aurora yazar profili

aurora kapak fotoğrafı
aurora profil fotoğrafı
rozet
karma: 6626 tanım: 613 başlık: 57 takipçi: 90
karma: 6626 tanım: 613 başlık: 57 takipçi: 90

son tanımları


geceye bir sanat eseri bırak

görsel zdzisław jasiński - storm (1925)
devamını gör...

this is the life

dinlerken 2009 yılında, yağmurlu bir akşamda sokak lambasının ışığını anımsatan* çok sevdiğim bir şarkı.
devamını gör...

dondurma

tanimlarindan ilginç bilgiler öğrendiğim ve okumaktan çok keyif aldığım kaliteli yazar. tabii ki takipteyim.
devamını gör...

her's

stephen fitzpatrick ve audun laading'den oluşan ingiliz indie rock grubuydu.
songs of her's (2017) ve invitation to her's (2018) isimli iki albümleri var.
27 mart 2019'da, son albümleri için yaptıkları kuzey amerika turnesinin 19. konserini vermek için yoldayken geçirdikleri trafik kazasıyla ikisi de hayatını kaybetti. kazanın sebebi ters yönde süren bir arabaymış.
sevdiğim bir parçayı ekliyorum.
devamını gör...

phoebe buffay

olmak istediğim* favori friends karakterim. evrime inanmadığı için ross'u çıldırttığı şu videoyu buraya eklemek zorundayım:
devamını gör...

chandler bing

savunma mekanizması olarak mizahı kullanan* komik friends karakteri.
görsel
devamını gör...

tarihte bugün

12 nisan 1961 - 60 yıl önce bugün sovyetler birliği kozmonotu yuri gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. dünya yörüngesindeki yolculuğu 108 dakika sürdü.
görsel
devamını gör...

geceye bir sanat eseri bırak

görsel giulio monteverde - the angel of the night (1885)
devamını gör...

fotoğrafın hikayesi

nefretin gözleri (eyes of hate)
nazi dönemi propaganda bakanı joseph goebbels, 1933 yılının eylül ayında cenevre'deki milletler cemiyeti toplantısına katılır. life dergisi için çalışan o dönemin başarılı fotoğrafçılarından alfred eisenstaedt, önce şu fotoğrafı çekmiş:
görsel
burada alman siyasetçi mutlu gördüğümüz üzere. ama çektiği bir başka fotoğrafta goebbel'in tüm tavrı değişiyor. fotoğrafçıya korkunç bakışlar atıyor kendisi. eyes of hate.
görsel
peki neden? cevap basit. eisenstaedt'ın yahudi olduğunu öğrendiği için.
eisenstaedt yıllar sonra bu karşılaşma için şunları söylemiş:
hikayenin sonunu biliyoruz. ikinci dünya savaşı biter, almanlar kaybeder.
goebbels, tüm ailesiyle beraber 1945'in mayıs ayında intihar eder.
eisenstaedt, aynı yılın ağustos ayında savaşın bitmesiyle yapılan zafer kutlamalarında çektiği v-j day in times square (1945) fotoğrafıyla ünlenir. bugün bilinen en önemli foto muhabirlerden biridir. 1995 yılında hayatını kaybeder.

konuyla ilgili güzel bir yazı için kaynak
devamını gör...

tanım sohbetleri youtube programı

bu programın devamı gelir umarım. ilk bölümü gayet başarılı, keyifle izlemiştim.
devamını gör...

geceye bir sanat eseri bırak

görsel ivan aivazovsky - wrath of the seas (1886) *
devamını gör...

sanalika

2009'da yılbaşı akşamını geçirdiğim oyun.* konser vardı hatta, havai fişekler patlamıştı. yeni yıla bilgisayar başında girmem dışında güzel bir akşamdı.*
devamını gör...

fra angelico

1395-1455 yılları arasında yaşamış, erken rönesans dönemi ressamı.
aynı zamanda rahip olduğu için eserleri dini konulardan oluşur. vasari'ye göre, resimlerini asla düzeltmeden, üzerinde oynamadan olduğu gibi bırakırmış. tanrı'nın resimlerinin böyle olmasını istediğini söylermiş. ayrıca dua etmeden fırçayı eline almazmış.
meryem'e müjde hikayesi, bir çok ressamın çizdiği sahnelerden birisidir. fra angelico'nun tablosunun en güzeli olduğunu düşünüyorum. özellikle renklerin uyumu ve güzelliği beni benden alıyor.
görsel the annunciation (c. 1440)
devamını gör...

michel delacroix

1933 doğumlu, naif sanat akımının temsilcilerinden fransız ressam.
eserleri kartpostal gibi. yumuşak renk tonları hakim, ön planda göze çok hoş gelen binalar ve insan figürleriyle paris'in sokaklarını, günlük yaşamını resmediyor.
nedense masal gibi bir dünyayı andırıyor bana eserleri. çocukluğumda hayal ettiğim dünyayı çizmiş sanki. mutlu oldum incelerken.
görsel paris, ma grand ville
görsel noël! noël!

daha fazla eserini incelemek için buradan
devamını gör...

dişçi korkusu

bazen dişçiye gitmeye çoktan alışmış bireylerin de sahip olabileceği korku. (bkz: ben) diş teli sürecinin acılı olmasından sebep, her seferinde gitmemek için çocuk gibi kendimi kandırıyorum bir süre.*
devamını gör...

oryantalizm

resimde oryantalizm, doğu'nun her yönüyle resmedildiği sanat hareketidir. batılı sanatçılar, doğu şehirlerine yaptıkları seyahatler sonrasında şehirlerin günlük hayatını, camileri ve namaz kılan insanları, harem ve hamamları ve toplumdan farklı figürleri resmetmişlerdir.
sevgili yazar kuzguncuktaki vişne'nin paylaştığı eserleri çok beğendim ve ben de oryantalizmin en önemli temsilcilerinden jean-léon gérôme'dan bahsetmek isterim. 19. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan sanatçı, osmanlı topraklarına, mısır'a, suriye ve filistin'e seyahat etmiş. bu bölgeleri anlattığı 200'den fazla oryantalist tablosu var.
görsel prayer in cairo (1865)
görsel harem women feeding pigeons in a courtyard
devamını gör...

geceye bir sanat eseri bırak

görsel marcel rieder (1862-1942) - twilight beauty on annecy's lakeside
devamını gör...

salvator mundi

leonardo da vinci'nin 1500 yılı civarında tamamladığı düşünülen, latince'de ''dünyanın kurtarıcısı'' anlamına gelen, isa'nın sağ eliyle kutsama işareti yaptığı, sol eliyle kristal bir küre tuttuğu büyüleyici tablo.
sevgili yazar tutankamonun laneti'ne son derece katılıyorum. bir garip tablo bu. değişik bir havası var, insanı büyülüyor. küre detayına bayıldığımı ben de eklemeden geçemeyeceğim. küre dünyayı temsil ediyormuş.
görsel
bu tabloyu bir de nft olarak satışa çıkardılar. nft versiyonunda isa kristal küre yerine dolar banknotları tutuyor. eserin yine 450 milyon dolara satılması bekleniyormuş. ilginç. çok da yorum yapmadan hemen haberi buraya bırakıyorum.

eserle ilgili ayrıntılı bilgi için kaynak
devamını gör...

chuck

chuck bartowski'nin maceralarını anlatan 5 sezonluk aksiyon komedi dizisi. dönüp dönüp baştan izlediğim, en sevdiğim dizilerden biri.
final sahnesinde çalan, çok da sevdiğim bir şarkıyı buraya bırakayım hemen.
devamını gör...

okula başlamadan okuma öğrenmek

(bkz: ben) 3 yaşımda kendi kendime öğrenerek dahil olduğum eylem. bir süre kimse inanmadığı için gittiğim her yerde gazete okutmuşlar, okulda da beni anlayamayan kötü bir öğretmene denk gelince okuldan nefret etmişim bir süre. şimdi ise kendimle ilgili verebileceğim, bana göre ilginç bir bilgi.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.