herkesin ailesinde, çevresinde olan cimri insanların hikayeleridir. çocukluğumun geçtiği apartmanda otlakçılığıyla ve cimriliğiyle meşhur bir komşumuz vardı. kadın herkesin evinde silip süpürürcesine yer, içerdi. kendisi tatlı, börek, çörek ya da et vb. yemekleri yaptığında paylaşmamak için evde yokmuş numarası yapardı.
devamını gör...
cimrilik mi bilemem ama 13tllik cüzdanı 12 takside böldürmüşlüğüm vardır. o utanmaz benim evet.
devamını gör...
bu konuda en iyi örneklerden biri ahlat ağacı filmindeki baba karakteri idris karasu olur.

oğlu sinan kpss'ye girmeye giderken annesinin verdiği parayı garajda önce sigara almak, daha sonra da köfte yeme bahanesiyle(aslında ganyan oynamak için) hacılamasıyla cimriliğin dibine vurmuştu. normalde pederden para beklentisi olan sinan neye uğradığını şaşırmıştı tabi.
devamını gör...
işyerinde birkaç arkadaş yemek yiyecekler, ekmek almayı unuttuklarını farkediyorlar. dışarıdan oraya gelen başka bir elemanı arayıp gelirken bir ekmek almasını istiyorlar. eleman ekmeği alıp getiriyor, parasını istiyor. bakıyorlar bozuk paraları yok, çocuk bunlara iban numarasını veriyor, hesabına 1.5 tl ekmek parasını yolluyorlar.

askerlik zamanım çay 20 kuruştu. ama bir çay alamazdın tam para vermedikçe, hep bozuk yok derlerdi. 1 liradan nolur diyip 5 çay alırdın. zaten er gazinosu denen yerde mutlaka tanıdıklar olurdu, onlara verirdin fazlasını. kim çay alsa bu böyle gider, sisteme dönüşürdü. çünkü başkası da çay alınca sana veriyor, aslında çayın sana geri dönmüş oluyor. her neyse uzatmiyim, karslı bir çocuk vardı bırakın birine bir şey ısmarlamayı kendine bile almazdı parası gitmesin diye. çarşıya çıksa en ucuz yerlere gider, zaten tek mekan internet kafede 1 saat takılır, hemen askeriyeye geri dönerdi. traş köpüğü pahalı ve ufak diye, sıvı el sabunu alıp gelmişliği vardı. 450 gün birlikte askerlik yaptık da birine bir şey ısmarladığını görmedim.

yemekhane olmadığı için yemek yerine yemek kartı veriliyor iş yerinde. tüm gün aç duran adamlar dolu burası. bazıları para dayandırmak için, o kartlarla evin mutfak alışverişini yapıyorlar. kartla yemek yese mutfak alışverişini nakitten yapacak, öyle olunca da maaş yetişmiyor. onlara zerre lafım yok. ama iddia oynayabilmek için, eldeki arabayı ya da banka hesabındaki parayı/altını yükseltebilmek için tüm gün aç durmak nedir? bekliyorlar biri bir şey verse de yesek diye. memleket böyle garip adamlarla dolu.
devamını gör...
öğrencilik yıllarımızda sigara alacakken 1.25 tlnin eksik olması sonucu arkadaşımdan 5, 10 tl yerine tam da 1.25 tl istemiştim. kafamdaki düşünce de az borçlaniyim de fazla ödemiyimdi. 2 gün sonra tam 1.25 tl iade ettim kendisine. borç alırken bile cimriyim. belki de tutumlu demek daha iyi olur.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"efsanevi cimrilik hikayeleri" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.