--! spoiler !--

bir dizi , film veyahut hikayenin bilen biri tarafından bilmeyen birine verdiği ipucu ,bir nevi gaf.
kafa sözlükte kitap/film gibi tanımlamalarda genelde insanların kullanması gerektiğini düşündüğüm özellik.

--! spoiler !--
devamını gör...
arabanın arkasında bulunan arabanın kaymasını en aza indiren kanat görevi gören metal ya da karbonfiber parçası.
devamını gör...
kimseye verilmemesi gereken, verilirse dizinin de kitabın da filmin de tadını alamamanızı sağlayacak olan şeydir.
devamını gör...
film veyahut dizide hikâyenin içeriği ve işleyişi hakkında detaylar veren söz, yazı. bir gaflet halidir, seyir zevkini öldürdüğünden yapılmaması gerektir.
devamını gör...
sözlükteki kullanımı değişmiş buton.

--! spoiler !--

böyleydi.

--! spoiler !--


böyle olmuş.
devamını gör...

deneme. deneme. bir ki üç. sse. ssse. çık. çuk. se.
devamını gör...
öncelikle tanım: bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu.

sonralıkla kendi fikirlerim: bana spoiler çok saçma bir olay geliyor. şimdi izlediğin ya da okuduğun şeyin 1-2 cümle ile büyüsü, heyecanı kaçıyorsa kusura bakmayın o film/kitap o kadar da kaliteli değildir. sayfalarca kitap okuyorsun, saatlerce film izliyorsun heyecanı 1-2 cümle ile bitiyorsa kitabın/filmin çoğu boşuna yapılmış. sayfalar öylesine doldurulmuş.

kitapta yazarın kullandığı dil, olayı işleme örgüsü gibi şeyler ya senin için önemli değil ya da okuduğun yazar bunlardan keyif verebilecek kadar iyi değil.

aynı şekilde filminde kurgu, kamera açıları, diyaloglar gibi şeyler önemli değil oradaki olay önemli ise o yönetmen de tırttır kusura bakmayın.

aklıma ilk etapta gelen ihsan oktay anar. kitaplarından amat dışında sonunu hatırladığım kitabı yok fakat kitabı bütün olarak hatırlayınca muazzam bir mutluluk duyuyorum. ya da hasan ali toptaş, dostoyevski bir sürü örnek verilebilir.

sinemada herkesin izlediği nuri bilge ceylan, tarkoskovki ya da çokça tartışılsa bile yorgos lantimos. bu adamların filmlerinin sonunu hatırlamıyorum ama nuri bilge ceylan'ın ışık kullanımı, tarkovski'de geçen derinlikli diyologlar, lantimos'un konuyu işleyişi. bunların neresinin spoilerını vereceksin?

sonuç olarak spoiler ile heyecanı, kalitesi düşen iş kaliteli değildir. gerçek sanatın spoilerı olmaz, bütün olarak ele alınabilecek, ancak bu şekilde keyif veren işlerdir.
devamını gör...
tdk tarafından türkçeye sürprizbozan olarak çevrilmiştir.

gördüğüm en yaratıcı olanı ise game of thrones yayınlanırken gerçekleşmişti.


görsel
devamını gör...
tatkaçıran.
devamını gör...
bu olayı yapan çok büyük zevkler alırken, yaşayan ise hayattan nefret eder.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"spoiler" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.