"kusarak zayıflama yöntemi" de denebilir, lakin ölüme götürmesi kaçınılmazdır. sık sık kusmak, daha sonrasında tekrar patlayana kadar yemek midenin iç dengesini bozar.

mide asidi de dengesini yitirir. ki kendisinin ne kadar güçlü olduğunu hesaba katarsak ölüm gerçekten de kaçınılmaz.

son dönemin vazgeçilmez (!) mankenlerinden biri de bu şekilde zayıflıyor(muş) diyolla.

edit: adını unuttum yav, bilen portakal portakal yazsın lütfen.

edit2: hastalıktır. bu kelimeyi eklemedim diye linç ediyordunuz az daha, aşk olsun.
devamını gör...
bir çeşit yeme bozukluğudur. bu hastalar, genellikle gizli gizli aşırı miktarlarda yemek yerler. bu yemek yeme ataklarından sonra aldıkları kalorilerden kurtulmak için çeşitli sağlıksız yollara başvururlar. bunlara örnek verecek olursak; isteyerek kusma, laksatif kullanımı, kilo kaybı takviyeleri, idrar açıcılar ve lavman sayılabilir. ayrıca sıkı diyet, oruç, yoğun egzersiz gibi yollarla da kalorilerinden kurtulma eğilimi gösterirler.

bulimia hastaları, vücutları ile ilgili çok ciddi takıntılara sahiptir. sahip oldukları kusurlar için yukarıda bahsettiğimiz şekilde ciddi bir ceza uygularlar kendilerine.

bu hastalık yemek yeme olayından daha da derin bir şekilde psikolojik bir kontrolsüzlük duygusu içerir. kilo takıntıları oldukları için kustuktan sonra kendilerini rahatlamış hissedeceklerini düşünürler. bu da onları daha büyük yeme ataklarına iter. nasıl olsa ne yersem kusarım algısı hakimdir kişide. zayıf bir bedenle diğer insanlar tarafından takdir göreceklerini düşünürler.

bulimianın semptomlarını, vücut ağırlığının sürekli değişmesi, parmaklarda yara, boğazda yara(kusma sebepli), depresyon olarak sırayabiliriz. kişi sürekli kilo alma korkusu yaşar, aşırı beslenme atakları arasında oruç tutar.

bulimianın kalp yetmezliği,mide kanseri ve ölüm gibi çok ciddi sonuçları olabilir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"bulimia nevroza" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.