna bağlı olarak amerikan vatandaşısın ve sen dünyanın neresinde olursan ol devletin seni koruyup kolluyor. dünyanın bir çok yerinde amerikan pasaportunun saygınlığı var. en büyük anti amerikancıların bile en büyük hayali bir gün amerika'ya kapak atmak gibi bir gerçeklilik de göz ardı edilmemeli.

bu saydıklarım içerisinde politika benim için ikincil planda. politikadan daha önemli şeyler var sosyo ekonomik gelişmişlik gibi, medeniyet gibi. amerika bu konularda aşmış kendini. politikaya gelecek olursak amerika'nın işgal girişimlerini tabiki her normal insan gibi desteklemiyorum ama uluslararası politikanın doğası bu herkes tuttuğuna gibi bir durum var. yapacak bir şey yok. türkiye adam gibi bir devlet olaydı da uzun vadeli bölgesel ve küresel planları olsaydı, amerika gibi olaydı.

amerika'yı güzelce yalayıp yuttuğuma göre green card başvurum için bir güzellik yapılır herhalde.
devamını gör...
16.

edgar allan poe

çevirileri sıkıcıdır, yada bana öyle gelendir
devamını gör...
17.

ekşi sözlük

100 tl ye yazarlık hesabı satılan platform.
siyasi partilerin trollerinden geçilmez, forumlarda 10 tl ye tanım falan atılıyor ve yönetim de bunları bildiği halde müsade ediyor.
gerçekten orada geçen yıllarıma yanıyorum.
devamını gör...
18.

yazarların duydukları enfes cümleler

"gene çok takılma kafa sözlükte, uykusuz kalırsın bugün de " -bir ev arkadaşı atasözü-*
devamını gör...
19.

jean paul sartre

henüz okumayı sökmeden, evlerindeki resimli kitapları bıkmadan ve usanmadan saatlerce karıştıran, yazarak üretmeye çok ufak yaşta başlayan, tüm dinleri ve metafizik gelenekleri yok sayan varoluşcu ateizmin savunucusu fransız düşünür ve yazar. yazım hayatıyla daha fazla bilgi edinmek isteyenler otobiyografi niteliği taşıyan "sözcükler" adlı eserini okuyabilirler.
devamını gör...
20.

para para para

rüçhan çamay’ın bir şarkısı. varlığı bir dert yokluğu yara demiş ama varlığı konusundaki teşhise ben inanmıyorum şahsen, ya da hiç var olmadı bilmiyorum o yüzden ne oluyor.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.