arolium yazar profili

arolium kapak fotoğrafı
arolium profil fotoğrafı
rozet
karma: 5594.1 tanım: 997 başlık: 667 takipçi: 40
karma: 5594.1 tanım: 997 başlık: 667 takipçi: 40
birbirimizsiziz..

son tanımları


kafa sözlük haxball turnuvası

emeği geçenlere teşekkür ediyorum. çok eğlendim gerçekten.

bana göre en iyi maçlar hızlı 5er kişilik takımlarla oynanan maçlar oldu.

herkes çok iyiydi ancak; karambol, dijitale, mellisho, bir bilen, yoldaş, jaksat, kanguruyayumrukatanadam, abdülseyidbincabbar, kimsesizlerinkimiraikkonen ve adını hatırlayamadığım bir kaç arkadaş biraz daha oyuna hakimler sanırım.
devamını gör...

steampunk

buhar çılğınlığı; buharda ki ısı enerjisini, mekanik enerjiye dönüştüren dıştan yanmalı motorlar ile çalışan buhar makinelerinin yaygın olarak kullanıldığı, ağır döküm sanayi araçlarının insanla buluştuğu ve toplumları temelinden etkilemiş, tamamen newton fiziğinin hakim olduğu dönemdir.

özellikle viktorya dönemi ingiltere'sinde ve amerikanın vahşi batısında etkili olmuş bu dönem, kurgusal teknolojiler ve gerçek teknolojik yenilikler içeren retrofütüristik* bilim kurgu alt türü olarak anılmaktadır.

günümüzde bilimkurgu alt türü olmaktan çıkmış ve moda, mühendislik, müzik, sanat gibi farklı yaşam biçimlerine yayılmış durumdadır.
görsel

steampunk türündeki ilk roman mervyn peake*nin, gormenghast* serisinin üçüncü kitabı olan 1959 yılında yazdığı titus alone* kitabıdır. tim powers*ın yazdığı anubis kapıları* da bu türdeki en iyi kitaptır.

bu türde çekilmiş filmlerde vardır; wild wild west*, mortal engines* ve sucker punch bana göre en iyileridir.
devamını gör...

vahşi batı

19. yüzyıl ve 20. yüzyıl da amerikanın yerel kızılderililerden satın aldığı ya da ilhak etmek suretiyle konduğu, seyrek yerleşimin olduğu amerikanın uzak batı topraklarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
devamını gör...

viktorya dönemi

naiplik devri* ve edward devri* arasında ki dönemdir.

büyük britanya sanayi devriminin yükselişi ve britanya imparatorluğu'nun zirvesi olarak kabul edilen, kraliçe victoria*nın hüküm sürdüğü 1837 ile 1901 yılları arasında ki dönemdir.

sanayi devrimiyle birlikte gündeme gelen emek sömürüsü ve işçi hakları, örgün eğitim kurumları, köleliğin kaldırılması gibi önemli tarihsel dönüşümler bu dönemde ortaya çıkmıştır.
devamını gör...

dıştan yanmalı motor

sisteminde ki akışkanı yakıtın yanması ile ısıtarak ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüşmesini sağlayan motorlardır.
buhar makinesi ve stirling motoru dıştan yanmalı motorlara örnektir.
devamını gör...

buhar makinesi

buharın içinde var olan ısı enerjisini, mekanik enerjiye dönüştüren bir dıştan yanmalı motordur. lokomotifler, buharlı gemiler, pompalar, buharlı traktörler ve endüstriyel devreler bunlardandır.
devamını gör...

stirling motoru

sıcak hava motoru olarak da bilinir. dıştan yanmalı motoru olan bir ısı makinesi tipidir. ısı değişimi süreci, ısının mekanik harekete dönüşümünün en yüksek seviyede olmasına izin verir.

- dieselengine ukdesi -
devamını gör...

buhar

fizik, kimya ve mühendislikte, 100 °c civarındaki sıcaklıkta ve normal şartlar altında ki suyu ifade eder. saftır, saydam gaz haldedir, sıvı haldeki sudan 1600 kat daha hacimlidir ve suyun kaynama noktasından daha sıcaktır.
devamını gör...

newton

(bkz: isaac newton)
devamını gör...

psikedelik rock

asit rock olarak da bilinmektedir.
türkçemize saykodelik rock olarak yerleşmiş olan rock müzik türüdür.

1960'ların ortalarında amerika birleşik devletleri ve kanada'da gelişen ham ve enerjik bir rock and roll tarzı olan garaj punk hareketinden gelişmiş ve pek çok müzik tarzına ilham veren blues etkisiyle ortaya çıkmış bu müzik türü, progressive rock* ile benzerlik taşımasına rağmen enstrümantal ve vokal olarak çok farklı ezgiler barındırması ile daha derin ruhsal motiflere, doğaçlamalara yer verir ve dinleyenin üzerinde gerçeküstü bir his bırakmasıyla pek çok müzik türünden ayrılır.

zihin değiştirme ve halüsinasyon görme gibi etkileri olan lsd* ve meskalin* benzeri maddelerin etkisinde icra edilen bir müzik tarzıdır. kişinin bireysellikten ve zamandan uzaklaşma hissini uyandırıp, gerçeklerden kopmasına neden olur.

bu tarzın ilk örnekleri jefferson airplane grubunun white rabbit ve somebody to love parçaları kabul edilir. the doors, the beatles, jimi hendrix ve pink floyd da bu müzik tarzını icra etmişlerdir.

türkiye de bu müziği icra edenlerden başı çeken bazıları; barış manço, erkin koray, cem karaca, selda bağcan, moğollar ve üç hüreldir. bu akımın günümüzdeki en büyük ve en önemli temsilcilerinin başında da altın gün vardır.
devamını gör...

saykodelik rock

(bkz: psikedelik rock)
devamını gör...

indie rock

indie, independent* kelimesinin kısaltmasıdır.
indie rock*; ticari bir amaç uğruna güçlü plak şirketleri tarafından üretilmeyip, bir şirket bünyesine dahil olmadan kendi yöntemleriyle deneysel müziklerini yapan, nispeten küçük ve bağımsız rock oluşumlarının kayda aldıkları müzikleri için kullanılan bir tarz adıdır.

aslında indie sözcüğü tarzdan ziyade bir tavrı sergilemektedir ve özgün bir stile sahiptir. bu anlamda bazen alternatif müzik ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.
plak şirketlerinin, yaratıcı ve enteresan müzikleri ticari bir risk olarak görmesinden dolayı bu tip gruplara albüm çıkarma ilgileri düşüktür. bunun sonucu olarak bu tarz müzik çalışması yapan kişilere yönelik albüm yapacak plak şirketleri oluşmak zorunda kalmıştır.
adı marka olmuş firmalardan bir proje dahilinde albüm çıkartıp, tv'lerde ve festivallerde boy gösterip sonradan yaptıkları müziğe indie diyen grupların yaptıkları müziği bu akımdan saymak reddedilmelidir.

the cure, sonic youth, the killers, blonde redhead, arcade fire, uh huh her, two door cinema club, arctic monkeys, the strokes bu akımdan bazı yabancı gruplardır.

türkiye'de bu müziği icra ederek akımı sürdürmeye çalışan ve sözlük radyosunda kafadandeniz arkadaşımızın yaptığı kafa rock programında dinlemek istediklerimden bazıları; büyük ev ablukada, sakin, yasemin mori, nekropsi, replikas, gevende, ceylan ertem, cenk han alkaya, kırmızı ve peximet şeklindedir..
devamını gör...

psikanalitik metot

psikolojide sistematik bilgi için bilinçaltı ve bilişsellik üzerine kullanılan 5 temel yaklaşımdan birisidir. 1930'lardan 1950'lere kadar psikiyatriye hakim olmuştur. psikanalizden türemiş yeni bir eleştiri yöntemi olan yaklaşım, sigmund freud'un bilinçaltı ile ilgili buluşlarını baz alır. bu yaklaşıma göre insan oğlu doğuştan kötüdür ve insan oğlunun davranışlarına yön veren iki temel dürtü vardır.
cinsellik ve saldırganlık..
toplumca hoş karşılanmayan ve sürekli bastırılmış olan bu iki dürtünün bilinçaltına itildiğini öne süren freud, bilinç düzeyinde olmasa da kişinin davranışlarını sürekli etkilemeye devam ettiğini belirtmiştir.

freud amca kişiliğin 3 temel yapıdan meydana geldiğini söylemektedir.
id; kişiliğin ilkel yanını oluşturmakta ve haz ilkesine göre çalışmaktadır. yani buna göre istekler anında yerine getirilmelidir. id, kişiliğin sürekli isteyen yanıdır ve bu istekler cinsellik ile saldırganlık dürtülerinden kaynaklanır.
ego; id'i kontrol altında tutmaya çalışan ve gerçeklik merkezli hareket eden kişilik birimidir. id'in düşüncesiz isteklerini mantık süzgecinden geçirerek dizginlemeye ve mevcut duruma en uygun davranışı sergilemeye çalışır.
süperego; üst ben olarak da adlandırılır. kişiliğin en son gelişen birimidir. toplumun inandığı ve kabul ettiği doğrulara göre hareket eder. kişiliğin ahlaki yanını temsil eder ve vicdani değerler ön plandadır. süperego id'in isteklerini bastırmaya çalışır ve kusursuz olmayı hedefler.

psikanalitik metot'a göre psikoloji sağlığı yerinde olan kişilerin egosu, gerçeklik prensibinden uzun süre uzaklaşmadan id'in isteklerini uygun koşullar altında ve süperego denetimini inkar etmeden uzlaştırma yolları arar. yani psikolojik sağlık id, ego ve süperego arasında kurulan bir dengedir.

bir yazarı yazmaya iten şeyin açığa vuramayıp bastırmak zorunda kaldığı istekleri olduğu gerçektir. bundan dolayı ortaya sunulan esere, yazarın bilinç altında kalmış isteklerinin, korkularının ve değişik etkenlerin sembollerini taşıyan bir belge olarak bakılmaktadır.

bu bağlamda son bir haftadır sözlüğümüzün kulislerinde olanların ve alenen sol frame taşınan bazı olayların bazı yazarlar*ımız tarafından fazla abartılıp, kendileri gibi iyi şeyler yapma amacı güden bazı arkadaşlarımıza haksızlık ettiği kanaatindeyim. oluşumumuzun yeni olmasından mütevellit her türlü deneme yanılma yolu ile doğruyu arama girişimleri ve bu yolda yapılan değişiklikler bir hata olarak değerlendirilmemeli ve saygı duyulmalıdır.

- uykusuzkahve ukdesi -
devamını gör...

the veils

yeni zelandalı müzisyen finn andrews* tarafından 2000'li yıllarda londrada kurulan, indie rock ve alternatif müzik yapan gruptur.
2004 yılında çıkardıkları ilk albümleri the runaway found* içerisindeki 3. parça olan lavinia ile kısa sürede adlarını duyurmuşlardır.
devamını gör...

lavinia

the veils grubunun yükselişine bir hayli ivme katan parçasıdır.
devamını gör...

düz dünya teorisi

bu teorinin en büyük savunucusu dayı.
dünya düzdür ve dönmez dedi ya :)
beyin ölümü gerçekleşmiş, hükümsüzdür..
devamını gör...

bugün keşke yaşasaydı denen müzisyen

neşe, dert, aşk neşet ertaş.
devamını gör...

ramak

arapça bir kelimedir; hayat bakiyesi , son nefes , çok az şey , hayatın son nefesi , ruhun son kalıntısı anlamlarına gelir.
türkçede tek başına kelime anlamı olarak karşılığı yoktur. bir şeyin gerçekleşmesine çok az kalması anlamına gelen ''ramak kalmak'' deyiminde geçer. insanları kötü durumlardan, felaketlerden ve büyük utançlardan koruyan mesafedir kendileri.
an'dan kısa olduğu söylenen zaman birimi olarak da bilinmektedir.
devamını gör...

bir günün 36 saat olması gerekliliği

günde 5 saat uyumama rağmen anlamsız bir zaman yetmezliği içerisinde olduğumu fark etmem sonucunda ulaştığım tespittir.

buna rağmen buraya ayırdığım zamana şaşmıyor değilim. şimdi podcast'i, radyosu, dergisi, ksp derken bunu iliklerime kadar hissedeceğime de eminim.

saatleri ayarlama enstitüsü'nde ki nuri efendi mi el atar yoksa direkt türkiye uzay ajansımı çözer bilemiyorum ancak bir ayar verilmesi şart durumdur.
devamını gör...

kafa sözlük partisi

kafa sözlük partisi*
yoldaş benjamin franklin tarafından kurulacak olan türk siyasi partisidir. parti tüzüğüne göre resmi kısaltması ksp'dir. simgesi kafasına tekme atan bedendir. yoldaşlığı ile biraz sol'a, benyaminliği ile biraz sağ'a yakın görünen fakat düşüngü olarak iki taraftan da keskin hatlarla ayrılan bir siyasi oluşumdur. küfürsüz demokrasi inancını benimseyen yazarları ve moderatörleri ile ilk seçimlerde tek başına iktidar olması muhtemel geleceğin partisidir.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.