Kafa Sözlük

portakallı içerik cenneti

uzun entry'lerin okunmaması

bir eylem.

okumayan kendi kaybeder, bana ne! ben uzununu da kısasını da yazarım, uzununu da okurum, kısasını da okurum. dolayısıyla bir şekilde her konu hakkında biraz bilgim olur. bilgisi olmayıp da okumayan kendisi bilir. bilgi bu; ne zaman nerede lazım olacağı belli olmaz. yeri gelir, hayat kurtarır.

okumayın siz. marifet çünkü okumamak. okumaya okumaya geldiğimiz nokta yeni türkiye işte; hayrını görün...
devamını gör...

kuantum biyoloji

önce kısa bir tanım yapalım ve sonra birlikte yorumlayalım.*

kuantum biyoloji, kuantum mekaniği ve teorik kimyanın biyolojik mekanizmalarda rol oynayıp oynamadığını inceleyen bir uygulama alanıdır.

bir gün ateşin başında oturuyordum.* aklıma bir düşünce geliverdi. sürekli kuantum fiziğini duyuyorduk. kuantum, kuantum.. falcılara kadar inen bir terim olsa da, aslında yaşamın temelini anlamamızda, atom altı parçacıkların davranışlarını incelememizde bize ışık olan bir terimdir kuantum.* yüceltilmesi gerekir. peki biz, yani canlı hücrelerden oluşan bu büyük organizma da aslında atomlardan oluşuyoruz. e o zaman neden kuantum biyolojisi olmasın? hemen araştırdım. zaten araştırılmaya başlanmış bir konu olduğunu gördüm.*

atom altı parçacıklar farklı durumlarda farklı davranışlar sergiliyorsa (bkz: çift yarık deneyi), atomlardan oluşan hücrelerimize ve doğal olarak bize bunun yansıması nasıl olacak? nasıl oluyor? işte bu soruları inceler kuantum biyolojisi...

ben ile etiyopya'da yaşayan biri arasında bir etkileşim olabilir.. aslında 5 duyu ile algıladığımız bu dünyada göremediğimiz farklı şeyler de var ve bunu henüz bilememek ve belki de bilemeden ölmek en acısı olsa gerek..

kuantum biyolojisine kısa bir giriş yaptık.. eşsiz bir konu.. fazla uzatmamak adına burada keselim.. ben söz veriyorum.. daha derinlere ineceğiz burada..
devamını gör...

buz dansı

buz dansı, artistik buz pateni (figure skating) disiplinidir. bir kadın ve bir erkek sporcu ile yapılan buz dansı genelde ayak oyunlarına, dans tutuşlarına ve müzikle uyuma yoğunlaşır.
kural farklılıkları nedeniyle diğer artistik buz pateni disiplinlerinden ayrılan buz dansı, spordan ziyade bir sanat gösterisi gibidir.
yarışmaların en zevkli kategorilerinden biri olan buz dansı 1952 yılında dünya artistik patinaj şampiyonaları kapsamına alınmıştır.
paganini’nin caprice 24 eşliğinde 2009 yılında gelen avrupa şampiyonluğu.

devamını gör...

sevmek ne uzun kelime

cemal süreya’nın sevilen bir şiiridir. birçok insanın sayfalarca yazarak anlatamadığını tek cümleyle anlatmıştır:
"sevmek ne uzun kelime" diyerek.dokunulmasa da, görülmese de;
kalpte yer verilir bazısına,
nedensiz...
sen; aklım ve kalbim arasında kalan,
en güzel çaresizliğimsin.
gerçi aklıma bile gelmiyorsun artık.
o kadar kalbimdesin ki...
gözlerinin kahvesinden koy ömrüme,
kırk yılın hatırına "sen" kalayım.
"sevmek" ne uzun kelime...
şimdi açsam pencereyi de beklesem.
sen gelsen, olmaz ya hani geliversen.
hiçbir şey sormasan,
hiçbir şey söylemesen,
sussan,
sussam,
sussak.
devamını gör...

haytarma

haytarma, kırım tatar türklerinin milli halk oyunudur. konusu doğa olan bu dans kırım ve çevresindeki halkların düğünlerinde sıkça görülür. geri dönüş anlamına gelen bu halk oyununu son zamanlarda ülkemizdeki düğünlerde de görmek mümkündür.haytarma filmi ise 1944 kırım tatar sürgününü konu alarak, "bağımsız devletler topluluğu ve baltık devletleri en iyi film ödülünü" kazanmıştır. haytarma filmi
devamını gör...

bitter çikolata sevenlerin kendini elit sanması

doğru olabileceğini düşündüğüm tespittir. şöyle ki; toplumda azınlık konumunda olan her şey için bu önermenin geçerli olduğunu düşünüyorum. bitter çikolata severler eminim sütlü severlere göre çok daha az sayıdadır. yine aynı şekilde soul, indie gibi müzik türlerini dinleyenler pop müzik dinleyenlere göre daha azınlıktır. fransızca, japonca bilenler ingilizce bilenlere göre daha azınlıktır gibi gibi..
şimdi düşünün. indie müzik dinleyen, bitter çikolatadan başka çikolata yemeyen ve fransızca bilen biri. ne kadar da elit.*
devamını gör...

uzun entry'lerin okunmaması

durumu olan ve tanım okumak için vakit ayıranlar da olabilmektedir, demek istediğim başlıktır. isteyen kısa cümlelerle katkı yapar, isteyen uzun uzun yazar, önemli olan yazım hatası yapmadan ve birine saygısızlık yapmadan yazabilmektir diye düşünüyorum. ben fırsatım oldukça okuyorum yazılanları, bazen kısa cümleler kuruyorum şebnem ferah misali, bazen de uzun yazıyorum.

aklıma durduk yere hacı hüsrev baskınını getiren başlıktır ayrıca...
(bkz: okuyom ben ya)
devamını gör...

passat parliament iphone 12 pro

cem karaca şarkılarındaki ölümcül cümleler

dağ başında
rastladım ak sakallı birisine
bin yıllık bir halıya bin yıldan beri
bağdaş kurmuş bir çınar gibiydi

sordum ona
aşk ne ustam, hayatın sırrı ne?
tepeden tırnağa aşığım ben
koskoca bir hayat var önümde


(bkz: sevda kuşun kanadında)
devamını gör...

ak parti'nin sattıkları tam liste

o kadar şey yazılan ama en önemli şeyi yazılmayan başlık ve tanımdır.
din yazılmamış.
din tüccarlığını hafife mi alıyoruz sorusu akıllara geldi.
devamını gör...

musicbuddy

devamını gör...

hawthorne etkisi

karşı tarafın kendisini izlediğinin farkına varıp, davranışlarının değişmesine, doğal davranmaması na sebep olan durumudur.

-örnek olarak sınav zamanı öğrencilerin öğretmen tarafından izlendiği zaman saçma beden dili kullanımı ya da yönetici tarafından izlenildiğini farkedince kişinin daha çok çalışıyor imajı vermesi gibi.
devamını gör...

ibb'nin mobil ekmek satışının yasaklanması

tarım ve orman bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı. bakanlığın yayımladığı genelge ile ibb'nin mobil ekmek büfelerinde ekmek satışı yasaklanmış oldu.
tarım ve orman bakanlığı, pazarlar dışında seyyar ekmek satışını yasaklayan bir genelge yayınladı. genelgeye göre, mobil araçlarda ekmek satışı yasaklandı.

yayınlanan genelge ile birlikte artık pazarlar dışında seyyar araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız veya ambalajlı ekmek, diğer ekmek çeşitleri ve pide satışı yapamayacak.
yoksul milyonların ucuza aldığı bir lokma ekmekten rahatsız olacak kadar alçaksınız...
kaynak
edit:ibb açıklaması
devamını gör...

una nocte

yeni biriyle tanışınca stefan zweig’in olağanüstü bir gece adlı kitabındaki “bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar” sözleri kulaklarımızda yankılanır.
insanları anlamak ve kültür düzeyimizi artırmak için yabancı dil öğrenmek gibisi yoktur. insanların konuştukları birçok dilin kökeni ise latince'dir.
una nocte…latince anlamı "bir gece". sözlükteki una nocte nickli yazar ise tanımlarını okumak vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelen bir kütüphane.
#348003 gibi tanımların ile bilgi noksanlığımızı gideriyoruz takip edilesi yazar una nocte. senin gibi değerli yazarların kafa sözlük’ün tarlasına diktiği "kültür fidanları bir gün ağaç olunca" bütün insanları anlamak da kolaylaşacak.
devamını gör...

yapılmış en aptalca dalgınlık

elimi yıkarken ayağımın kaymasıyla akan suyu tutmaya çalışmam..
devamını gör...

musicbuddy

kişilerin sevdiği müzikleri paylaştığı, aynı/farklı müzik zevkine sahip insanların oluşturduğu ilişkidir.

ben de tek tek yazmaktan yoruldum turuncudan. başlık açmak istedim. benimle müzikbadi olmak isteyenlere başlığım açıktır. tür farketmez sevdiğiniz, az bilinen müziklerimizi paylaşalım. hepinize şimdiden teşekkürler.

devamını gör...

uzun entry'lerin okunmaması

tüketim çılgınlığının yansımasıdır. bir an önce olsun, bitsin ve diğerine geçelim kültürünün ürünüdür.

ben hep uzun enrtryler yazarım ve çoğunlukla okunmaz. çünkü meselelere dar kalıplardan bakmak kolayımıza geliyor. bir konuyu tartışırken başka yerlere de dokunulması gerektiğini düşünemiyoruz. sözgelimi mutsuz insandan bahdederken: "hayallerine ulaşamamış insandır" der geçeriz. peki neden, nasıl ulaşamadı ? hayallerine ulaşamamakla mutsuzluk arasında nasıl bir korelasyon var ? bunları da konuşmak lazım. o yüzden entryler uzuyor.
devamını gör...

biblioklept

yunanca kökenli bir kelimedir. ödünç olarak verdiğimiz kitapların bir daha geri verilmemesi, kişinin kitabı vermemesi ve çalması anlamına gelmektedir.

-herkesin başına geldiğini düşündüğüm durumdur. ödünç olarak verilir ama asla o kitap gelmez ve üstüne bahaneler uydurulur.
devamını gör...

tokat'ta alevi köylerinin kırmızı ile işaretlenmesi

almanya’da bir lise müdürü, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine şu mektubu gönderirmiş.
“bir nazi toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim. gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.
iyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar…
eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.
sizlerden isteğim şudur:
öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.
eğitim çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”www.ogretmensitemiz.com/m/y...
bu zihniyetlerin iyi bir yerlere gelmesi çok can sıkıcı bir durum. okumuş ama adam olamamış'ın hikayesini bilirsiniz. ne yazık ki hep aynı hikaye bu kafayla bir arpa boy yol kat edemeyiz.
devamını gör...

uzun entry'lerin okunmaması

kişiden kişiye değişen olay. öyle güzel tanımlar öyle güzel anlatımlar var ki okuyup bitirince üzüldüklerim bile oluyor, keşke iki paragraf daha yazsaymış diye.
devamını gör...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.