28 şubat kafa sözlük darbesi

az önce yaşanan hadise.
karanlık bir takım güçler darbe yapıp yoldaşınızı tahttan indirmek istedi.
direndim, 3 kulvu bir elham okudum.

hak kılıcımı çekip savunmamı yaptım.
an itibarı ile tekrar yayındayız.

(bkz: tişikirlir)
devamını gör...

kafa sözlük bahar etkinliği

sevgili dostlarım, sizlerden gelen önerileri ve fikirleri dikkate alarak, yeni bir etkinlik ile karşınızdayız.
kitap - dizi - film - bilgi kategorisindeki başlıklara, 1 mart tarihinden itibaren, 100 tanım giren, ilk 100 arkadaşımıza, d&r'dan 25 tllik hediye çeki veya bir aylık netflix üyeliği vereceğiz.

bazı temel kurallardan bahsettikten sonra kısaca birkaç konuya daha değineceğim.
1-) 1 mart tarihinden itibaren girilen total tanım sayınız içerisinden, sadece aşağıdaki şartları sağlayan tanımlarınız dikkate alınacaktır. (bu tarihten itibaren; 500 tanım da girseniz, içerisinden 100 tanım bu şartları sağlamıyorsa, listeye isminiz yazılmaz)

2-) girdiğiniz tanımlar en az 750 karakter olmalıdır. (yaptığınız alıntılar bu sayıya dahil edilmeyecektir.)

3-) başlıkları sizin açmanız veya halihazırda açılmış bir başlığa yorum atmanız arasında bir fark olmayacaktır.

4-) farklı sitelerden copy-paste tanım girmenin veya birkaç kelimeyi değiştirerek tanım oluşturmanın önüne geçmek adına, tanımlarınızı özgünlük testine sokacağız.

5-) tanımlarınızın aldığı beğeni yada favori sayıları göz önüne alınmayacaktır.

dikkate alacağımız temel husus, başlıklar yada içeriklerden bağımsız olarak, tanımlarınıza özen gösterip, emek harcamış olmanızdır. bu etkinliği hayata geçirmekteki temel amacımız, niceliği değil, niteliği biraz daha ön plana çıkartmaktır. burayı hep beraber güzelleştireceğiz.*
devamını gör...

27 şubat 2021 her kafadan bir ses radyo yayını

merhaba sözlük ahalisi,
bu akşam saat 21:30'da özel bir yayında karşınızda olacağım. yalnız değilim bu akşam yayıncı arkadaşlarımızı konuk olarak alıp kendilerini anlatmalarını isteyeceğiz.
yine rock müzik ağırlıklı bir program olacak ama bu akşam farklı ezgiler de kulaklarınıza çalınacak. sözlüğümüzün değerli yazarları ve aynı zamanda sözlük radyomuzun eşsiz yayıncıları ile birlikte yer yer eğlenceli yer yer hüzne sürükleyen bir cumartesi akşamı yaratmaya çalışacağız. yayıncılarımızın hikayeleri ve onlara soracağım sorular ile onları daha yakından tanımanıza da olanak sağlayacak programımda buluşmak dileğiyle!

bu başlık altına girdiğiniz tanımlara ve sorulara programda yer vererek interaktif bir program haline getireceğim. ama lütfen çok yüklenmeyin. şimdiden uyarıyorum uzun bir program olacak. dinlemeyi bırakıp gidenleri not edeceğim. sonrasını düşünmedim sürpriz olsun sizlere*

görüşmek üzere.
devamını gör...

28 şubat 2021 kafa sözlük’ün çökmesi

değerli kafa sözlük sakinleri;

yetkili kişi olarak açıklama yapayım. sorun bizimle alakalı değildir. (bizle alakalı olsa da bu paravanın arkasına saklanmayacağımızın garantisi yok ama samimiyetime güvendiğinizi umuyorum)

sanal sunucu hizmeti aldığımız bulut servis sağlayıcıya dün geceden beri erişim problemleri mevcut. kafa sözlüğe erişemediğiniz zamanlarda servis sağlayıcının sunucularımızı yönettiğimiz aç/kapa yaptığımız kontrol paneline dahi erişim kesilmiş vaziyetteydi. sunucularımıza hiç bir şekilde erişemediğimiz için de bizim yapabileceğimiz şey sizinkinden çok farklı değildi. evet beklemek. servis sağlayıcıya support ticket açıp f5 yapmakla yetiniyoruz.

başka mecralarda dile getirilen "vay efendim yoğunluktan patladı" falan gibi söylemler asılsızdır. her zamanki yoğunluğumuzun dışında olağan bir yoğunluk falan söz konusu değil.

alert tool'umuz verdiği rapora göre iki kez erişim kesintisi yaşanmıştır:
dün gece saatlerinde: downtime: 38m
bu sabah saatlerinde: downtime: 1h 31m

servis sağlayıcı ile bu şekilde sorunlar devam ederse başka bir yere taşınmayı düşünebiliriz lakin bu da maliyetlerimizi epey artıracak bir durum.

edit: almanya'da yaşayan varsa servis sağlayıcının ofisinin adresini vereyim gidip camına portakal atın protesto edin.

saygılarımla
iko
devamını gör...

40 yaşında adamsın sözlükte ne işin var sözü

dünyanın en değerli şeyini bedavadan paylaşıyorum daha ne istiyorsunuz? neyi mi?
tecrübelerimi elbette.
devamını gör...

28 şubat kafa sözlük darbesi

ben bile okudum üfledim o derece yani. sözlük içinde olan sözlük içinde kalır. limonları sıktığımıza göre artık huzurla birbirimize girebiliriz.

bu arada karma puanlarını çekmek için store'a koşturan yazarlar gözümden kaçmadı.
devamını gör...

28 şubat 2021 kafa sözlük’ün çökmesi

dıj minnakların saldırısı olduğu söyleniyor.
devamını gör...

27 şubat 2021 agora meyhanesi radyo yayını

baylar bayanlar;
merdivenden kayanlar...
merdivenden kayıp da
sekiz takla atanlar...


toplanın etrafımıza! bu akşam bir kez daha, farklı bir konuyla karşınızda olacağız. sevgili piyanist'in de bahsettiği gibi, konumuz yapay zekâ ve aşk. umuyoruz ki değineceğimiz konular ilginizi çeker ve teknolojik tekillik denen potansiyel belanın kapımızda olduğu şu günlerde, gelecekte müstakbel sevgili adaylarımız olan robotların hayatımızdaki yerine dair fikir alışverişlerimizi keyifle dinlersiniz.

akşama bekliyoruz, unutmayın!..
devamını gör...

27 şubat 2021 agora meyhanesi radyo yayını

heyyo sevgili kafa sözlük ahalisi..!

bendeniz lanet ve sevgili yayındaşlarım meja, piyanist ve coldboy ile harika bir program sizleri bekliyor olacak. akşam 19:30'da sizinle yakın bir geleceğe doğru bir yolculuğa çıkıyoruz..

bu akşam sizinle aşk ve yapay zeka hakkında konuşacağız. ben aşırı heyecanlıyım.!

görüşürüzzz..!
devamını gör...

27 şubat 2021 agora meyhanesi radyo yayını

merhaba saygıdeğer yazarlar ve meyhane sakinleri! ikinci yayınımızla sizlerle beraberiz! agora meyhanesi'nin bu bölümünde "aşk ve yapay zeka" hakkında konuştuk.

fularlarımız, pipolarımız ve içeceklerimiz hazır mı? ortam loş ve fonda jazz müziğimiz de çalıyorsa tamamdır!..

tutankamonun laneti, coldboy, meja ve ben piyanist agora meyhanesi'ni sunar...

yuvarlak masa etrafında çeşitli isimlerle içiyoruz bu akşam! rusya'dan fransa'ya, tolstoy'dan aragon'a! *

bu yayın, aşkın doğasına bir rus rüzgarı edasıyla değindik ve bunu günümüze taşıyarak ötekileşmeyle beraber yapay zekayla sentezlemeye çalıştık. belki biraz romantizm dolu oldu, ama insan ruhunu olanca sertliğiyle kesen bir romantizm. *
"mademki yeni bir yüzyıldayız ve romantizm öldü, o halde yapay zekaya duyulan aşk meşru görülebilir mi?" vb. sorular sorduk ve bunlar üzerine tartıştık.

gerçekten de bakıldığında yapay zeka ile insanın o sözde anlaşılmak istemi bağdaşabilir mi? algoritması samimi görülebilir mi?

artık bunları tartışmanın vakti gelmiştir. acı da olsa tatlı da olsa artık böyle bir gerçeklik içerisinde yaşıyoruz. dünyayla beraber isteklerimiz de değişiyor... ama daha fazla ipucu vermeyelim. yayında hep birlikte göreceğiz!

çeşitli filmlere de değindik, bu açıdan söylemekte yarar var. ve sürpriz müzikler!.. ayrıca şiir ve bolca edebiyata yer verdik. ve tabii ki psikanaliz...

lakin bir meyhanede olduğumuzu hatırlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum; nitekim bir kürsüde konuşma yapmıyoruz. *

ayrıca belirtmem gerekir: bu yayında sizlere bir soru soracağız. net bir cevabı olmayan bir soru. yani yorum sorusu... ve en doğru yorumu yapan kişiye de bir sürprizimiz olacak. cevapları ve soruyla ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz. veyahut isteyen bu başlık altına da yazabilir bir şeyler.
ama söylemekte fayda var: soru oldukça zor * ve yayının konusuyla bağdaşır nitelikte. birkaç ipucu da vereceğiz zaten. bu ipuçları aslında size yol gösterecektir. ve söylemekte fayda var: bu soru, sağlam bir yorum yetisi gerektirecektir.
bu soruyu birinci tuz olarak nitelendirmekte zarar görmüyorum. *

bizlere veya bu başlığa yayınla ilgili herhangi bir düşüncenizi belirtirseniz eminim ki daha sağlam adımlarla gelişeceğizdir.

şimdiden heyecanlıyız ve merakla bekliyoruz!

keyifli dinlemeler! hoş bir akşam geçirmenizi diliyoruz. saat 19.30'da kafa sözlük radyosu'nda görüşmek üzere!
devamını gör...

40 yaşında adamsın sözlükte ne işin var sözü

40+ bir insana, yaşını belirtmeden, niye kimse bir şey söyleyemez, bilmiyorum..

yani nedir 40 yaşına gelmiş bir insandan beklenti, bunu gerçekten anlamak isterdim, tam olarak neleri yapmaya hakkımız var, ne için yaşımız tutmuyor,
yazılı olarak bildirseler keşke...

artık;
-yemekte ne var
*40 yaşına geldin bunumu soruyorsun..
-şu tuzluğu uzatırmısın (!)
*40 yaşına geldin tuzluk mu :

*suyu çıkmıştır...

buraları bilmeyenlere söyleyim,
40 yaşından sonra da solunum devam ediyor biliyormusunuz.. inanılmaz değilmi, nabız da atıyor, bildiğin ölmemiş canlı insan,
allahın işi işte..
bilinç, şuur, hepsi açık, tıkır tıkır çalışıyor, hemde daha yüksek performansla,
sen daha ağzını açarken, biz adamın
ciğerini okuyoruz bebeğim...
neyi niye söyledin, önünü niye iliklemedin, beş dakikada röntgenini görüyor, o teyze amca dediğin kurt ;)

eğer önceki yaşlarınızı boş geçirmediyseniz, hayatınızın en fit, en sağlıklı, en bilinçli ve keyifli yaşları oluyor,

yani öyle sabah yataktan, "kahretsin, bugün de, yine 40 küsür yaşında bir insan olarak uyandım" diyerek kalkıp, ağlayarak kalan günlerimize çentik atmıyoruz :))
devamını gör...

28 şubat kafa sözlük darbesi

tam mod'luk görevimi icra edereken bir anda ekranda beliren f-16'larla nutkum tutuldu. ya ne oluyor falan demeye kalmadan '' dur kırdın kırdın '' ekranında tanklar belirdi.
şaşkınlıkla durumu izlerken telefonum çaldı. arayan yoldaş eniştemdi. bana haber verdi sağolsun.
ve destansı direniş başladı.
tüm moderatörler olarak müthiş bir mücadele ile bu karanlık geceyi aydınlığa çevirdik.
artık daha güçlüyüz. *
devamını gör...

bal porsuğu

çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda evde vitrinde inci gibi sıralanmış gençlik ansiklopedilerin alıp okurdum. kendisinin sayfalarında gezinirken de aynı duygulara geri döndüm. benim için çok basit ve sıradan olan başlıkları (internetin sonsuz dehlizlerinde gezinen ve çoğu zaman işe yarar pek bir şey bulamayan) bazı genç yazarlar için çok değerli olacaktır. benim için çok ağır ve edebi başlıklarının ise bu hayatı ne kadar boş beleş yaşıyorum diye düşünüp silkinmemi sağlamıştır. kalp gözünüz açık olsun değerli yazar, allah gayret kuvvet versin.
devamını gör...

40 yaşında adamsın sözlükte ne işin var sözü

sevgili dünkü bebeler, bugünkü ergenler; kaç kere anlattık bir daha anlatalım, bir daha yazalım. sözlük zihniyeti 1999'da ekşisözlük'te başlamıştır yani birileri daha vitaminken ortada yokken, o yüzden kiracı olup ev sahibine hırlamayalım haddimizi bilelim bıcırıklar.. herkese saygılar, sevgiler.
devamını gör...

28 şubat kafa sözlük darbesi

dış minnaklar gene başaramadı.* yolumuzdayız yine beraberiz a dostlar!
devamını gör...

kafa sözlük bahar etkinliği

piknik buluşması diye toplandık başlığa ama başkanlar en az 750 karakterli 100 tanım istiyor.
devamını gör...

28 şubat 2021 kafa sözlük demokrasi bayramı

geleneksel bayramımızdır artık.
bu büyük destanı artık her sene kutlayacağız.
devamını gör...

28 şubat 2021 kafa sözlük’ün çökmesi

arkadaş ne 28 şubatmış yahu !
devamını gör...

kafa sözlük bahar etkinliği

tanımlarımla destekleyeceğim etkinlik. hoş o kadar kitap, film ve bilgi girdisi yapan yazarların yanında kaplumbağa misali kalacağım ama olsun, en azından bu uğurda çabaladım derim*.
teşekkürler sözlüğün kanatsız savaşçıları.
devamını gör...

iko tanımını beğenince yaşanan tedirginlik

izleniyormuşum hissiyle tüylerimin diken diken olmasına sebep olan durumdur. arka planda "tüm yaptıklarının farkındayım evlat, hareketlerine dikkat et" gibi sesler duymama sebep olur. ürkütücüdür.

edit: aha yine oldu
devamını gör...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.