okumadan yazmaya çalışmayın. hiç tez okumadan kafasına göre tez yazmaya çalışanlar var. ömer seyfettin mübarek... hikaye yazıyor sanki.

kopyala yapıştır yapmayın. turnitin elinizde patlatmasın tezinizi sonra.

tez yazım kılavuzunu mutlaka okuyun ve şablonu word de oluşturun.

mendeley gibi bir referans yönetim uygulaması mutlaka kullanın .
teziniz içinde program kodu paylaşacak iseniz mutlaka latex ile entegre olun..
r /phyton gibi programlar ile ürettiğiniz grafikleri mutlaka yüksek kalite olarak alın. grafik düzenlemesi için ön hazırlık yapın, gelen düzeltmeleri anında karşılarsınız

hocanızla sürekli iletişim içinde olun, bilgi verin.

not: danışmanlık yaptığım öğrenciler , kafalarına göre takıldıkları zaman çok üzülüyorlar. yok öyle ben özgün takılırım, danışmanı takmam ayakları. çok biliyorsan git az öte de yaz , kalabalık etme
devamını gör...
tez için tanınan süreyi verimli kullanmak yerine nasıl olsa daha vakit var diye çalışmayı ertelememek gerek.
devamını gör...
parayı kısmak.
devamını gör...
ertelemeyin, yapmayı planladığınız şeyi planlanan tarihte yapın, en azından aynı hafta içinde yapın.

tez danışmanınıza ulaşın, mail atın, mail atın gerekirse bir kez daha mail atın.

maymun iştahlı olmayın, proje taslağınızı oluşturduktan sonra her gördüğünüz yeni teknolojiye acaba mı demeyin.

aynı zamanda çalışıyorsanız, yüksek lisansınızın hobi olarak görüldüğünün farkında olun. akademide de olsanız bu durum değişmiyor, genelde akşam mesai sonu ve haftasonlarınızı kullanmanız gerekecektir.

sizinle aynı yaşta olan, yüksek lisans öğrencisinin hayatını sorgulayıp herşeyin anlamsız geldiğini farketmez üzerine işini ve yüksek lisansı bıraktığı "naif. süper." isimli kitabı okumayın. son paragrafım fazla spesifik olmuş olabilir, ama siz yine de tezinizi bitirene kadar okumayın.

yukarıda yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerime dayanmaktadır. ve tezim hala bitmemiştir.
devamını gör...
ertelemeyin. asla. gerekiyorsa uykudan, yemekten her şeyden ödün verin ama planlanınızdan şaşmayın. harcamalarınızı olabildiğince kısın; nasıl oluyor anlamıyorum ama tez yazmak gider hanenizi bir anda ikiye üçe beşe katlamaya başlıyor. tez yazımına başlamadan önce pahallı bulduğunuz kitaplar bir anda ucuz gelmeye başlıyor ama geliriniz değişmiyor. gider hanesinin artmasında temel neden bu olabilir. bol bol okuyun; ben okuduğum kitabın dipnotlarından kitaplar bulup, o kitaplarında dipnotlarından kitaplar bularak başladım, hâlâ sonunu getiremedim çünkü sonu yok (makalelerden bahsetmiyorum bile). en önemlisi tezinizi gizlemeyin. her önünüze gelene okutun demiyorum ama güvendiğiniz insanlara okutun ve ısrarla eleştirmelerini isteyin. ben bu noktada bir aynı alandan ama farklı daldan bir arkadaşıma, bir aynı temelden ama farklı alandan bir arkadaşıma, bir de olaydan tamamen bağımsız bir arkadaşıma okutuyorum. böylelikle alandan bir insanın da alanla ilgisi olmayan bir insanın da konuyu anlayabilmesini sağlamaya çalışıyorum. tez yazan herkese şans, başarı ve sabır diliyorum.
devamını gör...
umudunuzu kaybetmeyin
devamını gör...
parayla yazdırmayın.
devamını gör...
(bkz: intihal)
devamını gör...
başkasından çalıp rektör olmayın
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"tez yazarken yapılmaması gerekenler" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.