kısaca hagb, sanık hakkında hükmolunan cezanın, sanığın belirli şartlara uyması koşulunda sonuç doğurmamasıdır.
hagb kararı verilmesi için bazı koşullar vardır; hükmolunan cezanın 2 yıldan az olması, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması, sanığı hal ve hareketleri, sanığın hagb kararını onaylaması.

örneğin; hakaret suçundan 1 yıl ceza aldınız diyelim. yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız mahkeme hakkınızda hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verebilir. hükmü açıklamaz ve der ki; 5 sene bir olaya karışma bu olayı yaşanmadı kabul edelim.
devamını gör...
şahsen yaşadığım bir durum. her ne kadar kurtulmuş gibi gözüküyorsan da diken üstünde olmana sebep veren bir durum. herhangi bir olaya karıştın 4.5 yıl ceza aldın diyelim, hukuken 5 yılın altında ki cezalar ceza evinde infaz olunmaz. ama 1.5 yılda hagb varsa yandı gülüm keten helva. temiz boxer atlet stoğunuzu her hafta güncellemeniz gerekebilir.
devamını gör...
hakkımda dün verilen karar. kamu görevlisine hakaret suçundan bir yıl hapis cezası yedim. ceza 7 bin küsur tl para cezasına çevrildi. en sonunda da hakime hanım hükmün açıklanmasını geri bıraktı. allah'a şükürler olsun, kurtuldum sonunda lanet davadan. 2019 yılından te bu zamana sarkmıştı dava. keşke hagb geriye dönük mahkeme sürecini de kapsasaydı, beş yılın iki yılını doldurmuş olurdum ne güzel.

bu arada eğer karşı tarafın avukatı varsa hagb aldığınız takdirde avukat ücretlerini ve dosya masraflarını siz ödersiniz. allah'tan ne benim ne karşı tarafın avukatı vardı da ücretlerini ödemedim kimsenin. sadece 100 küsur tl dosya masrafı ödeyeceğim hazineye. onu da ödeyeyim bir zahmet.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.