petronun avradı katerina ile hiç bişey yapmadıysa bile kesinlikle bir şeyler yapmış olan paşamız.

edit: başlık başa kalmış.
devamını gör...
bir iş veya yoğun şekilde ders çalışırken gelip baltalayanlara takılan lakap
devamını gör...
1662 çorum doğumlu baltacı mehmed paşa ııı. ahmed saltanatında, 25 aralık 1704 - 3 mayıs 1706 ve 19 ağustos 1710 - 20 kasım 1711 dönemlerinde iki kez sadrazamlık yapmıştır. saraya ilk girdiğinde (bkz: baltacılık) yapmıştır. kendi taraftarlarını önemli işlere yerleştirdiği söylenir. meşhur prut savaşında osmanlı ordusunun başkumandanıdır. kırım ordusunun desteğiyle rus ordusunu bataklığa karşı sıkıştırmıştır. yeniçerilerin uzayan savaştan memnuniyetsizliğinin artmasıyla, ileri gelenlerin de fikriyle orada ruslarla barış imzalamıştır. kaynaklara göre çariçe katerina ile arasında geçtiği iddia edilen ilişki söylentiden ibarettir.

bu arada başlığı açan arkadaşı yönetime havale ediyorum.
devamını gör...
baltacı mehmet paşa; osmancık'ta doğdu. trablus, tunus, cezayir derken kendini istanbul'da buldu. osmanlı sarayına girdi, baltacı oldu. aslında sesi güzeldi. zaman zaman müezzinlik yapardı.

kaptan-ı derya, arkasından 1704'te de sadrazam oldu. 1711'de serdar-ı ekrem olarak yüzbin kişilik ordu ile rus seferine çıktı.
osmanlı ordusu¸ rus çarı deli petro komutasında rus ordusuyla prut nehri kıyısında karşılaştı. rus ordusunun mevcudu, altmış bin kadardı. baltacı mehmet paşa, son derece usta bir manevra ile rus ordusunu dört yandan kuşatmayı başardı. kuşatma ve hücum günlerce sürdü. dayanamayacağını anlayan rus çarı baltacı'ya bir mektup yazarak, resmen barış teklif etti. mehmet paşa, ilk barış teklifine mesaj olarak, topçu ateşini hızlandırdı. bunun üzerine bir süre daha dayanan çar, ikinci bir mektup yazarak barış isteğini tekrarladı. savaş uzayacağa benziyordu. savaş uzadıkça yeniçerilerde bıkkınlık alametleri görülmeye başlamıştı.
baltacı mehmet paşa¸ komutanları
topladı. "rus çarı sulh istiyor ve her ne talep edilirse vermeyi kabul ediyor. istediğimiz gibi hareket ederse sulha müsaade mi yoksa barış istemesine bakmayıp harbe devam mı edelim..." düşüncesi tartışıldı. tartışmalar sonunda rus ordusunun etrafı sarılmışken barış teklifi kabul edildi. ertesi gün rusya ile barışın şartları görüşmelerine başlandı ve bir süre sonra da 1711'de meşhur prut antlaşması imzalandı. (buraya tanım girelim:))

dönüşte azledilerek önce midilli'ye, daha sonra ise limni adasına sürüldü. 1712 yılında limni adasında vefat etti.

işte bu noktada hammer; rus çar'ının karısı katerina'nın sulh antlaşması uğruna bütün kıymetli mücevherlerini osmanlı komuta heyetine gönderdiğini ve sulhu sağlaması için vezir-i azama mektup ilettiğini ifade etmektedir.
bir diğer husus baltacı mehmet paşa'nın saraydaki siyasi rakiplerinin boş durmaması. zira onlarda padişah 3. ahmed'e, "imha edilmek üzere olan rus ordusunun baltacı mehmet paşanın keyfi uygulamaları yüzünden kurtulduğunu" izah ederek, onu gözden düşürmüş, hak etmediği bir şekilde suçlamıştır.

sonuç olarak; baltacı mehmet paşa'nın
tarihte bahsedildiği gibi rus çarı 2. katarina ile herhangi bir münasebeti olduğuna dair kesin bir delil yoktur. bu iddialar tamamen hammer ve diğer siyasi rakipleri tarafından ortaya atılmıştır...
belki;
osmanlı imparatorluğu bu anlaşmayı imzalamasaydı yıkılışına giden süreçteki en büyük dış etken olan rus tehdidini büyümeden ortadan kaldırmış olabilirdi denilebilir...

ayrıntılı olarak;
halil inalcık
joseph von hammer
devamını gör...
1711..
ruslar zaferden öyle eminlerdi ki kraliçeleri dahil sefere çıkmışlardı amaçları istanbul'u dahi alıp osmanlıyı yok etmekti.. fakat karşılarında cesur tecrübeli bir asker, akıllı bir devlet adamı baltacı mehmet paşa vardı.. nitekim yenildiler fakat geri çekildikleri yer bataklıktı.. paşa topyekûn bir hücumu mantıklı görmedi çünkü zayiat çok olabilirdi.. nitekim osmanlı ordusu bekleyerek düşmanın telef olmasını tercih etti.. fakat itaatten uzak yeniçeri askeri sürekli sorun çıkarıyor disiplini bozuyordu.. zaten paşa da bir yönden bu güruh yüzünden topyekûn hücumu istemedi..
nitekim rus tarafının ısrarlı barış teklifi ile osmanlı için gayet kazançlı maddeler içeren bir sulh imzalandı..
tabi her yapılan güzel iş gibi paşa'nın da kuyusu kazıldı ne sapıklığı kaldı ne rüşvet aldığı 70 küsur yaşında bir paşaya atılan iftiralar bitmek bilmedi günümüze kadar geldi..
(bkz: yapılan güzel şeylerin cezasız kalmadığı topraklar
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"baltacı mehmet paşa" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.