insanların ve cinlerin ustası.

kendisi hakkında pek fazla bir şey bilinmese de 15. yüzyılda türkmenistan'da doğduğu rivayet edilir. çizdiği resimler ne günümüz resimlerine benzer ne de o dönemki minyatürlere benzer. hatta bazı uzmanlara göre batı ressamlarını etkilemiştir. yine bu bu çizimlerde orta asya şaman kültürü, hristiyanlık, dervişlik, budistlik gibi öğeler kendine yer bulmuştur.

mehmed siyah kalem resimlerden oluşan bir öykü anlatmaktadır. 1950'lerde topkapı sarayında fatih'in kitaplığında bulunmuştur, ancak tahrip edildiği için olay örgüsü hala çözülememiştir.

çizimlerde insanlar, hayvanlar, doğaüstü canlılar, demonlar mevcuttur. kimisine göre demonlar yozlaşmış insanları temsil etmektedir.

demonlar,öykü çağlardan çağlara uzandığı için çizimlerle anlatılan bu öykü belli bir zaman aralığı ile kısıtlanamaz.kim bilir belki de o demonlar şu an en parlak zamanlarını yaşıyorlardır.
devamını gör...
sanat tarihçisi mazhar şevket ipşiroğlu tarafından, 1985 yılında “bozkır rüzgarı-siyah kalem” ismiyle; topkapı sarayında bulunan mehmed siyah kalemin minyatürlerinin tıpkı basımı olarak kitaplaştırmıştır.
acaibül mahlukat sınıfına girse de o figürlerin kontürleri, detayları inanılmaz. üstad nakış gibi işlemiş, hayran olmamak elde değil.
devamını gör...
hümayun şeceryan'ın ba man sanama şarkısında cizimlerine rastlamaktan mutlu olduğum kişi. şarkı da bir çok pers müziği gibi harika tabii. linki de bıraktım.buradan
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"mehmed siyah kalem" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.