--- alıntı ---

girişimsel radyoloji ise son yıllarda hızlı ilerleme kaydeden bir yan dal olup, radyolojinin tedavi edici bölümüdür. günümüzde hastaya ve işlem yapılan dokuya en az zarar veren, hastanede kalış süresini kısaltan, bakımı kolay, genel anestezi ihtiyacı olmadan gerçekleştirilebilen, komplikasyon oranı ve maliyeti düşük yeni tedavi yöntemleri hızla uygulamaya girmektedir.

girişimsel radyoloji, bu prensiplere uygun bir şekilde geliştirilmiş, temelleri 60’lı yıllara dayanan, birçok farklı hastalıkta ameliyatsız tedavilerin yapılmasına olanak sağlayan yeni bir yan dal olup radyoloji bilim dalı bünyesinde girişimsel radyologlar tarafından uygulanmaktadır.

girişimsel radyoloji de amaç görüntüleme yöntemleri olan ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, anjiyografi ve manyetik rezonans kılavuzluğunda ciltten girerek damarların içinden veya başka çok farklı damar dışı yollardan milimetrik, ince materyaller ve cihazlar ile hastalığa ulaşarak tedaviyi ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirmektir.


girişimsel radyolojik tedavilerin çeşitliliği son zamanlarda hızla artmakta ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkan yeni teknikler birçok hastalığın girişimsel yöntemlerle tedavisini mümkün kılmaktadır.

--- alıntı --- buradan
devamını gör...
(bkz: yıktın formatı eyledin viran)

alıntı yapılan metin alıntının dışında. linki link başlığında yazmamış, nereden baksan copy paste.

random beğeni atıyor diye aşık olunan yazar entrysine pek yakışmamış.

(bkz: böyle oluyorsa güzel iş)
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"girişimsel radyoloji" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.