yeni şafak yazarı ismail kılıçarslan'ın iddiasıdır.

--- alıntı ---

peki ya bip bu meselenin neresinde? bir "operatör reklam platformu" olarak tasarlanan bip, hem kişisel verilerimiz hem de mahremiyet alanımızla ilgili bize koca bir "polis devleti" vadediyor, bir gram fazlası değil. bip'te her kişisel verimiz "reklam optimizasyonu" için, her yazışmamız da "emniyet güçleri için" paylaşılabilir durumda. bip'i kurarken onayladığımız sözleşmede bu hususların tamamı yazılı.

fakat tabii şu: "çiğ yemedik ki karnımız ağrısın" denilerek "emniyet güçlerine açıklık" kısmı kabul edilebilir bir noktada belki. ama "reklam optimizasyonu" meselesi oldukça sıkıntılı.

bu noktada bip'in yapması gereken şey bu krizi fırsata çevirmek olabilirdi ama gördüğüm kadarıyla "kullanıcı dostu" olmayan bir uygulama bip. işin ar-ge kısmına değil de sürekli "yerli ve milli olma" kısmına atıf yapılıyor bu yüzden. oysa bu iş "yerli ve milli" denilerek halledebilecek bir iş değil. rekabetin delirdiği bu piyasada "kullanıcı dostu" olmanız şart. bazen "fotoğraf bile atamadığınız" bir uygulamanın kullanıcı dostu kabul edilemeyeceği çok açık.

--- alıntı ---

yazının tamamı
devamını gör...
yeni şafak denen kağıt parçasının hiçbir şeyiyle ilgilenmiyorum kendi çalıp kendileri oynasınlar.
devamını gör...
yeni şafak ilk kez doğru haber yapmış vay anam vay.
devamını gör...
şöyle bir bakıyorum da zaten bip her şeyi istiyor bir güven verdiği yok.
devamını gör...
açıkçası gazete ismine bakmadan yorum yapmalıyız bu habere. çünkü bu gerçektir, turkcell yandaş firmadır unutmayalım.
devamını gör...
birilerinin söylemesine gerek yok zaten paylaşacakları çok aşikar. artık yavaş yavaş muhalif olanların fişlendiği bir döneme giriyoruz,o yüzden kullanacağınız uygulamaya dikkat etmeniz çok önemli. şuan da en güvenli haberleşme platformu telegram.
devamını gör...
amerikan merkezli uygulamaları kullanmak zorundayız. çünkü; kullandığımız tüm sosyal ağların çoğunluğu amerikan merkezli. amerika bu konuda tekel neredeyse.
devamını gör...
çoğu uygulama emniyete bilgi paylaşabilir. siz sanıyormusunuz ki emniyet bulamayacak. kimse tam anonim değildir. telegram'a fazla güvenmeyin derim. emniyet açısından da menşei açısından da güvensiz.
devamını gör...
sürekli bir paranoya etkisi ile davranılmasını anlamış değilim.

terör örgütleriyle ilginiz yoksa, bu örgütlerin propagandasını yapmıyorsanız özel iletişiminizi izleyen birimler suç işler. mahkeme kararı gerekir. ispat etmeniz halinde yüklü tazminat hakkınız doğar.

whatsapp, facebook genellikle adınız ve soyadınız ile üye olduğunuz platformlardır. whatsapp'ın ortadoğu koyunlarını adam yerine koymayıp aynı kullanıcı sözleşmesini avrupa'ya dayatamama sebebi ise bizim bir 3. dünya ülkesi olmamızdır. bunu yaşamın her alanında zaten görüyoruz.

kafa sözlük, ekşi sözlük, o sözlük, bu sözlük ise en kırılgan halkadır. tek bir mahkeme kararı ile ip numaranızı anında talep eden mahkemeye vermek zorundadır. ''yazılanlardan yer sağlayıcı değil yazar sorumludur'' ibaresini kavrayacak zekanın hepimizde olduğuna inanıyorum.

bu konuda en ketum platform twitter'dır. (bkz: türkiye'nin twitter'da hesap kapatma talebinde yine dünya birincisi olması) başlığında da görüldüğü üzre kullanıcıyı ifade özgürlüğü konusunda son noktaya kadar korumaktadır.
devamını gör...
yerli firmalar siyasi baskılara boyun eğmek zorunda. o yüzden tabii ki de bip bilgilerinizi gerektiğinde paylaşacak. şirketin geleceği birkaç bireyden daha önemli ya :)
devamını gör...
iyimser yazarların iyimserliğine hayranım. yasalar ve polis ekipleri suçlular için var, suçlu değilseniz korkmanıza gerek yok yaklaşımına bayılıyorum.

suç kavramı standart hukuk düzeninde kanunda yazılı olan ve sınırları muğlak olmayan durumları ifade eder.

bizde tutuklu yargılanmak istisna olması gereken bir durumken ne yazık ki artık rutin uygulama olmuş durumda. hakkınızda bir suç isnadı olduğunda hakim karşısına geçene kadar tutuklanıp ceza evine konuyorsunuz. daha sonra iddiameyi bekliyorsunuz. bütün bu süreçte hep içerdesiniz. mahkeme sizi salıverirse yattığınız süre için size pardon diyorlar.

turkcell sürekli bana dakika ve internet veriyor. bip kullanayım diye. sadece arayüzü görmek için kurmuştum ve sonra da kaldırdım. bedava verse kullanmam. whatsapp'ı da kaldırdım onu mu kullanacağım.
devamını gör...
bip indirmektense hakan fidan ile whatsapp grubu kurmak daha mantıklıdır arkadaşlar.
şu ironiyi de gözden kaçırmayalım. whatsapp'ı silenler, gizli bilgilerini pentagon'dan korumaya çalışanlardı. şimdi whatsapp silenlerle dalga geçenler, bip indirenleri eleştiriyo. niye? manitaya attığı fotoğrafı fahrettin altun görecek diye. yav hadi abicim hadi.

edit: whatsapp'ı silmeyi hiç düşünmeyen biri olarak hepsiyle dalga geçebilirim.
devamını gör...
kafasozluk.com/entry/314358

arkadaş burayı kanada ile karıştırdı sanırım :)
devamını gör...
akıllı telefon kullanıyorsanız bilgilerinize bu tip uygulamalardan emniyet her zaman ulaşır. adamlar boşuna mı bylock kurdu. çok safsınız. ha bip, ha telegram. beni en rahatsız eden reklam kısmı. istemediğim şekilde herhangi bir reklam maksatlı bilgilerimin kullanılmasından rahatsız olurum. buna garanti veren ekmeği yer ama bilgi satmak daha cazip geliyor bunlara.
devamını gör...
mahkeme kararı olduğu sürece tüm verileri alabileceklerini düşünüyorum. sonuçta mahkeme bizim mahkeme bip bizim bip.
devamını gör...
kendi adıma hükümetin kontrolünde olan hiç bir kurumla yasalarla zorunlu kılınanlar haricinde bilgi paylaşmam, gittikçe parti devlet zihniyetine evrilen bir iktidar tarafından yönetildiğimizi bazen unutuyor muyuz ne? verileri hangi amaçla kullanacaklarına dair en ufak bir güven duymadığım için kusura bakmasınlar, bu iklimi kendileri yarattılar.
tanım: telekom firmalarının tamamının lisans sözleşmelerinde yer alan taahhüt.
devamını gör...
iktidarın gece gündüz çalışan troll ve istihbarat ekiplerinin millet ne yazışıyor diye kafayı sıyırdıklarına eminim. milli güvenlik meselesi haline getirdiler..
devamını gör...
yandaş diyen arkadaşlar turkcell yandaş değildir. en büyük ortağı şu anda türkiye varlık fonudur. yani bilgiler alınır mı diye korkmanıza hiç gerek yok(!).
buradan görebilirsiniz.
devamını gör...
amerika,rusya bilgilerimi alacak diye endişelenenlerin asıl korkması gereken bu bip ve benzeri yerli oluşumlar.abi bu ülkede kafasında saçı olmayan dünya genelinde kel olarak adlandırılan bu betimlemeyi birisi saçsız olan içişleri bakanına söyledi diye gözaltına alındı.buradan yazacağınız şeylerde başınıza gelenleri siz düşünün.ha ben herkese kalpler çiçekler atarım,akrabalarla düğün nişan goygoyları yaparım,allı güllü cuma mesajları atarım diyorsanız sizin bileceğiniz iş.
devamını gör...
bilginizi verecekseniz uzak bir ülkeye verin.başınıza bir iş gelirse amerika veya rusya'da değil türkiye'de gelir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"bip tüm bilgilerinizi emniyetle paylaşabilir" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.