sim kart kodlamaları, grafik tasarım, elektronik devreler, araba süspansiyonu gibi birçok kullanım alanına sahip olan, bir reel ve bir sanal kısımdan oluşan, kompleks sayılar olarak da bilinen sayı grubu.
devamını gör...
basitçe; -1 sayısının kökü olarak tanımlanabilecek, bilindik sayı doğrusu üzerinde gösterilemeyecek olmalarına rağmen birçok bilim dalında superman pelerini giymeye hak kazanmış sayılar.

*
devamını gör...
sayıların birinci boyutundan alıp 2. ve 3. bayatlarına götüren kendini de i diye tanıtan ve kompleks bir eleman olarak bilinen bir elemandır.
devamını gör...
reel sayılarda “x² = -1” işlemi tanımsız olduğu için bu tanımsızlığa çözüm için ortaya çıkan ve matematik alanında çokça kullanılan sayılardır. tüm sayı kümelerini barındıran bir kümedir o yüzden en geniş sayı kümesi kompleks sayılar kümesi olarak geçmektedir. her karmaşık bir sayı reel sayıdır ama her reel sayı karmaşık sayı değildir.
devamını gör...
a +bi şeklinde yazılabilen sayılara karmaşık sayı denir . burdaki i , imaginer' den geliyor yani sanal sayı. i ,-1'in kareköküne eşittir . karmaşık sayıya örnek: 5+2i,9-3i, i...
devamını gör...
isminin hakkını veren tek konu.
devamını gör...
zor bir konudur. en zeki olanımız ve lys'de türkiye derecesi yapan arkadaşımızın 30 almayı başarabildiği konu.
devamını gör...
zor bir konu değildir. i eşittir kök -1 eşitliğini bildikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir. tabi eğer üniversite seviyesinden bahsedilmiyorsa.
devamını gör...
i reel olmayan bir sayı olmasına rağmen i^i sayısının reel sayı olması güzellik katar bu sayı sistemine. temel olarak yaklaşık değeri de 0,2 gibi bir şeydi.
sevdiğim konulardan birisi.
devamını gör...
nefret ettiğim ve zaten soğuk olduğum matematikten daha da soğumam yol açan matematik konusudur.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"karmaşık sayılar" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.