arkadaşlar burada bir çok yazar, bir çok kez, başlığının, entryrsinin hak etmediği biçimde, ortada geçerli net bir eylem olmamasına rağmen silindiğini konu etti , bu konudaki rahatsızlığını dile getirdi .

özellikle küfür konusunda moderasyonun ve ben de dahil bir çok yazarın hassasiyetine rağmen, bu konuda bir çok kişinin, moderasyonun tırpanını yediği bir gerçek.

şimdi problem şu.

moderasyon , kimine göre masum olduğu iddia edilen, tartışmaya açık entryleri bile anında görüp bulup, cımbızlayıp, aradan çıkarırken,

sözlük gündemini bu kadar sorunlu bir biçimde sürekli meşgul eden bazı kişilerle ilgili ,
' yapmayın, etmeyin , bize bildirin ' demesi , bütün bunlar açığa çıkmasına rağmen, bu kişilere hala ciddî yaptırımlar uygulanmaması,

moderasyonun bu ve benzer konularda iyi niyetle de olsa yaptıkları açıklamaların inandırıcılığını, samimiyetini yitirmesine sebep oluyor .

benim veya bir başkasının küfür içermeyen, ama ima yoluyla bu sonuca varilan entry mi nasıl kimsenin bildirimine gerek kalmadan görüyorsanız, bunları da görmelisiniz.

yoksa bu sekilde giderseniz işiniz epey zor görünüyor...

edit:

burada taraf olmayı seçenlerle bir türlü anlaşamıyoruz.

' moderasyon bunlara yetisemediğinden ' cumlesine ,
' bana nasıl yetişiyor da genellikle belirli kişilere yetişilmiyor ' derim.

sorunun ana konusu zaten bu .

ben veya benim gibi düşünenler,
hiç kimse , hic birimiz ' bizim istediğimiz olsun ' demiyoruz ki ,

bu yargıda bulunanlar bunu nerden nasıl çıkarıyor anlamak güç.

bana işleyen kural , ayrım gözetmeksizin herkese işlesin.

bütün söylediğimiz bu. bunun neresi anlaşılmıyor, gercekten ilginç.

ok , sözlükle bir bağınız, veya çalışanlarla bir ilişkiniz, iletisiminiz olabilir ,

ama ortada apaçık duran bir meseleyi de sütten çıkma ak kaşık gibi temizleyip, bunu dile getirenleri de hiiç rahatsız olmadan , sıkılmadan devre dışı birakmaya çalışmak ne derece etik ,

bunun yorumunu herkes kendi yapmalı.

edit 2 :

başlık açmayın, şikayet edin diyenler var .
hiçbirşey değişmiyor, yapılmıyor, ortadaki yanlışa ve haksızlığa başka türlü nasıl dikkat cekilebilir ?

edit 3 :

ben yaptığım tespitlerin ve izlediğim yolun doğru olduğundan oldukça eminim .
bir moderator, keşke birebir bana buradan cevap vermeden önce, yukarıda yaptığım tanımı iyice okusaydı.

öyleydi böyleydi demiyorum artık.

herkesi önce kendi vicdanıyla, sonra da topmumsal etiklik sorgulamasiyla baş başa bırakıyorum.

sizler , bütün entryleri saçma sapan küfürler, iğrenç cinsellikler içeren ve bu durumun diğer yazarların da onayıyla tescillendiği adamları savunup kollayarak , bir anlamda harakiri yapıyorsunuz,
umarım bir gün bundan pişman olmazsınız.
devamını gör...
sözlüğe işini öğretmeye çalışan başlıktır.
lütfen rica ediyorum bu adamı alın sözlük admini yapın. adam sizden iyi biliyor. siz aylarca bir platform kurmayı düşünmüşsünüz ama bunları düşünmemişsiniz. işimbu adlı arkadaş sizin yerinize düşünmüş alın bunu admin yapın.
devamını gör...
ben inandım açıkçası çok inandırıcı.
devamını gör...
bazı şeyler arz talep meselesidir. sözlüğün büyük çoğunluğu sözlükler konusunda tecrübeli ve troll gördü mü anlayabilecek kapasitede. moderasyon bunlara yetişemediğinde seni rahatsız edeni engelleyebilirsin. kimse açılan bir başlığa bunlardan başka entry girmezse görmezsin bile. onlar da kendi kendine konuşup dururlar. bunun bir çözümü de trollerden rahatsız olduğu söylenen kişilerin de bu rahatsızları doğrultusunda takılmaları. iç dinamiklere müdahaleyi ancak ve ancak sözlüğün en hassas konusu olan "küfür" için gerekli buluyorum. format gereği daha başka sebeplerde var entry silinmesi için onlar da moderatör kontrolünde artık.

herşeye de müdahale beklemeyin özgürlük anlayışınız sadece sizin istediğinizin olması olamaz.
devamını gör...
yeterli gelmeyen açıklamalar/iletmek istediğiniz şeyler için online bölümündeki renkli kişilere dilediğiniz zaman yazabilirsiniz, demek istediğim başlık.

ayrıca; rahatsız olduğumuz konuları şikayet etme özgürlüğümüz ve yetimiz varken neden bunları başlık açarak anlatırız?
troll/rahatsız edici kişiler şikayet edilebiliyor, engellenebiliyor. bunu yapmak yerine onlar gibi olmayı tercih ediyorsanız, neyi şikayet ediyorsunuz?
devamını gör...
aslında herhangi bir sözlüğün modları gibi fil dişi kulelerde oturup tepeden bakmak vardı ama biz daha çok içinizden biri olduğumuz için sizinle gerek özel sohbet penceresi, gerekse tanımları okuma hatta ettiğiniz şikayetleri inceleme yoluyla her türlü iletişime açığız isteyen kişi dumanla güvercinle bile haberleşir.
tüm sözlük ahalisi icin değil, 3-5 kişi için şunu soyleyebilirim; sizin sadece yazdiginiz arti bile vermediginiz sozlukte gunluk tanimlardan yetişebildigimizi okuyor sikayetleri hep beraber masaya yatirip ortak bir fikir aliyoruz! moderasyonda her turlu farkli goruse insan oldugu icin taraf tutmak vs gibi konularin oluşması cok az! siz derseniz ki "sozluk gelisimi, olusumu umrumda degil istediginiz basligi acabilirsiniz ama bu tur basliklar kotu niyet icerir.

hele solcuyum deyip zaman harcayan insanların emegini gormezden gelmek, onları zan altında tutmaya yonelik basliklar acmak ise trarafimca komik ama en azindan tarafsiz oldugum icin bu tur basliklara musade ediyor! emege saygisizlik, provakatorluk gibi eylemlerin nereye varacagini elimde cekirdekle izliyorum.

henuz iletisimin yaygara kopararak degil belli bir uslup ile yapilacagini cozmek istemeyen kotu niyetli oldugunu tahmin ettigim insanlara ne denilebilir.
devamını gör...
şikayet edilmesine rağmen toplumun kanayan yarası olan bir konu hakkında, açılan şu #111277 başlığın hala durması da ayrı bir ironi.
devamını gör...
burasının bir sözlük olduğundan yola çıkarak açtığım bir başlık yüzünden bir gün ceza yedim ve entry'm silindi. başlıkta "argoda..." diye belirtmeme rağmen "küfürlü başlık açmak" gibi bir gerekçeyle cezalandırıldım. yöneticilere tavsiyem bu kadar kasmamaları ve insanlara kendi değer yargılarını dikte etmemeleri. bunun önüne geçemezseniz. eğer bu site büyüyecekse bu başlıklar olacak. adı üstünde, burası bir sözlük. kafa sözlük'ü çok beğendim ve bir yerlere gelmesini çok isterim ama göreceli olan kavramlar üzerinden bir takım yasaklar getirilmemeli diye düşünüyorum.
devamını gör...
yönetim olarak başlığı açan yazarı ve eleştirilerini dikkate almanızı öneririm naçizane. en azından iletişim kurun ve dinleyin. yoksa pek çok yazarı küstüreceksiniz.
devamını gör...
bayanlar baylar;

burası öncelikle bir sözlük. kendi içinde kural kaideleri vardır muhakkak. ama bu kadar ciddiye alınıp anayasa mahkemesi kitapçığı gibi bu minval üzerinden değerlendirmeler yapılmasını hoş bulmuyorum. buraya gelin iki hoş vakit geçirin gidin. birinin entrysi sana dokundu mu engelle gitsin. bu kadar da şey olmayın yawh

unutmayın ki sözlükler, trolleriyle sözlük olur.
devamını gör...
bazı açıklamaları inandırıcı olmuyor ama inanıyor gibi yapıyoruz, neden böyle yapıyoruz çünkü modlarımızı seviyoruz, kalemlerine daim olsun *
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"moderasyon açıklamalarının inandırıcı olmaması" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.