haklıyım ama mutlu değilim yazar profili

haklıyım ama mutlu değilim kapak fotoğrafı
haklıyım ama mutlu değilim profil fotoğrafı
rozet
karma: 7950 tanım: 1178 başlık: 75 takipçi: 125
karma: 7950 tanım: 1178 başlık: 75 takipçi: 125
Siz beni insanlıktan, saffetten, samimiyetten, sevdadan iğrendirdiniz.

son tanımları


14 nisan 2021 esenyurt'ta rögardan mavi su fışkırması

esenyurt'ta dereden akan mavi renkte su bu kez rögardan fışkırdı. büyük bölümü maviye boyanan cadde ile ilgili çevre sakinleri tedirginliklerini dile getirdi.buradan
devamını gör...

beklemesi keyif veren kuyruklar

benim için olmayan kuyruktur. sabırsız bir insan olduğum için beklemek de bir hayli zor oluyor. sevmediğim bir şey için bekliyorsam ölüm zaten, sevdiğim bir şey için bekliyorsam da heyecandan yerimde duramam beklemek daha bile zor olur.
devamını gör...

letonya'da 9 vizonda covid-19 tespit edilmesi

letonya gıda ve veterinerlik servisi tarafından yapılan açıklamaya göre baltık devon isimli vizon çiftliğinde ölen 9 vizonda covid-19 tespit edildi.buradan
devamını gör...

türkiye'de işsizlik oranının şubatta yüzde 13,4'e yükselmesiburadan
devamını gör...

belediyenin almanya'ya gönderdiği 43 kişinin geri dönmemesi

(bkz: nerede lütfen söyleyin)
devamını gör...

uyanık kütüphane

ankara'da birçok şubesi bulunan, sesli ve sessiz çalışma salonları ile hizmet veren, girişte ödediğiniz 10 küsür tl (güncelden haberim yok) fiyat ile bir içecek alabileceğiniz çok tercih edilen kütüphaneler arasındadır. bahçeli şubesinin yanındaki ağaçlarıyla çok güzel bir görüntüsü var. kızılay şubesi biraz daha boğuk ve genelde liselilerin tercih ettiği bir yer. benim en sık gittiğim bahçeli şubesiydi. sabah 9'dan gece 2'ye kadar açıktı yanlış hatırlamıyorsam. bir yerden sonra yer bulamıyorsunuz. sesli salonun küçük bir balkonu da var. sabahın erken saatlerinde geldiğinizde belli bir saate kadar çok güzel oluyor, ondan sonrasında içerisi iyice havasız oluyor. yine de kendisi zaman zaman milli kütüphaneye alternatif olarak tercih ettiğim bir kütüphaneydi. tabii girişi ücretli olduğu için sürekli gitmek biraz bütçeyi zorlar, biz arkadaşlarla arada bir ödül olarak gidiyorduk. tıpçının ödülü de böyle oluyor ne yapalım*
devamını gör...

belirsizlik

en kötü sonuçtan bile daha çok yoran bir durumdur. (bkz: zeigarnik etkisi) sebebiyle tamamlanmamış işler zihni çok daha fazla meşgul eder. ister istemez sürekli bu belirsizliği düşünür ve strese girersin. ne olacaksa olsun ama belli olsun dersin. çünkü en kötüsü bile bundan kötü olamaz, zihnin hep daha kötüsünü kurabilir. belirsizlik kadar tahammül edemediğim bir şey yok sanırım.
devamını gör...

miyop olmanın zorlukları

karşıdan gelen insanların doğrudan yüzüne bakıp tanıyamamakla beraber "göz göze geldik neden selam vermedin?" triplerine maruz kalmaktır. ya ben miyobum sana bakmışsam ama görememişsem ne var bunda??? ya da belki de görmüşümdür ama miyop bahanesine sığınmışımdır. bilemiyorum altan ama bu sanırım başka bir başlığın konusu.
devamını gör...

üzüntünü belli etmemek

kendi içinde kendi kendine halletmen gereken bir problemin üzerine boştan yere konuşmak istememekten kaynaklanan durumdur. belli ettiğinde beraberinde gelen ne oldu sorusuna cevap verecek enerji bulamamaktan da olabilir. kendi kendine o kadar çok düşünmüşsündür ki birine anlatıp yeni baştan düşünmeyi bırak, kafanı oradan uzaklaştırmaya çalışırsın. tabii aksi durumlar da var, başka bir bakış açısıyla çözülebilecek şeyler. ya da çözülemezse bile paylaşıldıkça azalacak olan şeyler. bir de dediğim gibi halihazırda senin enerjini tüketmiş şeyler. ne çok şey dedim ama olur arada böyle şeyler *
devamını gör...

eskişehir'de parkların kapatılması

eskişehir'de, kent merkezinde bulunan parklar geçici olarak kullanıma kapatıldı.buradan
devamını gör...

sto'pa kai sto ksanaleo

(bkz: furtuna)
devamını gör...

koku hafızası

kokuların toplanmasıdır. duyduğumuz bir koku bizde birçok anının canlanmasına sebep olur. hatta bizi yıllar öncesine bile götürebilir. gördüğümüz, duyduğumuz bir şeyi unutmamız daha kolayken kokusunu aldığımız bir şeyi unutmamız çok daha zordur. bunun pek çok sebebi vardır.

bilimsel olarak baktığımızda; görme ve işitme duyuları beyindeki ilgili alanlara gitmeden önce talamusa uğrar. koku duyusu ise bunlardan farklı olarak talamusa uğramadan koku korteksine gider. talamusta duraklamanın diğer duyular açısından nasıl bir işlev gördüğü tam olarak bilinmese de diğerlerinin oluşturduğu sinyallerin çok daha uzun yollar kat ettiğini söyleyebiliriz.

bununla beraber beyinde kokuları işleve koyan bölgenin hipokampüs ile yan yana olması, hipokampüsün de hafıza ile ilgili bir işlevi olması da neden olarak gösterilebilir.

evrimsel olarak bakıldığında da aslında yiyecek arayışı, eşeyli üremedeki feromon, iletişim ve tanıma gibi pek çok temel ihtiyaçta kokunun çok büyük bir yerinin olduğunu görürüz.

yapılan bir çalışmada yeni tanışan insanların karşıdaki ile tokalaştıktan veya herhangi bir temasından sonra farkında olmadan bir şekilde ellerini yüzlerine götürdüğü görülmüş. bu çalışma ile de aslında kokunun insanları, hayvanları, nesneleri vb tanımamızda önemli olduğunu görüyoruz. buradan

ayrıca her insanın kokusunun da aynı parmak izi gibi kendisine özgü olduğu söyleniyor. bir şekilde koku alamayan insanların hafızalarında da problem çıkıyor veya tam tersi hafıza ile ilgili hastalıklar ilerlediğinde beraberinde kokuları birbirinden ayırt edememe de görülüyor.
koku almamızı sağlayan 1000'den fazla alıcı olduğunu da göz önüne alırsak koku'nun önemi yadsınamaz bir duyu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

ilgililerine buradan
devamını gör...

ezberlenen en saçma şey

seda sayan'ın erol köse'ye çektiği uzun nutuktan bir parça.
devamını gör...

ben evlenmeyeceğim insanları

bunu söyledikten hemen sonra "böyle diyenler ilk evlenir" cümlesi ile karşılaşan insanlardır. bunu öylesine söyleyenler genelde evleniyor olsa da içi dolu söyleyenler gerçekten evlenmeyebiliyor. ama bence evlenmek hayatın önemli bir dönüm noktasıymışcasına evleneceğim ya da evlenmeyeceğim şeklinde atıp tutmak yerine, bunların altında yatan gerçek nedenleri söylemek daha makul gözüküyor.
devamını gör...

asko'nun doğum günü partisi

halinden assla memnun olmayan asko için anne babasının yaptığı videodur. o ortamda ben olsam ben de mutlu olmazdım yahu çocuk haklı...
devamını gör...

sokak röportajı denince akla gelenler

ekonomimiz iyi diyen amcalar. ispat olarak da karşısındakinin ayakkabısı veya telefonu gibi lüks bile sayılamayacak günümüz temel ihtiyaçlarını göstermeleri. istisnasız her röportajda bir yerlerden fırlarlar.
devamını gör...

sinirden ağlamak

aşırı sinir bozucu bir olaydır. kendini ifade etmeye çalışırken birden sesin çatallaşır, gözlerin dolar, kendini ağlamamak için zorlarken daha da şekilden şekile girersin ve karşıdaki bunu fark edip gülmeye başlar. bu sefer bir de kendine sinirlenirsin, hayır ağlanacak da bir şey yok ki. e bayıl bi de istersen feriha! gözlerinden istemsiz yaşlar akar, içinden gelen o ağlamayı ne kadar ittirirsen bi süre sonra o kadar boğazın düğümlenir, konuşamazsın. rahat rahat sinirlenemiyoruz da ya.
(bkz: bak şerefsiz evladıyım ağlamamak için kendimi zor tutuyorum)
devamını gör...

sakarya'da intihar eden kişinin 2 farklı aracın önüne atlaması

sakarya’nın erenler ilçesinde akıllara durgunluk veren bir kaza yaşandı. psikolojik sorunları olduğu iddia edilen s.k. isimli kişi onu görüp yavaşlamakta olan aracın üzerine gidip atladı. çarpmanın etkisi ile yere düşen kişi “ben hala ölmedim mi?” diyerek ayağa kalktı ve karşı şeritten gelen farklı bir aracın daha önüne atladı.buradan
devamını gör...

bu kadar sık titreşim gönderemezsiniz

(bkz: gözümde canlanır koskoca mazi)
devamını gör...

türkiye'ye özgü mutasyon çıkmış olabilir

prof. dr. ismail balık'ın söylediği söz.buradan
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.