gogolunpaltosu yazar profili

gogolunpaltosu kapak fotoğrafı
gogolunpaltosu profil fotoğrafı
rozet
karma: 1990 tanım: 342 başlık: 51 takipçi: 34
karma: 1990 tanım: 342 başlık: 51 takipçi: 34

son tanımları


şapkalı â kullanımı

her yıl sınav döneminde hocalar ve öğrencilerin tartışma sebebi olan harf.
kaldırıldığı takdirde olacaklar:
"bu yıl şirketimizin karı %10 arttı."
kar mı? karı mı? yoksa kârı mı? aklımda deli sorular. *
devamını gör...

üniversite whatsapp grubu

tamamen çıkar ilişkisine dayalı oluşum.

o kadar duyuru yapılır. üstünden bir gün geçmeden aynı soruyu defalarca sorarlar. bu gruplardaki yöneticilere, temsilcilere sabır diliyorum...
devamını gör...

aileden birinin özlü sözleri

anneannem özü ağlamayanın gözü ağlamaz derdi.
devamını gör...

çocukların yarattığı kelimeler

aras özadalı'nın kanalizasyon yerine kakalizasyon demesi. bence de olması gereken asıl isim bu olmalı.*
devamını gör...

1 kelimelik hikayeler

değişti.
devamını gör...

hiçbir siyasi görüşe sahip olmamak

bir insanın doğumundan ölümüne kadar her alanda siyaset önem taşır.
ne kadar vergi ödeyeceğiniz, nasıl eğitim alacağınız, haklarınızın korunması, sosyal yardım, sağlık, emeklilik gibi herkesin hayatını etkileyen konulardır siyaset.
evet herkesin fikri bir partiyle tamamen uyuşmak zorunda değil, ancak ülkenin refahı adına en doğru olanı seçmenin hayati önem taşıdığını düşünüyorum. çünkü siyaset halkın sosyoekonomik, yapısını etkileyen en büyük etkendir. siyaset bir partiye yıllarca sorgulamadan oy vermek değildir. ülkemizde gündem çok hızlı değişiyor yetişmek zor ama yine de apolitik olmak doğru gelmiyor.

şanışer - susamam

devamını gör...

kitaplardaki cümlelerin altını çizmek

önceden kitaplarımın köşesi kıvrılsa üzülüyordum. ama şimdi altını da çiziyorum. bilmediğim kelime varsa anlamını da yazıyorum. okuduğum her şeyden tam bir verim almak için uğraşıyorum. çünkü ileride o kitabı elime alınca okuduğum anı, altını çizerken hissettiğim duyguyu hatırlamak istiyorum.
sadece okuyup rafa kaldırdığım kitapları da seviyorum ama kitaba dair aklımda kalan pek bir şey olmuyor. bana hiçbir şey katmamış gibi geliyor.

sevgilime altını çizdiğim kitaplarımı vermiştim. o da okuyup çizdiğim satırlara kendi hislerini yazmıştı. birini tanımanın da en güzel yolu bence. tam altını çizeceksin ama o çizmiş. aynı duyguları hissederek okumak çok hoş değil mi?

kitaplarınızın altını çizmekten korkmayın. o çizikler sizin duygularınız, düşünceleriniz. yeterince monotonlaşan hayatta hislerimizi yaşayacağımız dünyaya ihtiyacımız var.
devamını gör...

yazarların ömür boyu başına bela olacak özelliği

mükemmelliyetçilik.
ya tam olacak ya da hiç olmayacak. hayat siyah beyaz değil biliyorum ama yapamıyorum işte.
devamını gör...

maria montessori

oyunu çocuğun işi olarak görmüş kuramcıdır.
devamını gör...

mermerşahi

ilk duyduğumda kuş cinsi sandığım pamuklu kumaş türü. genellikle bebek için kullanılacak ürünlerde tercih ediliyormuş.
devamını gör...

kişinin kendine sorduğu sorular

ne zaman güzel şeyler olacak?
devamını gör...

türk aksanını taklit eden ingiliz

videoyu çeken kişi zaten türk. kanala göz attıktan sonra amacının insanlarla dalga geçmek veya heves kırmak olmadığını fark edersiniz.

ne öğrenirseniz öğrenin yanlış olanı görmek sizi doğru olana yaklaştırır. aslında dikkat çekmek istediği nokta da bu.
yabancı biri türkçe öğrenince nasıl hoşumuza gidiyorsa veya yıllardır türkçe öğrenmesine rağmen bizimle deyılsın demesi kulağa kötü geliyorsa aynı şeyi anlatmış.

bir dil öğreniyorsanız onu o dilin fonetiğiyle ve doğru telaffuzu ile öğrenmeniz gerekiyor. dil, öğrendim bitti artık denilen bir alan değil.
devamını gör...

çalışma masanızdaki en ilginç şey

buğu önleyici.
gözlük camı için almıştım ancak zarar verir diye kullanmaya cesaret edemedim. bi bit artık korona.
devamını gör...

pride and prejudice

ingiliz edebiyatı'nın baş yapıtlarından biri olan gurur ve önyargı ilk olarak 'first ımpressions' (ilk izlenimler) olarak yayınlanmış, daha sonları gurur ve önyargı adıyla devam etmiştir.

kitap sadece aşk romanı değil, aynı zamanda toplumsal sınıf ayrımcılığı, dönemin kadın hakları gibi konuları da içeriyor. jane austen'in sade ve akıcı diliyle kolaylıkla okunacak türden olsa da konunun sadece 'evlilik' üzerine olması beni biraz sıktı.

bennet ailesinin beş kızı vardır. anneleri olan mrs. bennet; patavatsız, kızlarına koca bulamazsa ortada kalacakları düşünüp endişelenen bir anne. çünkü kocası öldükten sonra, ipotekli olan evleri kızlarına miras kalmayacak.
mr. bennet ise karısının tam aksine ağırbaşlı, çok konuşmayan, zaman zaman muzip cevapları ile güldüren bir karakter. en büyük kızları olan jane aynı zamanda en güzel ve her şeyi iyi yanıyla düşünen bir kız. ikinci kızları elizabeth ise gözlem yapmayı seven, bazen açık sözlü olmasının bedelini acı şekilde ödeyen biri. lydia ise kız kardeşlerin en küçüğü ve en şımarığı.
bennet ailesi, yeni komşuları olan bingley ailesi ile baloda karşılaşır, kızlarını mr. bingley ve mr. darcy ile tanıştırır. mr. bingley; güleryüzlü biri iken mr. darcy soğuk ve ciddi biridir.

mr. bingley, tam iki kez miss jane ile dans eder. bu büyük bir olaydır. ancak aralarında büyük bir sınıf farkı olduğu için mr. bingley'in ailesi tarafından hoş karşılanmaz. zaman içinde herkesin kafasında oluşan önyargılar kırılır. aşk, gurur tanımaz. mr. bingley ile miss jane, mr. darcy ile miss elizabeth evlenirler.

aslında hikayenin ana fikri olarak "aşkta gurur olmaz" veya "en büyük aşklar nefretle başlar" demek yanlış olmaz.

devamını gör...

seni düşünmek

dünyanın en güzel sesinden en güzel şarkı dinlemek gibi bir şey.
devamını gör...

en zevkli matematik konusu

en zevkli matematik mi konuları dediğim başlık. benim için eziyet olan konulardır.
devamını gör...

çavdar tarlasında çocuklar

jerome david salinger'dan okuduğum ilk kitaptı. oldukça akıcı, kolayca okunacak türden. sanki amerikan filmini kitaba yansıtmışlar gibi hissettirdi bana. kitapta sık sık argo sözcüklere yer verilmiş ama benim için rahatsız edici değildi. genel olarak olay örgüsü tek bir karakter üzerinde olsa da çeşitli yan karakterler sayesinde sıkmadan okunuyor.

kitabın baş karakteri olan holden caulfield'ın okuldan atılması ve başına gelen türlü maceraları anlatıyor.

16 yaşındaki holden hayatın bazı gerçeklerini görmüş ve bunları sindirmeye çalışan bir karakter. o yaştaki herkes gibi kafası sorularla dolu. holden'ın içsel sorgulamalarını okuyorsunuz. hayatı anlamlandırmaya çalışan ve gerçek bir şeyler arayan birinin iç sesiyle konuşmasını okur gibi hissettiriyor.

okuyan birçok kişiye göre holden agresif, hiçbir şeyi beğenmeyen, zengin bir ailenin şımarık çocuğu gibi görülebilir.
bence holden; insanları çok iyi bir şekilde gözlemleyen ve bu sayede insanların sahtekârlığını da kolayca anlayabilen biri.

mesela insanların arabaları taparcasına sevmesine, güzel mesleği olan birini görünce övmelerine, sigara içerek havalı gözükmeye çalışanlara karşı çok sinirli bir karakter. diğer yandan, çocuklara ve kardeşine karşı çok kibar düşünceli. kardeşine plak alıp mutlu olması ancak daha sonra kırılınca üzülmesi, karşılaştığı rahibelere yardım için para vermek için ısrar etmesi holden'ın ne kadar duygusal bir karakter olduğunu gösteriyor. holden, bana biraz şeker portakalı, biraz küçük prens'i anımsattı.

kitabın daha farklı bir sonla biteceğini düşünmüştüm. sonunda holden'a neler oldu bilmiyorsunuz. sonunu çok beğenmesem de severek okuduğum bir kitap oldu.
devamını gör...

cinsiyetsiz tuvaletler istiyoruz

tek derdimiz buydu zaten derken başlık sahibinin troll olduğunu fark ettim. yeni trollümüz hayırlı olsun.
devamını gör...

big mouth

ergenlik çağını konu alan ricky and morty tadında çerezlik dizi.

herkes belli bir dönemde aynı durumları yaşamıştır. sormaya çekindiğimiz, çoğu zaman ayıp sayılan, hiç konuşulmayan konuları bilgilendirerek anlatmış.
1. sezon 2. bölümde ilk kez regl olan jessi'nin olduğu bölümü çok sevdim. erkek arkadaşının ona destek olmaya çalışması, annesiyle diyalogu harikaydı.

everybody bleeds şarkısını da bırakayım.
devamını gör...

kız çocuklarını üniversiteye gönderen babalar cehennemliksiniz

kız çocukları okumasın. sonra da çocuk gelin olsun. iki gün sonra kocasından şiddet gördüğünde demek ki dayağı hak etmiş desinler. boşanmak istediğinde maddi durumu olmadığı için kocasına ömür boyu köle olsun. nafaka talep ettiğinde adı paragöz olsun.
tek derdiniz kız çocukları ve kadınlar. bizimle uğraştığınız kadar kadın cinayetlerinden, çocuk istismarından bahsedilse keşke.

kuran'da bile ilim öğrenmek çok önemli bir yere sahipken kalkıp hocaların böyle konuşması hiç doğru değil.

“allah içinizden iman edenlerin ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir.”
mücâdele sûresi (58), 11
“kıyamet günü üç sınıf insan şefaat eder: peygamberler, âlimler, şehitler.” (buhari, tevhid, 24)
''ilim öğrenmek, kadın-erkek her müslümana farzdır.'' (hadis-i şerif, beyhaki)
“en faziletli sadaka müslüman bir kişinin ilim öğrenmesi, sonrada o ilmi başka bir müslüman kardeşine öğretmesidir.'' (ibn mace, mukaddime, 20)
''kim evinden ilim öğrenmek için çıkarsa, geriye dönünceye kadar o allah yolundadır.'' (hadis-i şerif; tirmizi)
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.