gençlere ve çocuklara ahlak ve değerler eğitimi vermekle önlenebilir. yani ahlaklı olmanın dindar olmanın en öncelikli şartlarından biri olduğu tekrar tekrar anlatılmalıdır. ahlaksız insanın yaptığı ibadetlerin kimseye pek bir faydasının olmayacağı anlatılmalıdır. ahlak en öncelikli konu olarak ele alınmadığı sürece içi boş bir dindarlık oluşacak ve bu noktadan itibaren o boşluğu her fırsatta din istismarı dolduracaktır.
devamını gör...
dinini google şeyhlerinden öğrenmemek olabilir...
devamını gör...
topluca dinlere inanmamak.
devamını gör...
din ve devlet işlerinin ayrılması. (bkz: laiklik)
devamını gör...
önlenemez. tarih boyunca bu böyle olmuştur. bu yüzdendir ki marx din kitlelerin afyonudur demiştir. birileri daima bir dini, ilahi veya değil veyahut kendi kurduğu, istismar edecek ve amacına ulaşmada güvenli bir yol olarak kullanacaktır. çünkü kutsallara sırt yaslamak son derece huzur vericidir. hem bu durumda makyavelizmin iki temel iktidarda kalma yolu birden uygulanabilmektedir. çünkü dinlerle hem korku hem sevgi sağlanabilir.

bu demek değildir ki dinler yalan. inanç kişiseldir. ancak dinler, insanlık tarihi boyunca olduğu gibi son insana dek istismar edilecektir.
devamını gör...
dinlere inanmayarak gayet basit.din zihninizi bulandırır. gerçeklerden uzaklaştırır. biraz realist ve akılcı düşünerek önleyebilirsiniz.
devamını gör...
tüm siyasi partilerin dinci takılması ve birbirine kafir demesi.
şimdi bir siyasi parti bizim dinimiz islamdır onlar kafir diyip oyları topluyorsa, hepsi aynısını yaparsa belki derler ki bak o da dinci, buda dinci ama bu çalıyor o yüzden öbürüne oy vereyim.
belki olur bir denemek lazım. önümüze bir hocayı alıp parti kuralım bakalım ne olacak.
devamını gör...
dini gerçekten öğrenerek.
devamını gör...
cemaatler, tarikatlar ve boş yere açılan imam hatipler kapatılmalıdır. dini söylemlerle oy toplamaya çalışan siyasilere siyaset yasağı getirilmelidir.
devamını gör...
dincilerden ve o dinciler üzerinden dine saldıran ateistlerden; onların siyasetlerinden, sistemlerinden, standartlarından, okullarından, sanatlarından, edebiyatlarından, kurum ve kuruluşlarından.. bütün ahlaki değerlerinden ve dinlerinden uzak durarak.
devamını gör...
ülkemiz ve benzer durumdaki ülkeler için son derece güzel bir soru.

"dine inanmamak" diyen ve tüm dindarları aptal, ahlaksız ve bugün bu ülkede yapılanları onaylıyor sanan arkadaşlar biraz ayıp ediyorlar. profilim, yazdıklarım orada... birkaçını okursanız hepimizin sizin sandığınız gibi boş beleş işlerle uğraşan ahlaksızlar olmadığımızı anlarsınız diye umuyorum. neyse konu bu değil ama kırıcı olmamaya çalışın lütfen.

her şeyde olduğu gibi bu işin başı da eğitimdir. düzgün ve okumaya yönlendiren bir eğitim sisteminiz olursa, insanların büyük bir kısmı okumaktan ve araştırmaktan kaçmayacağı için, kur'an-ı kerim söz konusu olduğunda da "inandığım din ne anlatıyor?" diye merak edip mutlaka okuyacaklardır. onu okudukları zaman da, öyle başkasının maddi ya da manevi hakkını çalmanın, kafalarına göre her kızdıkları şeyde insan hayatına kıymanın, herkesin hakkı olan devlet malını yemenin, tek ayak üstünde kırk yalan söylemenin, yetimlere tecavüz etmenin, çalıntı malla hayır işlemenin, velhasıl gönül rahatlığıyla yaptıkları şeylerin çoğunun aslında ebedi cehennem anlamına geldiğini göreceklerdir. allah adıyla dini ve kutsal kitabı kendi çıkarı için kullanmanın ne anlama geldiğini anlayan kişi, elinde kur'an ile oy toplamaya çalışanların da iyi niyetli kişilerden ziyade şirke batmış tipler olduğunu görebilir.

...ama @otçul adlı yazar arkadaşın da dediği gibi; insanlar cehaletleriyle yaşamaktan en ufak bir rahatsızlık duymadığı sürece, yani büyük ihtimalle sonsuza dek, bu durumdan kurtulmamız pek de mümkün görünmüyor.
devamını gör...
bak çocuğum; din ve ahlâk, birbirinden bağımsız iki değer yargısıdır. değer yargıları, insanların her dönem değişebilen fikir ve eylemleri gibi olsa da her ahlâklıyı inançlı, her inançsız olanı da ahlâksız olarak ayırma. senin inandığın değer yargılarına saygı gösterene pekala sen de saygı göstereceksin. fakat senin inandığın değer yargılarına saldırana sen saldırmayacaksın. iyi birisi olmak burada devreye giriyor işte. eğer ahlaklı olunacaksa da iyi ahlaklı, inançlı olunacaksa da iyi inançlı bir insan olmak zorundasın.

bugün televizyonda ya da sosyal mecralarda gördüğün, sürekli birbirine sallayan insanların elle tutulacak, rasyonalize edilecek bir yanları yok bunu bilmeni isterim. senin değer yargılarına sallayıp sıra kendi değer yargısına gelince ''ya sen benim inancıma/değer yargıma niye karışıyorsun?'' diye ahkâm kesen insandan bir hayır gelmez evlat.
düşüncelerinin kararlı kabullenişinden ve keskin reddedişinden kork. iki iyisinin ortasında kalınca taraf olmaktansa aklına sığın.
devamını gör...
din ayrı ahlak ayrı.
din; kendine özgü ahlak ve kuralları olan bir inanç sistemidir.
ahlak görecedir; kişiye, topluma, ideolojiye ve içinde yaşanılan sisteme göre değişkenlik arz eder.

buna göre; konu, ahlaki değerlere hakaret değil, kişinin inanç sistemine uymayan bir ahlaktan uzak durması olarak belirtilmiş.

(bkz: ahlak anlayışı)
(bkz: namus anlayışı)
devamını gör...
iki olguya itibar etmeyerek çözülecek sorunsaldır. para ve ego.

dini muhabbetlerin konuşulduğu bir toplulukta eğer maddiyat dönüyorsa orayı terk edin.
size dininizi, sanki kendisi her şeyi çözmüş gibi, kendisi günahsızmış gibi anlatan ve tavsiyelerde bulunan biri varsa muhabbeti kesin.

tabi ki eğitim de çok önemli ama olay sadece eğitim değil bu gözler ne profesörler gördü kendini dini istismarlar ile bitiren. dünya'nın en tehlikeli dini örgütlerinden biri olan aum şinrikyo bilim insanları kaynıyordu; adamlar kimyasal silah üreterek insanlara saldırıyorlardı. tehlikeli cemaat ve tarikatların önemli üyeleri hep eğitimli insanlardan oluşur. dediğim iki olguya karşı gözlerinizi her zaman açık tutarsanız bu istismarı önleyebilirsiniz.
devamını gör...
cahilliğin önüne geçilirse olur. ama türk toplumu için bu imkansızdır. okuyanı bile cahil kalmış bir topluluktan bahsediyoruz. o yüzden umut etmeyin ve ülkeyi terk etme planları yapın. bu yaşananlar daha fragramı. seçimler olunca izleyin siz şenliği.
devamını gör...
'' dinsel istismar ''
devamını gör...
insanları dinci değil vicdanlı bireyler olarak yetiştirirsek istismar edilebilecek şeylerin peşinden koşmazlar.
devamını gör...
düşünmeyi öğretmekle önlenebilir zira düşünmek irademizle karar almayı sağlar.
devamını gör...
dikkat ediyorumda din istismarına uğrayanlar dini en çok istismar edenler yani aralarında anlaşmış gibiler ha ben böyle zamanlarda ölü taklidi yaparım cahille laf yarıştırılmaz ayrıca ben sana dinim şu dedim mi zeka küpü.senden tavsiye isteyen kim?
devamını gör...
öncelikle "din istismarı" kavramı anlaşılmalıdır.

allah;
"ey insanlar! allah’ın verdiği söz gerçektir. dünya hayatı sakın sizi aldatmasın," o aldatma ustası" da allah hakkında sizi kandırmasın." (fatır suresi 5. ayet) buyurmuştur.

o aldatma ustası kimdir?

bir çok rivayette şeytan olduğu belirtilse de; bu kavram, şeytan kavramından daha geniş bir kavramdır.

musa (as) döneminde; " bel am",
isa (as) döneminde; "ferisi din adamları",
peygamberimiz (saa) döneminde; "mekke müşrikleri",
ali (as) döneminde; "emeviler".

dikkat edilirse istismarı gerçekleştiren tayfa; dindar görünen din simsarlarıdır. biz kur an ın verdiği bu örneklerin zaman bağlayıcılığından münezzeh olduğuna inanıyoruz. peki kuran neden bize musa(as) nın döneminden, isa(as) nın döneminden bahseder?

çünkü; isimler değişse de sistem değişmez.

musa nın(as) nın 12 sibt ini kesenler,
isa nın 12 havarilerini şehid edenler,
muhammed(saa) in ehlibeytini şehid edenler, hep aynı bahanenin arkasına sığınmıştır.

din!

çünkü istismarın benimsenmesi için; "kutsal atıf" gerekmektedir.

bu "kutsal atıf", nasıl gerçek kutsaldan ayrılır?

"hikmet" ile.

hikmet; her şeyi yerli yerine koymak anlamına gelir.

hz ali sıffin savaşı sırasında yanına gelen askerin ona sorduğu;

"iki taraf namaz kılıyor, iki taraf kelime i şehadet getiriyor, iki taraf haccı farz sayıyor, iki taraf zekatın müslümanlar üzerinde farz olduğuna inanıyor, iki taraf oruç tutuyor. bu savaşta haklı kim?" sorusuna,

cevaben;

"hakk öğrenilmeden, haklı öğrenilmez. hakkı öğrenirsen haklıyı da öğrenirsin" der.

yani istismarı tanımak için istismarın ne olduğu anlaşılmalıdır. anlaşılabilir mi?
evet anlaşılabilir.
önlenebilir mi?
hayır önlenemez.

çünkü; hikmet, feraset, basiret gibi olgular hiçbir dönem insanoğlunun genelinde tezahür etmiş olgular olamamıştır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"din istismarı nasıl önlenebilir sorunsalı" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.