gül gibi bir sorunumuz daha olmuş. vatandaşı olmasan hakikaten eğlenceli ülke. yahu kadın, soyadı bu, adı üstünde. çocuk hangi adamın soyundan geliyorsa onun soyadını alacak elbette. baba değişince soyu da mı değişiyor.

--- alıntı ---

eşinden ayrılan ve çocuklarının velayeti kendisine verilen kadın, yeniden evlendi. kadın çocuğuna yeni eşinin soyadını vermek için mahkemeye gitti, dava kabul edildi. yargıtay "türk hukuk sisteminde böyle bir uygulama yok" diyerek kararı bozdu. yerel mahkeme kararında direnirse dava yargıtay genel kurulu'na gidecek.

--- alıntı ---

kaynak: www.memurlar.net/haber/9488...
devamını gör...
mahkeme yoluyla adamın soyunu kurutma teşebbüsü.
devamını gör...
eski eşin taciz, cinayet vs gibi yüz kızartıcı bir suçu yoksa, neden çocuğunun soyadını değiştirmek ister ki bir insan? ayrıca neden kendi soyadı değil de başka bir adamın soy adı? insan hayret ediyor gerçekten.
devamını gör...
çocuk çok küçükse ileride babasıyla soyisim yüzünden sorun yaşamasın diye yapmak istemiş olması muhtemeldir.
yani düşünsene henüz daha çok ufaksınız ama ileride 10 yaşına geldiğinizde babanızın ve annenizin soyadı sizinkinden farklı.
devamını gör...
(bkz: toksik feminazi isteklerinde bugün)
lan sen kimsin de çocuğun babasını yok sayıyorsun derler adama, aslında velayeti anneye vermek saçmalık ya ortak olacak ya da babaya verilecek anne de çocuğunu çok seviyorsa velayeti olmadan da sevebilir bu velayet mevzusunu bayanlar boşanma sırasında ve sonrasında menfaatleri için çok kullanıyorlar. hatta bazı bayanlar gelir kapısı olarak çocuklarını kullanıyor, bunun adı ş*refsizliktir.

eğer illa böyle bir karar verilecekse çocuğun 18 yaşına girmesi beklenmeli ve karar ona bırakılmalı, çocuklar kimsenin malı değil özellikle annelerin hiç değil öyle olsaydı doğduğunda her çocuk direkt annenin soyadını alırdı ama dünyanın her yerinde babanın soyadını alıyor çünkü soy babadan devam eder. böyle malca istekleri olanlar biraz toplum bilimi, sosyoloji, biyoloji bilseysedi keşke.
devamını gör...
bazıları yine feminizme içindeki nefreti kusmus. kadın hak etmişse velayeti alır tabi ki. anneye verilmemeli ne demek ya. hangi ebeveyn daha sorumluluk sahibi ise o alsın bunun üzerinden de cinsiyetcilik yapılmaz. kadın kendi soyadını vermek istiyorsa versin ama yeni kocanın soyadını öz baba onaylamiyorsa verilmemeli. onun da buna hakkı var. çocuk açısından düşünürsek de 18 de kendi kararını verip değiştirir yani. isterse babanınkini alır isterse annenin ve hatta belli mi olur üvey babayı çok sever onunkini alır.
devamını gör...
her gün yeni bir sorunsalla karşılaşıp neye şaşıracağımı da şaşırtan durumdur. insanlar kendilerince sorunlar yaratıp, kendi isteklerini de çocukları üzerinden gerçekleştiriyorlar ona kızıyorum sadece burada. 18 yaşından sonra umarım istediği soyadı neyse onu alır bahsi geçen durumdaki çocuk. yani bu soy olayı da ne kadar abartılıyor anlamıyorum. bu zihniyetteki kimsenin soyunun da devam etmemesi gerek ama işte çoğaldıkça çoğalıyoruz. zaten dna ile aktarılmış soyu, soyadını almasa ne olacak?
kadının da kendince haklı nedenleri vardır ama hiç bir neden bir çocuğun bu ve benzeri şekilde istismar edilmesini gerektirmiyor bence.
devamını gör...
cevabı verilemez olan sorunsaldır.

eski eşin yüz kızartma falan filan suç muç demiş bir arkadaş. hiç alakası yoktur baba babadır soy adı değiştirilemez. müebbet hapse bile çarptırılsa soy adı değiştirecek bir etken değildir.

bir başka arkadaş anne isterse kendi soyadını verir demiş. o da olamaz. bunun gerçekleşebilmesi için babanın çocuğundan vazgeçmiş olması, kesinlikle görüşmemesi gibi bazı etkenlerin gerçekleşmiş olması ve bunun belgelenmesi gerekmektedir.

kısacası kola makinesinden gelen kola her zaman parayı makineye atanındır. kola satıcısının gelip bu parayı makineden alıp tekrar makineye atması makinenin o parayı ilk atana verdiği kolanın durumunu değiştirmemektedir.
devamını gör...
anne baba ayrılınca çocuk soysuzlaşıyor mu ki yeni bir soyadı aranıyor. çocuğun babası reddedilecek bir şey yapmamışsa, sırf anneyle ayrıldı diye neden kanından olan çocuğu soyundan çıksın. bazı koşullara göre en fazla anne kızlık soyadına geçer, üçüncü kişiye ne oluyor? çocuk yasal olarak haklarını kullanabildiği zaman kendisi o adamın soyadını taşımak isterse ona lafım yok ama bu düzen annenin gereksiz dayatmasıdır. sen bir adamı sevdin, seçtin diye o çocuk da senin gibi o adamın soyadını taşımak, adama baba demek zorunda değil. sırf mahkeme çocuğu sana verdi diye öz babayı komple kadrodışı da bırakamazsın.
devamını gör...
bu tip kadınlar ile evlenmeyin işte. bu tipler evlilik öncesi bile biryerden falso veriyor. hayır o çocuk babasını ssvdikten sonra soy ismini değiştirsen ne olacak ?
devamını gör...
günümüz dünyasında herkesin bilgileri devletlerin veri bankalarında mevcut olduğundan bırakınız herkes kendine dilediği ismi ya da soyadını versin.
devamını gör...
yurt dışında yaşayan bir arkadaşım bulunduğu ülkede mahkemeye başvurarak bunu başardı. ancak yeni kocası çocukları evlat edinerek nüfusuna geçirdi. burada amaç sağlık sorunu yaşayan arkadaşım çocukları ile ilgilenmeyen eski kocasının eğer kendisi ölürse hiç bir şekilde ilgilenmeyeceğinden ve çocuklara geçecek mirasın yönetimini ele alabileceğinden endişeleniyordu. eski kocası olan adam da yeniden evlenmiş başka çocukları olmuştu. zaten ilk eşinden olan çocuklarla ilgilenmiyordu ve ileride de ilgilenmeyeceğini belirtmişti. aile mahkemeye giderek çocuklarında pedagoglar eşliğinde isteklerini belirtmesiyle yeni kocası çocukları nüfusuna geçirerek tüm aile bir soy oldular. sonuç arkadaşım terminal bir hastalığı yendi ve hala sağlıklı bir şekilde yaşıyor, çocuklar ise büyüdüler genç oldular. bulundukları ülkede miras önceliği eşte olduğundan yine bu konuda iyi bir karar vermiş oldular, çünkü eğer arkadaşım ve ikinci eşinin kaybı halinde, her iki durumda da çocuklar mirastan pay alacaklar. bence gerekli bir uygulama. aile zamanla değişen bir kurum sonuçta.
devamını gör...
soyisimlerin farklı olması okula gidecek yaştaki kişilerde utanç kaynağı olabiliyor. o defteri kapatıp kimseye dert anlatmak zorunda olmayacağı bir hayata başlasın demiş olabilirler ki biyolojik baba çocuk için nafaka vs de ödemiyorsa bence soyisim konusunda hak iddia edememeli. çok da matah bir şey yapmıyor sonuçta çocuğu içinde büyütmek, doğurmak, yetiştirmek hep kadında. aynı şeyi isim koyma için de düşünüyorum zaten vermiş soyadını hem bir şey yaptığı yok hem de isim koymaya kalkıyorlar?
devamını gör...
hakemi kandırmaya yönelik hareketlerden biridir. şimdi çocuk küçük olduğu için otomatik olarak hakim velayeti anneye verir. kadın da aklınca çakal ya, çocuğun soyadını yeni evlendiği adamın soyadı yapınca çocuk büyünce gerçek babasını hiç bilmeyecek. diğer türlü çocuk diyecek ki benim kimliğimde yazan soyadı neden farklı. gerçek babasını bulması da sadece zaman meselesi olacak. kadın nasıl bir vicdansız ki çocuğunu öz babasından koparmak için kumpas kurmuş.
devamını gör...
#319002 yüz kızartma suç muç diyerek hafife almadım durumu arkadaş. öncelikle bu gibi bir durum olmadıysa neden değiştirmek ister ki insan diyerek duruma şaşırdım.

topluma mal olmuş, pınar gültekin cinayetini anımsayın. katili cemal avcı'nın bir çocuğu vardı. annesinin, evladını korumak, katilin kızı olarak anımsanmasını istememek gibi bir düşüncesi olabilir. bu kadına çocuğun soyadını değiştirmeyi düşünemezsin diyemeyiz. kaldı ki malesef toplum olarak etiketleme yapan, vicdansız bir milletiz. hala karadenizde ya da doğu bölgelerinde boşanmış kadınlara, dul yaftasıyla farklı gözlerle bakılıyor. ya da tecavüze uğramış bir kadına, o saate ne işi varmış, o da öyle giyinmeseymiş diye kötü kadın gözüyle bakılabiliyor. günahsız çocukları da kötü kadın çocuğu oluyor. toplum bilimcimiz malesef düşük. soy bağı değiştirilmesini doğru bulmadığımı açık şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum. ama çocuğu korumak adına atılabilecek böyle bir adım, gereksiz etken değil zorunluluktur. tabi ki başka bir adamın soy adını vermek değil, kendi soy adını vermek doğru taleptir.
devamını gör...
baba hayatta değilse evlat edinme gibi düşünülebilir. ama çokta önemli değil bence kalsın işte çocuk babasının soyadında. zaten velayeti annedeyse bu neyin zorlaması.
devamını gör...
mahkeme “böyle bir şey yok” demez. meri mevzuat bu talebe cevaz vermediği için reddeder. özel hukuk konusunda uzman değilim ama yargıtay’ın yerel mahkemenin kararını bozma ihtimali çok yüksek. bu noktada ancak sevgili yazarların saydığı gerekçelerle üvey babanın soyadının alınmasına izin veren kanuni bir düzenleme yapılırsa kadının talebi kabul edilebilir.
devamını gör...
şu anki içtihatlara ve yasaya göre mümkün değildir. yakın zamanda bununla ilgili bir yargıtay kararı çıkmıştır.
yargıtay 2. hukuk dairesinin 15/10/2020 gün 2020/565 esas 2020/4810 karar sayılı ilamında "türk hukuk sisteminde evlilik birliği içinde doğan çocuğun, babasının soyadını alabileceği veya içtihatlarla gerçekleşen duruma göre boşanma sonucu velayeti kendisine verilen annenin bekarlık soyadının çocuğun üstün yararının bulunması halinde alabileceği ve bu konuda başkaca yasal düzenlemenin bulunmadığı anlaşılmaktadır."
devamını gör...
(bkz: çocuğa seçmece soyadı yapılır)
devamını gör...
(bkz: sevilmesi gereken dertler)
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"çocuğa yeni eşin soyadı verilebilir mi sorunsalı" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.