imdb puanı 8,5 olan izlenmeye değer dizi.
devamını gör...
viking kralı ragnar ve oğullarıyla başlayan ve her bölümünden inanılmaz zevk aldığım bir diziydi fakat 4. sezondan sonra eski tadını bir türlü yakalayamadım. şimdi ise 6. sezonun b kısmı 30 aralık'ta yayında olacak fragman. ragnar hatrına bu final sezonunu da izleyip diziyi bitireceğim. kim bilir belki bir gün yeniden başlarım.
devamını gör...
ragnar'ın ölümünden sonrası daha keyifli olan dizidir. özellikle işin içine rusların girmesinden sonra...
devamını gör...
her kötü şey gibi başlangıcı çok güzel ama devamı çok başarısız.
devamını gör...
vikinglerin yaşayışını anlatan ve bize yaşatan dizi.
devamını gör...
ingilizcesini geliştirmek isteyenlere tavsiye ettiğim dizidir. dili basit ve anlaşılırdır.
devamını gör...
4. sezondan sonra olayların ivmesi azalsa bile başlayan bir kişinin bitirmesi gereken güzel dizi.* 6.sezonu da bitireyim ona göre dizinin iyi mi kötü mü olduğuna karar vereceğim swh.*


aynı zamanda güzel easter egg tarzı ayrıntılar barındıran dizidir.
mesela floki’nin mağaraya bağlanıp kafasına su damlatılması loki’nin balder’ı öldürdükten sonra ragnarok’a kadar mağaraya zincirlenip kafasına yılan zehri damlatılmasına benzetilmiştir.
devamını gör...
bugün 10 bölümlük final sezonu olan 6. sezonu yayınlanmış dizidir.
devamını gör...
6. sezonun (final sezonu) kalan yarısının (11-20. bölümler) yayınlanmasına bir kaç gün kalan, kısmen tarihi bükse de gerçekçi produksiyonu ve oyuncuları sayesinde kendini izleten canımız ciğerimiz dizi.
devamını gör...
introsunu geçmediğim nadir dizilerden.
fever ray - if i had a heart
devamını gör...
5. sezonu çöp oğlu çöp olan dizidir. diziyi izlememin tek sebebi rusya'da olanlardı ama rusya'da olaylar erken bitiyor ve lüzumsuz yere uzatılan saçma sapan hikayeleri izlemeye devam ediyorsunuz. en azından bitti diyorum. the last kingdom--> (vikings).10
devamını gör...
çok büyük stratejik hatalar yapıp kendi topuğuna sıkan televizyon dizisi. en büyük hataları ise sezon bölüm sayılarını 20’e çıkarmak oldu kanımca.

dizinin ilk 3 sezonu (sezon başına 10 bölüm) inanılmaz akıcı ilerliyor. 4.sezonda da biraz vites düşüyor ama hala bir albenisi var (sezon bölüm sayısını 20’e çıkardılar.). 5.sezonda artık izleyicinin sabır kotası doluyor ve bölüm sayısı 20 olduğu için bölümler muntazam yavaş ilerliyor.
devamını gör...
ragnar oğlu bjorn'e "odin bilgi için gözünü feda etmişti bense herşeyimi ortaya koymaya hazırım" gibi bir laf etmişti tam hatırlayamadım neyse konumuza dönelim

--! spoiler !--
ragnar istediklerine kavuşmak için ettiği bu laf dizinin ilk 5 sezonunu özetleyen guzel bir detay , ilk olarak kızının ölmesi sonra ailesinin dağılması kardeşinin ihanet etmesi yoldaşlarının ölmesi
--! spoiler !--

ragnar büyük fedakarliklar verdi ama değermiydi sorusunu 5. sezonda birçok kez seyirciyle buluşturan aksiyon-macera dizisinden daha çok dram olan başarılı bir dizidir.
devamını gör...
bitirmiş olduğum ve hayatımda bir nevi behzat ç. etkisi yapmış olan dizidir.

dizi 2013 yılında başlamıştı ama benim diziyle tanışmam 2016 yılında oldu. yabancı dizi merakım pek yoktu. vikings öncesi yabancı dizi olarak yalnızca frasier ve marco polo izlemiştim. fakat bu durumdaki bir insanı bile 5 yıl kendisine bağlayabildi vikings.

ilk izlediğimdeki halimle şu anki halimin arasında epey fark var. ülkenin hali bile inanılmaz değişti. düşünün mesela 15 temmuz gecesi telefonu bir yere koymuş vikings izliyordum da gelen mesajlara bakmamakta diretmistim. en son "yeter be bir dizi izletmediniz" deyip bakmıştım ve olanlar olmuştu. yıllar sonra 15 temmuz'da ne yapıyordun diye soranlara "vallahi vikings izliyordum..." diye cevaplar vereceğim.

bu girizgahtan sonra bir yorum yapayım.* çekilen yerler, makyaj, kostümler, müzikler ve ortalama vikings yaşam tarzı beni inanılmaz etkiledi. içimdeki ilkel varlık ortaya çıkmak için can atıyordu.

* ragnar lothbrok'un ölümünden sonra dizi bitti diyenleri hiçbir zaman anlamadım. halbuki çocukları da, özellikle bjorn, ubbe ve ivar the boneless çok güçlü karakterlerdi. müptezel hvitserk bile özgün bir karakter oldu. ve her biri ragnar'ın farklı özelliklerini taşıyordu.

not: siggurd ölmeseydi nasıl bir karakter olurdu acaba?

* dizinin sadece iskandinavya'da kalmayıp britanya, fransa, endülüs, kuzey afrika ve rusya'ya yayılması çok güzeldi. son sezonda oleg ve othere'in constantinople'dan bahsetmeleri "acaba bir sezon daha olsaydı bir istanbul yaparlar mıydı?" diye düşünmeme sebep oldu. devamında çekilecek olan valhallavar ama sanırım ondan istanbul ayağı olmayacak. keşke olsaydı. ayasofya'ya imzasını atan viking savaşçısını görmek güzel olabilirdi mesela...

* lagertha, torvi, gunnhild gibi güçlü ve özgür shieldmaidenlar eminim birçok kadına ilham kaynağı olmuştur.

* ah floki, canım floki. anadolu'daki gazi - dervişleri hatırlıyor bana.

floki'ye niyaz ederiz
yalan dünya nideriz
ölürüz valhalla'ya gideriz
göster şol didarı bana

devamını gör...
çok az zamanda bitirdiğim mükemmel ötesi tarihi dizidir. oyuncuları, tarihi havası ve verdiği bilgilerle bizi geçmişe götürür. vikinglerin günlük yaşamlarından ve genel olarak geleneklerinden, inancından bahsedilen sahnelerini çok severek izlediğim. hem ragnar'ın hem oğullarının yaşadığı maceralar heyecanlandırıcıdır. o dağlar, okyanus, o soğuk, kuzeyi iliklerinize kadar yaşatır. dillerini de seviyorum, dizide de ara sıra eski ingilizce ve kuzey dillerinden konuşmalar yapılmış. sevilir!

not: hiçbir şeyi sevmeseniz de kuzeyli kadın ve erkeklerin güzellikleri için izleyin, özellikle lagertha, bacım sen nasıl bir şeysin öyle yahu? izlerken düşmemek elde değil.


benim de etkilendiğim sahne ragnar'ın öldüğü sahne idi, ayrıca kral ecbert de hüzünlü bir şekilde öldü. yine de hiçbiri benim tatlı kadın savaşçım lagertha kadar etkileyici değildi sanki, ragnar ile buluşacaklarını düşününce heyecanlanmamak elde değil. müslümanım ama cennete gidince valhalla simülasyonu yapmak isterdim. allah'ım nasip et.
devamını gör...
6.sezonu bitirdiğim efsane dizi.

her sezon 10 bölüm gitse tadında olurdu. 20 bölüm çok fazla ve bazen ileri sara sara izledim özellikle 5.sezonu.
ragnarın olduğu eski bölümlere atıf yaparak gözyaşı döktürdüğü bile oldu.

yeni sezonu gelmez gibi duruyor ama bakalım her şey muammada kaldı belki gelir..
devamını gör...
ragnar lı tüm sezonları izlenesi olan dizi... sonrasında cılkı çıkıyor...
ben bu dizinin yapımcılarının yerinde olsam kemiksiz ivarla ilgili ayrı bir dizi çekerdim..
devamını gör...
ilk sezonu 2013 yılında yayınlanmaya başlanan 2020 de 6. sezonu ile final yapmış tarihsel drama türündeki televizyon dizisi.
devamını gör...
batılıların diriliş ertuğrul seviyesindeki dizisi.
devamını gör...
ragnar öldükten sonra izlemeyi bıraktığım dizi.

abi yani kusura bakmayın da ivar çok zorlama bir karakter. hele hele köşeye sıkıştığı sahnede eöööv üüüüöööv diye hönkürdeyip bir tabur ingilizi korkuttuğu sahne mantık hataları ile dolu. oradakiler eğer ingiliz değil de türk olsaydı ''kes la böğürme y*******'' deyip ciritle domuz deşer gibi delerlerdi ivar'ı...

üstte bir arkadaş da çok güzel zikretmiş. iskandinav usulü ertuğrul bu dizi. alabildiğine absürd....
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"vikings" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.