1.
(bkz: aydınlanma savaşçısı)
devamını gör...
2.
ateist olarak gittiği düşünülen eski müftü. hasan mezarcı'nın fragmanıdır kendisi. ne gerek vardı o kadar sorgulamaya mübarek duvarlarda iz aramalar falan.
devamını gör...
3.
herhalde türkiye'de bilinen en meşhur ateist idi.
devamını gör...
4.
teolog ,yazar ve gazeteci.
toplumu din bezirganlarina karşı uyaran aydınlanma savaşçısıdır.
fikirle baş edemeyince fikir adamını bundan tam 30 yıl önce evinden çıkarken silahla vurarak kalleşce katletmişlerdir.
devamını gör...
90'lı yıllardaki karanlık ve esrarengiz cinayet halkalarından,katledilen yazar. yanılmıyorsam çetin emeç'ten sonraki kurbandı.
devamını gör...
kulleteyn ile doğu türkiye'nin tv'lerde gösterilmeyen, gazetelerde yazılmayan, hdp'li çiçek çocukların kendine yakıştırmadığı en acı ve en net tespitleri yazmıştır. doğruları dolandırmadan söylediği için öldürülmüştür.
devamını gör...
6. yy arapçasına hakim bir insandır. başka bir şey söylemeye gerek yok hakkında.
merak edenler için denizin ötesindeki sesler adlı kanal turan dursun'u anlatan güzel bir podcast sunmaktadır.
devamını gör...
gerici bir zihniyet tarafından katledilen gazeteci ve yazar.ateist olmadan öncesi imam ve müftülük yapmış olmasıda ilginç bir durum.
devamını gör...
ayrıca, şöyle bir sözü olan aydın kişidir;

"bil cümle islamcılar, iyice bilin, bilin ve unutmayın ki ben yüzyılların doğurduğu bir ölümüm. tüm dinlerin ve tabuların sonuçları bugün ve yarın görülecek ölümüyüm. çıkarları din karanlığı üstüne kurulu olanlar, bu karanlıktan türlü biçimde yararlananlar, tüm karanlık böcekleri benden korksunlar. ne imzalı, ne imzasız yalanları beni yıldırabilecektir. korksunlar elimdeki ışıktan. bir mum ışığının bile koca bir oda karanlığı nasıl parçaladığını anımsasınlar. binlerce yıllık ilkelliklerin, yalanlarla örülüp piyasalara sürüldüğü imanın, kafalardaki, duygulardaki zincirlerin elbette ki bir gün sonu olacaktır."

ve böylece öldürülmesi vacip görülmüştür. sırtından vurularak öldürülen, ancak düşünceleri ile bugünlere kadar hayatta kalabilmiş kişidir.
devamını gör...
din bu adlı serisini okumanızı şiddetle tavsiye ederim. üstteki yazarın dediği gibi , fikirlerine karşı argüman gösteremeyince sırtından kahpece vurulmuştur.
devamını gör...
kitaplarının hepsini okuduğum ve cesaretine hayran kaldığım kişilik. oyle bir konumda olup sorgulamak yeterince cesaret isterken birde bunu ilan edebilmek her yiğidin harcı degil
devamını gör...
ülkemizde düşünmek ve sorgulamanın, tehlikeli ve yasak olduğunu bizlere canıyla göstermiş, fikri hür vicdanı hür bir insan.
devamını gör...
islam dininin tutarsızlığını genelde sünni kaynak ve öğretilere dayandıran şahış. alanı geniş tutup biraz da caferi kaynaklara baksaydı belki de şu an hayatta ve aramızda olurdu.
devamını gör...
radikal yaklaşımlar içerisine girmekten vazgeçmemiştir. bir taraf nasıl ısrarla savunurken diğer taraf da olabildigince lekelemek icin caba gösterip durmustur.

örneğin darwin çalışmalar yaparken tanrı ile derdi yoktur. o insanin kökeni ve canlı çeşitliliğine yoğunlaşır. zaman zarfında bu durum tanrı fikrine bulaşır. ki bu yüzden darwin tarihe yazılır.

turan dursun ise bizatihi saldırı dürtüsüyle yaklaşım sergiler.
ki kendisine saygı duyarım, vakti zamanında din bu serisini fena şekilde okudum, tanrıyı sorguladığım dönemde.
bana katkıları oldu lakin kendisini doyurucu yanıtlar içerisinde bulamadım.

turan dursunun savunduğu her şeyin cevabını bulabileceğiniz çok kaynak var, akıl, duygu süzgecinden geçirilmiş...
devamını gör...
her şeyden önce çok az kişinin olabildiği cesur bir insandır. bu topluma göre aşırı zıt görüşleri savunmuş, inanmadığını gizlemeden açık açık söylemiştir. sonucunda da katledilmiştir.
bazıları richard dawkins'in hala yaşayıp turan dursun'un neden vahşice öldürüldüğünü düşünmeden kendisini overrated bulur.

eğer zaten hadisleri kabul etmiyorsanız tefsire'de inanmıyorsanız ve yeni mealciliği savunuyorsanız size birşey katmaz zira kendisi okullardan devletin diyanet isimli kurumuna kadar sünni islam propagandası yapılan bir ülkede kendisine tehdit mektupları gelirken sünni islam'ı eleştirmiş sonunda da katledilmiştir. sonra gidip yeaa abi yaa turan dursun boş herif yeaa olayları çarpıtmış yanlış çeviri abi o hadisler uydurma yeaa demeyin rezil edersiniz kendinizi.

hem kendisi o dönemde din alimleriyle tartışmayı istemiş şu sözleri söylemiştir
"yazdıklarım en sağlam kabul edilen temel kaynaklara dayalı. çürütenler varsa, buyursunlar bunları çürütsünler” dedi
hayattayken kendisiyle yüz yüze bir platformda tartışan olmadı. fakat ölümünden "sonra" süleyman ateş din bu serisine reddiye yaptı.

bir ülkenin gelişmişlik seviyesini o ülkenin en aykırı en marjinal insanların yaşamına bakarak anlayabilirsiniz. o yüzden laik seküler ve demokratik bir ülkede en önce turan dursun gibi aykırı ve cesur insanların el üstünde tutulması gerekir(di). işte bu yüzden ister hıristiyan, yahudi, şintoist, müslüman vs. olun bir gün istediğiniz düşünceyi özgürce söyleyebilmek için bu tip insanların yaşatılması gerekir(di). beceremedik...
devamını gör...
kafir olmadan önce, imam ve müftü olarak görev yaptığıçün dinsiz molla olarak lakaplandırılır.

süpürgeyle duvara su serpip, gördüğü şey (bkz: pareidolia) ile allah'ı inkar eden ampirik lümpen.
devamını gör...
atayıst olmamda katkıları büyük insan.

(bkz: kulleteyn)
devamını gör...
susturulan isimlerden biri. diğerleri için;

(bkz: uğur mumcu)
(bkz: necip hablemitoğlu)
(bkz: bahriye üçok)
(bkz: çetin emeç)
devamını gör...
kulleteyn'i okurken kusmamak imkansızdır. ( devam etmek için çok çabaladım, bir hafta ara verip okudum, açken okudum, yine de midem ayaklandı bırakmak zorunda kaldım)
kusmayan bordo berelidir.
tanım:halka ışık saçan bir neferdir.
devamını gör...
barış dini!!!

görsel
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"turan dursun" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.