kashmir yazar profili

kashmir kapak fotoğrafı
kashmir profil fotoğrafı
rozet
karma: 396 tanım: 117 başlık: 18 takipçi: 4
karma: 396 tanım: 117 başlık: 18 takipçi: 4

son tanımları


varlığım alman varlığına armağan olsun

bence buradaki en kritik nokta "almanyada yaşayan bir türksünüz" söyleminde zaten.
kimliği ve ülkesiyle gurur duyan övünen yada türkiye' de yaşamak isteyen her türke kapımız açık buyursun gelsinler.
ek olarak düşününce bile zoruma gitmezdi. sonuçta almanyanın toplumsal kuralları, oranın gelenekleri ve oranın ekmeğini yiyip içiyorum.
devamını gör...

hasan can kaya'nın para için izleyicilerini satması

bu formatın bütün haklarının acun ılıcalı tarafından alınması sebebiyle gerçekleşen durum.
devamını gör...

19 aralık 2020 gaziantep sanko üniversitesi hastanesindeki patlama

teknik arıza daha detaylı açıklansa da tam olarak ne olduğunu öğrenebilsek. ölenlere allah rahmet eylesin çok acı bir durum.
devamını gör...

atatürk büyük harfle başlasın seçeneği

bir yazarın sözlüğü provoke etmesi ve bunu da başarmak üzere olması bence esas üzerinde durulması gerekilen konu.

türk halkı olarak inanılmaz bir dolduruşa gelme yeteneğimiz var.
burada kurucu yazarların yarısından fazlası doğrudan "inanmıyor" bakın seküler değil bu insanlar, inanmıyor.

onlar insiyatif alarak allah'ın a sı büyük harf ile başlasın, tavrımız belli olsun dediler.

gelinen bu nokta içler acısı.
devamını gör...

karl marx’tan damat adayına mektup

karl marx'ın kızı ile sıkı fıkı ilişki içerisinde olan paul lafargue'a yazdığı mektubu. mektubunda lafargue'ıın tembelliğinden yakınıp kızı ile arasındaki ilişkiye mesafe koymasını, ciddi olmadığı takdirde kızı laura'dan uzak durmasını tembihliyor.


--- alıntı ---
azizim lafargue,

aşağıdaki tespitlerimi iletmeme izin vereceğinizi umuyorum.

1. eğer kızımla ilişkilerinizi sürdürmek istiyorsanız, ona ‘kur yapma’ tarzınızdan vazgeçmeniz gerek. gayet iyi biliyorsunuz ki henüz verilmiş bir evlenme sözü yok ve hiçbir şey belli değil. laura usulüne uygun şekilde nişanlınız olsaydı da, bu işin uzun vadeli olduğunu unutmamanız gerekirdi. fazla samimiyetin yol açacağı davranışlar da burada uygunsuz kaçıyor. çünkü bu durumda iki sevgilinin birbirlerine güçlü arzular duydukları halde aynı yerde oldukça uzun süre birbirlerine yaklaşmadan yaşamaları gerekiyor.

2. yalnızca bir haftalık bir jeolojik dönem içinde bile tavırlarınızdaki değişikliği dehşet içinde izledim. fikrimce gerçek aşk, ihtiyat, tevazu ve hatta aşığın maşuğa karşı çekingenliği içinde ifade edilir. asla ihtiras içinde kendini kapıp koyuvermekle ve zamansız samimiyet gösterileriyle değil. siz bu karmakarışık mizacınızı sergilediğinizde, kızımla davranışlarınız arasına aklımı koymak da bana düşüyor. eğer ona olan sevginizi londra boylamıyla uyarlı bir biçimde göstermekten acizseniz, tavsiyem onu uzaktan sevmenizdir. bunun üzerinde daha fazla durmayacağım.

3. laura’yla olan ilişkilerinizi belirginleştirmeden önce ekonomik durumunuza ilişkin ciddi bilgiye ihtiyacım var. kızım işleriniz hakkında bilgi sahibi olduğumu zannediyor. oysa yanılıyor. bu sorunu şimdiye kadar ortaya atmadım çünkü kanımca bu girişimin sizden gelmesi gerekirdi. biliyorsunuz ki elimde avucumda ne varsa hepsini devrimci mücadeleye harcadım. buna pişman değilim. tersine, eğer hayata yeniden başlayacak olsaydım yine aynı şekilde hareket ederdim. yalnız, evlenmezdim. gücüm yettiğince kızımı, annesine hayatı zehir eden zorluklardan kurtarmak istiyorum. benim dolaysız etkim olmasa (bu benim açımdan zayıflıktır) ve sizle dostluğum kızımın seçimlerini etkilemese, bu iş hiçbir zaman bugünkü halini almazdı. o nedenle ağır bir kişisel sorumluluk taşıyorum. şu anki durumunuza gelince, bunun peşine düşmemiş olsam da, elime geçen bilgiler pek tatmin edici değil. fakat bunu bir kenara bırakıyorum. genel durumunuza gelince, henüz öğrenci olduğunuzu, fransa’daki kariyerinizin liege olayı nedeniyle yarı yarıya çökmüş olduğunu, ingiltere’ye intibak edebilmeniz için en gerekli araç olan dilin sizde çok eksik bir unsur olduğunu ve en iyi halde bile başarı ihtimallerinizin (?) ne kadar şüpheli olduğunu biliyorum.

gözlemlerimden çıkardığım sonuca göre, işlere heyecanla başlamanıza ve iyi niyetinize rağmen, çalışkan bir mizaca sahip değilsiniz (not: lafargue daha sonra tembellik hakkı’nı yazdı). bu şartlar dahilinde kızımla birlikte hayat gemisine binebilmeniz için size dışarıdan destek gerekecek.

ailenize gelince, hiçbir şey bilmiyorum. bir miktar zenginliğe sahip olduklarını farz etsek bile, bu onların sizin için fedakarlığa katlanmaya pek hevesli olduklarını kanıtlamaz. dahası onların sizin bu evlilik projenizi nasıl karşıladıklarını bile bilmiyorum.

tekrar ediyorum, bütün bu noktalar hakkında bana olumlu açıklamalar gerekiyor. zaten hayata gerçekçi şekilde bakan siz de kızımın geleceğine idealist bir bakış açısıyla bakmamı beklemezsiniz. şiiri ortadan kaldırmayı düşünecek derecede müspet bir insan olan sizin, kızımın zararına olacak şekilde şairane davranışlarda bulunmamanız gerekir.

4. bu mektuptan doğabilecek bütün yanlış anlamaları önlemek için size şunu bildiririm ki, hemen şimdi evliliği akdetme iktidarına sahip olsaydınız bile bu yine de olmazdı. kızım reddederdi. ben de şahsen bu işe itiraz ederdim. evlenmeyi düşünmeden önce olgun bir adam olmanız ve hem sizin hem de kızım için uzun bir tecrübe dönemi gerekiyor.

5. bu mektup ikimizin arasında sır olarak kalırsa çok memnun olurum.

cevabınızı bekliyorum.

en iyi dileklerimle,
karl marx

--- alıntı ---

alıntı: etilen sosyete
devamını gör...

istanbul

dünya'nın en vefakar, en güzel şehri. hüzün kokar istanbul kapalı sonbahar sabahları.
devamını gör...

çocuk yapmanın anlamsız olması

olmayan anlamsızlıktır. "bu dünyaya çocuk getirilir mi" kadar kafa açan bir düşünce olamaz. korkaklıktır. bu dünyaya çocuk getirmeyelim de meydan haramilerin çocuklarına mı kalsın? "sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa" diyen nazım bunu boşuna dememiş. mesele dünyaya çocuk getirmek değil, hiçbir işe yaramayan çocuklar yetiştirmektir. geleceğin bilim adamları, siyasileri, aktivistleri, sanatçıları, işçilerin hakkını yemeyen patronlar henüz doğmamış çocuklar olabilir. dünyayı değiştirecek ellere sahip çocuklar yetiştirmeyi düşünmek haliyle çocuk yapmamayı düşünmekten daha zordur. alıştırmışlar her işin kolayına bizi. ulan hepsini geçtim kaynanaya ne diyeceksin?
devamını gör...

intihar etmek

çoklukla düşünülen ancak yapılamayan. belki bir godot gelmez mi ki umudu. biraz da korku. bilinmeyen yere gidişin, acının korkusu. yaşamak illa hayattan keyif almak değil işte, sadece yeni şeyler yapmaktan o kadar uzak kalmak ki, intihara bile cesaret edememek esas olay. biz kimiz de intihar edeceğiz, o insanlar ki -intihar edenler, kutlu insanlardır.
devamını gör...

cominform

resmi adı "komünist enformasyon bürosu" olan 1947'de sovyetler birliğinin önderliğinde kurulan ve 1956 yılına kadar etkinlik gösteren uluslararası komünist örgüt. büro eylül 1947'de sscb, çekoslovakya, macaristan, bulgaristan, polonya, romanya, yugoslavya, fransa ve italya komünist partilerince polonya'da kurulmuştur. kominformun kuruluşuna yugoslavya komünistleri büyük destek sağladıkları için ilk olarak örgüt merkezi belgrad olarak belirlenmiştir. fakat daha sonraları yugoslavya ile sovyetler birliği arasındaki gerginliğin artması sonucu, yugoslavya komünist partisi haziran 1948'de örgütten çıkarılmış ve merkez bükreş'e taşınmıştır. kominform devletleri arasında uluslararası dayanışmayı pekiştirmek için propaganda, ağırlıklı bir eri teşkil ediyordu. marshall plan ve truman doktrin'in uygulanmasını engellemek için kominform tarafından görevlendirilen italyan ve fransız komünist partileri başarılı olamamışlardır. daha önceki denemelerde olduğu gibi kominform döneminde de sosyalist sistemin kazanımlarını koruma eğilimine ağırlık verilerek, devrimlerin yayılması amacı ikinci plana itilmiştir. kominform 17 nisan 1956 tarihinde yugoslavya ile arasındaki gerginliği yumuşatmayı amaçlayan sovyetler birliği tarafından dağıtılmıştır.
devamını gör...
10.

aşk olmadan seks

aşka ne anlam yüklediğine bağlıdır. tabii hayvanlığa da...

hayvanlık insan doğasının "öz" ü ise -ki öyle- zaten seksi temelinde ihtiyacı için yapmaktadır. gayet doğal ve masum bir eylemdir.

aşk, eğer bir insana duyduğun arzu ve kafaca uyuşmaksa, ama illa ki sadakat ve bağlılık içeren hani o toplumun "seviyeli, ciddi" dediği ilişkiyi yaşamak istemiyorsan, seks gayet keyifli olabilir.

seks prangalar takıla takıla öldürülür, insan tarafından…
devamını gör...
11.

kafa sözlük yazarlarının unutamadığı film replikleri

yılmaz güney'in umut filmindeki tuncel kurtiz'in unutulmaz tiradı:
"iyi at, iyi araba para işi gardaş. paran olunca her bir iş iyi olur. paran olunca kebap yen, paran olunca tatlı yen, şarap içen, iyi yataklarda yatarsın. parası olunca adam kuvvetli olur. parası olunca adamın evi, avradı olur, evinde tenceresi kaynar, çocukları olur. paran olmadı mı iyi değil, dünyada senden kötüsü yoktur, senden pisi yoktur, her yerden kovarlar seni. fakirin yüzü soğuktur. niye soğuktur cabbar gardaş? parası yoktur da ondan. mesela kış gününde, en soğuk vaktinde, cebinde paran olsa üşümezsin; hamamdaymış gibi terlersin. amma velakin para olmadı mı yaz gününde üşürsün. neden? çünkü para adamı sıcak tutar; sıcahhh. senin bu atlar paran olsa iyi yem yerler. paran yok, gariplerin iskeleti çıkmış. açlıklarından ölecekler..."
devamını gör...
12.

tası tarağı toplayıp gitmek istenen yerler

küba anasini satayim. her şeyi bırakıp devlet müzisyeni olmak, sahilde turistlere çalmak...

bu dünyanın döndüğü düzene lanet, çevreyi kirletmeden, insanların onurunu zedelemeden calisip para kazanmak için daha ideal neresi ve ne is olabilir ki?
devamını gör...
13.

alternatif prezervatif sloganları

üşütmez, sıcak tutar, her kafaya bir şapka.
devamını gör...
14.

kafa sözlük köy okuluna kitap yardımı etkinliği

kim ya da kimler düşünmüşse aklına sağlık dediğim etkinlik.
karantinada olduğum için pek çıkmam olası değil, bir çok yazar da dışarı çıkmaktan çekindiği için kargolama yapamayacak.
aslında evden kargo seçenekleri de başlığa eklenebilirse yardımda bulunan kişi sayısı x2 olabilir.
devamını gör...
15.

the goddess bunny

johnnie baima, drag kraliçesi, transgender performans sanatçısı, özellikle obey the walrus olmak üzere, internette görülebilecek bağımsız filmlerini yaşamı üzerine kurgular. geçirdiği rahatsızlık nedeniyle sırtından aşağıya inen yekpare bir çelik çubuk ile omurgasını en azından hareket edilebilir kılan the goddess bunny, yine aynı çubuk nedeniyle bedensel gelişimini tamamlayamamıştır. babasından miras cinsel tacizini sanata dönüştürmüş, kimi zaman bir fahişe, bazen porno yıldızı, belirli fotoğraf sanatçılarına model olmuştur. bir süre, hapisten şartlı tahliye edilmiş rocky isimli biriyle ve fanatik hristiyan annesi ile aynı evde yaşamıştır. annesini bir şekilde, bunny’nin aslında dişi olduğuna inandırmışlar. *
devamını gör...
16.

srebrenitsa katliamı

bosna hersek’de üç buçuk yıl devam eden savaşta 312.000 kişi hayatını kaybetti, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı. 27.734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçti. toplu mezarları araştırma enstitüsü’nün 20 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda 20.000 kaybın cesedine ulaşıldı, bunlardan yaklaşık 18.000’inin kimliği belirlendi. toplu mezarlarda bulunan cesetlerin çoğu parçalandığı ve yakıldığı için kimlik tespit çalışmaları "hala" zorlukla sürdürülüyor. bosna hersek kayıpları arama enstitüsü verilerine göre, 1995 yılından bu yana ülke genelinde 500’den fazla toplu, 5.000’in üzerinde müstakil mezar bulundu. kimlikleri tespit edilen kurbanlar, her yıl 11 temmuz günü düzenlenen törenle srebrenitsa’da toprağa veriliyor.
devamını gör...
17.

anarşizm

sosyalizmin bile yanında ant-demokratik kaldığı görüş. en özgür düşünce.
devamını gör...
18.

the americans

fxnetworks'ün the bridge'le birlikte 2013’de çıkmış olan dizisi. başrolünde keri russell ve matthew rhys var. dizinin konseptini oluşturan, yazan ise eski cia ajanı joe weisberg. 1980'den başlayarak, abd'de yaşayan bir sovyet efsanesi olan kgb illegallerini konu alıyor dizimiz. kronolojik sıraya uyuyorlar. bir casusluk, vurdulu kırdılı veya abd'nin dünyayı kurtardığı, sovyetlerin kaka olduğu dizilerden değil. karakterlerin hikayeleri, duygusallıkları, karanlık yönleri, göze alabildikleri, çocukları için ülkelerine, ülkeleri için kendilerine ihanet etmeleri, alt metinlerin yoğunluğu falan ilginizi çekiyorsa kesinlikle izlemelisiniz.
devamını gör...
19.

yazarların duydukları enfes cümleler

"oysa defalarca sormuşlardı, büyüyünce ne olacaksın diye. mutlu diyemedik. çünkü çocuktuk akıl edemedik.."

nazım hikmet
devamını gör...
20.

kitap önerileri

açlık- knut hamsun
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.