avrupa, avusturalya ve yeni zelanda'da yetişebilen boraginaceae familyasından, 40 kadar birbirine yakın alt türü bulunan bitki cinsi. cins adı myosotis. bizim unutmabeni dediğimiz mavi çiçeğin bilimsel tür adı myosotis scorpioides. bu çiçek ingilizce forgetmenot olarak bilinir ve buradan dilimize geçmiştir. myosotis cinsi mavi, beyaz ve pembe tonlarında çiçekler açan otsu bir bitkidir.
e: forgetmenot (bkz: kafa sözlük'e bir daha gelinse alınacak nickler)
devamını gör...
isim, bitki, şehir oyununda u harfi için yazılabilecek bitki.
(bkz: unutma beni çiçeği)
devamını gör...
bir öyküyle tanıdım ben bu çiçeği.

halide nusret zorlutuna'nın öğretmenlik anılarını anlattığı kitabında, - benim küçük dostlarım -öğrencisi utangaç fazilet, yazara gizli gizli bu güzel çiçekleri hediye ediyordu. halide nusret öğrencisinin çekingenliğinin farkında olduğu için onu utandırmadan ama jestine sevindiğini de belli eden bir dörtlük okuyordu hatırladığım kadarıyla.

çiçeğin adının ilginçliğinden mi yoksa öğretmenliğe olan sevgimden mi bilinmez, küçüktüm okuduğumda ama hala ne öyküyü ne bu güzel çiçeği unuttum.

adıyla müsemma olmak da böyle oluyormuş demek ki.
devamını gör...
madem kullanıcı adım bu, ben de yazayım buraya istedim.
unutmabeni ile yıllar önce tanıştım, unutmabeni çiçeğinin bahtına sahip olduğumu da sonradan öğrendim. burası uzun hikaye.

ben size bu güzelliğin efsanesini anlatmaya gelsim asıl.
derler ki, bütün çiçeklere isim dağıtılırken bu güzeller güzeli çiçek arkalarda kalmış, tanrı onu görmemiş. tam isim verme işi biterken bu çiçek bağırmış "tanrım, unutma beni!"
tanrı da, o zaman senin adın da 'unutmabeni çiçeği' olsun demiş.

hep ben ne olacağım diye düşünürken, kendi kendime, hayatımı bir hale yola koymak isterken içimden söylediğimdir; "tanrım, unutma beni!"

fakat işte, unutuldum, kurutulmuş güller gibi.
bu yüzden bir mühür gibi adım unutmabeni.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.