1.
mevlana celaleddin-i rumi'nin yaşamış olduğu şehir. aynı zamanda anadolu selçuklu devletinin başkentliğini de uzun yıllar yapmıştır.
devamını gör...
etlekmek(etliekmek değil) ile meşhur ilimizdir. kelebekler vadisi ve beyşehir gölü gidildiğinde gezilmesi gereken önemli yerlerdir.
devamını gör...
mevlana'dan müthiş ekmek yiyen güzide şehrimiz. bir zamanlar adı tarımla anılsa da sanayide kendisini geliştirmiştir.
devamını gör...
dışarıdan giden üniversite öğrencisi ve birkaç askerî birlik personeli olmasa, sokakta dolaşmanın bile hala farklı gözle görülebileceği anadolunun çehresi bir türlü değişmeyen pek güzide olmayan şehri...

edit : resmin büyüğünü göremeyenler , belediyeden, yapılaşmadan bahsetmiş.
konya ova , içinde bir tek yokuş bile yok. ıstediğin yere yayıl yayılabildiğin kadar . onlar da zaten bosna- binkonut mahalleleriyle akşehire doğru yayılıyor.
arazi derdi yok , öyle olunca yollar geniş, ohh mis gibi .
dört bir tarafı da sürekli çiceklendiriyorlar , bu arada rögarlara bok kokusundan yaklaşılmıyormuş, olsun , yukarıda parklarda çiceklerimiz var nasılsa, onlar yeter bize ..
böyle belediyeciliğe ne var ...
devamını gör...
sınırları içerisindeki tüm etliekmeklerin özel güçleri olduğuna inandığım şehir. bu şehirde yediğiniz etliekmek bambaşka.
tarihsel anlamda önemli yerleşim alanları bu topraklar üzerine kurulmuştur.
devamını gör...
bir kaç haftamı geçirdiğim, trafiğinden dem vuracağım dümdüz memleket.

yollarda 4 mevsim 24 saat bisikletçisi motorcusu eksik olmaz ve bunların % 90'ı kask ve koruma ekipmanı kullanmaz. iki tekerlik taşıt başına düşen ortalama yolcu sayısı 2 nin üzerinde olabilir, zira bisiklete 3 kişi, motosiklete 5 kişi binip akşam gezmesine giden aile gördüm. triportör olarak bilinen üç tekerli motorsikletlerin çok daha ilkel, çürümüş ve gürültü makinası haline gelmiş versiyonları da trafikte yük ve hayvan taşımacılığı için halen sıkça kullanılmaktadır.

trafikte tofaş arabaların çoğunluğu ise muayenesiz gezer, "döneceğim" diye önceden değil de, dönerken "döndüm" demek için sinyal verirler, hatta genelde hiç vermezler.
devamını gör...
ankaradan giderken bir merakla gidip, dönerken uyuklamamak için çıldırdığımız yol ile ulaşılan şehir.
devamını gör...
internette konya ile ilgili haberlerin altında hep şöyle bir yorum vardır " konyadan sonrasını okumadim".
devamını gör...
düşünmeden pek rahat yaşanabilen şehir.
devamını gör...
10.
kayseri, rize, yozgat, çorum, afyon gibi içinde bi çok yobazı barındıran şehir.adam kayırma, menfaatçilik gibi ahlak yoksunluğu zirve yapmıştır buralarda.türkiyenin üzerindeki gereksiz yüktür.
devamını gör...
11.
toplam 240 km'lik bisiklet yolu bulunan şehir. ancak bunun yanında toplamda 250 km uzunluğunda teyze sürüleri de olduğundan bu yolları pek işlevsel olmamaktadır.
devamını gör...
12.
içinde selçuk üniversitesi'ni barındıran mevlana şehri. insanları biraz hoşgörülü olsa tadından yenmez de işte…
devamını gör...
13.
bir izmirli olarak şehir planlamacılığını, kentleşmesini, alt yapısını-üst yapısını ve toplu taşımacılığını kıskandığım şehir. izmir maalesef konya'nın yanında gecekondu mahallesi gibi kalıyor.
kültürel mirası da en az izmir kadar var. ancak izmirde yetişmiş bir bireyin de yaşarken rahat edemeyeceği gibi bir politik gerçek de var.
devamını gör...
14.
yerleşimi, imarı güzel bir şehir olmasına rağmen bir türlü sevemediğim şehir.
devamını gör...
15.
ne olursan ol gel diye mevlana’ya rağmen gidilmeyecek şehirdir. genelleme doğru değildir ama yobazı çoktur.
devamını gör...
16.
türkiye'deki en büyük ildir.
devamını gör...
17.
belediye icraatleri çoğu şehirden daha iyi olan şehrimiz.
devamını gör...
18.
türkiye'nin çin'i olan şehirdir.
devamını gör...
19.
tahıl ambarımızdır.
devamını gör...
20.
#19666 , #19698 ve #19822 nolu tanımlarda abartılarak yerden yere vurulan ilimiz. açıklama yapmadan önce şunu belirteyim, konyalı değilim, aşağıdaki yazacaklarımdan dolayı bana ya şu parti ya şu parti diye bir yapıştırma yapacaksınız ama ister inanın ister inanmayın iki partiyi de desteklemiyorum. ama bu yukarıdaki tanımlar tamamen siyasetin holiganlığı yüzünden yazılmış tanımlardır. 1 yıl yaşadım konya merkezde, evet muhafazakardır insanının çoğu, evet malum partiyi destekler çoğu fakat her ilde olduğu kadardır üçkağıtçısı, ahlak yoksunu, adam kayıranı. sadece adı çıkmış işte, ezberedir gidiliyor. trafiğe gelince şu an yaşadığım sizin modern, güzide diye düşündüğünüz bir memlekette de kasksız kullanan, sinyal vermeden dönen insanlar mevcut. bu insanlar sadece konya'da değil her yerde var. hatta bir anımı anlatayım sene bilmem kaç kıbrıs'ta arkadaşla kaldırımdan yürüyoruz, o ezik, yıkık kıbrıs kaldırımları... yürürken bir araba tam bizim yanımıza doğru gelip kaldırıma park etmek istedi. arkadaşım da ters ters şoföre baktı, ezecektin az daha dercesine. şoför kadınmış tabi sonradan algıladık hemen fark edilmiyor. arabada yanından bir adam çıktı, sapık mısın olm sen falan diye arkadaşıma yürüdü, zor sakinleşti. burası kıbrıs. sizin özgür ve müthiş insanlara sahip diye düşündüğünüz memleket. yani demek istediğim şu. insanın olduğu her yerde iyi insan da var kötü insan da. siyasetin ayrıştırıcısı olmayın.

son olarak zaten düz yer ee herhalde şehir planlaması ve yolları güzel olacak diyorlar. eskişehir yamuk mu yada erzincan veya adana. yatırım var ki konya güzel şehirleşmiş. yatırım yapılmasının sebebinin verilen oylar derseniz bunu eleştirebiliriz işte. yani lütfen muhalefet etmek için muhalefet etmeyelim arkadaşlar, zaten ülkenin bu durumda olmasının büyük sebeplerinden biri de muhalefet etmek için muhalefet eden partiler. iktidar olmak veya düzeltmek için değil.
herkese saygılar, kimsenin kalbini kırmak istemem sadece bu yanlış algı, ezbere konuşmalar olduğunda duramıyorum her ne konu olursa olsun.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"konya" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.