rodos adasında yaşayanlar mö 305-304 yılları arasında bir sene sürmüş bir kuşatmadan kurtulunca bunun şerefine bir heykel yaptırıyorlar. heykeli lindos'lu khares yapmıştır. güneş tanrısı helios * biçiminde onu simgeleyen 32 metre yüksekliğinde tunçtan yapılmış bir heykelmiş. bu heykel liman girişine yapılmış ve heykelin bacaklarının arasından gemiler geçermiş diye rivayet edilir. ayrıca bu heykel dünyanın yedi harikasından biridir. çoğu tarihçi o zamanki teknoloji ve malzemelerle bu denli bir heykelin yapımının mümkün olmadığını söyler.

heykel mö 225 veya 226 yılında yaşanan bir depremle yıkılarak yan yatmış. birkaç asır boyu yan kalmış bu heykel, onca çabaya rağmen kaldırılamamış. rodoslular deprem giderleri için bazı kısımlarını eritti para bastı denir bazı kaynaklarda. araplar 654'te adayı istila ettiklerinde heykeli parçalayarak yaklaşık 900 deve yükü tutarda olduğu rivayet edilen parçaları adadan alıp satmışlar diye de anlatılır.

son senelerde bu heykel tekrar yapılacak diye proje başlatmışlardı, projeleri çiziliyordu ama sonra bir haber gelmedi. üzerine çalışılıyor sanırım hala daha.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"rodos heykeli" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.