dünyada urartuca okuyabilen 12 kişiden biri, yazabilen ise son kişi.

genç yaşlarında van'daki kazı çalışmalarına katılmış. kazı çalışmalarında çıkan urartular'a ait kitabeleri okuyabilen kimse olmayınca urartuca öğrenmek istemiş. kendisi ilkokul mezunu, ilk başta "yapamazsın, öğrenemezsin" denilince azmetmiş, 3 yılda urartu alfabesini öğrenmeyi başarmış. şu anda 750 adet urartuca kelime biliyor.

kendisi urartuca'yı yaşatmak için gerekli makamlardan gönüllü olarak öğretmek için öğrenci istemesine rağmen gerekli ilgi ve özeni maalesef görememiş.*

abd'den ailesiyle abd'ye yerleşip urartuca öğretmesi için teklif almış, ailesi istemediği için yerleşememiş.

kendisi bir hazine ama bu hazineden yararlanmayı bilmiyoruz. tek istediği öğretmek ve bunu gönüllü olarak yapmak istediği halde nasıl göz ardı edebiliyorlar böyle bir insanı aklım almıyor.

dw türkçe ile yaptığı röportaj:

devamını gör...
yeni öğrendiğim değerli kişi. okuyunca çok şaşırdım. böylesine önemli birine nasıl imkan sunulmaz anlamıyorum. sonra neden beyin göçü oluyor diye sorguluyorlar. sizin yüzünüzden işte anasını laciverde boyadığım sayın yetkililer, sizin yüzünüzden.
devamını gör...
aklıma şöyle bir fikir geldi. sözlük yönetimine de seslenmek lazım, iletişime geçelim bu kişiyle ve zoom üzerinden eğitim almak istediğimizi belirtelim. ne der , nasıl yaklaşır acaba ?
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"mehmet kuşman" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.