aurora yazar profili

aurora kapak fotoğrafı
aurora profil fotoğrafı
rozet
karma: 10751 tanım: 748 başlık: 81 takipçi: 136
aurora (mesen)
karma: 10751 tanım: 748 başlık: 81 takipçi: 136

son tanımları | başucu eserleri


borderline

yukarıdaki tanıma katılarak ben de tame impala'nın en sevdiğim şarkısı diyorum.
spotify'da bir şeyler oldu bu şarkıya, bir gün dinlerken farkettim, daha kısa bir versiyonuyla değişmiş. başta sevemedim ama bir eski bir yeni versiyonunu dinleyip duruyorum şimdi.
devamını gör...

29 temmuz 2021 türkiye abd voleybol müsabakası

inanılmaz bir maç oluyor. 2-0 olan maçı 2-2'ye getirdiler. çok gerildim.*
devamını gör...

orpheus ve eurydice

orpheus ve eurydice'nin hüzünlü hikayesini anlatan mit.
oğuz tekin, eski yunan ve roma tarihine giriş, s. 148

bu hikayeyi resmeden bir çok sanatçı var, ben bir kaç sanat eseri paylaşayım isterim.
görsel mite göre orpheus'un ölen eşini kurtarabilmesinin tek şartı yerüstüne çıkana kadar ona dönüp bir kez bile bakmamasıydı. örneğin auguste rodin'in 1893'te tamamladığı ''orpheus and eurydice'' heykelinde, orpheus'un yerüstüne çıkmadan hemen önce, merak ettiği için dönüp eşine bakmadan hemen önceki tereddüt halini görüyoruz. hikayeye göre orpheus bakmaması gerektiği halde dönüp bakmış ve eurydice'yi sonsuza dek kaybetmiştir. kaynak
görsel frederic leighton tarafından yapılmış 1864 tarihli ''orpheus and eurydice'' tablosunda da orpheus'un bakmamak için çaba sarfettiğini görüyoruz. ama burada orpheus ona baktıktan hemen sonraki an resmedilmiş, yani eurydice'nin yeraltına çekilmeden önceki son anı. orpheus hatayı çoktan yapmış olmasına rağmen ona tekrar bakmayı reddediyor ama eurydice kaderine razı olarak eşine sarılmak istiyor. kaynak
görsel john william waterhouse tarafından 1900 yılında tamamlanan "nymphs finding the head of orpheus" tablosunda da orpheus'un hazin sonunu, parçalanıp denize atılmış kafasının nymph'ler tarafından bulunduğunu görüyoruz. kaynak

konuyla ilgili bir çok sanat eseri görmek için buradan
konuyu anlatan güzel bir kaynak
devamını gör...

geceye bir sanat eseri bırak

en sevdiğim eserlerden birisiyle bugünü kapatıyorum. iyi geceler dünya.
görsel andrew wyeth - wind from the sea (1947)
devamını gör...

kafa sözlük dizi ve film kulübü korku filmi festivali

the blair witch project ile güzel başlayan festival. hem film hem sonrasındaki sohbet keyifli geçti, çok çok gerilmeme ve korkmama rağmen* gücüm yettiğince katılmayı planlıyorum.
devamını gör...

geceye bir sanat eseri bırak

gravür sanatçısı ve ressam aliye berger'in 1954'te yapı kredi bankası'nın düzenlediği yarışmada birinci olduğu ilk yağlı boya tablosunu, ''güneşin doğuşu''nu bu geceye bırakıyorum.
güneş bu kadar mı dolu dolu, bu kadar mı canlı doğar? beni derinden etkileyen eserler sanata neden sonsuz bir sevgi duyduğumu bana tekrar tekrar hatırlatıyor. gözlerimi alamıyorum tablodan.
görsel aliye berger - güneşin doğuşu (1954)
devamını gör...

kafa sözlük sanat bilim kulübü etkinlikleri

kafa sözlük sanat bilim kulübü tarafından yapılacak etkinliklerin ben aurora ve eş başkanım nedenyazamiyorum tarafından paylaşılacağı başlıktır.

sevgili sanatsever dostlarımız,
sevgili ilbi ile planladığımız, 1-7 ağustos 2021 tarihlerinde, belirleyeceğimiz bir günde kulüp üyeleriyle yapacağımız, istanbul'da bir müze gezme etkinliğiyle karşınızdayız. bu etkinlik esnasında bir çok tarihi eser ve koleksiyonları görmeyi planlamaktayız. sonrasında vakti olanlarla çay kahve içip gördüklerimizi değerlendireceğiz. istanbul'da yaşayıp müzeye gitmek isteyenler, tek başına sıkılanlar ya da bütün kararsız sanatseverlerin katılımını bekliyoruz, bu toplanmayı fotoğraflarla taçlandırmayı unutmayın!

katılım için discord sunucumuzdan sanat - bilim kulübüne müracaat edebilirsiniz. linki buraya iliştiriyorum.
etkinliğe sadece kulüp üyeleri katılabilir, katılmak isteyenlerin kulübümüze üye olması zorunludur.
devamını gör...

sanat bilim kulübü fotoğraf yarışması

üçüncü fotoğraf yarışmamız sonuçlandı!
oylamaya göre yarışmayı kazanan ''florya, istanbul'' fotoğrafıyla san marinolu oldu, tebrikler!
görsel
dördüncü yarışmamız da bugün itibariyle başlamış bulunmakta. konumuz ay, son tarih ise 1 ağustos pazar. en güzel ay fotoğraflarınızı paylaşmak için sizi discord kulüplerimize bekliyoruz, yarışma tüm kulüplerin üyelerine açık. katılmak için buradan.
herkese bol şans!
devamını gör...

sanat bilim kulübü çizim yarışması

31 temmuz cumartesi günü son bulacak dördüncü yarışmamız başladı, bu haftanın konusu mitoloji. yarışmamızın discord üzerinden yapıldığını ve tüm kulüplerin üyelerine açık olduğunu tekrar hatırlatıp katılmak isteyenler için discord linkini buraya bırakıyorum.
herkese bol şans!
devamını gör...

kedilerin normal olmaması

doğru bilgi. ben de normal olmadığım için kendileriyle çok iyi anlaşıyorum ama bir kedim bile yok.*
devamını gör...

kafa sözlük sanat bilim kulübü

sanata veya bilime ilgi duyan herkesi bekleyen kafa sözlük kulübü.
iki haftada bir, biri sanat biri bilimle ilgili olan ve belli konulara yoğunlaştığımız olağan toplantılarımız gerçekleşiyor.
bir sonraki toplantımız 27 temmuz salı günü ve sanat üzerine, değerli pinkshinyultratambourine bize raffaello'yu anlatacak. hayatını, yaptığı işleri dinleyecek ve eserlerini inceleyeceğiz.
diğer kulüplerimizle yapacağımız ortak etkinliklerimizi de planlamaya başladık. sanat ve bilimle ilgili kanallarımız üzerinden her gün çeşitli konuları konuşuyoruz. tüm kulüplerin üyelerine açık olan haftalık fotoğraf ve çizim yarışmalarımızı da hatırlatayım.
sanatı ve bilimi aynı anda tartışmıyoruz, isteyen herkes kulübün sadece sanat ya da bilim bünyesine (ya da her ikisine) dahil olabilir.
sanatın, bilimin hangi alanını, ne konuşacağımızı ise siz belirleyebilirsiniz, tüm fikirlere açığız. amacımız hepimizin hem öğrenip hem de öğrendiklerini paylaşabileceği bir alan oluşturmak.

herhangi bir sorunuz olduğunda bana veya başkanım nedenyazamiyorum'a ulaşabilirsiniz. discord linkimiz ise burada. linke tıklayarak kuralları okuyup onayladıktan sonra bekleme odasına mahlasınızı ve dahil olmak istediğiniz kulübü yazarak aramıza katılabilirsiniz. gelirken 250 karma puanınızı yanınıza almayı unutmayın.

hayat kısa, sanat ve bilim uzun. görüşmek üzere!
devamını gör...

kafa sözlük kamp doğa ve seyahat kulübü

ilk toplantısını biraz önce tamamlamış olan kulüp. burada güzel faaliyetler olacağına inanıyorum, merakla takipteyim.
devamını gör...

kavinsky

fransız müzisyen.
nightcall kadar beğendiğim odd look'u şuraya bırakmaya geldim ben. keşfettiğimi unuttuğum bu şarkı kafamda en az 3 hafta çalacak ve ben kafamda en az 3 hafta bununla rüzgara karşı araba süreceğim.
devamını gör...

duygusal bağ kurulmuş nesneler

kaç aydır kafayı taktığım mavi keçeli bir kalemim var. derse girmeden önce stres yaşadığım zamanlarda kapağını açıp kapatmanın çok hoşuma gittiğini farkettim. yazmak için kullanmıyorum artık, sadece kapağı için yanımda duruyor. aynı kalemin farklı renkleri de var ama sadece koyu mavi olanıyla iyi anlaştık. canım kalemim.
devamını gör...

the vision of constantine

gian lorenzo bernini'nin 1670 yılında tamamladığı heykel. *
görsel
heykel m.s. 312 yılındaki milvian köprüsü savaşı öncesinde, rakibi maxentius'u mağlup edebilmek için roma'ya giderken i. konstantin'in gördüğü rüyayı anlatmakta. savaş sonrasında konstantin roma'yı ele geçirerek batı roma imparatoru oldu.
oğuz tekin, eski yunan ve roma tarihine giriş, s.297
görsel
bu eserin muhteşemliğini konuşabilir, bernini'yi övebilir, heykelin duruş şeklini, ağırlığının nasıl tasarlandığını ya da detaylarını inceleyebiliriz. bir de şuna dikkat çekmek istiyorum ben, eserin nasıl yapıldığı kadar nasıl sergilendiği de önemli. konstantin'in rüya gördüğünü, önemli bir haber aldığını belirten gün ışığı çok muhteşem bir detay burada. bu eser gün ışığı almayan başka bir yere yerleştirilseydi bu kadar görkemli görünebilir miydi ya da eserin hikayesini bu kadar iyi anlatabilir miydi? bence hayır.
heykel, vatikan ve aziz petrus bazilikası'nı birbirine bağlayan scala regia'da (kutsal merdivenler) bulunuyor.

görseller için kaynak
devamını gör...

pandemonium

yunanca ''pan''* ve ''demonium''* un birleşiminden meydana gelmiş, tüm şeytanların bulunduğu yer olarak çevrilebilecek kelime.
john martin'in 1825 tarihli eserinin adı aynı zamanda.
görsel
john milton'ın 1667'de yazdığı paradise lost şiirinde pandemonium cehennemin başkenti olarak geçiyor, john martin de bu şiirin bir bölümünü resmetmiş. tabloda lavların arasında şeytanın muhtemelen bir isyan başlatmak için ellerini havaya kaldırdığını görüyoruz.
john martin'in eserleri genelde görkemli manzaralardan oluşuyor ama bu tablo özellikle beni korkutuyor: sağ üstteki şimşek detayı, lavların kırmızısı ve şeytanın varlığı gerçekten cehenneme bakıyormuşum izlenimi uyandırıyor.
tablo louvre müzesi'nde sergileniyor.
devamını gör...

geceye bir şarkı bırak

kafamdaki radyo bir anda bunu çalmaya başladı. iyi yapmış.
devamını gör...

20 temmuz 2021 jeff bezos'un uzaya çıkması

kutlamaları uzaya gidiş gelişlerinden daha uzun sürmüş olan hadise. sebebi neydi ki.
devamını gör...

karadeniz'de yüzmek

zor eylem. temmuz'da bir nebze ama ağustos'ta deniz tamamen değişiyor, yukarıda da yazılmış, tehlikeli hale geliyor. karadeniz'in bir günü bir gününü tutmuyor çünkü. fazla açılmayıp kıyıda takılmanızı öneririm.
devamını gör...

sanat bilim kulübü fotoğraf yarışması

üçüncüsü bugün başlamış olan, konusu gün doğumu/gün batımı olan ve 25 temmuz pazar günü sonlanacak olan yarışma.
katılacak herkese başarılar dileyerek kulüplerimizin discord linkini şuraya bıraktım.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.