deniz ticareti hukukunda eşya taşımaya ilişkin sözleşme kapsamında taşıtanın taşıyana ödemekle yükümlü olduğu ücret.
devamını gör...

güneyden esen rüzgara verilen isimdir. ayrıca, kâbe istikametine de verilen addır.
devamını gör...

tanrının varlığının kesin bir kanıtı olmadığından dolayı ortaya çıkan sorunsal.

inanmak isteyen için vardır, inanmak istemeyen için yoktur, bu kadar basit aslında. tanrının varlığını kanıtlamaya çalışmak veya yokluğunu kanıtlamaya çalışmak saçmalıktan başka bir şey değildir.
devamını gör...

sadece seks yaptığında duş alan bir hanzonun söyleyebileceği sözdür.
devamını gör...

tana toraja bölgesi endonezya 'nın batısında yer alan sulawesi adasında yer alıyor ve bölge halkı torajalılar ise ölülerine bakış açılarındaki farklılık ile tüm dünyada tanınır hale gelmiş.

öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki bu kabile ölen kişinin yaşamaya devam ettiğini, bir nevi hasta olduğunu düşünerek ölüyü kadavra gibi ilaçlayarak aylarca evinde, yatağında tutmaya devam ediyor, yemeğini ve suyunu baş ucuna koyuyor ve kıyafetlerini değiştiriyor ve onunla sohbet etmeye devam ediyorlar. tüm dünyaya garip gelse de bunun kültürlerinin bir parçası olarak görüp, yaşam ile ölümün iç içe olduğunu kabul ediyorlar.

ölü aylar bazen de yıllar sonra büyük bir tören ve şenlikle tabuta konuluyor ancak ölen insan ile bağlarını hiç koparmıyor torajalılar. bölgede son derece kaliteli kalosi toraja kahvesi üretiliyor, ağustos ayındaki hasat sonrası bölge halkı tüm ölülerini tabutlardan çıkarıyor, giydirip süsleyerek, takılarını takarak, ma'nene adını verdikleri ritüel kapsamında sokaklarda ölüler gezdiriliyor, hatıra fotoğrafı çektiriliyor ve ziyafet veriliyor. the walking dead falan hikaye, bu adaya gitsin zombileri merak edenler. bölge halkı aslında fakir, bir çoğu günlük işler yapıyor ve sadece bu ölülerini yaşatma ritüeli için para biriktiriyor, yaşamdan vazgeçip ölüleriyle bağlarını koparmamanın yollarını arıyorlar.
görsel
görsel
devamını gör...

müşteri hizmetleri gibi şansımıza kim çıkarsa artık diyeceğim olaydır. umarım saatlerce telefonun başında beklemeyiz.
şaka bir yana iyi düşünülmüş.
devamını gör...

(bkz: yaran yanlış okumalar)
(bkz: şeriat)
devamını gör...

her ne kadar çok eskilerden günümüze ulaşmış olsa bile, hala yaygın şekilde değerlendirilebilen minnet ve teşekkür etme sözü.
devamını gör...

ya mahlasın gibi görün, ya da göründüğün gibi mahlas al demek istediğim başlık.
devamını gör...

mutfak faresi olmanın gerekliliğidir. ayrıca insanın gece karnı kazınıyor be.
devamını gör...
(tematik)

afrika'nın batısında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. başkenti bamako'dur.
devamını gör...

auschwitz kütüphanecisi - antonio g. ıturbe
devamını gör...

motörhead grubunun benzini.
devamını gör...

hani bir şey indirirken bir yazı gelir sözleşmeyi okuyun diye, sağdan mouse ile aşağı doğru hızlıca çekersin ya yazıyı, sonra utanmadan tick atarsın kutucuğun içine okudum diye. önemsizdir çünkü senin için, anlamı yoktur.

işte insan hakları sözleşmesi de öyledir, bu coğrafyada yaşıyorsan hızlıca indir metni tick at geç, bizlik bir mesele değil o. insan hakları diyor diye hemen kendimizi insan sanmanın alemi yok. batının kendi elitliği o, şımarık şımarık şeyler işte.

bak yıllar önce, evlendirme programı ve belgesel kanalı arasında volta atıyordum elimdeki kumandayla, kampa saldıran bir ayı hakkında belgesele denk gelince dikkatimi çekti ve izlemeye başladım ama aklım daha paravanı açıp açmayacağında kadının.

bir kamp alanına aç kaldığı için saldıran bir ayı iki kişiyi öldürüp çok sayıda kişiyi de yaralamış, sağ kurtulanlar ile yapılan röportajlar ve saldırı anının canlandırmaları ile oluşturulan belgeselde yaralı kurtulan bir kadın, "biz onun yaşam alanına girdik" dedi, direkt kanalı değiştirdim ve paravanı açıp sohbet etmeye başladıklarını gördüm, adam bana göre biraz tırttı ama kadın güzeldi ısrarlara dayanamayıp bir çay içmeye karar verdiler.

tekrar dönüp batının şımarıklığına göz atmak için belgesi açtım ve ayının yakalanıp uyutulduğunu öğrendim, ancak işin ilginç yanı ayı yakalandıktan sonra dna testi yapılıp saldıran ayının o olup olmadığı kanıtlanmış. yanlış ayıyı uyutmamak için, dna testi yapılmış. bak bir daha yazıyorum;

yanlış ayıyı uyutmamak için dna testi yapmışlar

bu olay bizim ülkede yaşanıp kars'ta bir ayı saldırısı olsa samsun'da ayı avına çıkardık. çünkü bizim için bir gruba ait olan her canlı aynıdır; kürt, alevi, türk, kadın, erkek, müslüman herhangi bir vasıf ile bir suça karışan kişi bu vasfı taşıyan herkesi sorumluluk altına atmaktadır, bizim toplumumuzda insanlar paravanın iki yanında cephelenmiştir. insan hakları yoktur bizde, bak ne diyor;

"bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar."

bizim ülkemizde insanlar, kürt, türk, kadın, erkek, sunni, alevi olarak doğar; birbirlerine karşı bin yıllık savaşı da sürdürmek zorundadırlar.

aynen kardeş okudum ve sözleşmeyi kabul ediyorum.
devamını gör...

kafa sözlükte de olması gerekendir.
devamını gör...

kitap okuyacak fırsatının olmadığını düşünememiştir ya da kitap okumayan kişinin kendi tercihidir bu. kimseyi alakadar etmez. "iki kızla kitap kültür üzerinden mesajlaşayım" diyen tipler daha bir samimiyetsiz geldi nedense bana!!!
devamını gör...

bir kalp ağrısı, bir dalak yangını, bir nazan öncel şarkısı.

devamını gör...

böyle bir yetenek olsa olsa annelerde olur. etrafımdaki hangi insan için dikkat et dediyse haklı çıktı.
devamını gör...

kız yurdundaki vazgeçilmez yiyecek.
devamını gör...

albert camus: kendimi yengeç gibi hissediyorum simone.
simone beauvoir: sebebi nedir?
albert camus: yengeçler denizde yaşar ama yüzemez. bende nefes alabiliyorum ama dünyaya bir türlü ayak uyduramadım sanırım.
bir yengeç hüzünü çöker üstüne...
devamını gör...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.