trt haber

--- alıntı ---

doğal hayatı koruma vakfına göre, türkiye'de aralarında istanbul, ankara, izmir, antalya gibi şehirlerin olduğu toplam 10 kent küresel ölçekte yüksek su riski taşıyor. uzmanlar, "şimdi suyumuz için seferberlik zamanı" diyor.
meteoroloji genel müdürlüğü ve nasa'nın yayınladığı haritalarla, türkiye'nin son dönemde yaşadığı ciddi kuraklık tehdidi gözler önüne serildi. kuraklıkla ilgili bir uyarı da wwf-türkiye'den (doğal hayatı koruma vakfı) yapıldı.

türkiye'nin su sıkıntısıyla karşı karşıya olduğu, iklim değişikliğinin de etkisiyle su fakiri olma yolunda ilerlediği anlatıldı. bilimsel verilerin türkiye için su krizinin kapıda olduğunu ortaya koyduğu bilgisi verilen araştırmada, şu uyarılar yapıldı:

"bugün artık iklim değişikliğinin etkilerini ülkemizin de içinde bulunduğu akdeniz havzası'nda ortalama sıcaklıkların artması, yağışların azalması ve kuraklık şeklinde yaşıyoruz. musluğumuzdan akan ve kolayca erişilebilir gördüğümüz suyun değerini ne yazık ki barajlardaki su seviyeleri alarm verdiğinde fark ediyoruz."

"3 van gölü büyüklüğünde sulak alan ekolojik işlevini yitirdi"

wwf-türkiye başkanı uğur bayar, dünya ekonomik forumu'nun 2021 yılı küresel risk raporu'na göre, önümüzdeki 10 yıl boyunca dünya ekonomisini etkileyecek ilk 5 riski anlattı:

"bulaşıcı hastalıklar, kitle imha silahları ile iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve su krizini de kapsayan doğal kaynak krizi."

--- alıntı ---
(bölgelere göre kuraklık haritası)
görsel

(bkz: kafa sözlük su tasarrufu hareketi)
devamını gör...
bu kadar önemli konular varken, onlarca tartışma programında reyting kaygılı içi boş meselelerle insanları meşgul edenleri görünce üzülüyor insan.
devamını gör...
ölüm kalım meselesine dönüşebilecek kadar korkunç ve globâl bir konu için uyarı yapılmasıdır.

bu ülkenin, hatta bütün dünyanın en önemli konusu su olmalıdır. su kaynaklarını korumak ve çoğaltmak için dünya çapında bir seferberlik başlatılmalıdır. yoksa yakın gelecekte koronavirüs gibi salgınlar en küçük problemler haline gelecek. su hayattır, su yoksa biz de yokuz.

su israfından kaçınalım, sadece 1 saat suların akmaması bile yeterince büyük bir kâbusken, bir de günlerce, haftalarca, aylarca suyun akmadığını hâyâl edin.

insan çıldırma eşiğine gelir.

suyumuzu koruyalım. bu konu son derece önemlidir, kesinlikle arka plana atılmaması gerekir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"wwf'nin türkiye'yi kuraklıkla ilgili uyarması" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.