celâli yazar profili

celâli kapak fotoğrafı
celâli profil fotoğrafı
rozet
karma: 15203 tanım: 4859 başlık: 364 takipçi: 40
celâli (eagle)
karma: 15203 tanım: 4859 başlık: 364 takipçi: 40

son tanımları


mülteci karşıtlığına ırkçılık denmesi

suriyeliler mülteci değil. suriye savaşı bitene kadar geçici süreli sığınmacı olarak alınmış yabancı uyruklu şahıslar. bu tanım resmî olan tanım. afganlar ve sayıları 85’ i bulan farklı etnik grupların ülke içinde bulunmaları hukuki değil.

bunun faşistlikle bir ilgisi yok ama geçen bir başlık vardı pis kokuyor dedi diye kasapta çalışan bir afgan uyruklu başka bir afgan uyruklu kişiyi öldürmüş. pis kokuyor diyen afgan uyruklu ama bunu bir türk “ afgan değil mi onlar pis kokar zaten !” şekline getirse bu faşizan bir tutumdur.

siyasi bir mevzi olarak söylenen bir cümle bu. çünkü suriyelileri tartışmaya açmanızı istemeyen bir yönetim var. emevi camisinde namaz kılacağız derken 10 yıl sonra nasıl bu hale geldik diye sormayalım istiyor yönetim.
devamını gör...

30 temmuz 2021 istanbul'da ulaşıma gelen zam

beni ilgilendiren bir konu olmadığı halde sırf chp seçmeni bu topa girmez denildiği için izah edeyim dedim. chp seçmeni değilim ama ortada hakkaniyete aykırı bir durum varsa onu da söylemekten geri durmamak gerekiyor.

ulaşım ücretlerini belirleyen parametreleri görmezden gelip sadece sonuca bakmak ve sonuç üzerinden yorum yapmak bizi yanlışa götürür.

dünyada petrol fiyatı doğalgaz fiyatı genel seviyesi düşse bile siz dolar bazında belli bir süre için anlaşma imzalamışsanız o fiyattan almaya devam edersiniz. kur arttığı zaman kurdaki farkı zam olarak yansıtırsınız. konutlarda kullanılan doğalgaza devlet zam yaptığında da aynı durum geçerli.

özetle esas mesele pahalı almamız ve dolarla ödeme yapmamız. dolar türk lirası karşısında değer kazanınca ya da lira tüm yabancı paralar karşısında tarihinin en düşük seviyelerini görürse siz mecbur zam yapacaksınız.

görsel


avrupa’nın 120 dolara kullandığı doğalagaza 280 dolar niye ödüyoruz onu konuşmak gerek. doğalgazla çalışan elektrik santrallerinden elde edilen elektrik ile hareket eden raylı sistemin maliyet hesabı olarak.
devamını gör...

vakayı adiye

mesela adi hırsızlık vardır. başkasının telefonunu masadan alıp cebine atmak gibi. bir de adamın evine girip alarmı devre dışı bırakıp kasayı kırıp mücevherlerini çalmak vardır. şeytana uydum dese mahkemede , ilkinin savunması daha makul.
devamını gör...

öğretmenin öğrenci ayırması

eşit davranmamalı gerektiğinde pozitif ayrımcılık yapmalı. adalet bunu gerektirir.

görsel
devamını gör...

yazarların sahip olduğu ilk cep telefonu

doğru söylüyor dedirten şarkı sözleri

bir şey söyledi ki bence de doğru bir bar filozofu: (bkz: çok kadın hiç kadındır oğlum yalnızlıktır sonu)
devamını gör...

çiçek almadı diye eşinden ayrılan kadın

işte insanlar sanıyor ki 1. dünya savaşı da avusturya macaristan imparatorluğu veliaht prensi franz ferdinand’ın sırbistan istihbaratına çalışan aşırı milliyetçi gavrilo princip tarafından saraybosna gezisi sırasında öldürülmesi sonucu çıktı.

çiçek değil mevzu. mevzu çok daha grift.
devamını gör...

tanışılan kişiye nerelisin diye sormak

insan beyni bu şekilde çalışıyor. aileden veya sosyal çevreden edinilen bir şema bir yaşa kadar değişmezse o şekilde korunur.

mesela babası der ki x kentinden adam çıkmaz. o kişi de bu bilgiyi işler ve sınamazsa bir süre sonra x kentinden adam mı çıkar diye kodlamaya başlar.

size nerelisiniz diye sorduğunda siz x kentindenim dediğinizde yüzünüze bir şey demese de iç sesi ona bu adamdan hayır gelmez der. oysa bu yargı olmasa sizi tanıyıp severse , kendi şemasını oluşturursa x kentliler sıcak insanlar ya vs demeye başlar.

(bkz: coğrafya kader midir)
devamını gör...

birini olduğu gibi kabul etmek

ben buna inanmıyorum. bence bir limit var. bu limitin altındaki kişiyi o da böyle düşünen biri diyerek saygı duyup kabullenemem.

bir de bazı konular var ki bu konularda yapılan bir yanlış o kişinin tüm doğrularını götürüyor.

buna bir örnek vereyim. çocukları sevdiğini söyleyen, kendi çocuğu da olsun isteyen biri söz konusu suriyeli olunca anası babası düşünmemiş ben mi düşüneceğim boğulmuşsa boğulmuş bana ne diyebiliyor.

sahile ölü bedeni vuran küçük bir çocuğu görüp yüreğinde ona karşı 1 gr merhamet duymayan kişi diğer her şeyi düzgün olsa ne olur.

o da böyle düşünüyor onu da olduğu gibi kabul edelim diye bir şey yok.
devamını gör...

içsel motivasyon

bir görüşe göre:

(bkz: hırs en iyi donanımdır)
devamını gör...

direksiyonu avuç içiyle çevirmek

full koordinasyon gerekir ama daha çok hidrolik direksiyon. bunu hadi toros’a binip deneyin.
devamını gör...

hızlı ve öfkeli 9

filmi izledim. hayaldi gerçek oldu.devamını gör...

aç olan açım diye bağırmaz

görsel
devamını gör...

sözelcilerin işsiz kalacak olması

düşüncelerimi anlatmak için en uygun başlığın bu olduğuna karar verdim. hem biraz provokasyon içerdiği için daha fazla hit alıp daha çok yazara ulaşabilir çünkü bu başlığı tercih dönemine girdiğimiz şu günlerde kamu yararı gözeterek kaleme alıyorum.

öncelikle iş bulmak konusundan başlamak istiyorum. özel sektörde holding bünyesinde çalışmış biri olarak mülakatın öneminden bahsetmek istiyorum.

yaygın ve haklı bir kanı var. adına ne derseniz diyin işe girerken birinin size referans olması gerekiyor. bana da referans olanlar oldu. tek başına referans işe alınmada yeterli değil. kamuya girişte yetebilir çünkü türkiye uzunca bir süredir hukuk devleti ilkelerini uygulayan bir ülke değil. konuyu politik bir zemine taşıyıp esas anlatmak istedikkerimden uzaklaşmak istemiyorum.

sözel bir bölüm okuduğunuzda sizin mesleki bilgiden önce iletişim becerisi sahibi olmanız gerekiyor. antarktikada yerin yüzlerce km altında gizli tesiste biyolojik silah geliştiren bilim insanı gibi yalnız başına ömrünüz laboratuvarda fareler pardon sıçanlarla konuşarak geçmeyecek.

sözel demek 1 kelimenin yettiği yerde cümle kurmak, soru sorulan yerde karşı taraf size yeni bir soru sorana kadar konuşmaya devam etmek demektir. bu nedenle sözel bölüm okumak istiyorum diyenler her şeyden önce bu yazdıklarımı kendi için düşünsün. içe-dönük veya dışa-dönük olmak kıyaslarsak iyi ya da kötü değildir. sadece birbirinden farklı olan iki karaktere vurgu yapan kavramsallaştırmalardır. siz yalnız kalmayı seven bir insansanız sözel alan size o kadar da uygun olmayabilir. karakter özellikleri elbette yaş gurubuna ve zamana göre bireysellik arz edebilir ama pandemi süreci size bu konuda güzel doneler ortaya koyuyor.

kapanma sürecinde evde kendini oyalayacak imkanları olanlar bu süreci daha rahat yaşıyor.

her insan dizi izler, kitap okur vs. burada önemli olan zaman geçirecek yol bulmak değil. kendi başına ya da sınırlı sayıda insanla bir çatı altında olmaktan rahatsız olup olmadığınızı sorguluyorum.

eğer çok rahatsız değilseniz. insanlarla konuşmayı özlemiyor hatta konuşmadığınızda daha mutlu oluyorsanız lütfen sırf puanım tutuyor diye sözel yazmayın. insan kendine uygun ve sevdiği / ilgi duyduğu bir alanda eğitim alırsa, diğer şartlar sabit kalmak kaydıyla ister 2 yıllık ister 4-5-6 yıllık bir bölüm okusun fark etmiyor.

ben ilk senemde kazandım. sonra okulu bırakıp sınava girdim. birileri buna kayıp olarak baktı. belki bir ölçüde haklılar da ama hayatta bir matematik yok. her şeyi " doğru" yapmanız kariyer açısından sizi mutlu edecek bir durumu ortaya çıkarmıyor.

meslekte başarı sadece para kazanmak değil. kazandığı parayı sağlıkla ve gülerek yemek de ciddi bir başarı. çok çalışıp erken yaşta hasta olan bir sürü ceo var ve aramızdan genç yaşta erkenden ayrılıyorlar. ölüm allahın emri ama mutsuz insan stresli oluyor. bu stres de sizi duvara sızan su gibi yavaş yavaş duvarı da sizi de çürütüyor. duvarı nem insanı gam yıkar olayı bu.

görsel
devamını gör...

0532 155 0155

ne zaman arasa dolandırıcı sandığım numara.
devamını gör...

su fışkırtan yüzük

görsel
devamını gör...

belki de akıllı insanlar yalnız kalırsa daha iyi olur kim bilir

görsel

(bkz: sherlock bunu sevdi)
devamını gör...

kadın eteğinin altında mutluluk aramak

gece insanın daha üretken olması

gece yalnızlığı ve ölümü çağrıştırıyor ve üretken oluyoruz çünkü kendimize dönüyoruz.

el ayak çekilince
sohbetler tükenince
dostlar eve gidince
bu geceler işkence
devamını gör...

anın fotoğrafı

görsel
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.