flyyoufools yazar profili

flyyoufools kapak fotoğrafı
flyyoufools profil fotoğrafı
rozet
karma: 497.4 tanım: 123 başlık: 48 takipçi: 4
karma: 497.4 tanım: 123 başlık: 48 takipçi: 4

son tanımları


zeytin ağacı

antik yunan'da kutsal sayılan ağaç. çoğunlukla devlet malıydı; dolayısıyla ne kesilebilir ne de yakılabilirdi.
athena ile poseidon, atina'nın yönetimini üstlenmek amacıyla bir rekabet içindedir. zeus, insanlığa en değerli ödülü veren hangisi olursa yönetimin de onun eline geçeceğini söyler. bunun üzerine poseidon, üç dişli mızrağını akropole saplayarak tuzlu bir göl oluşturur. athena ise şehirde bir zeytin ağacı yetişmesini sağlar ve bu bitkinin insanlığa olan sayısız faydasını anlatır. böylece rekabetten galip çıkarak atina'nın yönetimini eline alır.
tanrıçanın o vakit yerden fışkırtmış olduğu kökten çıkan on iki filize m.ö. 5. yüzyılda hala tapıldığı söylenir.
devamını gör...

ömer hayyam rubaileri

"bilge, yüce varlığın seyrine dalar;
gafil ise onda dostluk düşmanlık arar.
deniz, deniz olduğu için dalgalanır,
çöpe sor, hep onun içindir dalgalar."
devamını gör...

şarkı olmuş şiirler

pir sultan abdal'ın geçti dost kervanı şiiri. sayısız sanatçı tarafından seslendirilmiştir.
benim en sevdiğim söylenişi ise mizan'a ait.
devamını gör...

neron

m.s. 37 ve 68 yılları arasında yaşamış, roma’nın beşinci imparatoru.***

çocukluğu akli dengesinin bozukluğu ile bilinen imparator caligula’nın yanında geçmiştir. caligula’nın ölmesinden sonra tahta claudius geçince neron’un annesi agrippina kocasını zehirleyerek öldürmüş, amcası claudius’la evlenmiştir. sonrasında claudius’un öz oğlu britannicus’un da kuyusunu kazmış ve claudius’un kızı ile oğlu neron’un evlenmesini sağlamıştır. böylece neron roma imparatorluğunun yasal varisi haline gelmiştir.

imparatorluk yaptığı ilk yıllarda herkes onun ne kadar iyi ve hoşgörülü olduğundan bahsetmiştir. öyle ki neron arenada kan dökücü yarışmalar düzenlenmesini yasaklamış, ölüm cezasını kaldırmış, vergileri düşürmüş ve kölelerin haksızlığa uğramaları durumunda mahkemelere başvurabilmelerini sağlamıştır. senatonun bağımsız karar verme yetkisi artırılmış, atletizm, şiir ve tiyatro yarışmaları düzenlenmeye başlanmıştır. ancak annesinin ölümünden üç sene sonra karısını öldürtmüş ve yavaş yavaş değişmeye başlamıştır.

roma’yı yaktığı söylenir; ama yakmamıştır. tarihçi tacitus’a göre yangın sırasında neron, roma’ya elli altı kilometre uzaklıktaki antium’dadır. ama yangını bir fırsat olarak görmüş, küle dönen roma şehrini yunan mimari anlayışına göre yeniden kurmuş; bu sırada da roma’nın üçte birini kaplayan bir altın ev* yaptırmıştır. bu sarayın yapımı için hem halkın bazı bölümünün topraklarına el konulmuş hem de halktan ağır vergiler toplanmıştır.

kendisine karşı çıkarılan ayaklanmalar sonucu aralarında seneca, lucanus ve petronius’un da olduğu 18 kişiyi ölüme göndermiştir. ancak bir yerden sonra bu ayaklanmaları durduramaz hale gelmiştir. hatta ayaklanmalara gülüp geçmiştir çünkü önceliği her zaman tiyatroda oyunlar oynayıp kendini alkışlatmak, yarışmalarda boy göstermek olmuştur.
68 yılında senato tarafından galba imparator, neron ise halk düşmanı ilan edilmiş, neron da roma’dan kaçmak zorunda kalmıştır. ölümü hakkında kendisini azatlı bir köleye öldürttüğü veya kendisini öldürdüğü iddiaları olsa da net bir şey söylenememektedir.
devamını gör...

the room (film)

tarihin en kötü filmi olarak bilinen 2003 yapımı film. en kötü olmasıyla ünlenmesi sonucu kendisine has bir hayran kitlesi oluşturmuş, bu hayranlar tarafından kült film olarak değerlendirilmiştir. hala özel gösterimleri yapılmaktadır.
2017 yapımı, james franco'nun yönettiği ve her şeyin merkezindeki tommy wisseau'yu canlandırdığı the disaster artist filminde de bu filmin hikayesi anlatılır. yani o kadar kötü bir filmdir ki yapılışına dair başka bir film çekilmiştir.


"i did not hit her, it is not true, it's bullshit, i did not hit her, i did nooot.
oh, hi mark!"

imdb sayfası
devamını gör...

the atheist's bible (kitap)

türkçe baskısı ateistin kutsal kitabı ismiyle yapılmış bir joan konner derlemesi.
çeşitli konu başlıkları altında ünlü düşünürlerin, bilim insanlarının, siyasetçilerin ve sanatçıların aforizmaları bir araya getirilmiş.
iddialı isminin karşılığını veren bir kitap olmasa da inançlarla alakalı güzel fikirlere sahip.

devamını gör...

kitap alıntıları

"gayet iyi bilinen bir öykü vardır: misyonerler afrika'ya geldiklerinde ellerinde incil vardı, biz yerlilerin elinde de topraklarımız. bize, "hadi dua edelim," dediklerinde gözlerimizi kapatıp dediklerini yaptık. açtığımızda, onların elinde topraklarımız vardı, bizim elimizde de incil.
- desmond tutu"
joan konner, ateistin kutsal kitabı
devamını gör...

because i got high

bir afroman şarkısı.

leyla ile mecnun dizisinde bu kıza kadar, grup vitamin tarafından ise seviyoraaa olarak uyarlanmıştır.
devamını gör...

jim jarmusch

mükemmel filmleri olan 1953 doğumlu, amerikalı, bağımsız yönetmen.
only lovers left alive (film)
stranger than paradise (film)
broken flowers (film)
dead man (film)
night on earth (film)
ghost dog the way of samurai (film)
paterson (film)

her biri muhteşem. amerikalıların fazla avrupai diye beğenmediği, avrupalılarınsa çok amerikan bulup yine sevmediği filmlerinin durduğu o orta nokta her neresiyse, ben de orada onlarla beraber duruyorum.
devamını gör...

kel kartal

büyüdükçe saçlarına aklar düşen kartal türü.
görsel
devamını gör...

ayıdan kaçılmaz

eğer karşılaşılan ayı boz ayıysa karşı koymadan yere uzanarak; siyah ayıysa karşı koyarak, bağırarak ve kendinizi olduğunuzdan büyük göstermeye çalışarak kurtulmaya çalışabilirsiniz.
ama tabii her ihtimalde ayının sizden bir the revenant filmindeki leonardo di caprio yaratma riski var.
bir de ayıya karşı elimizde çok daha büyük bir koz var; ayıyla karşılaşmamak.
devamını gör...

musicbuddy

devamını gör...

su fışkırtan yüzük

doksanlar çocuklarının en büyük eğlencesi. apabos veya aqua balls* olarak da anılır.
görsel
devamını gör...

kurban (grup)

sanırım bütün şarkılarını sevdiğim grup. özellikle şu ikisi:

devamını gör...

detachment (film)

açılışı albert camus, kapanışı edgar allan poe ile yapan güzel film.
beni şu güzel ray lamontagne şarkısıyla tanıştırmıştır ayrıca.
devamını gör...

le rouge et le noir (kitap)

kırmızı ve siyah ya da daha doğru ismiyle kızıl ve siyah.

--! spoiler !--
julien* kendisine, "erişmek istediğin o pis mutluluğu gör işte. o mutluluğu bu şekilde, bu insanlar arasında tadacaksın. belki yirmi bin franklık bir mevkin olacak ama, bu etleri yutarken o zavallı mahpusun türkü söylemesini yasak edeceksin. onun sefil nafakasından çaldığın paralarla başkalarına ziyafet çekeceksin, sen ziyafet çekerken, o daha da bahtsız olacak! ey napolyon! senin gününde savaş meydanlarında yüksek mevkilere erişmek ne tatlı şeymiş! şimdi ise, sefillerin çektiği acıları alçakça artırmak var!" diyor, iletişim yayınları, 1. baskı, sayfa 137'de. bu bir bakıma kitabın da özeti işte.
he, julien o mutluluğa, o güce pis diyor da ona ulaşma çabasından hiç geri kalıyor mu? tabii ki hayır. üstelik gittikçe daha da hırslanıyor, gururlanıyor, hatta kibirleniyor.

bir de 369. sayfada, tartışma bölümüne napolyon'un sözleriyle başlıyor stendhal. bu sözler napolyon'a ait midir değil midir bilmem çünkü stendhal kitaptaki bu bölüm başı alıntılarının çoğunu kendisi yazmış deniliyor. söz de şudur: "cumhuriyet! bugün halkın iyiliği için kendisini feda eden bir kişi varsa, kendinden, kendi zevkinden başka bir şey düşünmeyen binlerce, milyonlarca insan var. paris'te erdemli olduğu için değil, atı, arabası olduğu için adama itibar ederler!"
değişen hiçbir şey yok.
--! spoiler !--
devamını gör...

buried (film)

2010 yapımı, tek mekanda geçen gerilim filmi. başrolünde ryan reynolds oynuyor.
ırak'ta kamyon şoförü olarak çalışan paul conroy'un bir saldırı sonrası uyandığında kendisini bir tabutun içinde bulmasıyla başlıyor. yanında ise sadece bir telefon ve bir çakmak var.
klostrofobik, sinir uçlarına dokunan ama bir o kadar da güzel bir film.
imdb
devamını gör...

galiba ölüyorum hissi

yalnız bir kere yaşadığım his. kafamda 17 dikişlik bir hatırası var.
insana planlarını, yapamadıklarını ve göremeyeceklerini düşündürüp kendisini çaresiz hissettiriyor.
devamını gör...

the lord of the rings the fellowship of the ring (film)

the lord of the rings film üçlemesinin ilki. 2001 yılında gösterime girmiştir.
şöyle güzel bir detay barındırır:
--! spoiler !--
boromir'in öldüğü şu sahnede arkaplanda elf dilinde bir şarkı söylenir. sözleri ise metis yayınlarının yayımladığı tek cilt yüzüklerin efendisi kitabının 641. sayfasında kardeşi faramir'in söylediği şu sözlerdir:
"... fakat ben kılıcı keskin diye, oku seri diye, savaşçıyı şanı ve şerefi var diye sevmem. ben sadece onların savundukları şeyi severim."*
--! spoiler !--
devamını gör...

donald trump

oval ofise canı çektiği zaman kola getirilmesini sağlayan bir buton yaptırmış amerika birleşik devletleri eski başkanı. günde 12 adet diyet kola içermiş. joe biden'ın ilk işlerinden biri bu butonu kaldırtmak olmuş.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.