gomercan yazar profili

gomercan kapak fotoğrafı
gomercan profil fotoğrafı
rozet
karma: 9519 tanım: 1128 başlık: 215 takipçi: 103
gomercan (moderatör) (kaptan)
karma: 9519 tanım: 1128 başlık: 215 takipçi: 103
Umurumda değildi. Hani sözgelimi, kör testere ile kesseler sırıtırdım. Ben zaten orada değildim. Ne yerde ne gökteydim. Avaramu...

son tanımları | başucu eserleri


pame radyo yayını

marikaki'nin bu hafta ne süprizler yapacağını merakla beklediğim radyo programı. yerimizi aldık, oraletimizi koyduk. bekliyoruz.
devamını gör...

sözlük radyo kaçak yayınları

saat 12:50'den itibaren bir süreliğine çalışırken dinlediğim müzikleri sizlerle paylaşacağım yayındır. çalarken aynı zamanda çalışıyor olacağım için konuk olma, istek parça gibi taleplere dönüş yapamayacağım. keyifli dinlemeler diliyorum.
devamını gör...

gereksiz duyar kasan çevreci

bugün twitter'da rastladığım ve beni oldukça güldüren bir işe imza atan kişidir.

abimiz polonezköy tabiat parkında yol kenarında bulunan ve üzerinde bir firmanın logosu olan plastik emniyet şeritlerini kimseye sorup etmeden tek tek topluyor. sonra da firmayı etiketleyerek, tabiatı kirlettiğini iddia ediyor.

topladığı şeritler, 8 ağustos günü yapılacak türkiye şampiyonasına hazırlık yapan bisikletçilerin kaybolmaması için çekilmiş.

kaynak

tweete verilen cevabı okumayı ihmal etmeyin. *

çevrecilere saygı duyuyorum(ki ben de çevreyi korumaya özen gösteriyorum) ; ama doğanın tek sahibiymiş gibi hareket edip şovenist davrananlara da çok kızıyorum. kendince iyilik yapacağını düşünürken bisiklet pistinin içine etmiş adam.
devamını gör...

makinist ile son istasyon radyo yayını

şimdi değilse ne zaman diye beni gaza getirip gecenin bir yarısı önce kokoreççiye, sonra künefeciye gitmeme sebep olan radyo yayını. acaba ben mi yanlış anladım mevzuyu?
devamını gör...

kafa sözlük radyo kulübü

sözlük radyosu ile ilgili her türlü duyuruyu takip edebileceğiniz, yayıncılarla ve yayınları dinleyenlerle anlık olarak haberleşebileceğiniz sözlük kulübüdür. radyo yayıncısı olmak için, kulüp üyeliği şarttır.

kulübe katılmak için discord adresi
devamını gör...

kafa sözlük fenerbahçeliler kulübü

sözlükteki fenerbahçeli yazarlarımızı bekleyen, fenerbahçe ile ilgili tüm gelişmeleri beraber takip edebileceğimiz ve kalabalıklaştıkça çok güzel organizasyonlara imza atacak sözlük kulübüdür.

aynı zamanda kafa sözlük'ün kurulmuş ilk spor takımı kulübüdür.

katılmak için tıklayın

kuralları onayladıktan sonra girdiğiniz bekleme odasına sözlük kullanıcı adınızı ve "2010-2011 sezonu şampiyonu fenerbahçe'dir" yazmanız yeterli olacaktır.
devamını gör...

henceforth dance radyo yayını

bana hediye olan şarkıların geleceği bölüme girdik. dinlemedeyiz. *
devamını gör...

şimdi değil ise ne zaman

döngüden çıkacak motivasyonun ne olduğuna bağlı olarak değişir. mesela kişinin amacı bir ev sahibi olmaksa, bulunduğu döngüden çıkması ve bu hedef için çalışmaya başlaması uzun zaman alabilir; çünkü ev her zaman alınabilir bir şey. ama amacı sevdiği insanla bir ömür geçirmekse, daha hızlı hareket eder; çünkü kimse kimseyi o kadar uzun süre beklemez.

kısacası "ne zaman" sorusunun cevabını çoğu zaman biz değil de, hedeflerimizin son kullanma tarihleri belirliyor. konfor alanımızı buna göre terk ediyoruz.
devamını gör...

yolo

(bkz: you only look once)
devamını gör...

you only look once

kısaltılmış hali yolo olan, mükemmel görüntü işleme/nesne tanıma algoritması. yazılımcı diliyle konuşmadan, bunun ne işe yaradığı üzerine biraz açıklık getirelim.

bilgisayar bilimciler, yapay zeka yöntemleri kullanarak fotoğraf üzerinde, video üzerinde bulunan nesnelerin tanınması konusunda uzun zamandır çalışmalar yapıyor. bu konuda çok başarılı çalışmalar mevcut; fakat bu çalışmaların temel sorunu nesne tanımanın başarısı ile, tanıma süresi arasındaki ters orantı. nesne tanıma başarısı arttıkça, sistemin nesneyi seçme/ tanıma hızı düşüyor.

joseph redmon isimli bilgisayar bilimci abimiz, bu zamana kadar kullanılan nesne tanıma algoritmalarının temel sorununu kökten çözecek bir algoritma geliştirmek için kolları sıvamış ve şunu farketmiş. bu algoritmalar, resim üzerindeki nesneleri tanımak için yapılan her işlem için ayrı bir yapay sinir ağı kullanıyor. 2000 işlem yapılacaksa, resim 2000 kere kontrol ediliyor anlamına geliyor bu durum.

kendisinin geliştirdiği algoritma, resme bir kez bakmak yeterli* mantığına göre çalışıyor. varolan resmi, daha küçük karelere bölüyor. o kare içinde, tanımak istediğimiz nesneye ait bir parça olup olmadığını tahmin ediyor. eğer tanımak istediği nesneye ait bir parça olduğunu düşünüyorsa, komşu karelere bakarak, nesnenin tamamına ulaşmaya çalışıyor; fakat bunu o kadar hızlı yapıyor ki, gerçek zamanlı olarak (yani kameradan aldığımız görüntü üzerinde anlık işlem yaparak) bunu çok işlevsel hale getiriyor.

diğer algoritmalarla arasındaki hız farkını, şu grafikten anlayabilirsiniz:
görsel

temel olarak bu algoritmayı kullanabilmek için, şu adımları izlemeniz gerekiyor.

1- veri seti toplama
kameranızdaki görüntülerde tanımasını istediğiniz nesnelerin fotoğraflarını sisteme doğru şekilde yüklemelisiniz. ne kadar çok örnek fotoğraf verirseniz, o kadar verimli bir modele sahip olursunuz.

2- model eğitme
algoritma'nın kütüphanesi olan darknet'in oluşturmak istediğiniz modele uygun şekilde konfigüre ederek, elinizdeki veri setini bir yapay zeka modeli haline getirmelisiniz.

3-modeli çalıştırma
yazacağınız kod ile, oluşturduğunuz modeli çalıştırmak.

öğrenmek için, orta seviye yazılım bilgisine sahip olmak gerekli.

kaynak

yolo algoritması kullanılarak yapılmış bir nesne tanıma örneğine bakmak isterseniz:
devamını gör...

arch linux

herhangi bir cihaz mimarisine ve linux dağıtımına bağlı kalınmadan oluşturulmuş bir linux dağıtımı.

kurulum esnasında, cihaz özelliklerinizi ve sistem yapılandırmasını çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. o yüzden diğer linux dağıtımlarına nazaran biraz zahmetli bir kuruluma sahiptir. kurmadan önce, sistem mimariniz hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririm. ingilizce bilen birinin asla döküman sıkıntısı çekmeyeceği bir işletim sistemidir.

hakkındaki dökümanlara buradan ulaşılabilir.

cihazınıza kazandırmak istediğiniz her özellik için paket yüklemenizi gerektirir. bu temelde oldukça uğraştırıcıdır. özellikle hiç linux deneyimi olmayan birisi için, bu oldukça zordur; fakat bu zorlukları aşmayı başaran kişi, linux hakkında epey deneyim sahibi olmuş demektir.

bu kadar zorlayan bir işletim sistemini kurmanın mantığı ne diye düşünebilirsiniz. amaç sadece donanımı daha az yormak ve cihazın yapacağı işe uygun şekilde mimari tasarlamak. windows veya ubuntu gibi ünlü linux dağıtımlarında 8 gb ram'e sahip bir bilgisayarla rahat çalışamazken, arch linux ile 4 gb ram ile harikalar yaratabilir, yüksek performans alabilirsiniz.

kullanmaya alıştıktan sonra kullanıcı depolarını sömürebilir, birçok nimetinden faydalanabilirsiniz.

o kadar tecrübem yok diyorsanız, arch linux kullanmadan önce, kurulumu çok daha kolay olan; ama arch linux tabanını kullanan manjaro işletim sistemini de deneyebilirsiniz.
devamını gör...

yocto project

herhangi bir linux dağıtımını temel almadan, kendi kullandığınız kartın mimarisine ve özelliklerine uygun olarak gömülü bir linux dağıtımı oluşturmanıza yardımcı olabilecek açık kaynak kodlu bir araç. bu araç sayesinde, doğru planlanmış bir işletim sistemi, cihazınızı en az şekilde yorarak en fazla verimi almanıza yardımcı oluyor.

çalışma mantığı katmanlar üzerine kuruludur. çalışma mantığını önce görsel olarak incelemek istersek mimarinin yocto, sumo ve openembedded isimli 3 temel katmandan oluştuğunu görürüz:

görsel

bu katmanlar ne işe yarıyor peki?

yocto bizim geliştirme ortamımız. temel olarak gömülü bir işletim sistemi yapmak için gerekli komutlar ve derleme ortamı diyebiliriz yocto için.

poky ise, yocto'nun bize sağladığı referans işletim sistemi konfigürasyonu. biz sumo referanslarından yararlanarak, üzerinde çeşitli konfigürasyon değişiklikleri yaparak kendi işletim sistemimizi şekillendiriyoruz. yazılımcı olmayan birine açıklayacak olursak, işin hamuru diyebiliriz. hamuru elimize vermişler, istediğin gibi şekillendirmek sana kalmış diyorlar. poky de tamamen açık kaynak kodlu olduğu için, yapılan incelemelerde, bilgi güvenliğini tehdit eden hiç bir bulguya rastlanmadığı kanıtlanmış durumda.

openembedded dediğimiz katman ise, işletim sistemimize katmak istediğimiz özellikler aslında. mesela oluşturacağımız işletim sisteminin bir masaüstü ortamına sahip olup olmayacağını, cihazımızın usb'den veri okuyabilmesini, internete bağlanıp bağlanamayacağını, openembedded üzerinden eklediğimiz özelliklerle kendimiz belirliyoruz. openembedded üzerinden eklemediğimiz özellik, işletim sistemimizde çalışmayacaktır.

başlangıçta, işletim sisteminin kurulacağı cihazın ne olacağını ve hangi özelliklere sahip olduğunu iyi tespit ederseniz, yocto ile siz de kendi gömülü işletim sisteminizi yapabilirsiniz. orta seviye linux bilgisi, bu işi yapabilmek için şart bu arada.

kaynak isteyenler için link
devamını gör...

hisli kirpi

yaşayan yazarlar arasında, yazma biçimini en çok beğendiğim kişilerden biri olan ilhami algör'ün haziran ayında çıkmış kitabı. anca bitirme fırsatı bulabildim.

her zamanki gibi kısa, ama konsantre bir kitap.* yazarın yaptığı doğaçlamalar, yazarak resim çizmekten farksız. doğaçladığı tüm mekanları kafamda kusursuz bir şekilde canlandırabiliyorum. harika. *

anlatımdan çok, hayatı sorgulatan sorular var kitapta. zaten ilhami algör'ün genel yazım tekniği, esas hikayeye çok odaklanmadan, karakterlere ve okuyucuya çeşitli sorular sormak, sorduğu sorular üzerine düşündürmek üzerinedir. genel olarak bunu da başarılı olarak sağlamış.

müzeyyen, nezahat karakterlerinden sonra, nezihe hanım da eklenmiş ilhami algör karakterleri arasına.

konusuna gelirsek, öykünün geçtiği "aziz bura" isimli mekan var. bir de burada yaşayan bir yazar var. her ilhami algör karakteri gibi, kafası biraz karışık. yazarın da kafasında öyküsünün sonunu nasıl getireceğine bir türlü karar veremediği "nezihe hanım" karakteri var. nezihe hanım'ın öyküsünün nasıl devam edeceği konusunda, yazarımızın içinden geçenleri dinliyoruz kitabın ilerleyen sayfalarında.

olay örgüsüne çok odaklanmadan, sayfa sayfa değerlendirilmesi gereken güzel bir kitap. okuyan pişman olmaz.

kitabın kapak tanıtım yazısı ise şu şekilde:
devamını gör...

henceforth dance radyo yayını

sözlüğün kocaman bir diskoya dönüşmesini sağlayacak radyo yayını. elbette geleceğiz, dinleyeceğiz, eğleneceğiz.
devamını gör...

sözlük radyo kaçak yayınları

kendi radyosuna kaçak yollardan giren radyo yöneticisinin bir süre boş yapacağı yayındır. bana kimin eşlik edeceğini bilmeyen kesin çaylaktır ya da birkaç haftalık yazardır. *
devamını gör...

bilesta

benim de katılmayı planladığım organizasyondur. kendi adıma bu işin sonunda bir makale yazabileceğimi düşünmesem de, gelişimime katkısı olacağını düşünüyorum.
devamını gör...

sözlük radyosu bayram sabahı yayını

bayramı daha güzel kılan marikaki'yi radyo şovalyesi ilan ettiğim yayındır. kendi adıma çok minnettarım*
devamını gör...

misc radyo yayını

görsel
devamını gör...

misc radyo yayını

boramir şey değil miydi? yüzük kardeşliği içerisindeki ilk zayıf halka. yüzüğü yok etmeye giderken, frodo'dan alıp gücünü kullanmayı isteyen. bence yanlış davranmak, güçlü olmaktan iyidir. *
devamını gör...

misc radyo yayını

aragorn'a da mıymıntı denmez yahu. adam sadece krallıkta gözü olmayan ve sauron'un birçok tehdidi ile bireysel olarak veya küçük gruplara liderlik ederek savaşmış. hayatını buna adamış. - yüzük kardeşliği öncesinden bahsediyorum- sonrasında tehdit ciddileşince, gerekeni yapıp isildur'un varisi gibi davranmış. başkasının gazıyla değil, mecbur olduğundan kral oldu. ayrıca krallıktan uzak durmasının sebebi, atalarının yüzüğü yok etme fırsatını tepmesi ve iradesizlik göstermesi bence.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.