#kültür-sanat  #bilgi  #dizi-film 

1.
sinemaya yeni bir soluk getirmiş, izleyen her ergeni cem yılmaz'ın gora'da da yaptığı gibi geri geri esneten, "simülasyonda yaşasak nasıl bilebilirdik ki hakkettan la" diye düşündüren film.

1999 yılında çıkmıştır. bir diğer 1999 yılı efsanesi için (bkz: fight club).
devamını gör...
2.
ilk izlediğimde ne kaçıyor mermiden, binalardan ne zıplıyor ya diyerek çocuk aklıyla izlemiştim. yıllar sonra izlediğimde sistem eleştirisi, farkındalık felsefesi olduğunu gördüğüm derin film.
devamını gör...
3.
hep havalı bulduğum asla izleyemediğim film
devamını gör...
sinemada izleme şerefine nail olduğum efsane film. aslında üçleme ama ben ilk filmden sonra devamı olmasa da çok farklı olacağını sanmıyorum.

film hakkında yazılan kitaplar, çekilen belgesel yapımlar var çünkü derste işlediğimiz kadarıyla sinemaya yeni bir soluk getiren çağ açıp çağ kapatan bir film.
devamını gör...
1999 yapımı wachowski kardeşler filmi. hollywood 'da çekimleri, senaryosu ve anlattıkları sayesinde ufak çaplı bir devrim yapan efsane.. sadece bir film değil, bir felsefe..
devamını gör...
sistem içinde sistem. ic içe geçmiş bir sistemi konu alan film.
devamını gör...
gerçek adıyla, "the matrix".

bilim kurgu türünün modern toplumumuzun bir nevi aynası niteliğinde ki enfes film.
devamını gör...
izleyenlerinin birçoğunun tekrar tekrar izleyerek tam anlayabildikleri filmdir.
devamını gör...
daha öncede bu filmde anlatılanlara benzer belki de bu filmin ilhan aldığı yapımlar olmuştu (bkz: dark city) ama bu film daha iyi oyuncular, yönetmen ve kurgu ile öncekileri aştı. 2. ve 3. filmler ise görsel açıdan çok iyi olsa da 1. filmin kafasından uzaklaşmıştı.

kişisel görüşüm insan dahil diğer tüm canlılar evrenin üretip geliştirdiği bazen hatalar yaptığı makineler olması nedeniyle, başka bir makinenin insanları sanal bir gerçekliğe hapsetmesi yine evrenin istediği bir şey olabileceğidir. böyle bakınca belki de insanın yaptığı makinelerin insanı ele geçirmesi/yok etmesi evrim için bir üst basamak olmalı. daha güzel anlatımı için 2001: a space odyssey filmi izlenebilir.
devamını gör...
10.
bize sahip olan şey.
devamını gör...
11.
her defasında yeni detaylar keşfettiğim artık bir kült haline gelmiş efsane film.kendi içerisinde barındırdığı felsefe halen kendimi sorgulatmaktadır.

keşfettiğim detaylardan biri:

plaka da203 yani daniel 2:03 bu sahne diğer sahne gelmeden önce referansı,ipucusu gibi.

ayrıca morpheus'un kelime anlamı da rüya tanrısı demek.
devamını gör...
12.
serinin ilk ve en etkileyici derin izler bırakan filmi. the matrix’in belki de bugünlere kadar orjjinal yapısını bozmayıp hala bilim-kurgunun tek lideri olarak gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi de, kimsenin türe eklemeye cesaret edemediği felsefi temayı kusursuz bir biçimde adapte edip insan beynine sürekli sorgulamalar yaptırması olabilir. çıktığı yıl anlayamayan birçok eleştirmen tarafından eleştirildi. oscar'da sadece teknik dallarda ödüllendirildi.aklımı kurcalayan şeylerden biri de filmin afişlerinde en önemli karakterlerden agent smith'in görülmemesi.kafa açar insanın beynini ferahlatır insanı 2000lere döndürür kesinlikle bilim-kurgu denince zirvedir daha ötesi yoktur.yeni seri çekmek düşüncesi bence üçleme bozulmadığı sürece yeni bir üçleme eklenebilir.

(bkz: bullet time)
devamını gör...
13.
asla eskimeyecek, zamanının ötesinde bir film.
devamını gör...
14.
içinde barındırdığı felsefeyi, dini gödermeleri, robotları, bilgisayar programlarını, insanlığın ortak bilinçaltına işlemiş "savior/hero/kahraman kurtarıcı" imajını bir kenara bırakalım, bir süredir dünya üzerindeki insanlığın içinde bulunduğu durum tam da budur aslında: akıllı telefonlar, tabletler ve benzeri cihazlarla artık herkes her an "çevrimiçi" modunda takılmakta, sanal dünyanın bizzat içinde yaşamaktadır. insanlar yine insan haldedirler, programlar ise sosyal medya araçlarının bizzat kendileridir. tek fark, filmde insanların robotlar tarafından köleleştirmesine rağmen, günümüz insanının kendi kendini köleleştirmiş olmasıdır.
devamını gör...
15.
muhteşem film
devamını gör...
16.
erinin iki ve üçüncü filmleriyle holywood'un ticari malzemesine dönüşmüş, sinema sektörüne super slow motion aksiyon sahne tekniğini kazandıran yüksek bütçeli aksiyon film üçlemesidir. ilk filmi bir felsefe barındırsa da, sonu tipik kahraman odaklı holywood filmlerinden farksız bir şekilde bağlandığı için aksiyon filmi sınıfına girmektedir. felsefesini merak edenlerin, matrix serisinin yönetmenleri wachowski kardeşlerin de ilham aldıklarını çekinmeden söyledikleri "ghost in the shell" izlemeleri önerilir.
devamını gör...
17.
platon'un mağara alegorisine dair içinde mesajlar bulunduran 99 yapımı film, kesinlikle izlenmeli.
devamını gör...
18.
felsefeyle, teknolojiyle iç içe olan mükemmel ötesi film.
devamını gör...
19.
yunan mitolojisinde morpheus rüya tanrısıdır. morpheus'un da görevi insanları rüyadan uyandırmak.

böyle bir hikayesi vardır.
devamını gör...
20.
ilk filmini izlediğimde belki de mağara alegorisinden farklı bir şey daha anlatmak istiyordur diye düşünmemi sağlayan, kendimce garip başka bir alegori daha olduğunu düşünmemi sağlayan film; ilk izlediğimde sanki morpheus'un gemisini bir canlı hücresi, filmin sonunda saldıran canavarları virüs, matrix'i de dış dünya olarak canlandırmıştım kafamda. dolayısıyla matrix'ten dönünce de kendi içinize dönmüş oluyorsunuz. şimdi düşününce gayet saçma bir düşünce.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"the matrix (film)" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.