oscar wilde tarafından yayımlanmış tek romanıdır çünkü kendisi tiyatro oyun yazarıdır. kitapta sözü geçen portrenin yaşlanması dilenmektedir ve bu dilek gerçekleşince kendini kaybeden bir yakışıklı delikanlı heriften bahseder. roman yayınlandıktan sonra inanılmaz tepkiler almıştır çünkü iddalara göre ahlaksılığı ön plana çıkarmaktadır. tabi victoria döneminde bu tür iddialara ve eleştirilere karşı herkesin boynu kıldan incedir.
devamını gör...
kendisi harika bir romandır. saf bir ruha sahip olan dorian grayin güzellik ve gençlik için şeytani bir ruha dönüşmesini okuruz.
devamını gör...
her aldığımız şey için bedel ödememiz gerektiğini yüzümüze çarpar. örneğin dorian gençlik karşılığında masum ruhundan vazgeçmiştir.
devamını gör...
bana kitap okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlatan ve tekrar sevdiren kitap. dorian gray'in yokuş aşağı hızla gidişini çok çarpıcı bir şekilde anlatmış oscar wilde.
devamını gör...
okunması gerekenlerin başında bir kitaptır. dorian'ın portresi gibi büyüleme olasılığı yüksektir.
devamını gör...
-boğmaya çalıştığımız her dürtü zihnimize iyice yerleşiyor ve bizi zehirliyor. vücut bir kez günah işler ve günahla ilişkisi kesilir, çünkü eylem bir tür arınmadır. geriye bir hazzın anısından ya da pişmanlığın lüksünden başka bir şey kalmaz. şeytana kapılmaktan kurtulmanın tek yolu ona boyun eğmektir. karşı koyarsanız, ruhunuz kendine yasakladıklarına, kendi canavarca yasalarının canavarlaştırdığı ve yasa dışı kıldığı şeylere karşı duyduğu arzu yüzünden hastalanır, güzelliğiniz karşısında kendimi değersiz hissediyorum.
devamını gör...
2009 yılında çekilen ve oliver parker 'ın yönettiği, roman ile aynı ismi taşıyan bir uyarlaması vardır. şahsi fikrim yönetmeni pek sevmesem bile orta düzey bir film olduğu yönünde. kitaba gelecek olursak eğer, wilde bu eseri o kadar komik bir sürede yazmıştır ki hayranlık duymamak elde değil. wilde'ın kitap hakkında düştüğü; 'basil hallward ben olduğumu sandığım kişidir; lord henry dünyanın ben sandığı kişidir; dorian ise benim olmak istediğim kişidir, belki başka bir çağda...' notu, benim bu kitabı daha çok oscar wilde'ın portresi olarak anmama sebep oluyor. orijinal dilde okunmasını tavsiye ediyorum çünkü okuduğum bir kaç çeviri fazlasıyla sansüre uğramıştı.

--- alıntı ---

those who find ugly meanings in beautiful things are corrupt without being charming. this is a fault. those who find beautiful meanings in beautiful things are the cultivated. for these there is hope. they are the elect to whom beautiful things mean only beauty. there is no such thing as a moral or an immoral book. books are well written, or badly written. that is all.

--- alıntı ---
devamını gör...
lord henry'nin pek çok düşüncesini kendi düşüncelerime benzettiğim kitaptır. basil her ne kadar dorian'ın masumluğunu kaybetmesini lord henry'e bağlasa da aslında buna sebep olan şey yine dorian'ın kendisidir.
dorian'ın yakıcı güzelliği şeytani karakterini ne de güzel gizlemiştir.
kitabın sonu da yine beklendiği gibi vurucudur.
devamını gör...
dünyanın en iyi kitabı olduğunu düşünüyorum.

diyeceklerim bu kadar.
devamını gör...
oscar wilde'ın roman yazamayacağını iddia edenlere cevap olarak yazdığı tek romanı. ilk olarak 1890 yılında tefrikalar halinde yayınlanmış fakat barındırdığı eşcinsel ögeler yüzünden sansüre uğramış kitap. içinde sosyal medyada wilde'a ait okuduğumuz şahane cümleleri içinde barındıran kitap.

ben ithaki yayınlarından çıkan sansürlü basımını okudum fakat everest yayınlarının sansürsüz basımı mevcut.

kitabın konusu, yazım dili şahane fakat okuduğum çeviri yüzünden mi bilmiyorum hikayenin bazı noktalarında kopukluklar var kafamda ve dolduramıyorum. sevdim mi, sevmedim mi dilemması içinde bırakmıştır kitap beni.

--! spoiler !--

kitabın hikayesi müthiş fakat insanın yüzü güzel kalırken neden ruhu çirkinleşmek zorunda olsun ki? bence dorian o kıza kötü davrandıktan ve ölümünden etkilenmediği için zalimliğini fark edip bu yolda devam ediyor.

bununla birlikte portresini çizen basil'i suçlaması öldürmesi benim için çok şaşırtıcıydı. suçlu ona bu akılları veren lord idi bence.

tanımı kitaptan bir cümleyle bitirmek isterim;
bilmek her şeyin sonu olur. çekici olan bilmemektir. sis her şeye harika bir güzellik katar

--! spoiler !--
devamını gör...
dorian gray'in portresi, oscar wilde'ın 1891 yılında yayımlanan felsefi romanı.

wilde'in yayımlanmış tek romanıdır. kendisi yerine tuvaldeki portresinin yaşlanması dileyen ve bu dileği gerçekleşince yoldan çıkıp yozlaşan haz ve güzellik tutkunu yakışıklı bir adamı konu alır.

ilk kez temmuz 1890'da ingiltere ve birleşik amerika'da eşzamanlı olarak "lippincott's monthly magazine" adlı dergide tefrika edilmeye başladı ve ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle özellikle ingiliz basınında büyük tepkiyle karşılandı. sanatın özünde ahlakdışı olduğunu ve herkesin dorian gray’de kendi günahını göreceğini savunan wilde, ertesi yıl eseri genişletip sanat anlayışını açıklayan bir önsözle birlikte kitap olarak yayımladı.

roman, yayımlanışından sonra meydana gelen olaylar, skandallar ve davalar nedeniyle victoria devri insanlarının edebiyata bakışlarının; içinde yaşadıkları dünyayı, özellikle cinsellik ve erkeklikle ilgili olarak, algılama ve anlama biçimlerinin değişmesine yol açmıştır.
kitaptan bir alıntı ;
"başkaları alır diye korkmasak çoktan atacağımız bir sürü şey var . "
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"the picture of dorian gray (kitap)" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.