mö 280'de ıı.* ptolemaios tarafından, liman girişindeki pharos adası üzerine yapılmıştır. 110 metre yüksekliğindeki bu fener üç katlı ve her katta hafifçe içeri doğru meyilli yükselen duvarları varmış. bina planında en alt kat kare, orta kat altıgen, üst kat silindirik biçimdeymiş. geniş, sarmal biçimde bir merdivenle katlarda ulaşım sağlanır ve üst kattaki fenerin ateşi geceleri sürekli açık tutulurmuş. ortaçağda araplar bu ateş yakılan yere küçük bir ibadet bölümü yapmışlar.

ms 955 yılında fırtınalar ve depremlerden dolayı gövdesi büyük hasar görmüş. 12. yüzyıl içinde fenerin ayakta olduğu biliniyormuş. sonraki yıllarda depremler nedeniyle kalan kısımları da yıkılmış. 1477 yılında taşları kale inşa etmek için kullanılmış. 1994'te faros adası etrafında yapılan su altı araştırmalarında ıı. ptolemaios'a ait olduğu düşünülen dev bir firavun heykeli bulunmuş.

yabancı kaynaklarda lighthouse of alexandria ve pharos* of alexandria olarak geçer. çeşitli çizimleri mevcut, bu isimlerle aratarak inceleyebilirsiniz.
devamını gör...
bazı rivayetlere göre fener o kadar yüksektir ki; insanların bu kadar yüksek bir yapı ile kendisine çok yaklaşıp göreceklerinden korkan tanrı, inşaatta çalışan her bir işçiye ayrı bir lisan vererek, birbirleriyle anlaşmalarını engellemiş ve fener istenen yüksekliğe asla ulaşamamıştır…
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"iskenderiye feneri" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.