ikinci dünya savaşı zamanında ülkemizde konulmuş vergilerden biridir. halka ağır bir yük getirmiştir. ancak savaş koşulları, 1929 krizinin etkileri vs düşünülürse yapacak başkaca bir iş de elden gelmezdi.
devamını gör...
keşke şimdi de olsa dediğim vergidir. çünkü artık onun yerine yokluk vergisi alınıyor.
devamını gör...
(bkz: salkım hanımın taneleri)
devamını gör...
demokrat partinin en büyük kozu olmuştur halk vergiden nefes alamıyordu kısaca çok ağır vergilerdi
devamını gör...
1942'de yürürlüğe giren yanlış bir vergi yasasıydı. çiftçiler, müslümanlar ve çoğunluğu gayrimüslimlerden alınan bir vergiydi.
devamını gör...
bu hafta brezilya’da uygulanmaya başlanmış, türkiye’de de uygulanmasını bekleyen ve dillendiren ekonomistler vardır. saçmadır. kişinin bankadaki belirli bir mevduatının bilmem yüzde kaçına vergi getirilir. insanlar da parasını alır yastık altına koyar, ekonomi çarkında nakit akışı eksilir, hırsızlara da gün doğar.
devamını gör...
vergi veriyorum öyleyse varım.
devamını gör...
vakti zamanında türkiye'de uygulanan varlık vergisi kanununun resmi gerekçesi, hükûmet tarafından "olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek kârlılığı vergilemek" olarak dile getirilmiş ve binlerce gayrimüslim bu vergiye bağlanmıştır. erzurum aşkale'de işçi olarak calıştırılanlar da vardır. ayrıca salkım hanımın taneleri romanı da bu konuya değinmiştir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"varlık vergisi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.