--- alıntı ---

koruyucu aile hizmeti, herhangi bir sebepten ötürü biyolojik ailesinin yanında kalması mümkün olmayan çocukların, uzun veya kısa süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde, devlet denetiminde, aileler tarafından kendi aile ortamlarında bakılması ve yetiştirilmesidir.

ülkemizde tc vatandaşı olup sürekli olarak türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş aralığında bulunan, en az ilkokul mezunu, düzenli geliri bulunan, evli/bekâr veya çocuklu/çocuksuz herkes (çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi dışındaki kişiler) koruyucu aile olabilmektedir.

biyolojik aileleri yanında yetişme şansını geçici bir süre için yitirmiş ya da çeşitli nedenlerle evlat edindirilememiş kız ya da erkek, sağlıklı ya da engelli tek ya da kardeş olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu belirlenmiş olan korunmaya ihtiyaç duyan çocuklar koruyucu aileler yanına yerleştirilmektedir.

koruyucu aile hizmeti içerisinde dört farklı tip bakım modeli bulunmaktadır:

1- süreli koruyucu aile

2- akraba veya yakın çevre koruyucu aile modeli

3- geçici koruyucu aile modeli

4- uzmanlaşmış koruyucu aile

--- alıntı ---
devamını gör...
maalesef ki hayata dezavantajlı olarak başlamış çocukların ilgi, sevgi ihtiyaçlarının karşılanması ve yalnız hissetmemeleri açısından elzem bir uygulamadır.
devamını gör...
bu sistemin ne kadar devlet denetiminde olduğundan şüpheliyim. üst sokağımızda 2 özürlü kardeş var. öğrenme ve konuşma da biraz zayıflar. down sendromlu kardeşlerimizden biraz daha normale yakınlar. tahminen 20-25 yaş aralığında her ikisi de. ne zaman dışarı çıksam mahallenin halı sahasındalar. kimse olmasa da ordalar,topları yok yine ordalar, birileri geliyor oynuyorlar, akşam oluyor herkes dağılıyor yine ordalar. birinin ismi serdar. serdar gel eve gidelim diyorum gelmiyor. iyice gece olmaya başlayınca da sokak başında bekliyor torbacı gibi. ben daha yeni öğrendim koruyucu aile de kaldıklarını. onu da ailesi neden eve almıyor bu arkadaşları diye araştırınca öğrendim. otel gibi sadece uyumaya giriyorlar sanırım eve. koruyucu aile bu çocuklara baktığı için maaş alıyormuş. vallahi yazık.
devamını gör...
gerçek manada en çok saygı duyulması gereken insanlardır. günün sonunda biyolojik anne babanın biz gerekli şartları sağladık çocuklarımızı istiyoruz deme ihtimaline rağmen bu insanlar maddi-manevi bakıp büyütür,duygusal bağ kurar, binbir emek verir çocuklarına.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"koruyucu aile" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.