christopher robin yazar profili

christopher robin kapak fotoğrafı
christopher robin profil fotoğrafı
rozet
karma: 618 tanım: 175 başlık: 52 takipçi: 3
karma: 618 tanım: 175 başlık: 52 takipçi: 3

son tanımları


iran denince akla gelenler

nedense benim aklıma iran sineması gelir. siz bakmayın son 20-30 senesine iran sinema ve edebiyat alanında gayet kaliteli işler çıkartan bir ülkedir aslında.
devamını gör...

ferhan şensoy'un mektubuna aa'nın sansür uygulaması

yazıklar olsun. bunu artık gericilik ile de açıklayamayız. bildiğin kötülük ve kötü niyetli olmak.
ayrıca ferhan şensoy ile rasim öztekinin 40 yıllık dostlukları düşünülünce üstadın yazdığı mektup duygulandırmıştır.
devamını gör...

troia

anadolulu ozan homeros´un iö 730´larda yazıya geçirdiği ilyada destanında bahsedilen, çanakkale sınırları içinde yer alan tarihi kent. troilalı prens paris´in sparta kralı menelaos´un dünya güzeli karısı helena´yı troia´ya kaçırması sonucu troia savaşı başlar. agamemnon´un komutasında grek güçleri, helena´yı geri almak ve troia´yı yakıp, yıkmak için sefere çıkarlar. troia´yı savunmak için anadolu´nun uzak bölgelerinden ordular gelir.

kazı çalışmaları sonucu, troia´nın politik, askeri, ekonomik anlamda önemli kent olduğunu ortaya koymaktadır.

troia, kalesi ve güçlü savunma sistemine sahip aşağı kenti ile çanakkale boğazı´nın girişinden kilit gibidir. troia savaşlarının asıl nedeni de budur. bu yüzden, elçilerin, tüccarların, hükümdarların sığınak yeri olmuştur.
devamını gör...

oberalp geçiti

isviçre'de bulunan inanılmaz dağ yolu.

ancak kışın aşırı kaygan olmasından dolayı sadece yaz aylarında açık oluyor.

görsel
devamını gör...

13 ocak 2021 uber’e erişim engelinin kaldırılması

zaten olması gereken ve geç kalınmış karardır. buradaki asıl konu zaten uber'in bu noktada en iyi hizmeti vermesi değil, sarı terör örgütünün artık koronayla beraber iyice azıtmasıdır. uber'in yasak olduğu süre boyunca en azından ben yine alternatif korsan taksilere yöneldim.
devamını gör...

13 ocak 2021 aşılama sisteminin devreye girmesi

başlık aşılama sisteminin belli bir zümre için devreye girmesi olarak düzeltilmelidir.
devamını gör...

fransız ihtilali

sanılanın aksine burjuva devrimidir. yönetim kilise, kraliyet ve toprak sahiplerinden alınıp, burjuva sınıfına devredilmiştir.
devamını gör...

kafa sözlük'te allah büyük yazılsın opsiyonunun kaldırılması

uzun süre önce gerçekleşen hadise.
başlık sahibi yazarın yeni haberi olmuş.
devamını gör...

4 aralık 2020 bakan soylu açıklaması

iranda ki afganlar istanbula dolmadan önce yapılsa daha bir anlamlı olurdu sanki.
devamını gör...
10.

kitap yardımımızın ulaşması

çok güzel hareketler bunlar
devamını gör...
11.

backwoods

orijinaline denk gelindiğinde yaşam tarzını değiştirir. bir backwoods'um olsa yeter dersiniz. o derece güzel.
devamını gör...
12.

yatıştırma politikası

"aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" politikası. klasik örneği ikinci dünya savaşı öncesinde birleşik krallık ve fransa'nin almanya'ya olan yaklaşımıdır. rahmetli winston churchill bu durumu "bizi en son yer umuduyla timsahı beslemek" olarak özetlemiştir.
devamını gör...
13.

idam cezası

hiçbir şeyi engelleyeceğini düşünmediğim ceza şekli. amerikada suç oranı avrupanın çok ötesinde. her yıl dünya kadar cinayet oluyor.

-- idam olan ülkeler;
amerika: 5.30 - 17,284 (2017)
pakistan: 4.20 - 8,235 (2017)
hindistan: 3.22 - 42,678 (2016)
mısır: 2.51 - 2,207 (2012)
iran: 2.47 - 1,936 (2014)

--- idam olmayan ülkeler;
isveç: 1.10 - 113 (2017)
almanya: 1.00 - 813 (2017)
hollanda: 0.80 - 132 (2017)
ispanya: 0.70 - 307 (2017)
yunanistan: 0.70 - 82 (2017)
devamını gör...
14.

carmen

georges bizet'nin, prosper merimée'nin bir hikâyesi üzerinden ilerleyen meşhur operası. prömiyeri 1875 senesinde paris'teki opéra-comique'te yapılmıştır, zamanında aldığı yorumlar pek de pozitif olmamıştır.

carmen isimli fabrika çalışanı çingene bir kızımız, işyerindeki başka bir kızı tartakladığı için gözaltına alınır. kendisine nezaret etmek için görevlendirilen don josé isimli asker, carmen tarafından baştan çıkarılır ve sonradan carmen'in kaçmasına yardımcı olur. işte bundan sonradır ki olaylar silsilesi gelişir. ilgi duyup izleyecek olanların alacağı zevki berbat etmemek için burada kesiyorum. zaten hikâyesi çok da önemli değil.
devamını gör...
15.

j.r.r. tolkien

yüzüklerin efendisi için ilhamı 19 yaşında çıktığı isviçre seyahatinde almıştır. isviçre'nin ilgili bölgelerinde (bern alpleri) çok güzel orta dünya müzeleri bulunmakta. bire bir döşenmiş hobbit evi, vb. var.

bu bölgelere ziyarette bulunacaklara tavsiye edilir. yol parası dışında pek bir masrafı olmayan, son derece keyifli tur oluyor. rotayı kendiniz belirliyorsunuz elbette.
devamını gör...
16.

çocuk yapmanın anlamsız olması

pek de samimi gelmeyen sistem eleştirisi.
endişeli modern kaygısı. bunu diyen insanların %99'u içten içe çocuk sahibi olmayı istiyor. çünkü biyolojik olarak bu doğrultuda bir eğilimimiz var. bu durumun dışında çocuk yapmak hiç de anlamsız değil. hayatın devamlılığına katkıda bulunma şansımız olduğu gibi bu şansımızı da çocuğumuza iyi bir eğitim vererek iyi bir katkı yapmak elimizde. hayattaki olumsuzluklar elbette moral bozucu olup çocuğumuzun geleceği hakkında bizleri endişeye sürükleyebilir. ancak dediğim gibi devamlılığa olumlu katkı yapmak gibi bir imkan varken bu katkıda bulunmayı reddetmek gelecekteki diğer çocuklara kötü bir dünya bırakmakla eş değer olur diye düşünüyorum.
devamını gör...
17.

berbat bir ülkede yaşamak

bu düşüncenin arkasından gelen duygu çaresizlik duygusudur bende. bakıyorsun. bütün olumsuzluklarını görüyorsun ve bir şey yapamıyorsun. bu çaresizlik duygusundan sıyrılmak için biraz yurt dışına çıkayım diyorsun. şimdi masrafa gireceğiz yol, yeme içme vs. ama giren sadece bunlar değil. önce pasaport almak lazım. pasaport fiyatlarına bakıyorsun ve görüyorsun ki dünyanın en pahalı pasaportunu veriyor tabi olduğumuz ülke. e tamam diyorsun bu kadar pahalı olmasının bir nedeni vardır. belki gittiğimiz ülkelerde daha bi ayrıcalıklıyızdır. hani business class ile yolculuk edenler için hava alanlarında ayrı salonlar bulunması falan gibi. öyle bir şey olmadığını öğreniyorsun ve bir şey daha öğreniyorsun, bu pasaport ile avrupa'ya elini kolunu sallayarak gidemediğini. neyse, ne kadar bunun da ücreti diyorsun. iki kişilik bir ailenin en az bir pasaport har(a)cı kadar olduğunu öğreniyorsun. neyse bunu da verdik efendim. sonra. sonra kapıya gidiyorsun kelle başına 25 tl alıyorlar senden. neden? çünkü, sen tc vatandaşısın, başka bir ülkeye ait pasaportun varsa o zaman başka diyorlar. iyice canın sıkkın bir şekilde türk sınır kapısını geçiyorsun bir de bakıyorsun ki senin o dünyanın parası verdiğin pasaport inceleniyor, kıçı kırık bulgaristan'ın romanya'nın vatandaşının pasaportunun içine dahi bakılmadan bu arkadaşlar geçip gidiyor ve sen bir kez daha o duyguyu yaşıyorsun.
devamını gör...
18.

neue slowenische kunst

20. yüzyılın son gerçek avant-garde sanat akımı. josip broz tito'nun ölümüyle oluşmaya ve yugoslavya’nın parçalanmasıyla yaygınlaşmaya başlayan; son yıllarda doğu avrupa’daki en güçlü ve durmadan gelişen bir hareket, sloven kolektif sanat topluluğu...

nsk organizasyonun içinde pek çok oluşum var. sinema, deneysel müzik, tiyatro, resim, felsefe ve yazın alanlarında özgün ve kültürel ürünler mevcut. çoğu rahatsız edici ve kompleks çalışmalar. tüm bu özellikleri ulus ötesi bir akım olmalarına olanak sağlamış.

slavoj zizek akım hakkında şöyle yazmış:

''politika popüler kültürün en yüksek düzeyde temsil edilişidir ve biz şimdiki avrupa pop kültürünü yaratanlar olarak kendimizi politikacılar yerine koyuyoruz. laibach’ın metodu oldukça basit, etkili ve yanlış anlaşılmaya çok uygun. (laibach: popüler kültürü yıkıcı, devrimci politikayla harmanlamasıyla,üst düzey sanatsallıkla ‘underground’ tahrik ediciliği birleştirmesiyle zamanının politik ve kültürel kaosunu yansıtmasıyla bilinen bir alternatif müzik grubu.) ilk olarak; düşmanın karakteristik özelliklerini özümsüyorlar. iktidar gücünün bütün sembolllerini ve ayartıcı hilelerini kabul ediyorlar ve ardından her şeyi abartılı bir parodi haline getiriyorlar. sonra tehlikeli olabilecek konulara odaklanıyorlar; batının doğu avrupalı göçmenlerden korkusu, avrupa birliğinin güç oyunları, batı demokrasisi ve totaliterler arasındaki ilişkiler...''
devamını gör...
19.

ludwig wittgenstein

avusturya doğumlu filozof. mantık ve dil felsefesi dalında yaptığı çalışmalarla modern felsefeye ciddi katkılarda bulunmuş 20.yy'ın en önemli filozoflarından biri.
''kendine bak, kendini hiçbir zaman anlamayacaksın. çünkü kendini bir dizi tasarım içinde görüyorsun, sonunda da dağılıp gidiyor hepsi. çünkü kişi kendisine dışarıdan bakamaz, zira kişi kendisinin nasıl göründüğünü sahiden görmez, çıkarsayabilir ancak. kişi kendine gerçi, bu koşullar altında ben, biz başkası için ne derdim, diye sorabilir. ama yanıt şu: bilemezdim. bilseydim de, o başkasıyla ilgili haklı olduğum konusunda bir şey söylemiş olmazdı. kişinin kendi üzerine sığ bir yargıda bulunması, kendisini ucuz bir biçimde şu ya da bu komedinin ya da trajedinin oyuncusu sayması, bunları bir başkası için yapması kadar iğrenç bir şey. düşün ki, başına ne gibi bir mutsuzluk, nasıl bir acı gelirse gelsin, bunu sen kendin hak ettin.''
devamını gör...
20.

eyjafjallajökull

bir kabileden herkesin bir yerlere bir harf yazıp, en sonunda oluşan kelimeyi de, "biz bunu bu dağın adı yapalım hacılar." demek suretiyle izlandalılarca isimlendirildiğini düşündüğüm, vakti zamanında ciddi maddi kayıplara, nice uçuşların iptal olmasına neden olmuş, hala faal olan bir volkanik dağ. daha beteri için;(bkz: lehçe).
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.