armysuzy yazar profili

armysuzy kapak fotoğrafı
armysuzy profil fotoğrafı
rozet
karma: 11993 tanım: 1721 başlık: 254 takipçi: 126
karma: 11993 tanım: 1721 başlık: 254 takipçi: 126
''ah, ben hayvanları çok severim. bütün canlı mahlukları, hayatı, güzelliği, saadeti severim. bahtiyar bir köpek bile benim içimi sevinçle dolduruyor. ben karanlık şeylerden bahsetmek için dünyaya gelmemişim. içim tatlı, sıcak, neşeli şeyler anlatmak isteğiyle yanıyor.''

son tanımları


winter bear

çok nadir de olsa ilk duyduğunuz anda büyüleyip sizi bambaşka diyarlara götüren şarkılar olur ya hani... içinizde tarif edilemeyen duyguların barınmasına neden olur bu şarkılar. sanki çok sevdiğiniz bir dostunuzla uzun zaman sonra tekrar görüşmenin verdiği huzur ve o kavuşmadan sonra ayrılacağınızı bilmenin hüznü aynı anda nüfuz etmiş gibidir şarkının yaşattığı bu duygu karmaşası.

işte öyle bir şarkı kim taehyung'un winter bear'ı. kışın içinizi sıcacık yapan, yazın ise içinizin huzurla dolmasını sağlayacak bir melodiye ve sözlere sahip. kim taehyung'un tüm yapımını üstlenip ingilizce yazdığı ilk şarkı ayrıca.
franz kafka diyor ya hani bir eserinde ''müzikten anlamıyorum, ama bu müziği, müzikten anlayan insanların tümünden daha iyi biliyorum.'' diye. bu sözü ilk gördüğümde aklıma gelen şarkılardan biri de winter bear oldu.

ne zamandır başlığı açmayı düşünsem de erteliyordum. bir ara sevgili mementomori'ye şarkıyı önerince çok beğendiğini söyledi ve başlık açmam gerektiğini söyledi. ertelediğim şeyi hatırlattığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

merak edeni için o cevher şarkı burada:
devamını gör...

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

''ben bir hedefe koşmak istiyorum. kaçmak değil..'' alıntısını okumuştum geçenlerde bir yerde.

hedefe koşuyor mu yoksa kaçıyor muyum hiç bilmiyorum. tek bildiğim, hedeften günden güne uzaklaşıyor olmam. ya da ben öyle hissediyorumdur, belki de sadece yerimde sayıyorumdur fakat bir gün önceki halinden daha iyi olmaya çalışan biri için yerinde saymak kimi zaman kötü hissetmesine yeter de artar bile.

ah ben ''karanlık şeylerden bahsetmek için dünyaya gelmemişim. içim tatlı, sıcak, neşeli şeyler anlatmak isteğiyle yanıyor'' fakat birbirini tekrar eden endişe dolu, gelecekten bihaber düşünceler arasında kaybolmak bazen bu isteğin gerçekleşmesine engel olabiliyor. havanın ne ara karardığını bile bilmeyecek kadar boşa geçen zaman... zamanı umursamazca tüketmek...

neyse, kalbinizi sağlam tutun.
devamını gör...

sosyal psikoloji

insanların birbirleri hakkında nasıl düşündükleri, birbirlerini nasıl etkiledikleri ve birbirleriyle nasıl ilişki kurdukları konusundaki bilimsel çalışma alanıdır.

sosyal psikoloji'nin belki de en doğru tanımını gordon willard allport (1954) yapmıştır: ''sosyal psikoloji; bireylerin, davranış, duygu ve düşüncelerinin başkalarının gerçek, hayal edilen veya ima edilen varlığından nasıl etkilendiğinin bilimsel yollarla araştırılmasıdır.''
devamını gör...

bal yerine reçel yapan arı

kendisini daha doğrusu tanımlarını nispeten geç keşfetsem de, kesfettiğim andan itibaren keyifle okumama vesile olan yazar.
küçük şeylerden mutlu olmayı bilen biri olduğunu düşünüyorum, yani en azından dışarıdan gözlemim nahif biri olduğu yönünde.

keyifli sözlükler dilerim, bal yerine reçel yapan arı. mahlasından da anlaşıldığı üzere farklı yönlerin ve bakış açınla yazdığın tanımların bol olsun.
devamını gör...

leyleği öldürmek

yerdeki karıncadan tutun havada uçan kuşa kadar bazı insanların her şeye bir tahammülsüzlüğü var. hayvana isteyerek zarar veren, insana da zarar verir.

bazıları kendi yaşamlarının hayvanlardan daha değerli olduğunu düşünüyor. kendilerine yaşamı hak görüyorlar fakat neden bir başka canlıdan üstelik zararsız bir varlıktan daha çok yaşamaya hakkınız olsun ki? bir tarafta isteyerek bir başka canlıya zarar veren insanlar, bir tarafta ise kendi türünden bile olmayan bir diğer hayvana yardım edebilecek yüce gönüllülükte olan hayvanlar.. hangisi yaşamı hak ediyor?
devamını gör...

je-

#683948 ''yeşil hayvan yok'' diyerek oyun esnasında o psikolojiyle gülmekten karnımın ağrımasına* sebep olan yazar.
oyunda düşünmeye çalışıyorsunuz yeşil renkli hayvanları ve 1:12. dakikada görüldüğü üzere oradan bir cümle parıldıyor, tüm algınızı ve düşüncelerinizi yok ediyor: ''yeşil hayvan yok''

yaptığın tespit yanlış olsa da keyifliydi je-, sana da bir o kadar keyifli sözlükler dilerim.
devamını gör...

kadın erkek farklılıklarını cinsiyetçilik sanmak

ee herkes kadın erkek farklılıklarını cinsiyetçilik sanan kişilerden rahatsızsa kim bu cinsiyetçilik yapanlar?

tamamen bakış açısı. bu şey gibi, bulanık sinirli bir yüz fotoğrafına uzaktan bakınca güldüğünü görmek gibi. kadın ve erkeğin biyolojik, fiziksel farklılıkları var diye ''kadın yarım kalmış erkektir'', zihni yetersizdir gibi yazarken kusma isteği uyandıran bla bla sözleri sözlüğe kopyala yapıştır yapmak farklılığı belirtmek değil, cinsiyetçiliktir. farklılık şudur: bir kişi bir diğerinden kas gücü olarak daha güçlüdür, bir kişi bir diğerinden daha güzel şiir okur, birinin ilgi ve alakası farklıdır bir diğerinden. zaten her insan birbirinden farklı değil mi?
devamını gör...

feministlik uğruna filozofları aşağılamaya kalkan cahil insan

bir kişinin düşüncesinin saçma/yanlış/saygısızca/cinsiyetçi olduğunu düşünmek veya belirtmek ne zamandan beri aşağılamak oluyor?
ha tabii sırf filozof, bilim insanı, sanatçı vb. diye körü körüne dediklerini takip etmeyi seçiyorsa bazıları, o başka*. işte asıl cahillik budur.

bir de kişinin kendi cinsiyetçiliğini beslediği için bu isimlerin cinsiyetçi söylemlerini gururla oraya buraya kopyala yapıştır yapan kişiler de var elbette. bence onlar hakkında konuşmaya bile gerek yok, tek yaptıkları ctrl+c, ctrl+v'ye basmak çünkü.

edit: bu da amacı cinsiyetçi söylemleri ctrl+c, ctrl+v yapmak ve sözlüğü cinsiyetçi başlık ve tanımlarla doldurmaya çalışmak olan yazara verdiğim ikinci ve son prim olsun.

edit 2: tarih; savaşlara, açlığa, doğal afetlere, reform-rönesans'a olduğu gibi ''cadı avı'' altında yakılan kadınlara da şahitlik etmiştir. kadınların tek yapması gerekenin ev işleriyle uğraşmak olarak görülen bir geçmişte, kadınların zihninin bilim, felsefe gibi konularla uğraşmak için uygun olmadığını söylemek, empatiden yoksunluk ve geniş çaplı düşünememektir. demek ki filozof da olsan tam manasıyla düşünemeyebiliyorsun. kadınların yaptıkları sabote ediliyor, birçok şeyden alıkonuluyor, diri diri yakılıp toprağa gömülüyor, ama çıkıp da insanlar ''kadınların zihni yetersiz'' diyebiliyor. yahu zihinlerini gösterebilecekleri fırsatı vermediniz ki. ama onlar yine de, tüm baskılara rağmen bir şekilde o kabuklarından çıkmaya çalışmayı başardı.

bu filozofların kurdukları cinsiyetçi cümlelerin üzerinden yüzyıllar geçti, 21. yüzyıldayız ve gururla bu sözlere hak verenler, körü körüne reddetmeyi eleştirenler var. cinsiyetçiliğin kişileri ve toplumu geriye götürmekten başka bir şeye yaramadığını görebiliyorum. eğer bu körlükse, cinsiyetçiliğe hak verecek cümleleri görmeyi reddettikleri için gözlerimle gurur duyarım.
devamını gör...

askerliğin kadınlara da zorunlu yapılması gerekliliği

bu ülke hem kadınların hem de erkeklerin aynı derecede, eşit emekleri ile kurtarılıp kurulmuştur.
kadınların bazıları savaşa katılmış, bazıları yaralıların bakımını üstlenmiş, bazıları cephane üretimi ve ulaştırılması sorumluluğunu almış ve bu sorumluluğu alırken kendi küçücük yavrusunun üzerindeki battaniyeyi alıp cephaneliklerin üzerini örtmüştür. gerektiğinde kendi yemeklerinden, kıyafetlerinden, zamanlarından, gençliklerinden, çocuklarından, o en sevdiklerinden vazgeçmesini bilmişler ve vatan uğruna feda etme yürekliliğini göstermişlerdir.

klavye başından, sanki kadınların hiç payı yokmuş, tek yaptıkları evlerinde oturmakmış gibi ve gerektiğinde mücadeleci ruhlarını göstermiyorlarmış gibi böyle bir başlığın açılmış olması ve ''madem eşitlik, her alanda olsun'' demek çok basit kaçıyor. bazı insanların tek yaptıklarının kötü niyetleriyle klavyede birkaç harfe basarak kelime ve cümle oluşturmak olduğunu düşünüyorum. harflere basıyorsunuz sadece, düşünmüyorsunuz.

bir dahakine düşünün, olur mu?
devamını gör...

kafa sözlük gartic.io etkinlikleri

zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamadım, çok keyifliydi*. picasso veya van gogh çizilenleri görse kendi çizdiklerini çöpe atardı.
devamını gör...

kayıp şeyler dükkanı

yitirdiklerimizi bulabileceğimiz fakat onları bulmak istediğimizde başka şeyleri yitirmemiz gerekebileceğini gösteren bir radyo tiyatrosu, kayıp şeyler dükkanı. belki de kaybettiklerimiz bugünkü bizi yaratmıştır. kaybettim sanarken aslında başka şeyler kazanmışızdır.

bende yeri çok başkadır, ilk dinlediğim radyo tiyatrosu olmakla birlikte şu ana kadar çok çok az kişiyle paylaştığım bir cevherdir. fakat artık bu güzelliğin farkına herkes (tanımı görüp merak eden herkes) varsın diyorum. kayıp şeyler dükkanını ziyaret etmek isteyen sadece ben olmayayım diye düşünüyorum. bir şey ne kadar çok insanın kalbine dokunursa, o kadar değerlidir. belki de değerli şeyleri saklandıkları köşeden çıkartmak gereklidir.

bir şeyi hatırlamak için önce unutmak ve bir şeyi kaybetmek için önce sahip olmak gerekir. umarım bunun farkına varabiliriz. gerçekten sahip olup da kaybettiklerimizi bilirsek, neler kazandığımızın daha kolay farkına varabileceğimizi düşünüyorum.

devamını gör...

kpop dinleyen biriyle arkadaşlık etmek

insanları müzik tarzları için ötekileştirmeye çalışmak çok gereksiz bir hareket.
kpop, k-rap, hiphop, türkü, klasik müzik gibi birçok tarzda ve çeşitli dilde şarkı dinliyorum. kpop sadece bts'den ibaret değil mesela, ve kpop sadece pop şarkılardan da oluşmuyor fakat insanlar pek araştırmadıkları ve ön yargılı olup dinlemeye tenezzül etmedikleri için ''kpop dinleyen biriyle arkadaşlık etmek'' adlı bir başlık açıp dinleyenleri ötekileştirebiliyor.

21. yüzyıldayız, kendi renginize kimse sahip olmak zorunda değil. bir şeyi eleştirmeye çalışmadan önce lütfen hakkında bilgi sahibi olun, eğer bir kore idol grubu billboard'da ödül alıp sahneye çıkıyorsa, unicef'de konuşma yapabiliyor ve grammy'ye aday gösteriliyorsa, bunu bilmemek ve bu olayları takip edip kore müziğini dinleyenleri ötekileştirmeye çalışmak sizin eksikliğiniz ve gülünç duruma düşmenizdir.
devamını gör...

en iyi türk yazar

hikaye okumayı seven kişiler, edebiyatımıza çağdaş hikayecilik konusunda büyük katkıları olan doğa aşığı sait faik abasıyanık'ı en iyi yazar olarak görebilirler.
nahif bakış açısı ve anlatımıyla toplumsal sorunları dile getirmekten çekinmeyen romantik yazar sabahattin ali için de ''en iyi yazar'' diyecekler vardır.
hababam sınıfı aşıkları, stepne takma adıyla eserlerini yazıya döken sınıf şairi rıfat ılgaz'ı öne sürecektir.

edebiyatımızın çınarları bizler için önemlidir diye düşünenler, ülkemizde nobel edebiyat ödülü’ne ilk aday gösterilen koca çınar yaşar kemal'i bu başlık için örnek gösterecektir. nobel demişken, bu ödülü ilk kazanan yazarımız orhan pamuk'u yazmazsam beni eleştirenler olacaktır.

benim gibi tiyatro oyunu okumayı sevenler bu başlığı gördüklerinde kesinlikle haldun taner ve aziz nesin'i akıllarından geçirecektir. ee oğuzum atayım'dan bahsetmeyecek misin diye soranlar elbet çıkacaktır, hakan günday'ın az kitabındaki derda'nın çok özel bir sevgi beslediği oğuz atay'ı yazmamak haksızlık olacaktır.

oğuz atay nedendir bilinmez, aklıma edebiyatımızın gamlı prensesi tezer özlü'yü getiriyor. bir kitabın tam manasıyla kalbe dokunması çok zordur fakat tezer özlü çok genç yaşta yaşama veda etse de bu zorlu olayı gerçekleştirmeyi başarmıştır.

edebiyatımızın 3 kemal'ini de atlamamak gerek. yaşar kemal'i zaten söylemiştik, sırada orhan kemal ve kemal tahir var.

nazım hikmet ran, attila ilhan, orhan veli kanık gibi şairlerimize hiç gelmeyeyim, yoksa sabaha kadar yazmak durumunda kalırım. hem ne demişler; şiir edebiyat dünyasının hükümdarıdır. gerisi hikaye ve romandır.

halide edib adıvar, ömer seyfettin, reşat nuri güntekin, peyami safa, mehmet akif ersoy, nurullah ataç, yusuf atılgan, adalet ağaoğlu ve buraya yazmadığım daha birçok önemli yazarımız başlık altında isminin bulunmasını hak ediyor. sadece bir kişiyi yazmak, diğer yazarlara haksızlık olur gibi geliyor bana. hepsinin o kadar büyük katkıları var ki edebiyatımıza. istesem de tek isim yazamam ve ''en iyi''sini belirleyemem.
devamını gör...

clara

yazarın özenle seçtiği alıntılarda gönül dinlendiren bir şeyler var.
mahlasını görünce aklıma şu şarkı geliyor hep, küçük bir armağanla keyifli sözlükler diliyorum.
devamını gör...

yoldaş benjamin franklin'e soru sor

öncelikle merhaba sevgili yoldaş, edebiyat dünyasında sevdiğin, ilgiyle okuduğun yazarlar kim merak ediyorum.
teşekkür ederim.
devamını gör...

spss

yüklemesi ayrı dert, kullanması bambaşka bir dert olan analiz programı. bence bilenler cv'ye eklesin spss kullanmayı biliyorum diye, ayırt edici bir özellik olduğunu düşünüyorum.

hayatta nefret ettiğim şeyler sorulduğunda ilk üçe kesinlikle girer, şu anki duygu ve düşüncem bu yönde en azından.

spss'i görünce koşarak uzaklaşın, ama bu işimize yarayacak demeyin, sadece kaçın. günlerdir şarkı bile dinleyemedim ödev teslim edeceğim diye. etimle, kemiğimle soğudum adından da, sayılardan da, grafiklerden de.
devamını gör...

sözlük dergi yazılarını bekliyor

başta sahte anne deneyi olmak üzere lütfen yazılanları es geçmeyin*.
zaman bol, okunacak kaliteli şeyler sizi, bizi, hepimizi bekliyor!
başta karambol olmak üzere emeği geçen herkesin emeklerine, verdikleri zamana ve uğraşa sağlık.

edit: şu an karambol olmadığı için içimin buruk olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. bu güzel iş karambol'ün fikriydi ve bizler (dergiyle ilgilenen modlar ve yazıları yayınlanan yazarlar) haftalardır bu fikri saklasak da arka planda fazlasıyla emek gösterdi. çok hevesli olduğunu bildiğim için şu an olmaması üzücü. çabuk gel sevgili karambol, fikrin ve emeklerin fazlasıyla beğenildi ve ilgi gördü. tıpkı hak ettiğin gibi.
devamını gör...

salomi

şarkı benim için başlık sahibine ettiği kadar bir anlam ifade etmiyor fakat başlık sahibi biricik dostum bu şarkıyı lise zamanlarımızdayken indirmemi söylemişti. ilk dinlediğimde acıyı yüreğimin derinliklerinde hissettim, türkçesini bilmeden.

hala ne anlama geldiğini ve şarkının neyi anlatmak istediğini bilmiyorum. anlamını merak da etmiyorum aslında. bazı şeyler ilk hatırlandıkları hislerle güzel, eğer anlamını öğrenirsem belki ilk duyduğum zamana ve o anki hislerime ihanet olacak bu.
devamını gör...

ölmedim ama hafif sürünüyorum

mod olur olmaz görevlerini en iyi ve hızlı şekilde yerine getiren biricik yazar.
sözlük dışında bir olayın gerçekleşmesi için haftalardır uğraşıp bir dönüt bekliyordum, kendisiyle konuşurken bir de baktım ki mail gelmiş. ölmedim ama hafif sürünüyorum mahlasındaki hafif olumsuzluğa rağmen insana büyük bir şans getiriyor efenim, kanıtlara dayalı hem de*.
söylemedi demeyin.
devamını gör...

corpus callosum

liflerin beynin sağ ve sol hemisferlerini birbirine bağladığı yer.
ergenlikte corpus callosum kalınlaşır ve ergenlerin bilgiyi işleme becerilerini geliştirir.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.