1.
bir aziz nesin eseri. baş karakteri hergün bizzat gördüğünüz birini anımsatmaktadır.
devamını gör...
2.
aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan ve kemal sunalın oynadığı filmdir. yıllar önce yazılmasına rağmen her devirde bulabilirsiniz.
devamını gör...
yıllardır görüyoruz ekranlarda filmini olmasada bizzat kendisini.kurtulmakta namümkün seçmen profili malum..
devamını gör...
aziz nesin’in saksıya fesleğen oturtan eseridir.
emoji gözükecek mi bilmiyorum lakin şöyle bir eserdir 🤌🤌🤌🤌.
ilk defa emoji kullandım hayırlı olsun.
devamını gör...
--- alıntı ---

şimdi çok iyi anladım ki, zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.
bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübüklükler çıkıyor.
oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek zübük'te birleştiğini görünce ona kızıyoruz...

--- alıntı ---
devamını gör...
azeri şairin (mirze elekber sabir) çok sevdiğim tilki ile karga fablı şöyle sonlanırdı (türkçe çevirisi) :
olmasaydı cihanda ahmaklar aç kalırdı, herhalde, yavşaklar
şimdi sözü nereye getiriyorum. benim için zübük kitabının esas başladığı kısım olan öğretmenin mektubuna... öğretmenin dediği gibi cahil ve cahilliğinin farkında olmasından dolayı, aynı zamanda korkak olan halk, sanki bizi aldat, bizi dolandır diyor zübük'e. zübük de fırsat bu fırsat diyip daha beter vuruyor ya hakkı da yok değil.
okurken politik bir görüşü empoze etmeye çalışan bir kitabı anında bırakırım elimden. sevmem çünkü, siyaset başka, kitap başka. fakat sanırım, bu sefer ben, siyasi görüşümü kitaba giydirmeye çalıştım.
evet,gerçekten benzerlik çok fazla... bu benzerlik pik noktasına avukat burhan ile zübük'ün parti savaşında söz almaları anında ulaştı. kasaba halkı kendi partisinin ilerlemesini istiyor doğal olarak. peki bunu neden istiyor? gelecekte olmayan nehre baraj yaptırmaları, sanayi bölgesinde olmayan topraklarında fabrika diktirmeleri gibi düşüncelerle zübük tarafından parmağa dolandıkları için. ve halk ne istediğini bilmediği halde, bağnazlaşmış, hiddetini arttırmış, sırf muhalif partiden çıktı diye doğru söze bile karşı çıkmıştır. bu halkla kendini hiç yoktan var eden zübük, şansının yaver gitmediği kapıdan girene kadar zevki sefasını sürdürür tabi. babasının oğlu ne de olsa.
filmi izlemeden önce kitabı okudum ben. zübük'ün aslında iyi olduğuna, avanak halkın kendi hatasından dolayı bu kadar kötü tasvir edildiğine inanıp - aynı öğretmen gibi- son ana kadar umudu kesmeyenler olabilir. bizzat ben de bir an için kanıp "mümkün olabilir mi?" diye düşündüm. fakat zübük ne yazık ki şaşırtmadı.
kitabın vermek istediği mesaj, hepimizin için de bir zübüklük var olması. peki nedir bu zübüklük? üçkağıtçılık mı, dolandırıcılık mı? ahlaksızlık mı?
tanımı kendisinde var olan niteliğe göre insandan insana değişiyor desek yeridir. bunların hepsinin bir arada bulunması durumu da ana karakterimizin cibilliyetini oluşturur.
peki kurtulmak mümkün müdür, zübüklükten? bizce mümkündür efendim.
khaled husseini'nin dediği gibi "yeniden iyi bir olmak mümkün".
umudu kesmeyin,niyet edin ve çabalayın, gerisi kendiliğinden gelir.
devamını gör...
kemal sunal'ın onlarca filmi televizyonda yüzlerce kez yayınlanırken, nedense hiç yayınlanmayan filmi. neredeyse yarım asır önce çekilen film; zamanda yolculuk etmişçesine geleceği görmüş olmasıyla öne çıkıyor.
devamını gör...
(bkz: aziz nesin)'in -ki 1995'de öldü- zaman makinesini icat ettigine ve 2002 sonrasi turkiye'yi gordugune inandigimiz, 1960'larda kaleme aldigi eseridir.
devamını gör...
aziz nesin'in zübük diye kastettiği kişi o zamanlar için (bkz: süleyman demirel)di.
devamını gör...
trivia bilgisi olarak söz konusu film kırklareli nin vize ilçesinde çekilmiştir.
devamını gör...
2020'lere kadar küçük sansürlerle televizyonlarda yayınlanan, artık yayınlanamayan film.
devamını gör...
korkudan yayınlayamıyorlar. neden gocundunuz ağalar birine zübük mü demeye çalışıyorsunuz yoksa?*
devamını gör...
aziz nesin'in kaleme aldığı türk edebiyatının en önemli siyasal eleştiri romanlarından biridir.
seyredenler bilirler. zübük'ün hikayesi bir bir siyasetçinin hayatını konu eder. başkarakter ibrahim zübükzade'nin belediye başkanlığından milletvekilliğine nasıl yükseldiği konu edinir.
devamını gör...
(bkz: birden fazla kez izlenebilecek filmler)
devamını gör...
aziz nesin'in eseri olmakla birlikte sinemaya da uyarlanmıştır. kemal sunal oynamıştır filmde de.
devamını gör...
"zübük" süleyman demirel değildir. aziz nesin'in zübük'ün kimliği hakkında 87 yılında bir yazısı vardır.

sıkça abdurrahman doğruyol'un zübük olduğu iddiası gündeme getirilmiştir. aziz nesin de zaten hikayeyi kendisine anlatılan doğruyol üzerinden kurgulamıştır. ancak 87 yılında asıl zübük'ün abdurrahman doğruyol değil, kendisine abdurrahman doğruyol'u zübük "müş gibi" anlatan avukat vahit bozatlı olduğunu yazmıştır. doğruyol'un hep dp çizgisinde kaldığını, bozuk'un ise önce chp borazanlığı yaptığını, sonradan ap havacısı olduğunu yazmıştır.

zaten kitabın adı da zübük'ün lider olamayacağının göstergesidir. "kağnı gölgesindeki it" aslı "it kağnı gölgesinde yürür de kendi gölgesi sanırmış" atasözüdür.

zübük benzetmeyi çok sevdiğimiz reiz'de olamaz yani. meşhur camii yapım derneği sahnesi siyaset yapma tarzı olarak aynı olsa da bütüne baktığımızda zübük çok daha aşağılıktır.

halkın her bireyi ufak birer zübük, gerçek zübükleri yaratıyorlar. bu zübükler buldukları kağnı gölgelerinde kağnıyı yürütüyor. ne kadar zübük'e çobanlık ediyorsan, o kadar iktidar oluyorsun. eğitimsiz bir halkın yönetimi galiba böyle işliyor.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"zübük" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.