kelime anlamı olarak, "sahip" anlamındaki "zû" ile "omurga, boğum" anlamına gelen "fekār" kelimelerinden oluşan zülfekār, türkçeye zülfikar şeklinde geçmiştir.
bedir muharebesi sonrasında, yedi karış uzunluğunda ve bir karış kalınlığında olan kılıç savaş ganimeti olarak hz. muhammed' e (sav) geçmiş ve kendisi kılıcı uhud muhaberesinde hz. ali'ye verene kadar kullanmıştır.
hz. ali'nin uhud savaşı'nda 9 kişiyi bu kılıçla etkisiz hale getirdiği, bedeninden 70 yara alarak son ana kadar hz. muhammed'i savunduğu, bu sebeple de hz. cebrail'in, “la fetta illa ali la seyfe illa zülfikar” (zülfikar'dan keskin kılıç, ali’den büyük yiğit yoktur) dediği rivayet edilir.
islâm ülkelerinin edebiyat ve kültürlerinde zülfikara geniş yer verilmiş, osmanlı sanatında çeşitli malzemeler üzerine zülfikar resmedilmiştir. barbaros hayreddin paşa’nın istanbul deniz müzesi’nde muhafaza edilen sancağında iri bir zülfikar motifi bulunmaktadır.
çatal şeklinde iki başlı olan zülfikar kılıcının bir ucu diğerinden uzundur. zülfikar şiddetin, kan dökücülüğün sembolü olarak değil adalet ve hakkaniyet sembolü olarak edebiyatta kullanılmıştır.
şiirlerde zülfikar’ın sevgilinin güzellik unsurları gamzesi, gözü, kirpiği, kaşı, dudağı ile eşleştirildiği görülmüştür
zülfikar insanı kamil'in benliği olarak da çeşitli eserlerde anlatılmıştır. zülfikarı eline almış, benliğini eline almış olandır ki söz söyleme mağrifetine sahip kemale ermiş zattır.
“tut ki miras kaldı ali'den sana zülfikar, sende ali'nin yüreği yoksa zülfikar neye yarar” (hz. mevlana)
devamını gör...
kılıç iki uçludur.
bir ucu doğruluğu, bir ucu adaleti temsil eder.
o kılıçla öldürülen cennet yüzü görmez denmiştir.
devamını gör...
o ucu yılan dili gibi olan kılıç.
devamını gör...
muhtemelen gerçek olmayan, varsa bile sembolik olarak taşınan bir kılıçtır. keza yapısından ötürü ayrık iki ucunun ortasına gelecek bir kılıç darbesi kılıcın boydan boya ikiye bölünmesine sebep olur. bu yüzden savaşta pek kullanışlı olmaz. bir kılıç yapımcısından duymuştum.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"zülfikar" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.