Kafa Sözlük - Gündem Başlıkları

 gündem

Kafa Sözlük

zorla tesettüre sokulan kız çocukları

bir kadının türban takması benim için takmaması ile aynı eşdeğerdedir.
ancak belirli bir yaşın altında, henüz aklı kemal olmamış, kendi kararını kendisi veremeyecek yaşta bir kız çocuğuna türban takılması son derece yanlıştır. belirli bir yaşa gelir, okur öğrenir kendisi istiyorsa takar. başımın üzerinde de yeri vardır.
devamını gör...

laptop kamerasını bantlayan insan

istemsizce yapılan hareket, izleniyor hissinden kurtulmak için yapılır.
devamını gör...

kafa sözlük yazarlarının hobileri

teklif yapmak.
devamını gör...

iletişim kurmanın önündeki engeller

gözünde karşındaki kişiyi yüceltip sana kötü davranacağını varsaymandır. kısaca varsayımlara hapsolmak da diyebiliriz.
devamını gör...

65 yaş üstünün oy kullanmaması gerekliliği

acımasız bir düşünce. 65 yaş ileri bir yaş değildir. yaşayacak 15 20 sene ömrün daha var, uzun bir zaman. 80 yaş öyle değildir, o yaşa kadar gelip de sağlığını kaybetmeyen pek az insan vardır.
devamını gör...

seksten sonra söylenen sözler

sarılıp uyuyorsa birde saçlarını oksuyorsa aşıktır. enerji depolayip geliyorum diyorsa doyumsuzdur seviyordur yaptığı işi.
devamını gör...

seni seviyorum

değer verdiğimiz kişilere söylenen sözdür. çok fazla bu sözü kullanmak hoş olmaz, karşı taraftaki insan rahatsız olabilir.
devamını gör...

forgotten (film)

2017 yapımı güney kore gizem/gerilim filmi. recall the night, night of memory isimleriyle de bilinir.

ilk yarıda gerilim ve gizemiyle insanı büyüleyen, sonlarda müthiş bir ters köşe yapıp beyin yakan filmdir. ne söylense spoi'ye girebileceğinden tanımımı kısa tutuyorum. beklenmedik sonlu filmleri sevenlere önerilir.
devamını gör...

ickiliydibilmemne

mesajlarda sözlüğün kritiğini yapıp kah gülüp kah yakındığım, muhabbeti acayip saran yazardır. tanımları ve düşünceleri ayrıca değerlidir. var olsun.*
devamını gör...

işsizlik

eski bir zaman diliminde bir işe başladım, sabah 9'da iş başı yapıyor akşam 18:00'de paydos ediyor ama iş yerinden çıkmadan başka bir birimine geçip gece 02:00 servisiyle evime dönüyor, ardından sabah 7 gibi kalkıp tekrar işe gidiyordum asgari ücretin yarısına ki onu da lütfedip öderseler alabiliyordum
tam 6 ay kadar bu şekilde çalıştım, 6 ay sonra başka bir yere başvuru yaptım! özür dileyerek bütçelerinin olmadığını söylediler ve aldığım paranın tam 9 katını önerdiler kabul ettim 2 ay orada çalıştıktan sonra beni o sömüren yer, ilk verdikleri paranın çok fazlasını vererek geri çağırdı; oraya gittim.
işsizlik falan diye söylenmedim! ülkenin durumu buydu ve bir şey yaparak kendimi geliştirmem lazımdı ki tam olarak öyle yaptım.
uzun yıllardır aynı mesleği yapıyorum belki 50'den fazla asistan verdiler yanıma,; çoğunda bir anda işin ehli gibi davranma ukalalığı olduğunu görüp geri gönderdim.
yani kimse size okul bitirdiniz diye altın tepsilerde iş ikram etmez biraz çaba harcanarak elde edilebilir.
gönül isterdi ki herkes memur olsun yattığı yerden para kazansın ama bizim ülkemizin durumu bu! mızmızlanmak yerine en kısa çıkış yoluna bakmak en iyi çözüm.
devamını gör...

kafa sözlük vs uludağ sözlük

uludağ sözlük, kafa sözlük'e baksın, tasarım ve tema nasıl oluyormuş görsün.
devamını gör...

itici gelen isimler

bir isimi itici yapan tasiyanin karakteridir. ve bir kere yer edince hep aklina o itici kisi gelir.
devamını gör...

yürümeyi sevmek

(bkz: ankara)
kızılay'dan cebeci'ye, anıtkabir'den tunalı'ya, yani kısaca çankaya' nın huzur dolu sokak ve yollarında yürümek gibisi yok.
hani buralarda yürümeyi çok överler, hem de romantizm derecesinde, yani boşuna ve abartı değil, gerçekten buralarda yürümenin bir albenisi var. memlekette yürürken bu kadar zevk almıyorum. sırf yürümek için bile ankara'ya gidilmeli.
devamını gör...

moderasyona soru sor

#79215nolu sorusunda alkolik oldum isimli yazarımız "neden eksi oy yok" demiş
buranın fikir platformu olduğunu düşündüğümüz için yok. eksi oy butonunu durduk yere kullanan, bir fikir belirtmeden basmanın anlamsız olduğunu düşünüyoruz! fikri beğenmezseniz karşıt bir yazıyla durumu anlatıyorsunuz.
devamını gör...

bir demet tiyatro

"birine söylediğin bir söz, yaptığın bir iyilik uçup gitmiyor ki. birini güldürdün mü mesela uçup gitmiyor ki yanağında izi kalıyor, belki bin yıl..."
devamını gör...

geceye tek bir başyapıt film bırak

dönemin amerikan sinemasına farklı bir soluk getirdiği için belki pulp fiction olabilir.
devamını gör...

övgüyü hak eden sözlük

kafa sözlük
övgüyü hak etmiştir. gerçi sözlüğün ne günahı vardır. sözlüğü sözlük yapan yazarlardır. yazarlara kızar sözlüğe çatarız. oysa biz ne yazarsak onu sunar. suçu kendimizde aramaz, sözlüğe yükleniriz. sözlük, bizim aynamız. kendi kendimizi değerlendirdiğimiz yer. düşüncelerimizi, karakterimizi, davranışlarımızı sergilediğimiz yer.
(bkz: yardıma muhtaç yazarımıza destek oluyoruz)
(bkz: kafa sözlük köy okuluna kitap yardımı etkinliği)
(bkz: kitap yardımımızın ulaşması)
devamını gör...

az kişinin bildiği muhteşem kelimeler

(bkz: üryan)
devamını gör...

ne zaman ünlülere soru soracağız sorunsalı

eğer böyle bir istekleri varsa liberal demokrat parti başkanı gültekin tırpancı ile başlayabiliriz diye öneri açtığım durumdur. cem tokeri'de alırız:). mhp'den genel başkan yardımcılarının sözünü veririm.
devamını gör...

blinding lights

mercedes benz'in reklamında da duyabileceğimiz efsane bir the weeknd şarkısı. 80'lere götüren bir melodiye sahip olan bu şarkı uzun süre bilboard listelelerinde zirvede kalmasına rağmen grammy ödüllerinde aday bile gösterilmemiştir.
devamını gör...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.